Ranná nevoľnosť v tehotenstve

Musíš v tehotenstve zákonite trpieť nevoľnosťami? A čo ich vlastne spôsobuje? Existuje efektívny spôsob, ako sa im vyhnúť? Aj to sú otázky, ktoré si v prvých týždňoch tehotenstva môžeš klásť. Poď s Modrým koníkom zistiť, prečo (ranné) nevoľnosti vznikajú a čo robiť či nerobiť, aby si sa im vyvarovala.
Dokedy trvajú tehotenské nevoľnosti?

Nevoľnosti v tehotenstve dokážu žene skomplikovať každodenné prežívanie.

Kedy môžu nevoľnosti nastúpiť?

  • Neexistuje konkrétny týždeň, v ktorom sa nevoľnosti musia objaviť, pretože táto skutočnosť (rovnako ako aj miera nevoľností) je nesmierne individuálna. Niektorým ženám nastúpia nevoľnosti krátko po tom, ako im mešká menštruácia, iným zasa o niečo neskôr, až okolo 8. týždňa tehotenstva. Najčastejšie zasa ustupujú od 12.16. týždňa, teda začiatkom druhého trimestra.
  • Takisto platí, že nie každá žena musí nevoľnosti pociťovať. Preto nedbaj na rôzne názory, že ak nevoľnosti nevnímaš, znamená to, že čosi s tehotenstvom nie je v poriadku. Ide o jeden z množstva mýtov, ktoré sú s tehotenstvom späté.
  • Riziko, že budeš trpieť v tehotenstve nevoľnosťami, zvyšujú tieto faktory:
    • ak čakáš dvojčatá či trojčatá,
    • ak si aj pred tehotenstvom zaznamenala slabší žalúdok – napríklad ak si vyhladla, pred menštruáciou, počas cesty autom, atď…
    • ak sa nevoľnosti vyskytli v tvojom predošlom tehotenstve, prípadne nimi trpela tvoja mamina,
    • ak si pred tehotenstvom trpela migrénami,6
    • nevoľnosti zvyšuje aj obezita.

Čo spôsobuje tehotenskú nevoľnosť a aké sú jej príznaky?

  • Za všetko môže zmenená hormonálna hladina v ženskom tele. Konkrétne ide o viacero hormónov:
    • hCG – tzv. tehotenský hormón, ktorý produkuje placenta. Jeho hladina sa prudko zvyšuje do 12. týždňa tehotenstva, a hoci potom začína postupne klesať, stále sú počas tehotenstva hodnoty hCG poriadne zvýšené.
    • progesterón a estrogén – v čase, kedy ti mešká menštruácia, by mali začať v tvojom tele klesať. Keďže však menštruácia dôsledkom otehotnenia neprichádza, ich hladina zostáva zvýšená. Spôsobujú napríklad spomalené trávenie alebo nafúknuté bruško.

hCG

Vďaka nemu ti vyjde pozitívny tehotenský test, no rovnako môže spôsobovať aj tehotenské nevoľnosti. Reč je o hCG – „tehotenskom hormóne“, ktorý by v žiadnom inom období tvojho života nemal byť vo zvýšenej koncentrácii vyplavovaný do krvi. Poď sa s nami pozrieť, akú má hCG v ženskom tele funkciu a čo je príčinou jeho zvyšujúcej sa hladiny.

Príznaky tehotenskej nevoľnosti:
Nie je to len o vracaní. Nevoľnosť v tehotenstve so sebou prináša celé spektrum navzájom súvisiacich príznakov – precitlivenosť a averzia voči niektorým pachom či potravinám, labilný žalúdok, ktorý reaguje nechutenstvom a nutkaním na zvracanie, únava a celková telesná slabosť.

Musia sa nevoľnosti objavovať len ráno?
S pojmom „ranná nevoľnosť v tehotenstve“ by veľa žien nesúhlasilo. 🙂 Nevoľnosti sa môžu objavovať len krátko po zobudení, no takisto môžu pretrvávať počas celého dňa. Dokonca aj v noci môžu ženu prebudiť zo spánku.

Ak sa u teba objavujú len v ranných alebo doobedných hodinách, nevoľnosti s najväčšou pravdepodobnosťou vyvoláva pocit hladu. Preto sa snaž ihneď po zobudení niečo zjesť. Žalúdok si tak lepšie poradí s nadmernou tvorbou kyseliny, ktorá by o niečo neskôr mohla vyvolať dávanie alebo nechutenstvo.


Ako spoznám, že miera nevoľností v tehotenstve je pre mňa nebezpečná?

  • Často sa stáva, že ak žena trpí nevoľnosťami, počas prvého trimestra dokonca schudne. Menší váhový úbytok nepredstavuje pre teba ani pre bábätko žiadne riziko. Kým si telo zvykne na zvýšenú hladinu hormónov, môžu ho potrápiť okrem nevoľností aj nechutenstvo, hnačky či pálenie záhy, ktoré k úbytku na hmotnosti neraz vedú.

Pálenie záhy

Pálenie záhy trápi každého desiateho človeka a každú druhú tehotnú ženu. Dochádza k nemu pri návrate žalúdočných štiav späť do pažeráka, tzv. reflux. Kyslé šťavy vtedy dráždia sliznicu pažeráka a dochádza k nepríjemnému páleniu. Pyróza, ako sa páleniu záhy hovorí, býva sprevádzaná zápachom z úst a bolesťami žalúdka.

  • Pozornosť by si mala zbystriť pri týchto symptómoch:
    • ak si schudla viac ako 5 kg počas jedného mesiaca,
    • nevieš sa ani čiastočne zaradiť do bežného života a činnosti ako domáce práce či starostlivosť o seba ti robia poriadny problém,
    • vraciaš viac ako 3 – 5krát v priebehu dňa niekoľko dní za sebou,
    • neudržíš v žalúdku žiadnu potravu ani tekutiny,
    • vnímaš obrovskú únavu a si malátna,
    • omdlievaš.
  • V takom prípade môže ísť o tehotenské ochorenie spojené s nevoľnosťami, ktoré môžeš nájsť pod názvami hyperemesis gravidarum alebo závažná toxémia. Lekári vtedy zahajujú ďalší postup, ktorý pozostáva z podaní infúzií alebo liekov – tzv. antiemetiká. Neraz sa stáva, že je žena dôsledkom vážnych tehotenských nevoľností hospitalizovaná.

Ako bojovať s tehotenskou nevoľnosťou?

Okrem toho, že sa s tým zdôveríš svojmu lekárovi, môžeš si pomôcť nasledovnými radami:

  • Nevyhladni – často ženy pociťujú nevoľnosť vtedy, ak sú hladné a majú prázdny žalúdok. Daj si k posteli menšiu svačinku a ihneď po prebudení sa najedz. Môžu to byť banán, piškóty, trvanlivé pečivo či sušienky.
  • Jedz častejšie v menších porciách – zbytočne žalúdok jednorazovo nezaťažuj a odsleduj si, či ti niektoré potraviny nezhoršujú tráviace problémy.
  • Vyskúšaj zázvor alebo mätu – či už ide o čaj, limonádu, alebo cmúľanie kúska zázvoru. Dobrou voľbou môžu byť aj zázvorové lízanky pre tehotné ženy, ktoré kúpiš v lekárni.
  • Chlad minimalizuje tvorbu žalúdočnej kyseliny – cmúľaj kocky ľadu alebo si raz za deň daj pohár vychladenej coly.
  • Skús akupresúrne náramky proti nevoľnosti – nájdeš ich na internete alebo vo väčších lekárňach. Pevný bod na náramku zatlačí na akupresúrne miesto na ruke, dôsledkom čoho by sa pocit nevoľnosti mal zmierniť.
  • Uprav si stravovacie aj spánkové návyky – snaž sa jesť zdravo, vyhni sa pikantným a mastným jedlám a takisto dbaj o to, aby si si poriadne odpočinula. Unavené telo bude horšie čeliť hormonálnym výkyvom.

Strava v tehotenstve

Tehotenstvo predstavuje obdobie, kedy žena nad svojím jedálničkom premýšľa viac ako inokedy, čo je celkom rozumné, pretože vhodne zvolenou stravou dokáže napríklad svoje telo odbremeniť od niektorých nepríjemných tehotenských príznakov. Platí však, že by si mala v tehotenstve jesť za dvoch? Ktorým potravinám by si sa po otehotnení mala vyhnúť a aké sú naopak žiaduce? Poď sa s nami pozrieť, čo tehotná žena môže jesť a či je skutočne dôležité, aby si starostlivo sledovala svoj kalorický príjem alebo zloženie potravín.

Spánok v tehotenstve

S každým nadchádzajúcom týždňom je spánok v tehotenstve horší. Tehotná žena sa vďaka rastúcemu tehotenskému brušku nemôže poriadne vyspať. Bruško jej prekáža, dlho hľadá vhodnú polohu, v ktorej by zaspala. Za chvíľu sa opäť prebudí s potrebou ísť na záchod.


Video: Najčastejšie príznaky tehotenstva: Nevoľnosť, únava a iné…

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Lenka Lapides

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Príznaky tehotenstva

Keď sa hovorí o príznakoch tehotenstva, každému zákonite napadnú meškajúca menštruácia a nevoľnosť či zvracanie. No nie nadarmo sa vraví, že sa oplatí počúvať svoje telo, pretože signálov, ktorými ženský organizmus ohlasuje tehotenstvo, je omnoho viac. Čo na sebe pozorovať, ak sa snažíš otehotnieť? A kedy zbystriť pozornosť, ak si tehotenstvo naopak neplánovala? O tom si prečítaš v nasledujúcich riadkoch.

Výpočet týždňa tehotenstva

Výpočet týždňa tehotenstva môže nejednu nastávajúcu maminku zaskočiť. Hlavne z dôvodu, ak jej lekár krátko po tom, ako jej vyjde pozitívny tehotenský test, povie, že je v šiestom alebo v siedmom týždni tehotenstva. Ako sa počíta tehotenstvo a aké okolnosti sa považujú za rozhodujúci faktor?

Priebeh tehotenstva

Ako vyzerá priebeh tehotenstva po jednotlivých týždňoch a kedy sa odohrávajú dôležité míľniky? V ktorých týždňoch ťa čakajú vyšetrenia, akým vývojom si prechádza bábätko a na základe čoho sa vlastne počíta termín pôrodu? Poď sa spolu s nami pozrieť, ako tehotenstvo prebieha od počatia až po pôrod.


Viac o príznakoch tehotenstva na Modrom koníku

  • Polož otázku odborníkovi
    • Je to zadarmo a pýtať sa môžeš aj anonymne.
    • V Poradniach sa rozoberajú témy, ako sú zdravie, právo, financie, vzťahy, tehotenstvo, vývoj bábätka a iné.
  • Zapoj sa do tematických skupín
    • Užívateľky Modrého koníka sa môžu „stretnúť“ v skupine, ktorá zastrešuje ich záujmy alebo aj obdobie tehotenstva, ktorým si práve prechádzajú.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s rannou nevoľnosťou v tehotenstve

Máš skúsenosť s rannou nevoľnosťou v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
myjuska  29. júl 2020

Pachuť v ústach 10. týždni tehotenstva

Som prvýkrát tehotná a som práve v 10 týždni tehotenstva. Už nejaký ten piatok však na sebe badám dosť nepríjemnú vec. Nech zjem alebo vypijem čokoľvek, môj žalúdok sa akoby zbláznil a ja mám neustále v ústach nepríjemnú pachuť a nijako sa jej neviem zbaviť. Umývam si zuby asi 4-krát denne, kloktám a už som zúfalá, neviem čo robiť. Ani to neviem opísať o akú pachuť sa jedná, ale rozhodne nejde o nič príjemné a dosť mi to prekáža.
lenocka1984  11. dec 2015

Pepsi / Coca Cola pomáha

Mne najviac pomáha Pepsi alebo Coca Cola. Denne vypijem len zopár dúškov, keď je mi zlé a efekt je zaručený, takmer okamžite sa mi polepší. Pár týždňov som sa trápila s nevoľnosťami dosť silnými, ale nevracala som.

Toto mi poradila sestra, ktorá má dve deti a vraj to pomáhalo jej aj jej kamoškám. Škoda, že som to nevedela skôr. Nepribrala som z toho zatiaľ ani kilo :)
2 ľudia považujú za užitočné
ynett  13. jan 2015

Ranná nevoľnosť je nie vždy dobrý názov:-)

Moja ranná nevoľnosť si asi pomýlila hodinky alebo žila v inom časovom pásme ako ja, lebo zásadne na mna prišla o 19:00:-D ale pomáhal zázvor alebo kúsok keksíku. Najlepšie zázvorový keksík.
1 človek považuje za užitočné
bieladama  28. jan 2014

Proti vracaniu

Mne veľmi pomáhalo si dať pred vstanim z postele po ležiačky kúsok chlebíka suchého, pitie Pepsi coly a hlavne Acidko a Actimel .... vyhýbala som sa cesnaku, cibuli a bylinkám, strašne mi dráždili žalúdok..
1 človek považuje za užitočné
slunce3  28. jan 2014

Nevoľnosť

Raz sa stalo, že mi nesadol hot-dog a išiel na špacír :D Ale to bolo skôr z mojej hlúposti, nakoľko som manželovi chcela zjesť ten jeho na jeden šup.

Celkovo na nevoľnosti dobre zaberá zázvor: odrezať tenučký plátok zázvora, požuť tak minútku a vypluť. Do 2. min. by malo byť lepšie :)
1 človek považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke