Budúce mamičky sa na prvé vykuknutie tehotenského bruška nesmierne tešia, no zároveň sa musia pripraviť aj na to, že bude skvelým lákadlom na nie vždy príjemné poznámky okolia. Kedy môžeš očakávať, že tvoje bruško porastie a čo všetko tento proces ovplyvňuje?
Tvar a veľkosť bruška v tehotenstve podmieňuje veľa faktorov.
Rast a tvar bruška v tehotenstve sa nedá veľmi ovplyvniť, pretože za ne zodpovedá veľké množstvo okolností.
Ide o tvoje prvé tehotenstvo? Potom je dosť možné, že si na prvé náznaky väčšieho bruška počkáš o trochu dlhšie ako druhorodičky. Práve nastávajúce mamičky, ktoré očakávajú svoje druhé či tretie bábätko, sa môžu chváliť tehotenským bruškom o trošku skôr. Dôvodom je, že ženy, ktoré už rodili, nemajú maternicu tak pevnú, ako tomu bolo v prvom tehotenstve a okrem toho môže bruško napríklad rásť aj viac do strán.
Je asi úplne logické, že viac bábätiek v brušku bude viesť aj k jeho rýchlejšiemu rastu. Ak čakáš dvojčatá1 či dokonca trojčatá, očakávaj, že ti bude oblečenie tesné omnoho skôr, ako sa bežne uvádza.
Pevné brušné svalstvo zvyčajne nedovolí rastúcemu brušku skoré alebo prílišné vyklenutie dopredu, čo vedie nielen k neskoršiemu zviditeľneniu tehotenského bruška, ale aj k čiastočnému korigovaniu jeho veľkosti.
Tvar maternice je neovplyvniteľný, pretože je to väčšinou dedičná záležitosť. U niektorých nastávajúcich mamičiek lekár môže zistiť, že je ich maternica otočená dozadu – v odbornom názvosloví sa tento jav pomenúva ako retroflexia. Takto otočená maternica následne rastie viac hore ako smerom vpred.
Obvykle býva tehotenské bruško zavčasu viditeľné skôr u štíhlych a chudých žien. Tie môžu prvé náznaky vykúkajúceho bruška pozorovať už okolo 13. týždňa1 tehotenstva. U silnejších žien môže naozajstné zaguľatenie bruška trvať o niečo dlhšie.
Aj pri tehotenskom brušku platí, že nie je dobré porovnávať sa s inými ženami.
Hoci to znie zvláštne, no viac ako polovicu prvého mesiaca fakticky tehotná nie si. Stojí za tým skutočnosť, že sa tehotenstvo počíta od prvého dňa poslednej menštruácie. V prvom mesiaci sa síce v tvojom tele dejú veľké veci – uhniezdenie oplodneného vajíčka v maternici, ku ktorému väčšinou dochádza okolo 3. týždňa tehotenstva, no navonok ešte nie je vidno nič.
1. týždeň tehotenstva | 2. týždeň tehotenstva | 3. týždeň tehotenstva | 4. týždeň tehotenstva |
Druhý mesiac tehotenstva predstavuje obdobie, kedy žena ešte len prichádza na to, že sa jej podarilo otehotnieť. Väčšinou ide o 5. či 6. týždeň, počas ktorého jej graviditu preukáže tehotenský test1 a následne ju o niečo neskôr potvrdí aj lekár.
Na konci druhého mesiaca, teda v 8. týždni tehotenstva, sa maternica zväčšuje na veľkosť pomaranča a bábätko váži okolo 1 gramu. Stále však na brušku ženy nie sú viditeľné žiadne zmeny.
5. týždeň tehotenstva3 | 6. týždeň tehotenstva | 7. týždeň tehotenstva | 8. týždeň tehotenstva |
Výsledok pozitívneho testu ťa môže potešiť, prekvapiť, ale aj poriadne sklamať či dokonca zaplaviť úľavou. Nech sa už snažíš o bábätko, alebo sa práveže prípadného tehotenstva trochu obávaš, poď si prečítať, ako tehotenské testy vlastne fungujú, kedy by si si ho mala urobiť a kedy napríklad môže byť falošne negatívny či pozitívny.
