Kedy budem cítiť prvé pohyby bábätka v brušku? To je otázka, ktorú si kladie množstvo nastávajúcich mamičiek. V skutočnosti však odpoveď nie je možné zovšeobecniť, pretože vnímanie prvých pohybov ovplyvňuje pomerne veľké množstvo faktorov. Čo všetko môže vplývať na to, kedy pocítiš prvé pohyby a aký je rozdiel u prvorodičiek a viacrodičiek? To sa dozvieš v našom článku.
Prvé pohyby bábätka zaznamená prvorodička o niečo neskôr ako ženy, ktoré už jedno dieťatko majú.
Pohyby bábätka v brušku
Nie je žiadnym tajomstvom, že si maličké v tvojom brušku žije poriadne divokým životom. 🙂 Poď sa pozrieť, aké pohyby postupne naprieč celým tehotenstvom vykonáva:
Plávanie a hmýrenie sa zo strany na stranu – na začiatku tehotenstva má bábätko dostatok priestoru na to, aby sa hmýrilo v plodovej vode a postupne, ako rastie, zisťovalo, akých pohybov je schopné. Výnimkou nie sú ani kotrmelce.
Cmúľanie palčeka – maličké si trénuje sací reflex na svojich prštekoch.
Hra s pupočnou šnúrou – svoju zvedavosť si uspokojuje aj hrou s pupočnou šnúrou.
Zívanie a precvičovanie mimických svalov – ak hovoríme o pohyboch, netreba zabúdať ani na tváričku. Dieťatko sa už v tvojom brušku naučí zívať, mračiť, usmievať sa a vraštiť čielko.
Kopance a buchnáty – výrazné pohyby končatín sú citeľné od neskoršej polovice druhého trimestra a samu ťa prekvapí, aké silné je tvoje dieťatko a aký úder ti dokáže uštedriť.
Aké pohyby môžeš cítiť v jednotlivých trimestroch?
Pohyby v 1. trimestri – v tomto štádiu tehotenstva ešte nie sú citeľné žiadne pohyby, aj napriek tomu, že sa bábätko v brušku už divoko hmýri. Stále je však veľmi maličké a obklopuje ho dostatočné množstvo plodovej vody na to, aby bolo jeho mrvenie utlmené.
Pohyby v 2. trimestri – po prvýkrát pocítiš pohyb dieťatka ako jemné nepatrné žblnknutie. Ako bude druhý trimester napredovať, pohyby budú o to výraznejšie a v závere sa pretavia do kopančekov či buchnátov.
Pohyby v 3. trimestri – posledná etapa tehotenstva je, čo sa týka pohybov, najvýraznejšia. Budeš vnímať nielen to, ako sa bábätko otáča, ale čoraz viac ti zasadí poriadne intenzívne kopance do rebier či močového mechúra. V prípade, že máš štíhlejšiu postavu, výnimkou nie je ani skutočnosť, že pohyby budeš na brušku aj vidieť – jednoducho sa ti bude bruško vydúvať a pohybovať zo strany na stranu.
V skoršom závere tretieho trimestra, okolo 32. až 34. týždňa, sa však intenzita pohybov začne o trošku zmierňovať. Dôvodom je fakt, že dieťatko bude mať v maternici čoraz menej priestoru pre pohyb.
Reakcia bábätka na vonkajšie podnety
Ako bude dieťatko rásť a budú sa mu vyvíjať aj zmysly, začne postupne čoraz viac reagovať na podnety z vonkajšieho prostredia. Konkrétne ho k pohybu môžu povzbudiť tieto javy a činnosti:
Cukor, ktorý prijmeš – sama spozoruješ, že akonáhle zješ väčšie množstvo cukru, dieťatko sa začne v brušku rýchlejšie mrviť.
Fyzická aktivita – výstup do schodov, upratovanie, rýchlejšie kroky počas prechádzky – na to všetko bude dieťatko reagovať a začne sa intenzívnejšie pohybovať.
Tvoj alebo partnerov hlas – niektoré maminky, ktoré sa bábätku často prihovárali, majú skúsenosť, že dieťatko po čase začalo na ich hlas reagovať a okamžite v brušku začalo kopkať.
Hlasné zvuky – akonáhle bude mať maličké vyvinutý sluch, budeš môcť vnímať, ako reaguje na náhle hlasné zvuky. Napríklad ak vojdeš do miestnosti, kde hrá hlasná hudba, nezostane to bez jeho reakcie.
Ťukanie do bruška – určite si už aj ty videla, ako niektoré maminky povzbudzujú dieťatko k pohybu tak, že si jemne poťukajú po brušku. Maličké im zasa „klopkaním“ odpovedá späť. 🙂
Kedy cítiť prvé pohyby?
Ak netrpezlivo čakáš, kedy konečne po prvýkrát pocítiš, ako sa maličké pohlo, musíš zohľadniť viaceré skutočnosti. To, kedy sú prvé pohyby citeľné, totiž závisí od niekoľkých ďalších faktorov.
Skutočnosti, ktoré ovplyvňujú vnímanie pohybov bábätka
Počet tehotenstiev – viacrodičky cítia pohyby dieťaťa skôr ako prvorodičky. Je to spôsobené tým, že stena maternice a väzivá, ktoré ju v panve držia, sú dôsledkom predošlého tehotenstva oslabené.
Uloženie placenty – placenta je orgán, ktorý je až do tretej doby pôrodnej naviazaný na stenu maternice. V určitých prípadoch, kedy je poloha placenty lokalizovaná medzi maternicou a brušnou stenou, dokáže tlmiť pohyby dieťaťa.
Tuk v brušnej oblasti – nadváha alebo obezita takisto majú nepriaznivý vplyv na pocítenie prvých kopančekov. Prebytočný tuk totiž vytvára príliš veľkú bariéru medzi povrchom bruška a maternicou, dôsledkom čoho tlmí pohyby dieťatka.
Prvé pohyby v tehotenstve u prvorodičiek
Prvorodičky si chvíľku počkajú, kým zaznamenajú, že sa ich bábätko pohlo. Vo všeobecnosti tento moment nastane okolo 20. týždňa tehotenstva, teda „až“ v piatom mesiaci.
Prvé pohyby v ďalšom tehotenstve
Máš už doma jedného drobčeka? Tým pádom sa môžeš tešiť na prvé pohnutie dieťatka o trošku skôr, a to už začiatkom druhého trimestra.
Mnoho mamičiek prirovnáva prvé pohyby dieťaťa k pohybom čriev. Iné zasa mali pocit, akoby ich bruškom preplávala rybka a až spätne si uvedomili, akého veľkolepého okamihu boli práve svedkom.
Len čo tento moment pocítiš po prvýkrát, bude sa čochvíľa znovu opakovať, až sa z neho stane rutina, ktorá nadobúda intenzitu.
Video: Prvé pohyby plodu a štvrtý mesiac tehotenstva
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Linda Limbergová
V našom „tehotenskom denníčku“ doktorka Linda Limbergová hovorí, čo ťa v druhom trimestri tehotenstva môže postretnúť. Okrem informácie o prvých pohyboch plodu tu nájdeš i to, ako sa mení tvoje telo a akými nepríjemnými príznakmi ťa táto etapa môže zaskočiť. Určite preto neprehliadni ani naše videá – dozvieš sa v nich množstvo zaujímavých faktov priamo od odborníkov.
Rozdiel medzi pohybmi/kopancami a štikútaním bábätka
Štikútanie alebo čkanie bábätka v brušku je nesmierne vtipným a zaujímavým javom. Vo všeobecnosti ide o signál, že sa dýchacie svaly dieťatka vyvíjajú správne. Niektoré bábätká preštikútajú v maternici aj polovicu tehotenstva, iným sa zasa čká menej a oba prípady sú úplne v poriadku.
Ako vlastne odlíšiš štikútku bábätka od jeho bežných pohybov – teda kopančekov, hmýrenia sa a mrvenia?
Pohyby bábätka sú v neskorších etapách tehotenstva citeľné takpovediac na ploche celého bruška. V dolnej časti cítiš akési mrvenie, na boku sa ti bruško na chvíľku vyduje a o krátky okamih môžeš vnímať pohyb aj tesne pod tvojou bránicou. Ide teda o akýsi súbor pohybov, ktorých lokalizáciu ani rytmus nie je možné predvídať.
Štikútku bábätka v brušku možno opísať ako pulzné jemné šklbnutia, ktoré sa objavujú len na jednom mieste. Niektoré mamičky tento moment popisujú, akoby im v brušku rytmicky pukali pukance.
Určite ti aj lekár povie, ak by si v treťom trimestri zaznamenala zmenu frekvencie pohybov dieťaťa, je to signál, že by si mala prísť na kontrolu.
Striehni preto na tieto príznaky:
Pohyby bábätka nečakane utíchnu – ak máš odsledované, že sa dieťatko v brušku pravidelne hmýri a kope v istú hodinu, no tentokrát nevnímaš jeho pohyb vôbec, zbystri pozornosť. Rovnako by pre teba malo byť signálom, ak o sebe bábätko nedáva znať dlhšiu dobu a nereaguje pohybmi ani na žiadne spúšťače – prísun cukru, zvuky, fyzická aktivita.
Bábätko je nepokojné až príliš – ak bez zjavnej príčiny dieťatko vyvíja nadmernú pohybovú aktivitu viac ako niekoľko desiatok minút, môže ísť o príznak, že sa deje v tvojom brušku niečo, čo ho môže ohroziť. Nadmerné hmýrenie, z ktorého aj ty sama vnímaš nepokoj, môže byť v tých najhorších prípadoch signálom, že bábätko nedostáva potrebný prísun kyslíka. V praxi môže napríklad ísť o nedostatočnosť placenty alebo nedostatok plodovej vody.
Samozrejmosťou je, že o varovný príznak ide len vtedy, ak jeho neštandardné pohyby nie sú vyvolané vonkajšími faktormi, ako sú sladké jedlá, nadmerná fyzická záťaž, hlasný zvuk, atď.
Kedy sa bábätko v brušku pretočí?
Pretočenie bábätka hlavičkou nadol je moment, na ktorý čaká každá nastávajúca maminka. To, či sa dieťatko pretočí alebo nie, totiž ovplyvňuje celý priebeh pôrodu a takisto sa nepriaznivá poloha bábätka môže stať indikáciou pre cisársky rez.
Pozri si náš samostatný článok o polohách bábätka v brušku a dozvieš sa viac informácií, kedy sa zvykne pretočiť a pripraviť sa tak na vaginálny pôrod:
V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré si práve prechádzajú rovnakým obdobím ako ty.
Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
Diskusie
Nechaj si poradiť alebo si len prečítaj už vzniknutý obsah v našich fórach. V jednotlivých diskusiách určite nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A ak náhodou nie, pokojne vytvor vlastné vlákno a počkaj si na reakcie ostatných užívateľov našej stránky.
Budem mať prvé bábo, som v 17. týždni. Začalo to asi pred 3 dňami, keď som sa dvakrát zobudila večer, ako keby sa dieťatko otočilo a stále sa to stupňuje. Neviem, či je to možné, že to je vidieť, keď sa aj pozriem na brucho. A keď položím ruku, tak je to cítiť, ako keby vykopol.
Na prvé pohyby bábätka si pamätá asi každá tehotná žena. Tie "moje" začali v 15+5 týždni tehotenstva (tt). Boli to zatiaľ len také bublinky, ale bolo mi hneď jasné, že to nebol pohyb čriev.
V 17+0tt som ucítila jasné slabé kopance a v 18+4tt som dostala prvý poriadne silný kopanec.
6 ľudí považuje za užitočné
Tehotenský newsletter
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu