Možno si sa už stretla s pojmom „prolaps“ či prepadnutie pupočníka. Hoci ide o viac-menej raritnú, no nesmierne závažnú komplikáciu v pôrodníctve, veľa nastávajúcich mamičiek nevie, čo si pod prolapsom pupočníka majú predstaviť. K akému javu tu teda dochádza a prečo je nebezpečný? To sa dozvieš v našom článku.
Pri prolapse pupočníka je snahou lekárov okamžite ukončiť tehotenstvo pôrodom.
Čo je to pupočná šnúra?
- Pupočná šnúra alebo pupočník je elastický povrazec, ktorý spája pupok bábätka s placentou. Vďaka tomu má dieťatko v priebehu celého tehotenstva zabezpečený prísun živín a kyslíka.
- Pupočníkom prechádzajú 3 dôležité cievy, ktorých prietok krvi sa pravidelne sleduje na tehotenských poradniach. Dokonca sa okolo 30. týždňa tehotenstva vykonáva aj špeciálne vyšetrenie, ktorému sa hovorí flowmetria a na prietok krvi v pupočníku sa osobito zameriava.
- Prečítaj si viac dôležitých informácií, ale aj zaujímavostí o pupočnej šnúre v našom samostatnom článku:
Bábätku počas celého tehotenstva zabezpečuje živiny a najčastejšie nastávajúcim mamičkám navodzuje obavy, či sa ich drobčekom napríklad neomotá okolo krku. Reč je o pupočnej šnúre, bez ktorej by dieťatko v maternici neprežilo a nemohlo by prosperovať. Kedy sa pupočná šnúra začne vyvíjať, aké sú jej funkcie, ktoré vyšetrenie sa na ňu zameriava a môže v tehotenstve či počas pôrodu spôsobiť nejaké komplikácie?
Čo je to prolaps pupočníka?
- Pupočná šnúra sa počas nekomplikovaného pôrodu doslova narodí spolu s bábätkom – po pôrode hlavičky, ramienok a trupu lekári začínajú vidieť i pupočník. V prípade jeho prolapsu však dochádza k predčasnému uvoľneniu pupočníka do pôrodných ciest a výnimkou nie je ani to, ak prevísa von z tela cez pošvu matky.
- Najčastejšie prolaps pupočníka nastáva po pretrhnutí plodových obalov, teda laicky povedané – potom, ako začína žene odtekať plodová voda. K tejto závažnej komplikácii môže dôjsť ešte pred nástupom prvých kontrakcií v čase, kedy sa tehotná žena ešte nenachádza v pôrodnici, čo samo osebe zvyšuje nebezpečnosť celej situácie.
- V praxi ide pre bábätko o život ohrozujúci stav, ktorý si žiada rýchly zásah lekárov a pôrodného tímu.
Prečo je prolaps pupočníka nebezpečný?
- Keďže k bábätku cez pupočník prúdi okrem živín i kyslík, môže nastať jeho dusenie. Pupočník, ktorý sa nachádza v pôrodnom kanále, je totiž stlačený a často i omotaný okolo hlavičky a krku bábätka. Prietok v cievach je tak značne obmedzený a tým pádom sa obmedzuje i prísun kyslíka k dieťaťu.
Príčiny prolapsu pupočníka
Hoci môže byť príčin prepadnutia pupočníku celé spektrum, môže nastať i situácia, že sa spätne nepodarí identifikovať, čo konkrétne prolaps spôsobilo. Každopádne je tento jav najčastejšie spájaný s nasledujúcimi faktormi:
Typy prolapsu pupočníka
- Skrytý prolaps pupočníka – tzv. naliehanie pupočníka – pupočná šnúra zašla za hlavičku plodu, ktorá nalieha k vnútornej bránke, teda ku vchodu do pôrodných ciest, no nezasahuje do pôrodného kanála. Nemožno ju nahmatať počas vaginálneho vyšetrenia a dôsledkom toho sa skrytý prolaps pupočníka nedá v drvivej väčšine prípadov odhaliť.
- Kompletný prolaps pupočníka – pupočník presahuje do pôrodných ciest a často sa nachádza viditeľne pod pošvou. Nález pri vaginálnom vyšetrení je zjavný a v prípade previsnutia cez pošvu prepadnutie cíti aj tehotná žena.
Postup pri prolapse pupočníka
- Pri prolapse pupočníka ide bábätku o život, preto je potrebné rýchlo konať. V prípade, že k prepadnutiu pupočnej šnúry dôjde v domácom prostredí, je potrebné okamžite vyhľadať najbližšiu nemocnicu alebo si zavolať sanitku.
- Ak prolaps nastane v pôrodnici, lekári okamžite skontrolujú životné funkcie bábätka a pristúpia k pôrodu – buď vaginálnou cestou, ak už zašla vnútorná bránka, alebo cisárskym rezom, ak pôrodné cesty nie sú dostatočne otvorené. Pôrod je totiž jediným riešením, ako zabrániť uduseniu plodu.
Mohlo by ťa zaujímať
Marginálny úpon pupočnej šnúry
S marginálnym úponom pupočnej šnúry sa počas tehotenstva stretne približne 5 % nastávajúcich mamičiek. Tento termín sám osebe neznie práve prívetivo, a tak sa veľa rodičiek, ktoré si ho vypočuli napríklad na tehotenskej poradni, zbytočne vystraší. Čo sa pod pojmom marginálny úpon pupočníka skrýva a aké to môže mať dôsledky na tehotenstvo či pôrod?
Nedostatočnosť placenty môže byť spôsobená mnohými faktormi, avšak vo výsledku vždy vedie ku komplikáciám, ktorých sa v tehotenstve bojí každá nastávajúca mamička. Prečo nedostatočnosť placenty vôbec vzniká a aké má dôsledky? To sa dozvieš v našom článku.
Samotný termín „infarkt placenty“ znie nesmierne hrozivo, avšak ku podivu vo väčšine prípadov nebezpečný nie je. Iné je to ale v prípade, ak infarkt placenty zapríčiní jej nedostatočnosť. Aká je medzi týmito dvoma stavmi súvislosť, čo vlastne znamenajú a aké komplikácie prinášajú? Poď si o tom prečítať viac…
Viac o komplikáciách s pupočníkom na Modrom koníku
- Tematické skupiny
- V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
- Tematické skupiny
- Odborné poradne
- Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.