Športu v tehotenstve sa žena nemusí vzdávať. Stačí len zvážiť, ktorý druh športu je pre ňu a jej nenarodené dieťa vhodný a pri ktorom si nemôže ublížiť. Tehotenstvo jednoznačne neznamená stop pre obľúbené športovanie. Každá žena tehotenstvo prežíva inak. Žena môže mať tehotenstvo bezproblémové, alebo môže mať rôzne problémy1, ktoré hladký priebeh tehotenstva znepríjemňujú. Ak si nie je žena s výberom druhu športu istá, mala by sa poradiť so svojím gynekológom.
Športu by sa žena nemala vzdávať úplne, pokiaľ nie je na rizikovom tehotenstve3. Šport ju nielenže udržuje v kondícii, ale tiež zabraňuje nadmernému rastu kilogramov36, bolesti chrbta, alebo vzniku trombózy2.
Počas športovania by si mala žena dať pozor na pády, ktoré môžu ju aj plod ohroziť. Pád, pri ktorom sa môže narušiť placenta by mohol vyvolať spontánny potrat3, predčasný pôrod6. Následná liečba, alebo operácia by nemusela byť pre tehotnú ženu vhodná, aj keď pre život nevyhnutná.
Riziká športovania počas tehotenstva
Skôr ako bude tehotná žena pokračovať v športoch, na ktoré bola doteraz zvyknutá, mala by zvážiť nasledujúce body:
- či jej zdravotný stav a riziká tehotenstva športovanie nevylučujú,
- v ktorej fáze tehotenstva sa žena nachádza,
- druh športu, ktorý chce prevádzkovať,
- akú námahu musí počas športu vynaložiť,
- či žene nehrozí počas športovania prehriatie organizmu,
- či žene nehrozí riziko zranenia.
Počas športovania by sa mala tehotná žena vyhnúť:
- športovaniu v horúcich alebo vlhkých dňoch,
- telocvičňa alebo cvičiaca miestnosť by nemala mať zlú ventiláciu,
- športovaniu počas choroby1 alebo pri horúčke,
- nedostatku tekutín - žena by mala piť pred športom, počas neho i po ňom,
- prehrievaniu v nevhodnom športovom oblečení,
- dopriať si dostatok odpočinku.
Športovanie v jednotlivých trimestroch
Počas prvých 3 mesiacov1 by si mala žena dávať pozor s vysokou záťažou a počas športovania trošku ubrať a uľahčiť si ho. Vysokou záťažou a zanedbávaním sa počas rastu plodu. V jeho začiatkoch môže dôjsť aj k samovoľnému potratu11. Prípadný úder do oblasti brucha by mohol poškodiť placentu a ovplyvniť prítok krvi a kyslíka k dieťaťu. Ak žena spadne, dieťa nie je chránené a môže dôjsť k ohrozeniu plodu.
V druhom a tretím trimestri začína žene rýchlejšie rásť bruško a niektoré športy môžu byť pre ňu náročnejšie. Je vhodnejšie voliť športy, kde sa menej pohybuje. Sú menej náročné na udržiavanie rovnováhy a na dýchanie.
Tehotná žena by mala športovať do maximálnej 2/3 bežnej záťaže a jej pulz by nemal byť vyšší ako 140 úderov za minútu. Počas športovania by sa žena nemala zadýchať a lapať po dychu. Mala by byť schopná počas športovania normálne hovoriť. Ak je žene doktorom potvrdené rizikové tehotenstvo3, mala by sa športom vyhnúť a radšej relaxovať. Viac relaxácie by si mali dopriať aj tehotné ženy vo veku nad 35 rokov.
Vhodné športy pre tehotné
- Chôdza - vytrvalostnú chôdzu môže prevádzkovať žena až do konca tehotenstva. Chôdza na čerstvom vzduchu napomáha pri tehotenských nevoľnostiach5, je prevenciou pred opuchy nôh a pred nízkym tlakom.
- Vonkajšie aktivity pre tehotné - sú rôzne fitness centrá, ktoré podporujú outdoorové športy, kedy je pre mamičky zaistené tiež stráženie starších súrodencov, alebo je možné ich do cvičenia tiež zapojiť. Napr. cvičenie s kočíkmi. Väčšie mestá majú zriadené vonkajšie centra, kde si môžu ľudia zašportovať a pretiahnuť sa.
- Jazda na bicykli - ide o vhodný tehotenský šport v prípade, že sa prevádzkuje bezpečne a bez riskovania. Žena by sa mala vyhýbať náročnejším terénom, kde hrozí pád z bicykla alebo dýchavičnosť. Jazda na bicykli pozitívne ovplyvňuje činnosť srdca a napomáha proti bolesti chrbta. Pre tehotnú ženu sú vhodnejšie horské bicykle s odpružením než kolesá cestné.
- Cvičenia so zameraním na relaxáciu - napr. jóga, pilates alebo tai-či. V súčasnej dobe je možné tieto "športy" absolvovať so zameraním na tehotné ženy. Počas týchto druhov cvičení sa žena naučí správne dýchať, meditovať a spoznávať svoje telo. To jej môže pomôcť pri pôrode32 a v jeho jednotlivých fázach.
- Plávanie - pre ženu je vhodnejšie vyhýbať sa prírodným nádržiam, rybníkom a jazerám kvôli nebezpečenstvu infekcie. Radšej by mali zvoliť bazény, kde sa usporadúvajú plávania pre tehotné1 alebo pre mamičky s deťmi12, kde je voda častejšie vymieňaná. Plávanie v treťom trimestri pôsobí blahodárne na boľavý chrbát a kĺby. Žena by sa mala vyhýbať skákaniu a potápaniu sa a vodám s extrémnymi teplotami. Plávanie by mala odložiť v prípade, že trpí vaginálnymi výtokmi.
- Cvičenie na fitness loptách - viac v samostatnom článku: Cvičenie na fitlopte v tehotenstve.
- Brušné tance - napomáhajú k lepšiemu dýchaniu, tanec nie je pre budúce mamičky príliš náročný a posilňuje brušné a chrbtové svaly.
Výhody aeróbnych aktivít
Jazda na bicykli, na koni alebo rýchla chôdza môže pre tehotnú ženu znamenať veľa pozitív, napr.:
Nevhodné športy pre tehotné
- Beh - s behom by žena nemala začať v čase tehotenstva. Ak je ale na behanie zvyknutá už pred otehotnením, je lepšie zvoliť kratšie vzdialenosti. Behať môže žena do tej doby, kým je jej to príjemné a pohodlné. Dôležitý je mať neustály príjem tekutín.
- Jazda na korčuliach - pre dieťa sú nebezpečné otrasy a tiež hrozí nebezpečenstvo pádu
- Jazda na bežkách - ak chce žena v tehotenstve lyžovať, je jazda na bežkách z dôvodu nebezpečenstva pádu vhodnejším druhom športu ako jazda na zjazdových lyžiach
- Zjazdové lyžovanie
- Jazda na vodných lyžiach
- Parašutizmus
- Gymnastika
- Skákanie na trampolíne
- Aerobik - žena by sa mala vyhýbať preplneným a prehriatym miestnostiam, obuv by mala byť odpružená, pri preťahovanie a posilňovanie by sa mala tehotná žena v druhom trimestri vyhnúť ležaní na chrbte po dobu dlhšiu ako 5 minút a akémukoľvek ľahu na bruchu. Vhodnejšie je zvoliť aquaaerobic.
Rizikové športy pre tehotnú ženu
- snowboarding,
- horolezectvo,
- potápanie,
- športy s extrémnou záťažou,
- skialpinizmus,
- hokej, futbal, baseball,
- box a bojové športy,
- vysokohorská turistika s nadmorskou výškou nad 2500 m.
Nebezpečné príznaky počas športovania
Ak žena pri sebe pozoruje minimálne jeden z nevhodných príznakov počas športovania, mala by o tom informovať svojho ošetrujúceho lekára. Ide o:
- vysokú tepovú frekvenciu,
- ak má závraty alebo trpí mdlobami,
- bolesť hlavy,
- ak ženu trápia kontrakcie,
- žena krváca1 alebo zaznamená odtok plodovej vody2,
- žena trpí nevoľnosťami alebo dýchavičnosťou,
- má bolesti panvového dna,
- žena cíti zníženú frekvenciu pohybov2 plodu,
- žene opúchajú ruky, členky, tvár.
Viac o športe v tehotenstve na modrykonik.sk
Použité zdroje
- http://zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-miminko/clanek.phtml?id=734404
- https://web.archive.org/web/20110303014838/http://www.prozeny.cz/magazin/deti-a-rodina/tehotenstv...
- http://www.hudy.cz/hudy-info/outdoorove-aktivity/zdravi-a-bezpecnost/sporty-v--tehotestvi-ano--al...
- http://pregnancy.familyeducation.com/prenatal-health-and-nutrition/exercise-and-weight-management...
- http://www.betterhealth.vic.gov.au/bhcv2/bhcarticles.nsf/pages/Pregnancy_and_sport