Tehotenstvo sa rozdeľuje do troch trimestrov, pričom na úplnom začiatku toho prvého vo skutočnosti ešte tehotná nie si. Ako je to možné? Čítaj ďalej a dozvieš sa to! 🙂 Okrem toho ti tiež prezradíme, čo ťa v prvom trimestri čaká, aké prejavy tehotenstva sa môžu objaviť a akým vývojom si prechádza bábätko.
Prvý trimester sa nesie v znamení pozitívneho tehotenského testu, prvých vyšetrení a zvyčajne aj nevoľností.
Bohužiaľ, smutnou správou je, že dve z desiatich tehotenstiev sa končia spontánnym potratom. To však vôbec neznamená, že niečo také sa musí stať i tebe. Pamätaj na to, že stresom nič nevyriešiš, naopak tým ešte viac ublížiš sebe aj bábätku. Preto sa snaž zachovať chladnú hlavu a žiadne negatívne myšlienky si nepripúšťaj.
Dobrou voľbou však bude, ak s oznámením tehotenstva svojim blízkym chvíľku počkáš. Množstvo žien, ktoré si potratom prešli, sa zhodujú v tom, že otázky ohľadom bábätka a následné ľutovanie celú situáciu len zhoršovali. Už v 12. týždni tehotenstva sa riziko potratu znižuje, tak počkaj aspoň do tohto obdobia.
Je to paradox, ale na úplnom začiatku tehotenstva ešte vlastne tehotná nie si. Lekári totiž prvé týždne označia až spätne, pričom 1. týždňom tehotenstva sa stane týždeň, kedy si naposledy menštruovala. Až potom dôjde k oplodneniu vajíčka a jeho následnému vývoji.
Pre zaujímavosť: Možno sa k tebe dostane pojem fetálny vek, ktorý sa počíta od chvíle, kedy je vajíčko oplodnené, takže vlastne vyjadruje, koľko týždňov má rastúce bábätko. Doktori s týmto časovým údajom však nepracujú.
Zisti viac o prvom mesiaci a príslušných týždňoch tehotenstva
1. týždeň tehotenstva | 2. týždeň tehotenstva | 3. týždeň tehotenstva | 4. týždeň tehotenstva |
Zvyčajne je to práve druhý mesiac, kedy žena zistí, že je tehotná. Napriek tomu ťa môže zmiasť slabé krvácanie, ktoré sa občas objaví v 5. týždni. Hoci by sa to tak mohlo javiť, nejde o menštruáciu, ale o dôsledok uhniezďovania vajíčka. Napriek tomu, že na začiatku tehotenstva nejde o nič neobvyklé ani nebezpečné, neboj sa sa to spomenúť tvojmu lekárovi.
Navonok sa tehotenstvo v takomto ranom štádiu prejavuje „len“ silnou únavou, no vo vnútri tvojho tela dochádza k veľkým zmenám, a to hlavne na strane embrya.
Zisti viac o druhom mesiaci a príslušných týždňoch tehotenstva
5. týždeň tehotenstva3 | 6. týždeň tehotenstva | 7. týždeň tehotenstva | 8. týždeň tehotenstva |
Tretí mesiac so sebou prináša nevoľnosti, ktorých nástup a miera sú však veľmi individuálne. Niektoré ženy nimi trpia viac, niektoré menej, iné zasa vôbec.
Do 10. týždňa by si mala absolvovať prvú prehliadku u gynekológa, aby tvoje tehotenstvo potvrdil a skontroloval, či je všetko v poriadku. Medzi 10. a 14. týždňom sa potom vykonáva prvotrimestrálny screening, počas ktorého sa lekár zameriava na zistenie, či bábätko netrpí nejakou vývojovou vadou. Ak by sa stalo, že nadobudne nejaké podozrenie, odporučí ti ďalšie vyšetrenia, ktoré vám poskytnú viac informácií. To však už veľmi predbiehame, rozhodne nie je dobré, aby si si predčasne v hlave skladala katastrofické scenáre.
Zisti viac o treťom mesiaci a príslušných týždňoch tehotenstva
9. týždeň tehotenstva9 | 10. týždeň tehotenstva | 11. týždeň tehotenstva3 |
12. týždeň tehotenstva | 13. týždeň tehotenstva1 |
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek
Čo vo videu zaznelo:
Prvý trimester zahŕňa prvých 13 týždňov tehotenstva.
Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.
Záleží na tom, akú prácu vykonávaš. Rozhodne pre teba v tehotenstve nebudú vhodné dlhé zmeny (takisto striedanie denných a nočných služieb) či manipulácia s chemikáliami. Tiež si daj pozor, aby si nezdvíhala bremená ťažšie ako 15 kg.
Ak vieš, že by tvoje zamestnanie mohlo mať negatívny dopad na tehotenstvo, povedz zamestnávateľovi, že si tehotná, čo najskôr. Spoločne sa potom dohodnete na úprave pracovných podmienok.