Tretí mesiac tehotenstva sa začína 9. týždňom, a hoci si už aj predtým možno mala pocit, že je tvoje podbruško trochu vypuklé, s najväčšou pravdepodobnosťou za to môže spomalenie trávenia. Nafukovanie a zápcha, ktoré patria medzi časté tehotenské príznaky, totiž môžu vytvoriť falošný dojem, že ti už rastie tehotenské bruško.
V 12. týždni, ktorý tretí mesiac ukončuje, už niektoré budúce maminky môžu vnímať prvé jemné zmeny v oblasti bruška, no pre väčšinu je to ešte príliš skoro. Omnoho viac však môžeš registrovať zväčšenie objemu poprsia.
9. týždeň tehotenstva9 | 10. týždeň tehotenstva | 11. týždeň tehotenstva3 |
12. týždeň tehotenstva | 13. týždeň tehotenstva1 |
Prsia vedia v tehotenstve ženu poriadne prekvapiť. Prečo sa vlastne poprsie v gravidite mení a aké konkrétne zmeny by si mala očakávať, ak otehotnieš? Poď sa spolu s nami pozrieť, čo ťa v nasledujúcich týždňoch neminie a prečo sú nové telesné prejavy také dôležité.
Štvrtý mesiac zahajuje druhý trimester a je pre rast bruška väčšinou prelomový. V rozmedzí 14. až 16. týždňa tehotenstva už začína byť tvoj stav trošku viditeľný, u štíhlych maminiek to môže byť aj o trošku skôr. Stále však ide o bruško, ktoré sa mnohokrát dá poľahky schovať pod voľnú blúzku alebo o číslo väčšie tričko. Každopádne sa v tomto mesiaci priprav na to, že ťa už budú tlačiť nohavice.
Novinkou však môže byť vznik tehotenskej čiary na bruchu – tzv. linea nigra1, ktorá sa môže objaviť na prelome 4. a 5. mesiaca. Ide o tmavú líniu, ktorá sa ťahá naprieč bruškom až k panve a po pôrode sa z pokožky znovu vytratí.
14. týždeň tehotenstva | 15. týždeň tehotenstva | 16. týždeň tehotenstva | 17. týždeň tehotenstva |
Začiatkom piateho mesiaca sa dá očakávať rýchlejší nárast tehotenského bruška, ktoré sa teraz začína zaoblovať a okrem stále rastúceho poprsia sa rozširujú aj boky či stehná. Už v 18. týždni je totiž bábätko veľké asi ako mango, a preto je logické, že sa maternica viac neskryje v panve, no musí začať vykúkať smerom von. Okolo 19. týždňa môžeš dokonca pozorovať, že sa častejšie zadýchavaš, a to i vtedy, keď práve nevykonávaš fyzicky náročnú činnosť. Zväčšujúca sa maternica totiž začína tlačiť aj na pľúca, dôsledkom čoho sa znižuje ich kapacita.
Približne v 21. týždni môžeš vidieť zmeny na svojom pupku – začína byť omnoho vypuklejší, pretože sa teraz vrchol maternice nachádza približne 1 cm nad ním. Vypuklý pupok pozorujú najmä tie maminky, ktoré pred tehotenstvom nemali pevné brušné svalstvo. Na konci tohto mesiaca, skryje svoje tehotenstvo pred zrakom okolia už len máloktorá budúca maminka. A dôležitá informácia na záver – s rastúcim bruškom sa v piatom mesiaci nesie ruka v ruke aj vznik prvých strií.7
18. týždeň tehotenstva | 19. týždeň tehotenstva | 20. týždeň tehotenstva |
21. týždeň tehotenstva | 22. týždeň tehotenstva1 |
Strie sú spolu s celulitídou a vráskami nežiaducim javom na pokožke každej ženy. Môžu totiž pripomínať procesy, s ktorými sa žiadna z nás v praxi stretnúť nechce – priberanie, strata elasticity kože či starnutie ako také. Prečo vznikajú? Ako strie odstrániť? A musia sa napríklad v tehotenstve zákonite objaviť? Aj to sa, okrem iných informácií, dozvieš v našom článku.
V šiestom mesiaci, ktorý sa začína 23. týždňom tehotenstva, je bruško pekne zaoblené, s čím sú spojené aj problémy so spánkom alebo bolesť chrbtice. Tú rastúce bruško nielenže nadmerne zaťažuje, ale rovnako sa teraz čoraz viac rozťahuje aj panva, dôsledkom čoho môže bolesť vrážať aj do bedier. Niet sa však čomu diviť, veď bábätko je teraz veľké asi ako biela reďkovka a váži cca pol kilogramu.
Už v polovici šiesteho mesiaca, teda cca v 24. týždni, sa môžeš cítiť ťarbavá a nemotorná, hoci samotné bruško ešte obrovské nie je. Je to však spôsobené tým, že sa ti teraz posúva ťažisko tela, dávaj si preto pozor, aby si nespadla, a starostlivo zvažuj každý krok. Na konci tohto mesiaca, presnejšie ide o 26. týždeň, je bábätko veľké asi ako hlávkový šalát a jeho aktivita v brušku je už poriadne citeľná. Preto sa opäť zhoršuje aj kvalita tvojho spánku.
23. týždeň tehotenstva | 24. týždeň tehotenstva | 25. týždeň tehotenstva | 26. týždeň tehotenstva1 |
V 27. týždni, ktorý je vstupenkou do siedmeho mesiaca a zároveň aj tretieho trimestra, maternica poriadne tlačí na pľúca, čím sa ešte viac skracuje kapacita tvojho dychu. Najprv je bruško takmer rovnomerne vypuklé (čoskoro sa to však zmení) a čoraz ťažšie sa vieš zohnúť, zaviazať si šnúrky na topánkach alebo si urobiť pedikúru. Takisto je pre teba veľmi náročné nájsť si v posteli tú správnu polohu a spánok na bruchu je už len dávnou spomienkou.
V tomto mesiaci hmotnosť bábätka presahuje 1 kg a sama určite uvidíš, že jeho váha spolu s hmotnosťou plodovej vody a placenty, je už dosť citeľná. Ak si pred tehotenstvom nemala na bruchu veľkú vrstvu tuku, kopance dieťatka budú viditeľné aj navonok. Nepríjemné štuchance do rebier či močového mechúra sú teraz na dennom poriadku a zároveň ťa dokážu prekvapiť i svojou silou.
Ako sa tento mesiac chýli ku koncu, bruško sa viditeľne zväčšuje do popredia a trošku klesá nadol. Keďže sa napína aj pokožka, dbaj na to, aby si si celú oblasť brucha a bokov aspoň od 30. týždňa hydratovala omnoho častejšie ako doteraz. Takisto, ak si sa pre túto pomôcku rozhodla, je najvyšší čas nosiť tehotenský pás – poskytne brušku potrebnú oporu, ochráni kríže a aj tebe sa bude lepšie hýbať.
27. týždeň tehotenstva | 28. týždeň tehotenstva | 29. týždeň tehotenstva1 |
30. týždeň tehotenstva3 | 31. týždeň tehotenstva1 |
Bolesť chrbta sa v tehotenstve javí ako častý symptóm a môže sa objaviť ako v prvom trimestri, tak i tesne pred pôrodom. Prečo tehotné ženy začne bolieť chrbát, aj keď dovtedy takéto problémy nepociťovali, a prečo gravidita zvykne dlhodobé chronické bolesti ešte viac zhoršiť? Na to (a aj mnoho iného) sa pozrieme v našom článku.
V priebehu 32. až 35. týždňa bábätko narastie približne o 4,5 cm a priberie cca 700 g. S poriadne veľkým bruškom sa zhoršuje aj bolesť kĺbov na nohách, pálenie záhy či záťaž vyvíjaná na chrbticu. Tvar bruška teraz závisí čiastočne aj od polohy bábätka – ak sa už stihlo pretočiť hlavičkou nadol, bruško ti akoby spadne nadol a kopance budeš pociťovať vyššie ako doteraz.
Tvoja váha by mala ideálne narastať až o 500 g za týždeň a maternica tlačí nielen na mechúr a pľúca, ale aj na žalúdok. Práve preto je pre teba čoraz ťažšie zjesť väčšiu porciu jedla na jedenkrát. Všetky chody si radšej rozdeľ na menšie časti.
32. týždeň tehotenstva | 33. týždeň tehotenstva | 34. týždeň tehotenstva | 35. týždeň tehotenstva |
Dobrou správou, ktorú deviaty mesiac prináša, je to, že sa ti začne lepšie dýchať. Bábätko sa posúva smerom k pôrodným cestám a postupuje nižšie do panvy. S tým súvisí aj zmena tvaru bruška, ktoré poriadne klesne nadol, a napríklad oholiť si intímne partie bude pre teba teraz nesmierne ťažké.
Všetok diskomfort, ktorý je s tehotenstvom a veľkým bruškom spätý, nástupom deviateho mesiaca, alebo presnejšie 36. týždňa, začína gradovať. Spánok za veľa nestojí, pálenie záhy je permanentné, od bolesti kĺbov a chrbtice sa už nedá uľaviť ani zmenou polohy.
Žiaľ, nejaké rady, ako tieto nepríjemnosti zmierniť, ti dať nevieme. Tehotenstvo so sebou prináša aj takéto chvíle, preto ti nezostáva nič iné, iba vydržať. Možno sa ti zdá, že je 40. týždeň, kedy ti počítali termín pôrodu7, ešte ďaleko, spätne určite uznáš, že celé tehotenstvo i napriek nepríjemným pocitom, utieklo ako voda. 🙂
36. týždeň tehotenstva | 37. týždeň tehotenstva | 38. týždeň tehotenstva |
39. týždeň tehotenstva | 40. týždeň tehotenstva2 |
Koľko počas tehotenstva priberieš? To je jedna z otázok, ktorá sa ti v hlave s vykúkajúcim bruškom vynára čoraz častejšie. Samozrejme, existujú „tabuľkové“ hodnoty optimálneho nárastu tvojej váhy, no tieto čísla dokáže ovplyvniť veľké množstvo faktorov. Pokiaľ sa neprejedáš a stravuješ sa zdravo, nie je dôvod stresovať sa, ak si v tehotenstve pribrala viac, ako sa „odporúča.“
Dôležité je povedať, že tvoj hmotnostný prírastok nepozostáva iba z tuku. Kilá, ktoré v tehotenstve naberieš, tvoria aj:
Priberanie v tehotenstve je prirodzené a nevyhnutné. Netreba však jesť za dvoch. Určite však treba dbať na dostatok živín a pestrú stravu. Priberanie na váhe nie je v tehotenstve rovnomerné. Kilogramy, ktoré sú optimálne nabrať počas tehotenstva závisia od viacerých faktorov a priberanie je teda individuálne.
Diastázu brušných svalov možno po pôrode napraviť aj cvičením.
Vo väčšine prípadov sa diastáza zacelí sama, a to už v priebehu šestonedelia. Ak chceš tomuto procesu napomôcť, môžeš vyskúšať tieto rady:
Diastáza brušných svalov môže nemilo po pôrode prekvapiť nejednu čerstvú maminku. Čo to diastáza vlastne je, prečo sa po pôrode môže vytvoriť, ako zistíš, že ju máš, a čo robiť, ak sa vyskytla? Ide o vážny problém alebo estetickú vadu? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku…
Zväčšujúce sa bruško si žiada nielen tvoju pozornosť, ale aj zvýšenú starostlivosť. Ako sa môžeš odbremeniť od nepríjemných pocitov, ktoré sú s rastom bruška často späté?
To, že budeš na pár mesiacov potrebovať väčšiu veľkosť oblečenia, je ti asi jasné. Nemusíš si nutne kupovať tehotenské oblečenie, ktoré je popravde niekedy zbytočne predražené a po estetickej stránke takisto za veľa nestojí. Skús sa k nákupu nových kúskov do svojho šatníka postaviť trochu zodpovednejšie a zaobstaraj si také veci, ktoré využiješ aj niekoľko rokov po pôrode.
Dobrou voľbou sú legíny s vysokým elastickým pásom, ktorý sa prispôsobí aktuálnej veľkosti bruška, prípadne šaty s dlhým rukávom z teplákoviny, ktoré sa dajú využiť aj v zime, pretože si pod ne môžeš dať legíny alebo hrubšie pančušky. Nech už si zvolíš akýkoľvek variant, dôležité bezpochyby je, aby sa ti nohavice alebo sukne nezarezávali do pokožky a zbytočne ťa netlačili. Prílišný tlak oblečenia na tehotenské bruško totiž zhoršuje problémy s trávením a s tým súvisiace symptómy.
Tehotenský pás je skvelou pomôckou, ktorá ťa čiastočne môže odbremeniť od bolesti chrbta. Je len na tebe, či sa rozhodneš si ho zaobstarať, no jeho kúpou rozhodne nič nepokazíš. Okrem iného ochráni tvoje kríže a obličky pred prechladnutím a nebudeš mať pocit, že pred sebou vláčiš čoraz ťažší balvan.
S výrazným zvyšovaním hmotnosti a rastúcim bruškom, ktoré poriadne preskúša elasticitu pokožky, súvisí aj vznik strií. Tie sa môžu objaviť nielen na bruchu, ale aj stehnách, bokoch či prsiach. Síce strie podmieňuje hladina kortizolu v tele, predsa len vieš svojej pokožke pomôcť dôslednou a pravidelnou hydratáciou. Ak sa ti na tele aj objavia nové kožné prasklinky, telovým mliekom, olejom alebo maslom zmierniš ich viditeľnosť a po pôrode sa bude koža lepšie regenerovať.
Vraví sa, že v špicatom brušku rastie chlapček a v guľatom zase dievčatko. Hoci ide o peknú poveru, stále je to len babská rada, ako odhaliť pohlavie, ktorá nie je podložená žiadnymi relevantnými faktami. Ako sme už spomínali, na tvar bruška vplýva viacero faktorov, no pohlavie dieťaťa medzi nimi rozhodne nie je. 🙂
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek
Čo vo videu zaznelo:
Každý týždeň tehotenstva so sebou prináša niečo nové. Niektoré udalosti síce nie sú navonok viditeľné, no vo vnútri tvojho tela sa aj potichu odohráva celé spektrum zmien. Bodaj by aj nie, veď v priebehu 40tich týždňov sa zo zhluku buniek stane bábätko. Pozri sa, čo ťa v jednotlivých týždňoch tehotenstva čaká a na čo by si nemala zabudnúť. Stačí kliknúť na týždeň, ktorý ťa práve zaujíma.
Väčšina žien čaká na vykuknutie tehotenského bruška, aby sa ním mohli pochváliť. Okrúhle alebo oválne, malé alebo veľké - každé bruško vyzerá inak.
Výpočet týždňa tehotenstva môže nejednu nastávajúcu maminku zaskočiť. Hlavne z dôvodu, ak jej lekár krátko po tom, ako jej vyjde pozitívny tehotenský test, povie, že je v šiestom alebo v siedmom týždni tehotenstva. Ako sa počíta tehotenstvo a aké okolnosti sa považujú za rozhodujúci faktor?
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu