Dokáže ťa ešte tehotenstvo niečím prekvapiť? Odpoveď na túto otázku ti dozaista poskytne šiesty mesiac, ktorý sa začína 23. týždňom a ukončuje ho 26. týždeň tehotenstva. Čaká ťa nejaké špeciálne vyšetrenie? A na čo sa bude odteraz sústrediť tvoj gynekológ? Aj to sa okrem iného dozvieš v našom článku.
V šiestom mesiaci tehotenstva sa už množstvo mamičiek vrhne na kúpu výbavičky.
Čo sa deje v šiestom mesiaci tehotenstva?
Nemotornosť a ťarbavosť, ktoré teraz môžeš vnímať, súvisia s rastúcim bruškom, dôsledkom ktorého sa ti mení ťažisko tela. Kým si na toto nové „nastavenie“ zvykneš, buď pri chôdzi, schádzaní schodov či športových aktivitách nesmierne opatrná. Nie je totiž nič výnimočné, ak tehotné ženy spadnú aj na rovnej zemi, pričom buchnuté kolená sú to najmenej, pretože vážnejší pád môže ublížiť bábätku.
Záver druhého trimestra ťa môže prekvapiť rôznymi bolesťami – či už ide o podbruško, chrbticu, bedrá, zápästia alebo ramená. Nezabúdaj preto, že si tvoje telo zaslúži zvýšenú pozornosť a dopraj mu pravidelný oddych, ktorý budeš striedať so šetrnou formou pohybu.
Časté močenie si mohla registrovať už v začiatkoch tehotenstva, no práve v šiestom mesiaci sa tento jav zvykne vracať. Niet sa však čomu čudovať – rozpínajúca sa maternica, ktorej veľkosť možno pokojne prirovnať k volejbalovej lopte, už poriadne tlačí na močový mechúr, čím sa znižuje jeho kapacita.
V tvojom tele sa už od prvého trimestra zvyšuje objem krvi, ktorá cirkuluje v tvojom krvnom obehu. To môže viesť k rôznym ďalším nepríjemnostiam – k bolestiam hlavy, krvácaniu z nosa, opuchnutej nosnej sliznici či chudokrvnosti, ktorá sa vyznačuje predovšetkým únavou. Určite každý jeden príznak spomeň svojmu gynekológovi, ktorý ti poradí, ako ich zmierniť.
Prečítaj si viac o týždňoch v 6. mesiaci tehotenstva
Môžeš pozorovať zvláštne šklbnutia v tvojom brušku. Určite sa tohto pocitu nezľakni, ide o prirodzený vývojový míľnik bábätka – začína totiž štikútať. 🙂 Prehĺta plodovú vodu a štikútanie predstavuje tréning jeho medzirebrových svalov.
Predčasný pôrod je scenár, ktorým si nechce prejsť žiadna nastávajúca mamička. Namiesto toho, aby sa však prehnane strachovala, radšej pozorne vnímaj svoje telo. Zapisuj si prípadný výskyt poslíčkov a ak sa objavia, snaž sa ich čím skôr zmierniť tým, že si ľahneš na bok a napiješ sa vody. Zvyčajne po doplnení tekutín do tela a nájdení pokojnej polohy ustúpia.
Určite ti každý bude hovoriť, aby si sa vyspala ešte teraz, pretože len čo sa narodí bábätko, spánku si veľa neužiješ. Avšak táto rada je niekedy poriadne iritujúca, pretože spánok v tehotenstve je kapitolou samou osebe. Môže ťa trápiť nespavosť, ku ktorej prispieva aj neustále sa hmýriace bábätko, no svoje tu urobia i zamestnaná myseľ či bolesti chrbta alebo v oblasti podbruška.
Snaž sa preto sústrediť, aby si si do postele nebrala žiadne problémy, nepodceňuj psychohygienu a s fyzickým diskomfortom ti môže celkom dobre pomôcť aj vankúš na dojčenie. Využijete ho aj s bábätkom po pôrode a dovtedy ti pomôže nájsť v posteli tú správnu polohu.
3D alebo 4D ultrazvuk sa vykonáva preto, aby mali budúci rodičia na tehotenstvo peknú spomienku, buď v podobe fotografie bábätka alebo videozáznamu jeho pohybov. Nejde o vyšetrenie, ktoré by slúžilo k lepšiemu prehľadu o zdravotnom stave bábätka, preto ani nie je preplácané zdravotnou poisťovňou. Ideálny čas na 3D alebo 4D ultrazvuk je od 24. týždňa do 30. týždňa tehotenstva, preto ak máš oň záujem, pozri si ambulancie v tvojom okolí, ktoré ho robia, a nezabudni si prejsť aj ich cenník.
Lekár bude kontrolovať mieru tvojich prípadných opuchov a sledovať tvoj krvný tlak. Oba ukazovatele mu totiž napovedia, či sa u teba nerozvíja preeklampsia.3Rovnako sa odteraz bude viac sústrediť na zmeny na tvojom krčku maternice, ktorý môže monitorovať aj vaginálnou ultrazvukovou sondou. Vtedy sa tomuto vyšetreniu hovorí cervikometria.
Ak bude všetko v poriadku a gynekológ nebude nachádzať žiadne komplikácie, až do 34. týždňa tehotenstva budeš chodiť do prenatálnej poradne raz za mesiac, pričom stanovený interval je 4 až 6 týždňov.
Glukózového tolerančného testu sa mnoho žien obáva, pretože nevedia predvídať, ako zareagujú na vypitie roztoku glukózy. Zvyčajne však nejde o tak nepríjemný zážitok, ako sa môžeš dočítať na internete, preto sa rozhodne zbytočne nestresuj. Počas tohto vyšetrenia si okrem toho pár hodín posedíš v čakárni a bude ti trikrát odobratá krv. Vyšetrenie sa vykonáva od 24. do 28. týždňa tehotenstva.
Viac o tehotenstve a šiestom mesiaci na Modrom koníku
Spýtaj sa odborníka
Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
Pridaj sa do tematickej skupiny
V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
Diskutuj v našich fórach o čomkoľvek, čo ťa zaujíma, trápi alebo čím si práve prechádzaš. Zapoj sa do už existujúcej diskusie, no pokojne môžeš vytvoriť aj svoje vlastné vlákno.