Kedy tehotenstvo oznámiť v zamestnaní? To je otázka, ktorú sa skôr či neskôr začne pýtať každá nastávajúca maminka. Dokedy musíš tehotenstvo zamestnávateľovi oznámiť, akou formou, čo tým môžeš získať a môže sa vyskytnúť aj situácia, že by ti skoré oznámenie tehotenstva nejako uškodilo? Čítaj ďalej a dozvieš sa to.
Ak dlhodobo užívaš nejaké lieky alebo sa v priebehu tehotenstva u teba objavil doposiaľ neliečený zdravotný problém, ktorý je potrebné riešiť farmakologicky, porozprávaj sa o tom so svojím gynekológom. Spoločne nájdete tú najschodnejšiu cestu, ktorá bude bezpečná ako pre teba, tak aj pre bábätko. Nikdy si žiadne lieky sama nevysadzuj ani ich svojvoľne nezačni užívať.
Lieky v tehotenstve a počas dojčenia predstavujú špecifický problém. Niektoré lieky sa v tehotenstve nemôžu užívať, pretože hrozí poškodenie plodu. Na druhej strane sú situácie, kedy je nevyhnutné podať tehotnej žene uvedené lieky, ak ide o vážny stav.
Tehotenstvo si vyžaduje opatrnosť, takže ak si doteraz holdovala takým športom, pri ktorých hrozí riziko pádu alebo počas nich dochádza k silným otrasom, bude lepšie, ak si dáš na čas pauzu. Na druhej strane bude skvelou voľbou tehotenská joga alebo plávanie.
Športu v tehotenstve sa žena nemusí vzdávať. Stačí len zvážiť, ktorý druh športu je pre ňu a jej nenarodené dieťa vhodný a pri ktorom si nemôže ublížiť. Tehotenstvo jednoznačne neznamená stop pre obľúbené športovanie. Každá žena tehotenstvo prežíva inak. Žena môže mať tehotenstvo bezproblémové, alebo môže mať rôzne problémy, ktoré hladký priebeh tehotenstva znepríjemňujú. Ak si nie je žena s výberom druhu športu istá, mala by sa poradiť so svojím gynekológom.
Čo sa týka pitia, tam asi nemusíme pripomínať, že alkohol je absolútne nevhodný, pretože škodí nielen tebe, ale aj bábätku. Ak máš rada kávu, dve až tri menšie šálky denne si môžeš pokojne dopriať.
Z potravín sa vo všeobecnosti nehodia tie, pri ktorých hrozí riziko nejakej nákazy alebo infekcie. Ide napríklad o surové mäso alebo nepasterizované mliečne výrobky.
Tehotenstvo predstavuje obdobie, kedy žena nad svojím jedálničkom premýšľa viac ako inokedy, čo je celkom rozumné, pretože vhodne zvolenou stravou dokáže napríklad svoje telo odbremeniť od niektorých nepríjemných tehotenských príznakov. Platí však, že by si mala v tehotenstve jesť za dvoch? Ktorým potravinám by si sa po otehotnení mala vyhnúť a aké sú naopak žiaduce? Poď sa s nami pozrieť, čo tehotná žena môže jesť a či je skutočne dôležité, aby si starostlivo sledovala svoj kalorický príjem alebo zloženie potravín.
Obvykle sa sexu nemusíš vyhýbať počas celého tehotenstva, no závisí od pocitov – tvojich aj tvojho partnera, pretože najmä u muža často prevláda strach, že by mohol pri styku ublížiť bábätku. Zo zdravotného hľadiska však nie je dôvod v tehotenstve sexuálne abstinovať. Samozrejme, výnimkou sú prípady, kedy to odporučí lekár, a zvyčajne vtedy ide o rizikové tehotenstvo.
Sex v tehotenstve je súčasťou partnerského života. Ak ste v poriadku, je možné užívanie sexu bez obáv a dieťatku v brušku neublížite. Hlavnou príčinou odmietania sexu je strach o bábätko. To je uložené v maternici v plodových obaloch, ktoré sú obklopené tekutinou a chránené hlienovou zátkou. Vniknutie penisu do pošvy plodu neublíži.
Ak tehotenstvo prebieha bez komplikácií, potom pre teba do 28. týždňa tehotenstva nepredstavuje letecká preprava žiaden problém. Neskôr už môžu niektoré aerolinky od teba vyžadovať potvrdenie, že si spôsobilá cestovať týmto typom dopravy. Po 32. týždni tehotenstva už lekári letieť neodporúčajú.
Cestovanie v tehotenstve je pre väčšinu tehotných žien bezpečné. Pri dlhších cestách je však dobré sa dôkladne na cesovanie pripraviť. Najlepšia doba pre trávenie dovolenky v tehotenstve je doba medzi 14. a 28. týždňom v druhom trimestri. V tejto dobe by už mali vymiznúť ranné nevoľnosti .
Ak uvažuješ, že by si začala užívať nejaké doplnky stravy, radšej to preber so svojím gynekológom. Pravdepodobne ti on sám na prvej prehliadke odporučí, aké doplnky by si si mala nasadiť. Najčastejšie ide o kyselinu listovú, ktorá napomáha k správnemu vývoju bábätka.
Kyselina listová je taký supervitamín. Je to syntetická forma vitamínov skupiny B, známych pod pojmom foláty. Tie sa prirodzene vyskytujú v potravinách, avšak často ich neprijímame dostatok pre dosiahnutie ich odporúčanej dennej dávky. Vtedy je na mieste siahnut po kyseline listovej.
Rozhovor s gynekologičkou a vedúcou lekárkou ISCARE MUDr. Lenkou Rybánskou
Akcia srdca väčšinou začína už v 6. týždni tehotenstva. Gynekológ ti jej zvuk pustí počas vyšetrenia ultrazvukom a je to skutočne krásny zážitok. 💙
Navonok sa síce žiadne veľké zmeny nedejú, no vo vnútri tvojho tela dochádza v 6. týždni tehotenstva k veľkým veciam. Pomaličky sa chystáš k lekárovi, aby potvrdil tehotenstvo, ktoré ti už ukázal možno aj tehotenský test. Poď sa s nami pozrieť, čo sa práve teraz deje, kedy sa môžu objaviť tehotenské nevoľnosti a aké symptómy ti našepkajú, že by si mala vyhľadať lekára.
Pod skratkou hCG, ktorú najmä v začiatku tehotenstva budeš počuť pomerne často, sa skrýva názov – ľudský choriový gonadotropín (human chorionic gonadotropin). Ten sa uvoľňuje do krvi a moču počas celého tehotenstva. Práve preto sa tehotenské testy zakladajú na detekcii jeho hladiny.
Vďaka nemu ti vyjde pozitívny tehotenský test, no rovnako môže spôsobovať aj tehotenské nevoľnosti. Reč je o hCG – „tehotenskom hormóne“, ktorý by v žiadnom inom období tvojho života nemal byť vo zvýšenej koncentrácii vyplavovaný do krvi. Poď sa s nami pozrieť, akú má hCG v ženskom tele funkciu a čo je príčinou jeho zvyšujúcej sa hladiny.
Tehotenský test je pozitívny, ale gynekológ v maternici nenájde zárodok, prípadne ešte pred kontrolou u lekára nastane silné krvácanie – aj to sú časté scenáre prejavov mimomaternicového tehotenstva. Dochádza k nemu, keď oplodnené vajíčko nedoputuje do maternice, ale zostane na inom mieste, najčastejšie vo vajcovode. Nech sa už na tento problém príde akokoľvek, je potrebné čím skôr pristúpiť k riešeniu, pretože pre ženu predstavuje ohrozenie života.
Mimomaternicové tehotenstvo (tiež ektopická gravidita, graviditas extrauterina, GEU ) je závažný a život ohrozujúci stav, kedy sa embryo uhniezdi mimo dutinu maternice. Najčastejšie sa uhniezdi vo vajíčkovode (95-98 %) , prípadne vo vaječníku alebo v brušnej dutine a zriedkavo v oblasti rohov maternice alebo v krčku maternice. Veľmi zriedkavé sú prípady, kedy mimomaternicové tehotenstvo existuje spoločne s tehotenstvom, ktoré je založené v maternici (tzv. heterotopická gravidita, vyskytuje sa takmer výhradne po IVF).
Každý týždeň tehotenstva so sebou prináša niečo nové. Niektoré udalosti síce nie sú navonok viditeľné, no vo vnútri tvojho tela sa aj potichu odohráva celé spektrum zmien. Bodaj by aj nie, veď v priebehu 40tich týždňov sa zo zhluku buniek stane bábätko. Pozri sa, čo ťa v jednotlivých týždňoch tehotenstva čaká a na čo by si nemala zabudnúť. Stačí kliknúť na týždeň, ktorý ťa práve zaujíma.
Tehotenstvo dokáže byť plné prekvapení a obzvlášť ak si prvorodička, nemusíš mať presnú predstavu o tom, čo ťa čaká. Ako prebieha tehotenstvo pekne mesiac po mesiaci, ako sa bude postupne meniť tvoje telo a ako bude rásť bábätko? Kedy ťa čakajú dôležité vyšetrenia a na čo by si v jednotlivých mesiacoch nemala zabudnúť? To sa dozvieš v našom článku, v ktorom sme tehotenstvo rozdelili na trimestre a mesiace.
Musíš v tehotenstve zákonite trpieť nevoľnosťami? A čo ich vlastne spôsobuje? Existuje efektívny spôsob, ako sa im vyhnúť? Aj to sú otázky, ktoré si v prvých týždňoch tehotenstva môžeš klásť. Poď s Modrým koníkom zistiť, prečo (ranné) nevoľnosti vznikajú a čo robiť či nerobiť, aby si sa im vyvarovala.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu