Pupočná šnúra

Bábätku počas celého tehotenstva zabezpečuje živiny a najčastejšie nastávajúcim mamičkám navodzuje obavy, či sa ich drobčekom napríklad neomotá okolo krku. Reč je o pupočnej šnúre, bez ktorej by dieťatko v maternici neprežilo a nemohlo by prosperovať. Kedy sa pupočná šnúra začne vyvíjať, aké sú jej funkcie, ktoré vyšetrenie sa na ňu zameriava a môže v tehotenstve či počas pôrodu spôsobiť nejaké komplikácie?
pupočná šnúra okolo krku

V tehotenstve má pupočná šnúra nenahraditeľnú úlohu, no rovnako vie priebeh gravidity i skomplikovať.

Čo je to pupočná šnúra a kedy v tehotenstve vzniká?

  • Pupočnú šnúru alebo pupočník si možno predstaviť ako dlhý odolný a elastický povrazec, ktorý spája placentu s pupkom bábätka. Tým je zabezpečený prísun živín a kyslíka do organizmu dieťaťa. Dosahuje rôznu dĺžku, a hoci má väčšinou okolo 60 až 70 cm, môže byť dlhá od 50 do 150 cm.
  • Približne v 2. mesiaci tehotenstva je pupočná šnúra plne vyvinutá, pričom rovnako ako bábätko, aj ona prechádza ďalším vývojom až do pôrodu. Jej rast do dĺžky sa však zastavuje okolo 28. týždňa tehotenstva. Vo vnútri sa nachádza tzv. Whartonov rôsol alebo Whartonova želatína, ktorý zabezpečuje nielen jej pružnosť, ale aj ochranu dôležitých ciev v pupočníku. Povrch pupočníka je chránený blanou, tzv. amniónom.

Cievy v pupočnej šnúre

  • Pupočníkom prechádzajú 3 dôležité cievy, presnejšie 2 tepny a jedna žila. Tepny odvádzajú krv od bábätka k placente a žila zasa zabezpečuje prísun krvi smerom k dieťatku.
  • Môžeš sa stretnúť aj s pojmom dvojcievny pupočník – ide o anomáliu v jeho vývine, kedy sa namiesto troch ciev v pupočníku rozvinú len dve. Príčina nie je známa, a hoci tento jav sám osebe nekomplikuje prúdenie živín medzi placentou a plodom, lekári detailne skontrolujú srdiečko dieťaťa. Väčšina bábätiek, ktoré v brušku vyrástli „len“ za pomoci dvojcievneho pupočníka, sa však narodia úplne zdravé.
  • Dvojcievnemu pupočníku sa venujeme v našom samostatnom článku. Prečítaj si o tejto anomálii viac:

Dvojcievny pupočník

V tehotenstve môže niektoré mamičky vystrašiť informácia, že im bol zistený dvojcievny pupočník. O čo presne ide a čo sa pod týmto pojmom skrýva? Je dvojcievny pupočník závažný problém a vieme, prečo vôbec vzniká? Čítaj ďalej a dozvieš sa všetky odpovede.

Flowmetria – prietoky v pupočníku

  • Prietok krvi v pupočnej šnúre sa starostlivo sleduje počas celého tehotenstva. Ide totiž o dôležitý ukazovateľ toho, ako sa bábätko v brušku má. Okolo 30. týždňa tehotenstva sa vykonáva špecializované ultrazvukové vyšetrenie, ktorému sa ľudovo hovorí aj „prietoky.“
  • Prečítaj si viac informácií o flowmetrii a prietokoch v tehotenstve v našom článku:

Flowmetria - prietoky v tehotenstve

Ultrazvukových vyšetrení v tehotenstve absolvuješ hneď niekoľko, pričom najmä počas prvého tehotenstva je náročné rozlíšiť, ktorý ultrazvuk má aký význam a na čo sa zameriava. Dnes si povieme viac o flowmetrii alebo prietokoch v tehotenstve. Poď sa pozrieť, prečo je flowmetria dôležitá a čo všetko lekár počas nej skúma.


Úpon pupočnej šnúry

  • V tehotenstve sa skontroluje i to, ako sa pupočník upol k placente. V súvislosti s tým sa môžeš stretnúť napríklad s pojmom marginálny úpon pupočníka. Štandardne je pupočník uchytený na placente v jej strednej časti, no ak sa objaví marginálny úpon, ide o jeho napojenie v okrajovej (marginálnej) časti placenty.
  • Hoci tento jav nepredstavuje pre vyvíjajúce sa bábätko žiadne riziko, je tu o trošku vyššia šanca, že pri vaginálnom pôrode nastanú komplikácie s odlučovaním placenty.
  • Pozri si o marginálnom úpone pupočníka viac v našom samostatnom článku:

Marginálny úpon pupočnej šnúry

S marginálnym úponom pupočnej šnúry sa počas tehotenstva stretne približne 5 % nastávajúcich mamičiek. Tento termín sám osebe neznie práve prívetivo, a tak sa veľa rodičiek, ktoré si ho vypočuli napríklad na tehotenskej poradni, zbytočne vystraší. Čo sa pod pojmom marginálny úpon pupočníka skrýva a aké to môže mať dôsledky na tehotenstvo či pôrod?


Skrútenie a zauzlenie pupočníka

  • Pupočná šnúra je po celej svojej dĺžke skrútená, dalo by sa dokonca povedať, že ide o akúsi nepravidelnú špirálu. Občasné stlačenie a vytváranie zhlukov či menej tuhších zauzlení (tzv. nepravých uzlov) je počas tehotenstva úplne bežné a bábätko tým nie je nijako ohrozené. Zaujímavosťou takisto je, že bábätku pupočník slúži ako jeho prvá hračka – naťahuje ho, po vyvinutí hmatu skúma jeho štruktúru a trénuje si na ňom svoj úchop.
  • Problémom však možno nazvať jav, kedy sa na pupočnej šnúre vytvorí tzv. pravý uzol. Ide o tuhé zauzlenie, ktoré zabraňuje prietoku krvi v pupočnej šnúre, tým pádom je bábätko ohrozené nedostatkom kyslíka a živín. Pravý uzol často vzniká pri extrémne dlhej pupočnej šnúre a nadmerných pohyboch bábätka.2
  • To, či sa pupočná šnúra zauzlila do nepravého uzla, sa odhalí monitoringom srdcovej činnosti dieťaťa na CTG vyšetrení a na ultrazvuku.

Naliehanie a prolaps pupočníka

  • Tesne pred pôrodom, respektíve po odtečení plodovej vody môžu nastať nebezpečné situácie, ktoré bezprostredne ohrozujú život bábätka. Ide o javy, kedy sa pupočná šnúra dostáva do pôrodného kanála ešte skôr, ako sa dieťatko narodí – tzv. naliehanie pupočníka či prolaps pupočníka. V oboch prípadoch je potrebné okamžite pomôcť bábätku na svet, či už prirodzenou cestou, teda vaginálnym pôrodom, ak je vnútorná bránka dostatočne otvorená, alebo cisárskym rezom.
  • Naliehanie pupočníka nastáva vtedy, ak pupočná šnúra doslova nalieha ku vchodu do pôrodných ciest. Nachádza sa teda ešte pred hlavičkou bábätka a hrozí tu udusenie plodu, pretože hlávka dieťaťa vytvára tlak na cievy v pupočnej šnúre, čím blokuje prívod kyslíka. Naliehaniu pupočníka sa často vraví aj tzv. skrytý prolaps pupočníka.
  • Prolapsu pupočníka sa hovorí aj „prepadnutie“ pupočnej šnúry. Nastáva vtedy, ak sa pupočník pred samotným pôrodom dostane do pôrodných ciest, prípadne prevísa z tela matky cez pošvu. O prolapse pupočníka máme samostatný článok, preto ak ťa tento problém zaujíma, klikni pre viac informácií:

Prolaps pupočníka

Možno si sa už stretla s pojmom „prolaps“ či prepadnutie pupočníka. Hoci ide o viac-menej raritnú, no nesmierne závažnú komplikáciu v pôrodníctve, veľa nastávajúcich mamičiek nevie, čo si pod prolapsom pupočníka majú predstaviť. K akému javu tu teda dochádza a prečo je nebezpečný? To sa dozvieš v našom článku.


Pupočná šnúra a jej prestrihnutie po pôrode

  • Po príchode bábätka na svet nastáva chvíľa, kedy sa pupočná šnúra prestrihuje – často ide o moment, do ktorého je zapojený aj otecko. 🙂 Lekári najprv pupočník nechajú dotepať, čím zvýšia zásobu krvi a železa v organizme dieťaťa, potom ho podviažu a následne sa prestrihne.
  • Častou otázkou je, či tento okamih nie je náhodou bolestivý, či už pre mamičku alebo bábätko. Odpoveď je tu úplne jednoznačná – prestrihnutie pupočníka nebolí, pretože sa v ňom nenachádzajú nervové zakončenia. Ani rodička, ani bábätko teda nevnímajú vôbec nič.
  • Nasledujúce týždne po pôrode je potrebné kontrolovať pupček dieťaťa, aby sa predišlo zapáleniu tejto oblasti. V pôrodnici ťa určite naučia, ako sa o túto oblasť starať tak, aby bábätko nemuselo zápasiť s infekciou.

Pupočníková krv a jej odber

  • Odber pupočníkovej krvi je samostatnou kapitolou. Medicína totiž neustále napreduje a snaží sa z krvi pupočníka doslova čo najviac „vyťažiť.“ Ide totiž o cennú tekutinu, ktorá dokáže pomôcť v boji hneď s niekoľkými chorobami, napríklad i rakovinou krvi či kostnej drene.
  • Odber sa však nevykonáva rutinne, býva spoplatnený a rovnako sa následne platí aj za uskladnenie pupočníkovej krvi. Ak ťa táto téma zaujala, informuj sa o možnostiach u svojho ošetrujúceho gynekológa a tiež si nezabudni prečítať náš samostatný článok:

Odber pupočníkovej krvi

Odber pupočníkovej krvi sa vykonáva pri pôrode za účelom

  • uchovania pre vlastnú potrebu dieťaťa alebo súrodencov - pupočníková krv sa uchováva v rodinnej banke
  • darovania - pupočníková krv sa uchováva v darcovskej banke

Video: Flowmetria – vyšetrenie, ktoré sa zameriava na pupočník a jeho prietoky

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Michal Holáň

V rozhovore s MUDr. Michalom Holáňom nájdete odpovede na tieto otázky:


Mohlo by ťa zaujímať

Plodová voda

Bábätko si v nej spokojne pláva, no zároveň musí byť chránené pred jej dlhodobým pôsobením. Jej objem zvyšuje tvoj hmotnostný prírastok počas tehotenstva a jej skoršie odtečenie môže spôsobiť problémy. Hovoríme o plodovej vode, inak nazývanej aj amniová tekutina. Poď s Modrým koníkom zistiť, aká je funkcia plodovej vody, čo obsahuje a ako sa v priebehu tehotenstva meria jej objem.

Placenta

Orgán, ktorý je v ženskom tele iba počas tehotenstva a napriek tomu plní svoju funkciu aj pre niekoho iného. Reč je o placente alebo o plodovom koláči, ktorý v priebehu gravidity okrem iného vyživuje bábätko. Poď s Modrým koníkom zistiť, čo to placenta presne je, aké sú jej úlohy a aké komplikácie môže v tehotenstve spôsobiť.

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.


Viac o tehotenstve a vývoji bábätka na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnakým obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s pupočnou šnúrou

Máš skúsenosť s pupočnou šnúrou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke