Priečna poloha plodu

Ak ti gynekológ povedal, že je tvoje bábätko v priečnej polohe, určite ťa zaplavila vlna znepokojivých otázok. Čo v praxi priečna poloha plodu znamená, ako je vlastne bábätko uložené a ako to môže ovplyvniť priebeh pôrodu? To sa dozvieš v našom článku.
priečna poloha plodu a cisársky rez

Priečna poloha dieťaťa sa stáva indikáciou pre cisársky rez.

Čo je to poloha plodu?

  • Ak sa hovorí o polohe plodu, berie sa do úvahy spôsob, akým je bábätko uložené v maternici. Jeho poloha sa začína starostlivo sledovať na tehotenskej poradni už od 30. týždňa tehotenstva. Je totiž kľúčová pri rozhodnutí, ako sa bude viesť pôrod – či ide pôjde o prirodzený vaginálny pôrod,32 pôrod koncom panvovým, alebo cisársky rez.60
  • Bábätko môže byť v maternici uložené viacerými spôsobmi – napríklad v šikmej polohe, koncom panvovým, v priečnej polohe alebo tzv. fyziologickej polohe, kedy jeho hlavička smeruje k tvojej panve.
  • Pozri si náš samostatný článok o polohách plodu a dozvieš sa viac:

Poloha plodu

Prečo je dôležité poznať pred pôrodom polohu plodu a kedy sa dieťatko zvykne otočiť hlavičkou nadol? Ak sa práve nachádzaš blízko cieľovej rovinky tehotenstva a obávaš sa, či práve uloženie dieťatka v tvojom brušku neskomplikuje priebeh prirodzeného pôrodu, potom je tento článok presne pre teba.


Priečna poloha plodu

  • Pri vaginálnom pôrode je žiaduca poloha bábätka hlavičkou nadol – jeho nohy sa teda nachádzajú pod tvojou bránicou a hlavička smeruje k panve. Ak je tvoje bábätko v priečnej polohe, znamená to, že sa otočilo do polohy, v ktorej jeho nôžky i hlavička smerujú k tvojim bokom. Namiesto vertikálnej (zvislej polohy) polohy je teda uložené horizontálne (vodorovne). Dalo by sa povedať, že sa dieťatko v maternici „vzpriečilo.“
  • V závislosti od toho, na ktorej strane má bábätko hlavičku, ďalej rozlišujeme jeho postavenie:
    • priečna poloha vľavo – dieťatko má hlavičku na ľavom boku tehotnej ženy.
    • priečna poloha vpravo – dieťatko má hlavičku na pravom boku tehotnej ženy.
  • Priečna poloha plodu sa síce nepovažuje za tzv. fyziologickú, no dieťaťu toto uloženie rozhodne neškodí a nemá to vplyv na jeho vývin. Má rovnako miesta ako bábätká, ktoré sú otočené koncom panvovým alebo hlavičkou nadol, a prúdi k nemu rovnaké množstvo živín i kyslíka.
  • Rovnako je ťažké povedať, aký je dôvod priečneho uloženia bábätka v maternici. Lekári stále hľadajú konkrétne príčiny, prečo sa dieťa otočí do tzv. nepriaznivej polohy, teda inak ako hlavičkou k panve matky. Občas sa tomuto javu prisudzujú vývojové vady maternice, no presná príčina u rodičiek, ktoré vývojovými vadami maternice netrpia, stále nie je objasnená.

Priečna poloha plodu a pôrod

  • Priečna poloha bábätka znemožňuje viesť prirodzený vaginálny pôrod práve z dôvodu, že bábätko nalieha ku krčku maternice buď svojím trupom, alebo ramienkami. Prechod pôrodnými cestami teda nie je možný, a preto lekári určia pôrod cisárskym rezom.
  • Ak sa nachádzaš na začiatku tretieho trimestra a bábätko zaujalo priečnu polohu, nemusíš sa zatiaľ zbytočne ľakať. Do pôrodu mu zostáva pár týždňov, počas ktorých má ešte dostatok času na to, aby sa pretočilo do fyziologickej polohy, teda hlavičkou nadol.
    • Vyššiu šancu na pretočenie bábätka zo šikmej polohy majú prvorodičky. A sú známe aj prípady, kedy sa dieťatko pretočilo pár dní pred plánovaným cisárskym rezom. 🙂

Mohlo by ťa zaujímať

Veľkosť plodu počas tehotenstva

Snáď každú nastávajúcu mamičku zaujíma, ako si v brušku rastie jej bábätko. Zatiaľ čo pre ne je to skôr zaujímavosť, lekári sa na rast plodu pozerajú trochu inou optikou. Veľkosť plodu je totiž jedným z množstva dôležitých ukazovateľov, či sa bábätko vyvíja správne a či má v maternici ideálne podmienky. Poď sa pozrieť, aké sú priemerné hodnoty rastu plodu a v ktorých týždňoch zaznamenáva ohromné míľniky.

Pôrod koncom panvovým

Lekár indikuje pôrod koncom panvovým, ak je dieťa v polohe zadočkom dole. Približne 3 % pôrodov sú koncom panvovým. Pri tomto pôrode ide hlavička von ako posledná a mäkké časti detského telíčka prechádzajú ako prvé.

Prvé pohyby v tehotenstve

Kedy budem cítiť prvé pohyby bábätka v brušku? To je otázka, ktorú si kladie množstvo nastávajúcich mamičiek. V skutočnosti však odpoveď nie je možné zovšeobecniť, pretože vnímanie prvých pohybov ovplyvňuje pomerne veľké množstvo faktorov. Čo všetko môže vplývať na to, kedy pocítiš prvé pohyby a aký je rozdiel u prvorodičiek a viacrodičiek? To sa dozvieš v našom článku.


Viac o tehotenstve a pôrode na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré si práve prechádzajú rovnakým obdobím ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s priečnou polohou plodu

Máš skúsenosť s priečnou polohou plodu?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke