Dokáže ťa ešte tehotenstvo niečím prekvapiť? Odpoveď na túto otázku ti dozaista poskytne šiesty mesiac, ktorý sa začína 23. týždňom a ukončuje ho 26. týždeň tehotenstva. Čaká ťa nejaké špeciálne vyšetrenie? A na čo sa bude odteraz sústrediť tvoj gynekológ? Aj to sa okrem iného dozvieš v našom článku.
V šiestom mesiaci tehotenstva sa už množstvo mamičiek vrhne na kúpu výbavičky.
Nové pocity v brušku
Môžeš pozorovať zvláštne šklbnutia v tvojom brušku. Určite sa tohto pocitu nezľakni, ide o prirodzený vývojový míľnik bábätka – začína totiž štikútať. 🙂 Prehĺta plodovú vodu a štikútanie predstavuje tréning jeho medzirebrových svalov.
Možno aj ty v tehotenstve zaregistruješ zvláštny pohyb v tvojom brušku – ide o akési rytmicky sa opakujúce šklbnutia, ktoré samy od seba po chvíľke zasa utíchnu. Nastávajúce mamičky, ktoré tento jav pocítia po prvýkrát, musia chvíľku bádať, čo sa to práve odohralo, kým prídu na to, že nejde o nič neobvyklé. Bábätko v brušku totiž štikúta. 🙂 Ako štikútka dieťatka v brušku vzniká a aký je jej zmysel? To sa dozvieš v našom článku.
Príznaky predčasného pôrodu
Predčasný pôrod je scenár, ktorým si nechce prejsť žiadna nastávajúca mamička. Namiesto toho, aby sa však prehnane strachovala, radšej pozorne vnímaj svoje telo. Zapisuj si prípadný výskyt poslíčkov a ak sa objavia, snaž sa ich čím skôr zmierniť tým, že si ľahneš na bok a napiješ sa vody. Zvyčajne po doplnení tekutín do tela a nájdení pokojnej polohy ustúpia.
Predčasný pôrod je pôrod, ktorý prebehne medzi 23. a 37. týždňom tehotenstva (do 259 dní od prvého dňa poslednej menštruácie alebo do 245 dní od oplodnenia) a narodí sa pri ňom dieťa s hmotnosťou nižšou ako 2500g. Predčasný pôrod je aj v dnešnej modernej dobe pôrodníctva závažným problémom.
Dbaj o pohodlie pri spánku
Určite ti každý bude hovoriť, aby si sa vyspala ešte teraz, pretože len čo sa narodí bábätko, spánku si veľa neužiješ. Avšak táto rada je niekedy poriadne iritujúca, pretože spánok v tehotenstve je kapitolou samou osebe. Môže ťa trápiť nespavosť, ku ktorej prispieva aj neustále sa hmýriace bábätko, no svoje tu urobia i zamestnaná myseľ či bolesti chrbta alebo v oblasti podbruška.
Snaž sa preto sústrediť, aby si si do postele nebrala žiadne problémy, nepodceňuj psychohygienu a s fyzickým diskomfortom ti môže celkom dobre pomôcť aj vankúš na dojčenie. Využijete ho aj s bábätkom po pôrode a dovtedy ti pomôže nájsť v posteli tú správnu polohu.
S každým nadchádzajúcom týždňom je spánok v tehotenstve horší. Tehotná žena sa vďaka rastúcemu tehotenskému brušku nemôže poriadne vyspať. Bruško jej prekáža, dlho hľadá vhodnú polohu, v ktorej by zaspala. Za chvíľu sa opäť prebudí s potrebou ísť na záchod.
Chceš absolvovať 3D či 4D ultrazvuk?
3D alebo 4D ultrazvuk sa vykonáva preto, aby mali budúci rodičia na tehotenstvo peknú spomienku, buď v podobe fotografie bábätka alebo videozáznamu jeho pohybov. Nejde o vyšetrenie, ktoré by slúžilo k lepšiemu prehľadu o zdravotnom stave bábätka, preto ani nie je preplácané zdravotnou poisťovňou. Ideálny čas na 3D alebo 4D ultrazvuk je od 24. týždňa do 30. týždňa tehotenstva, preto ak máš oň záujem, pozri si ambulancie v tvojom okolí, ktoré ho robia, a nezabudni si prejsť aj ich cenník.
Kto by nechcel mať na tehotenstvo peknú spomienku? Hoci ide o obdobie, ktoré nastávajúcu maminku dokáže aj celkom potrápiť, na ten pocit, keď pod srdcom nosila vytúženého drobčeka, nechce zabudnúť nikdy. Jednou z možností, ako si pamiatku na obdobie s bruškom zvečniť, je aj absolvovanie 3D ultrazvuku. Ako 3D ultrazvuk prebieha, koľko stojí a kam sa naň objednať, sa dozvieš v našom článku.
4D ultrazvuk predstavuje krásny zážitok pre nastávajúcich rodičov. Konečne tak majú možnosť uvidieť človiečika, ktorému sa doposiaľ len prihovárali cez bruško. Ako 4D ultrazvuk prebieha, kedy sa najčastejšie vykonáva a na čo si dať pozor, ak sa naň budeš objednávať?
Lekár bude kontrolovať mieru tvojich prípadných opuchov a sledovať tvoj krvný tlak. Oba ukazovatele mu totiž napovedia, či sa u teba nerozvíja preeklampsia.3 Rovnako sa odteraz bude viac sústrediť na zmeny na tvojom krčku maternice, ktorý môže monitorovať aj vaginálnou ultrazvukovou sondou. Vtedy sa tomuto vyšetreniu hovorí cervikometria.
Ak bude všetko v poriadku a gynekológ nebude nachádzať žiadne komplikácie, až do 34. týždňa tehotenstva budeš chodiť do prenatálnej poradne raz za mesiac, pričom stanovený interval je 4 až 6 týždňov.
Krčok maternice by mal byť dôsledne sledovaný počas celého produktívneho veku ženy a nesmierne dôležitý je jeho monitoring aj počas tehotenstva. Zmeny na krčku maternice môžu byť napríklad spoľahlivým ukazovateľom predčasného pôrodu. Poď sa spolu s nami pozrieť, kedy sa cervikometria v tehotenstve vykonáva a čo všetko vďaka nej lekár môže odhaliť.
Glukózového tolerančného testu sa mnoho žien obáva, pretože nevedia predvídať, ako zareagujú na vypitie roztoku glukózy. Zvyčajne však nejde o tak nepríjemný zážitok, ako sa môžeš dočítať na internete, preto sa rozhodne zbytočne nestresuj. Počas tohto vyšetrenia si okrem toho pár hodín posedíš v čakárni a bude ti trikrát odobratá krv. Vyšetrenie sa vykonáva od 24. do 28. týždňa tehotenstva.
Cieľom glukózového tolerančného testu (OGTT) je včas odhaliť prípadný vznik tehotenskej cukrovky. Hoci sa z neho stal medzi budúcimi maminkami nemalý strašiak a určite si si aj ty na internete prečítala, aký to bol pre niektoré ženy nepríjemný zážitok, neznamená to, že ty ho nezvládneš ľavou zadnou. 🙂 Prečítaj si, či je nutné sa naň nejako špeciálne pripraviť, prečo sa vlastne vykonáva a čo presne ťa počas testu čaká.
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Linda Limbergová
Čo vo videu zaznelo:
6. mesiac je tvorený 23. až 26. týždňom tehotenstva.
Zápis týždňov v 6. mesiaci tehotenstva: 23. týždeň + 0 dní až 26. týždeň + 6 dní (22tt + 0 až 25tt + 6).
Týždeň tehotenstva v 6. mesiaci | Počet ukončených dní tehotenstva | Počet dní do pôrodu |
23. tt (22tt + 0 až 22tt + 6) | 154 až 160 | 126 až 120 |
24. tt (23tt + 0 až 23tt + 6) | 161 až 167 | 119 až 113 |
25. tt (24tt + 0 až 24tt + 6) | 168 až 174 | 112 až 106 |
26. tt (25tt + 0 až 25tt + 6) | 175 až 181 | 105 až 99 |
<< 5. mesiac tehotenstva / 7. mesiac tehotenstva >>
Druhý trimester sa začína 14. a končí 26. týždňom tehotenstva, pričom spravidla býva zo všetkých troch trimestrov ten najpríjemnejší. Často už poľavujú tehotenské nevoľnosti a únava, ale bruško ešte nie je také veľké, aby budúcu maminku obmedzovalo. Pozri sa, čo ťa v druhom trimestri pravdepodobne čaká a neminie. 🙂
Nájsť pohodlnú polohu pri spánku v tehotenstve môže byť riadnym problémom počas zaspávania tehotnej ženy. Pravidelné spacie polohy, na ktoré je žena zvyknutá už nebudú vyhovovať. Existuje celý rad dôvodov, ktoré spôsobujú toto nepohodlie. Zároveň existujú aj spacie pozície, ktoré zabezpečia dostatok potrebného odpočinku.
Kedy budem cítiť prvé pohyby bábätka v brušku? To je otázka, ktorú si kladie množstvo nastávajúcich mamičiek. V skutočnosti však odpoveď nie je možné zovšeobecniť, pretože vnímanie prvých pohybov ovplyvňuje pomerne veľké množstvo faktorov. Čo všetko môže vplývať na to, kedy pocítiš prvé pohyby a aký je rozdiel u prvorodičiek a viacrodičiek? To sa dozvieš v našom článku.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu