Priebeh tehotenstva

Ako vyzerá priebeh tehotenstva po jednotlivých týždňoch a kedy sa odohrávajú dôležité míľniky? V ktorých týždňoch ťa čakajú vyšetrenia, akým vývojom si prechádza bábätko a na základe čoho sa vlastne počíta termín pôrodu? Poď sa spolu s nami pozrieť, ako tehotenstvo prebieha od počatia až po pôrod.
Priebeh tehotenstva v prvom trimestri.

Tehotenstvo v prvom trimestri prináša krásne okamihy, ale môže ťa vytrápiť aj nepríjemnými tehotenskými príznakmi.

Trimestre

  • Prvý trimester tehotenstva môžeš vnímať ako ten náročnejší, pretože telo nastávajúcej maminky sa prispôsobuje novému životu, ktorý v nej rastie. V tomto období sú bežné nevoľnosti,5 únava a výkyvy nálad. Začínajú sa tu vyvíjať aj hlavné orgány a systémy dieťatka, pričom na konci tejto etapy tehotenstva je veľké asi ako grapefruit.
1. mesiac tehotenstva2. mesiac tehotenstva3. mesiac tehotenstva
  • Druhý trimester tehotenstva je často označovaný ako tá najpokojnejšia fáza. Množstvo nepríjemných príznakov typických pre prvý trimester začína odznievať a tvojmu telu sa vracia energia. Bábätko pokračuje v raste a vývoji a na konci druhého trimestra je veľké asi ako vodný melón.
4. mesiac tehotenstva5. mesiac tehotenstva6. mesiac tehotenstva
  • Tretí trimester predstavuje záverečnú fázu tehotenstva a vyznačuje sa markantným nárastom tvojej hmotnosti a pokračujúcim vývinom dieťatka. Na konci tretieho trimestra váži obvykle cez 3 kg a je pripravené na pôrod.
7. mesiac tehotenstva8. mesiac tehotenstva9. mesiac tehotenstva

Trimester

Tehotenstvo je členené na tri časové úseky, ktoré sa nazývajú trimestre, pričom každý z nich trvá tri mesiace. Pravdepodobne sama spoznáš, že každý trimester je iný, a to nielen čo sa týka jednotlivých vyšetrení, ale líšiť sa budú i v tom, aké pocity budeš prežívať a ako sa bude meniť tvoja fyzická kondícia.


Tehotenstvo po trimestroch, mesiacoch a jednotlivých týždňoch

trimestre tehotenstva po týždňoch

Prvý, druhý a tretí trimester po týždňoch.

Prvý trimester

Priebeh tehotenstva v prvých týždňoch, respektíve v prvom trimestri1, sa u každej ženy rôzni. Nesie sa v znamení typických tehotenských príznakov, tešenia sa z prvého ultrazvuku, ale aj tichej radosti z tejto šťastnej noviny, pretože len málo mamičiek svoje tehotenstvo prezradí širšiemu okoliu už počas prvého trimestra.

Každopádne sa však priprav na tieto dôležité okamihy:

  • pozitívny tehotenský test,
  • prvá kontrola u gynekológa v tehotenstve,
  • nástup tehotenských príznakov,
  • absolvovanie prvotrimestrálneho screeningu.

1. mesiac tehotenstva

Prvý mesiac tehotenstva trvá od 1. až do 4. týždňa, pričom sa dá charakterizovať ako pokojný, pretože ťa nepotrápi žiadnymi výraznými príznakmi. Práve v tomto mesiaci dôjde k počatiu a uhniezdeniu oplodneného vajíčka v maternici. Pozri si jeho priebeh pekne týždeň za týždňom. 👇👇👇

1. týždeň tehotenstva

Asi to bude znieť zvláštne, ale v prvom týždni tehotenstva ešte nie si tehotná, a preto sa zatiaľ v tvojom tele nemôžu diať žiadne dôležité zmeny. Tento dátum totiž lekár označí až spätne – keď za ním prídeš pravdepodobne potom, ako ti doma vyjde tehotenský test. Kľúčovým pre neho bude dátum tvojej poslednej menštruácie, pretože presne odvtedy sa ti tehotenstvo začne počítať. Prvý týždeň tehotenstva sa totiž datuje práve od prvého dňa tvojej poslednej menštruácie.

Menštruácia

Menštruácia, ako vyvrcholenie menštruačného cyklu, sa týka všetkých žien od tých, ktoré na svoju prvú periódu ešte len čakajú, až po tie, ktoré si už len užívajú pokoj od nakupovania hygienických potrieb v období menopauzy. Vieme však, že kúpou menštruačných vložiek či tampónov toto "obdobie ženskej plodnosti" nekončí. Neznesiteľné bolesti brucha, krížov, časté zmeny nálad, ktoré skrátka nedokážete dostať pod kontrolu, sú len zlomkom toho, čo ženy počas "svojich dní" prežívajú. Ak patríte k hŕstke šťastných, ktorých sa týka len pravidelné krvácanie na začiatku lunárneho mesiaca, môžete si vydýchnuť.
Prečo žena menštruuje každý mesiac a čo sa v jej tele deje v období menštruácie, pred ňou či no nej?


2. týždeň tehotenstva

Druhý týždeň tehotenstva je totožný s týždňom po poslednej menštruácii. Tvoj organizmus sa pripravuje na ovuláciu a následné oplodnenie vajíčka spermiou. Ani v tomto týždni ešte prakticky tehotná nie si, hoci sa ti z tehotenstva „ukrajuje“ ďalších 7 dní.

Ovulácia

Ovulácia označuje okamih, kedy dôjde k uvoľneniu zrelého vajíčka z vaječníka. Dochádza k nej spravidla iba raz počas menštruačného cyklu. Pri ovulácii sa zvyčajne uvoľní jedno vajíčko. Výnimočne však môže dôjsť k uvoľneniu viacerých vajíčok. Ak sa uvoľnia dve vajíčka a tie oplodnia spermie, žena bude tehotná s dvojčatami. Niektoré menštruačné cykly môžu byť naopak anovulačné, tzn. že uvoľnenie vajíčka z vaječníka vôbec nenastane. V dňoch okolo ovulácie je šanca na otehotnenie najvyššia, preto sa ovulačné dni označujú ako plodné dni.


3. týždeň tehotenstva

Práve v tomto týždni dochádza k oplodneniu vajíčka spermiou. Už teraz je rozhodnuté, či to bude chlapček alebo dievčatko a či vynosíš jedno dieťatko alebo dvojčatá, trojčatá či štvorčatá. Hoci v tvojom tele dochádza k poriadne dôležitému procesu, subjektívne príznaky tehotenstva ešte neočakávaj. Je na ne príliš skoro.

Pohlavie bábätka

Bude to chlapček, alebo dievčatko? To je otázka, ktorú si kladie každá nastávajúca maminka, dokonca aj tie, ktoré sa chcú nechať prekvapiť a počkajú si do pôrodu. Ak však patríš medzi nedočkavé mamičky, ktoré chcú vedieť pohlavie bábätka čím skôr, poď sa spolu s nami pozrieť na rôzne metódy určenia pohlavia v tehotenstve. V ktorom týždni sa dá zistiť pohlavie dieťatka, aké faktory do toho môžu vstúpiť a ktoré vyšetrenia budeš musieť podstúpiť, aby si sa to dozvedela čo najskôr?

4. týždeň tehotenstva

Oplodnené vajíčko vo štvrtom týždni tehotenstva práve ukončuje svoje putovanie do maternice, kde sa začína hniezdiť. Dôsledkom toho sa v tvojom tele zvyšuje hladina hCG hormónu, ktorý je spúšťačom prvých príznakov tehotenstva. Keďže však k meškaniu menštruácie ešte len dôjde, môžeš si tieto symptómy zameniť za predmenštruačný syndróm. V oboch prípadoch sa to totiž prejavuje rovnako – únavou, citlivosťou pŕs a nafúknutým bruškom.

Ak ste sa od poslednej menštruácie s partnerom snažili o bábätko, na tehotenský test je aj teraz príliš skoro. Nemusel by byť natoľko citlivý, aby jemne zvýšenú hladinu hCG v tvojom moči zachytil.

Príznaky tehotenstva

Keď sa hovorí o príznakoch tehotenstva, každému zákonite napadnú meškajúca menštruácia a nevoľnosť či zvracanie. No nie nadarmo sa vraví, že sa oplatí počúvať svoje telo, pretože signálov, ktorými ženský organizmus ohlasuje tehotenstvo, je omnoho viac. Čo na sebe pozorovať, ak sa snažíš otehotnieť? A kedy zbystriť pozornosť, ak si tehotenstvo naopak neplánovala? O tom si prečítaš v nasledujúcich riadkoch.

2. mesiac tehotenstva

Druhý mesiac je obdobím, kedy žena najčastejšie „objaví“ svoje tehotenstvo. Symptómy už môžu byť poriadne výrazné, no rovnako len nepatrné či takmer žiadne. Aj toto obdobie je skvelou ukážkou toho, že každá žena prežíva tehotenstvo inak. Prečítaj si sumár informácií o týždňoch druhého mesiaca. 👇👇👇

5. týždeň tehotenstva

Menštruácia mešká, vajíčko je už uhniezdené v maternici a nič mu nebráni v tom, aby sa ďalej vyvíjalo. Z časti oplodneného vajíčka sa začínajú pomaličky formovať aj placenta či pupočná šnúra. V tvojom tele stále dochádza k zvyšovaniu hormónu hCG a ak si na konci tohto týždňa urobíš tehotenský test, je tu obrovská šanca, že ti vyjde pozitívne a každým dňom bude druhá čiarka na teste silnieť.

Tehotenský test

Výsledok pozitívneho testu ťa môže potešiť, prekvapiť, ale aj poriadne sklamať či dokonca zaplaviť úľavou. Nech sa už snažíš o bábätko, alebo sa práveže prípadného tehotenstva trochu obávaš, poď si prečítať, ako tehotenské testy vlastne fungujú, kedy by si si ho mala urobiť a kedy napríklad môže byť falošne negatívny či pozitívny.

6. týždeň tehotenstva

Šiesty týždeň tehotenstva je pre bábätko zlomovým – s najväčšou pravdepodobnosťou by mu už malo biť srdiečko. Tento okamih zachytí i lekár na ultrazvuku pomocou vaginálnej sondy počas prvej kontroly v tehotenstve. Čo sa týka teba, môžu ťa premôcť únava, bolesti hlavy či nevoľnosti a pozorovať môžeš aj nafúknuté bruško.

  • Šiesty týždeň tehotenstva je na rozdiel od tých predošlých plný noviniek, preto si o ňom prečítaj viac – 6. týždeň tehotenstva.

Nevoľnosti v tehotenstve

Nevoľnosti sú najdiskutovanejším tehotenským príznakom a zároveň sa ho najviac nastávajúcich mamičiek aj obáva. Prečo tehotenské nevoľnosti vznikajú, ako ich zmierniť a sú nebezpečné ako pre teba, tak i pre bábätko? Aj tieto informácie, okrem množstva iných, sa dozvieš v našom článku.

7. týždeň tehotenstva

Maternica sa zväčšila na dvojnásobnú veľkosť, pupočná šnúra, ktorá k bábätku bude privádzať živiny, je už úplne vyvinutá, a bijúce srdiečko sa začína zdokonaľovať, preto ak ťa v tomto týždni čaká prvá kontrola u gynekológa, môžeš sa tešiť na to, ako budeš počuť jeho tlkot. V prípade, že ťa netrápia nevoľnosti, môžeš na sebe pozorovať prvé menšie náznaky váhového prírastku.

Kyselina listová

Kyselina listová je taký supervitamín. Je to syntetická forma vitamínov skupiny B, známych pod pojmom foláty. Tie sa prirodzene vyskytujú v potravinách, avšak často ich neprijímame dostatok pre dosiahnutie ich odporúčanej dennej dávky. Vtedy je na mieste siahnut po kyseline listovej.


Rozhovor s gynekologičkou a vedúcou lekárkou ISCARE MUDr. Lenkou Rybánskou

8. týždeň tehotenstva

Ak si doteraz nepociťovala tehotenské nevoľnosti, môže sa pokojne stať, že sa objavia až v tomto týždni. Okrem toho na sebe môžeš pozorovať zhoršenú pleť, zvýšenú únavu, neutíchajúce bolesti hlavy a rapídne zmeny nálad. Bábätko je teraz veľké ako gumený medvedík. Hoci práve váži iba jeden gram, v maternici sa už poriadne divoko hmýri a dokonca sa mu začína formovať aj tvárička.

Strava v tehotenstve

Tehotenstvo predstavuje obdobie, kedy žena nad svojím jedálničkom premýšľa viac ako inokedy, čo je celkom rozumné, pretože vhodne zvolenou stravou dokáže napríklad svoje telo odbremeniť od niektorých nepríjemných tehotenských príznakov. Platí však, že by si mala v tehotenstve jesť za dvoch? Ktorým potravinám by si sa po otehotnení mala vyhnúť a aké sú naopak žiaduce? Poď sa s nami pozrieť, čo tehotná žena môže jesť a či je skutočne dôležité, aby si starostlivo sledovala svoj kalorický príjem alebo zloženie potravín.

3. mesiac tehotenstva

Tretí mesiac trvá od 9. do 13. týždňa tehotenstva a zároveň uzatvára prvý trimester. Nesie sa predovšetkým v znamení tehotenských príznakov, dôsledkom čoho môžeš pociťovať aj väčší nápor na psychiku. Medzitým však tvoje telo urobí poriadny kusisko práce – vytvorí dokonalé prostredie pre vývoj bábätka, ktorý je skutočne obrovský. Prečítaj si, aké zmeny prinášajú jednotlivé týždne v treťom mesiaci. 👇👇👇

9. týždeň tehotenstva

Prsia sa neustále zväčšujú a odteraz na prsných dvorcoch môžeš spozorovať aj akési biele výstupky, tzv. Montgomeryho žliazky. Hladina hormónov v tvojom tele dosahuje maximum, a preto niet divu, že sa ti často striedajú nálady, trápia ťa urputné bolesti hlavy či pálenie záhy a ak si cítila aj nevoľnosť, teraz začína skutočne gradovať.

Srdiečko bábätko už má štyri predsiene, očká pokryté viečkami pozostávajú zo zreničiek a sietnice. Dokonca sa mu teraz začínajú formovať aj pohlavné orgány, ktoré však na ultrazvuku lekár zachytí až o niečo neskôr. Od tohto týždňa bude dieťatko čoraz viac pripomínať mini človiečika – práve teraz mu totiž mizne chvostík.

Priberanie v tehotenstve

Priberanie v tehotenstve je prirodzené a nevyhnutné. Netreba však jesť za dvoch. Určite však treba dbať na dostatok živín a pestrú stravu. Priberanie na váhe nie je v tehotenstve rovnomerné. Kilogramy, ktoré sú optimálne nabrať počas tehotenstva závisia od viacerých faktorov a priberanie je teda individuálne.

10. týždeň tehotenstva

Dieťatko má vyvinuté všetky orgány a niektoré z nich dokonca aj spustili svoju činnosť. Ďalšou novinkou tohto týždňa je i to, že hlavička je takmer rovnako veľká ako zvyšok telíčka a začínajú na nej rásť prvé vlásky. Čo sa týka teba, môžeš pociťovať návaly tepla či väčší smäd. Je to z dôvodu, že tvojím telom teraz prúdi omnoho viac krvi, a preto sa nezľakni, ak na pokožke spozoruješ vystúpené či viac viditeľné žily.

Je nepísaným pravidlom, že do 10. týždňa tehotenstva by si mala stihnúť prvú kontrolu u gynekológa, počas ktorej potvrdí tehotenstvo a skontroluje, či je všetko v poriadku. Zároveň sa už odteraz až do 14. týždňa môžeš objednať na prvotrimestrálny screening alebo tzv. kombinovaný test.

Kombinovaný test

Kombinovaný test alebo prvotrimestrálny screening je prvým „veľkým“ vyšetrením v tehotenstve, ktoré posudzuje zdravotný stav bábätka. Nastávajúca mamička vďaka tomuto vyšetreniu môže dostať prvé aké-také ubezpečenie, že je s dieťatkom všetko v poriadku. Poď sa s nami pozrieť, čo to kombinovaný test vlastne je, z čoho pozostáva, kde ho môžeš absolvovať a prečo by si ho rozhodne nemala vynechať.

11. týždeň tehotenstva

Vieš, čo je to rastový špurt? Ide o obdobie vo vývoji bábätka, ktorým si práve prechádza a počas ktorého sú dosahované obrovské pokroky. V porovnaní s minulým týždňom maličké zdvojnásobilo svoju hmotnosť a rozhodne v tomto tempe nemieni poľavovať. Práve teraz sa mu vyvíja čuch a jeho pršteky sú od seba úplne oddelené.

U teba môžu vrcholiť nevoľnosti i vyčerpanie a pre nafúknuté bruško môžeš mať pocit, že si poriadne pribrala. No aby to nebolo len o zlých správach – vďaka zvýšenej hladine estrogénu by si mala pozorovať krajšie vlasy i nechty.

Vlasy v tehotenstve

Vlasy v tehotenstve prechádzajú vďaka zvýšenej hladine hormónov estrogénu pozitívnou zmenou. Vlasy rastú viac, sú hustejšie a nevypadávajú v takom množstve ako pred otehotnením. Vlasy sú tiež silnejšie a pevnejšie. Ženy s kučeravou šticou sa môžu v tehotenstve stretnúť s tým, že ich vlasy sa budú viac alebo naopak menej kučeravieť ako obvyklé.

12. týždeň tehotenstva

Hoci hladina hormónov už dosiahla svoje maximum v predchádzajúcich týždňoch, stále táto hormonálna búrka na tebe môže zanechávať nemalé stopy. Aktuálne môžu byť celodenné nevoľnosti, nechutenstvo, no i zvláštne chute a poriadna únava. Nadovšetko môžeš vnímať o poznanie väčšie prsia, oblejšie bruško, ale aj širšie boky či stehná. Ak si doposiaľ naopak nepribrala ani gram, nerob si pre to starosti. Každé ženské telo je iné a odlišným spôsobom reaguje na hormonálne zmeny.

Bábätko už zatiaľ skúša, čo jeho telíčko dokáže. Roztvára a zatvára pästičku, zíva a keďže má v maternici stále dostatok miesta, veselo si pláva v plodovej vode. Momentálne váži asi 15 gramov a meria niečo cez 5 cm.

Chute v tehotenstve

Čipsy, ktoré ťa priam magicky priťahujú, zvláštne chuťové kombinácie, nad ktorými ostatní len krútia hlavou, ale aj obyčajné jablká, ktorých sa nevieš dojesť a zješ ich na kilá… Aj takto môžu vyzerať tehotenské chute, s ktorými sa vo väčšej či menšej miere stretne takmer každá budúca maminka. Prečo vlastne tehotenské chute vznikajú a čo robiť, ak ti prerastajú cez hlavu?

13. týždeň tehotenstva

Máme tu koniec 3. mesiaca, ale i záver prvého trimestra! Nesie sa v znamení ústupu prvotných tehotenských príznakov, ale i vzniku prípadných opuchov na tvári, rukách či nohách. Hoci je do pôrodu ešte ďaleko, v prsiach sa už teraz začína tvoriť kolostrum – tekutina, ktorá je predchodcom materského mlieka. Bábätko si zatiaľ trénuje sací reflex na svojich prštekoch.

Kolostrum

Kolostrum (tiež mledzivo) je hustá žltá tekutina, ktorá je prsiami produkovaná v malom množstve (rádovo sa jedná o mililitre pri jednom dojčení) od prvej hodiny po pôrode. Tento sekrét sa tiež nazýva "prvé mlieko," pretože je obsiahnutý v prvom kojení) po pôrode.


Druhý trimester

Je viac ako pravdepodobné, že si druhý trimester užiješ z celého tehotenstva najviac. Mala by si pozorovať nielen nárast energie, ale aj útlm tehotenských príznakov, ktoré ťa v prvom trimestri potrápili, a ani bruško zatiaľ nie je tak veľké, aby ti prekážalo napríklad pri zaspávaní.
Priebeh tehotenstva v druhom trimestri.

V druhom trimestri ťa čaká pár dôležitých ultrazvukových vyšetrení.

Môžeš sa pripraviť na tieto dôležité míľniky:

  • zníženie rizika spontánneho potratu,
  • pocítenie prvých pohybov bábätka,
  • výber pôrodnice,
  • absolvovanie morfologického ultrazvuku,
  • absolvovanie testu na tehotenskú cukrovku.

4. mesiac tehotenstva

Štvrtý mesiac tehotenstva trvá od 14. do 17. týždňa a prinesie veľa dobrých noviniek, vďaka čomu už budeš môcť s pokojnejším srdcom oznámiť túto radostnú správu aj širšiemu okoliu. Rovnako sa môžeš pripraviť na to, že množstvo nepríjemností, ktoré ťa doteraz trápili, odznejú, a hoci ich môžu vystriedať ďalšie, zatiaľ to nebude také dramatické. Prečítaj si, o čom bude 4. mesiac tehotenstva pekne týždeň po týždni. 👇👇👇

14. týždeň tehotenstva

Očakávať môžeš zostup nevoľností a prílev energie, ktorú oceníš najmä vtedy, ak ťa tehotenstvo doteraz poriadne vytrápilo. Rovnako na tom bude aj tvoja psychika – v prípade, že si bola plačlivá a budúcnosť si nevidela práve v najjasnejších farbách, čoskoro sa všetko zmení. No zároveň stále môžeš pociťovať tráviace problémy, napríklad zápchu a nafúknuté bruško.

Bábätko je teraz veľké asi ako citrón a dokáže hýbať všetkými kĺbikmi. Ak si doteraz neoznámila tehotenstvo aj širšiemu okoliu, pokojne tak môžeš v najbližších dňoch urobiť – riziko spontánneho potratu sa poriadne znížilo. V tomto týždni by si sa mala zamyslieť aj nad výberom pôrodnice a skontrolovať si, či práve tebou vybraná nevyžaduje registráciu do 14. týždňa.

NT screening

Každá nastávajúca mamička sa v tehotenstve stretla s pojmom NT test alebo NT screening. Ide o mimoriadne dôležité meranie, ktoré dokáže upozorniť aj na podozrenie výskytu Downovho syndrómu. Kedy sa NT screening robí a akého väčšieho vyšetrenia je súčasťou? Poď si prečítať všetky dôležité informácie.

15. týždeň tehotenstva

Ak si si už aspoň jedným tehotenstvom prešla, každým dňom môžeš očakávať, že pocítiš pohyby bábätka. Hoci ešte nepôjde o silné kopance, skôr o jemné žblnknutia, určite si tento moment zapamätáš navždy. V prípade, že čakáš svoje prvé bábätko, chvíľku si na prvé pohyby ešte počkáš. Okrem toho môžeš pozorovať, že viacero nohavíc alebo sukní viac nezapneš.

Dieťatko momentálne objavuje, akých pohybov a grimás je schopné, a začína rozlišovať svetlo od tmy. Ďalšou zaujímavosťou v jeho vývoji je, že jeho telíčko je pokryté jemnými chĺpkami, ktorým sa hovorí lanugo.

Prvé pohyby v tehotenstve

Kedy budem cítiť prvé pohyby bábätka v brušku? To je otázka, ktorú si kladie množstvo nastávajúcich mamičiek. V skutočnosti však odpoveď nie je možné zovšeobecniť, pretože vnímanie prvých pohybov ovplyvňuje pomerne veľké množstvo faktorov. Čo všetko môže vplývať na to, kedy pocítiš prvé pohyby a aký je rozdiel u prvorodičiek a viacrodičiek? To sa dozvieš v našom článku.

16. týždeň tehotenstva

Odteraz môžeš pozorovať nárast tehotenského bruška, no rovnako aj vznik strií, a preto ak si doteraz nehydratovala pokožku v oblasti brucha, bokov a stehien, určite s tým začni. V 16. týždni sa vykonáva aj Tripple test, ktorý pozostáva len z odberu tvojej krvi.

Môžeš pociťovať bolesti chrbta, skrátenú kapacitu dychu či pálenie záhy. Všetky symptómy sú spojené s rastúcou maternicou a prípravou tela na pôrod. Rovnako sa nezľakni, ak začneš častejšie zabúdať, prípadne sa budeš ťažšie sústrediť – ide o tzv. pregnancy brain, s ktorým sa stretáva drvivá väčšina nastávajúcich mamičiek. Dieťatku sa zatiaľ spevňujú kosti a jeho celkovú veľkosť možno prirovnať k avokádu.

Triple test

Čo si budeme vravieť, vyšetrení v tehotenstve nie je práve najmenej. K jednoduchému zorientovaniu, aké testy, ultrazvuky a screeningy ťa v nasledujúcich mesiacoch čakajú, neprispieva ani fakt, že väčšina vyšetrení nesie odborný názov. Jedným z nich je napríklad aj triple test. Poď si prečítať, čo to triple test vlastne je, ako prebieha a prečo je pre niektoré ženy zbytočným strašiakom.

17. týždeň tehotenstva

Maternica sa od začiatku tehotenstva zväčšila na veľkosť vodného melóna a neustále sa rozpínajúca pokožka ťa môže začať poriadne svrbieť. Hormonálne zmeny takisto môžu spôsobovať, že sa viac potíš, tvorí sa ti viac slín alebo sa ti snívajú čudné sny. Tiež je možné, že začneš viac priberať, a to približne 500 g za týždeň. Rovnako je na tom aj bábätko – začína sa mu vytvárať podkožný tuk, ktorý zabezpečuje termoregulačnú funkciu.

Spánok v tehotenstve

S každým nadchádzajúcom týždňom je spánok v tehotenstve horší. Tehotná žena sa vďaka rastúcemu tehotenskému brušku nemôže poriadne vyspať. Bruško jej prekáža, dlho hľadá vhodnú polohu, v ktorej by zaspala. Za chvíľu sa opäť prebudí s potrebou ísť na záchod.

5. mesiac tehotenstva

Piaty mesiac sa začína 18. týždňom a končí sa 22. týždňom tehotenstva. Prvorodičkám prinesie krásny okamih v podobe prvých pohybov bábätka, no takisto zabezpečí, že už viac tehotenstvo pred okolím neskryješ. Čo sa týka vyšetrení, v piatom mesiaci tehotenstva ťa čaká morfologický alebo tzv. veľký ultrazvuk. Poď sa pozrieť, čo prinesie 5. mesiac v jednotlivých týždňoch. 👇👇👇

18. týždeň tehotenstva

Bábätku sa práve zdokonaľuje jeho sluch, vďaka čomu sa môže započúvať do tlkotu tvojho srdca a pomaličky sa učí rozpoznávať tvoj hlas. Ty môžeš pozorovať tvorbu opuchov, no takisto ťa môžu prekvapiť závraty či mdloby a rastúce bruško už dokáže trošku skomplikovať i spánok.

Opuchy v tehotenstve

Opuchy v tehotenstve sú častým prejavom gravidity. Prejavujú sa najmä v posledných týždňoch tehotenstva. V teplých dňoch sa opuchy môžu výrazne zväčšovať. To isté platí v prípade, keď žena dlhšiu dobu sedí alebo stojí. Opuch sa prejavuje ako napuchnuté miesto, ktoré po stlačení zanecháva v danom mieste jamku.

19. týždeň tehotenstva

Rastúca maternica už v tomto týždni môže spôsobovať pichanie v brušku, no rovnako ťa dokáže zaskočiť aj slabšia kondička. Tvoje telo sa už pripravuje na pôrod, čo vedie aj k bolesti v bedrách, a na brušku môžeš začať pozorovať tehotenskú čiaru linea nigra. Bábätko zatiaľ v priebehu dňa prebdie asi 6 hodín a jeho pokožka začína produkovať biely mázok – vernix.

Linea nigra

Linea nigra je tmavá zvislá čiara, ktorá sa objavuje medzi pupkom a lonovou oblasťou. Vzniká najmä v druhom trimestri a pretrváva po celú dobu tehotenstva. Zvyčajne má asi 1 cm na šírku.

20. týždeň tehotenstva

Práve si v približnej polovičke tehotenstva a je dosť možné, že ťa ako prvorodičku čochvíľa prekvapia prvé pohyby bábätka. Placenta momentálne dosiahla svoju najväčšiu veľkosť a bábätko pozná napríklad chuť plodovej vody, ktorú neustále prehĺta a trénuje si tak svoj tráviaci systém. Jeho veľkosť možno prirovnať k menšiemu žltému melónu a ty v nasledujúcich dňoch absolvuješ ultrazvukový screening druhého trimestra.

Morfologický ultrazvuk

Morfologický alebo „veľký“ ultrazvuk je pre nastávajúcu maminku mimoriadnou udalosťou. Lekár totiž počas neho podrobne skúma bábätko doslova kostičku za kostičkou a poslednýkrát predtým, ako sa dá tehotenstvo ukončiť zo zdravotných dôvodov, kontroluje, či je všetko v poriadku. Poď sa spolu s nami pozrieť, ako morfologický ultrazvuk prebieha a či sa ti oplatí doplatiť si jeho rozšírený variant.

21. týždeň tehotenstva

Bábätku na očkách rastú mihalnice a maternica sa nachádza približne 1 cm nad pupkom, dôsledkom čoho môžeš pozorovať, ako sa pupok jemne vypukne smerom von. Bruško je čoraz ťažšie skryť, množstvo oblečenia musíš nechať ležať v skrini a čoraz dlhšie hľadáš tú správnu polohu pri zaspávaní. Zatiaľ však stále ide o tú krajšiu časť tehotenstva, pretože tie najväčšie trampoty s bruškom ťa len čakajú.

Rast bruška v tehotenstve

Budúce mamičky sa na prvé vykuknutie tehotenského bruška nesmierne tešia, no zároveň sa musia pripraviť aj na to, že bude skvelým lákadlom na nie vždy príjemné poznámky okolia. Kedy môžeš očakávať, že tvoje bruško porastie a čo všetko tento proces ovplyvňuje?

22. týždeň tehotenstva

Bolesť krížov, častý hlad či tvrdnutie bruška alebo skorí poslíčkovia – aj takéto novinky má pre teba 22. týždeň tehotenstva. Bábätko teraz meria približne 27 cm, svojou veľkosťou pripomína kokosový orech a okrem iného sa mu práve sfarbujú očné dúhovky či rastú nechtíky.

Poslíčkovia v tehotenstve

Poslíčkovia v tehotenstve (tiež nepravé kontrakcie, falošné kontrakcie alebo Braxton-Hicksove kontrakcie) sa prejavujú ako občasné tuhnutie bruška. To sa však nevracia v pravidelných intervaloch a nepriberá na intenzite ako kontrakcie pravé - pôrodné. Tieto cvičné kontrakcie nie sú určené k tomu, aby bábätko vypudili z tela. Jedná sa o prípravu maternice k pôrodu.


6. mesiac tehotenstva

Šiesty mesiac zahajuje 23. týždeň a ukončuje 26. týždeň tehotenstva. Za ten čas bábätko narastie z veľkosti bielej reďkovky na veľkosť hlávkového šalátu. Tehotenstvo už začína byť poriadne citeľné a už v tomto mesiaci môžeš absolvovať aj test na tehotenskú cukrovku alebo 3D či 4D ultrazvuk. Pozri si priebeh šiesteho mesiaca tehotenstva týždeň za týždňom. 👇👇👇

23. týždeň tehotenstva

Všetky symptómy tehotenstva, ktoré sa doteraz objavovali v menšej miere, môžu začať gradovať. Či už ide o opuchy, svrbenie pokožky, zväčšovanie objemu pŕs, alebo bolesti v podbrušku spojené s rastúcou maternicou. Nadovšetko sa k tomu môžu pridať aj citlivé ďasná, ktoré môžu pri čistení zubov krvácať.

Pokožka bábätka sa teraz sfarbuje doružova a maličkému sa začínajú snívať sny. Okrem toho, že sa v maternici veselo vrtí, môžeš pociťovať i to, ako štikúta.

Štikútka bábätka v brušku

Možno aj ty v tehotenstve zaregistruješ zvláštny pohyb v tvojom brušku – ide o akési rytmicky sa opakujúce šklbnutia, ktoré samy od seba po chvíľke zasa utíchnu. Nastávajúce mamičky, ktoré tento jav pocítia po prvýkrát, musia chvíľku bádať, čo sa to práve odohralo, kým prídu na to, že nejde o nič neobvyklé. Bábätko v brušku totiž štikúta. 🙂 Ako štikútka dieťatka v brušku vzniká a aký je jej zmysel? To sa dozvieš v našom článku.

24. týždeň tehotenstva

Od 24. týždňa plynie obdobie, počas ktorého môžeš absolvovať glukózový tolerančný test na odhalenie prípadnej tehotenskej cukrovky. Hoci sa tohto vyšetrenia mnoho žien zbytočne obáva, nie je dôvod na paniku. Okrem toho bude tvoj gynekológ starostlivo pozorovať zmeny na krčku maternice, ktoré by mohli signalizovať predčasný pôrod. Hoci by maličké malo ešte nejaký ten čas pobudnúť v tvojom brušku, od tohto týždňa má v prípade predčasného pôrodu určitú šancu na prežitie.

Vlásky bábätka začínajú nadobúdať farbu, akú budú mať pri jeho narodení a maličké už reaguje na podnety z vonkajšieho prostredia. Stále má v tvojom brušku dostatok priestoru, vďaka čomu môže bez obmedzení hýbať rúčkami a kopkať nôžkami.

OGTT (orálny glukózový tolerančný test)

Cieľom glukózového tolerančného testu (OGTT) je včas odhaliť prípadný vznik tehotenskej cukrovky. Hoci sa z neho stal medzi budúcimi maminkami nemalý strašiak a určite si si aj ty na internete prečítala, aký to bol pre niektoré ženy nepríjemný zážitok, neznamená to, že ty ho nezvládneš ľavou zadnou. 🙂 Prečítaj si, či je nutné sa naň nejako špeciálne pripraviť, prečo sa vlastne vykonáva a čo presne ťa počas testu čaká.

25. týždeň tehotenstva

Maternica je veľká asi ako volejbalová lopta, dôsledkom čoho musíš často chodiť na toaletu a prejaviť sa môžu aj problémy s trávením. Výnimočné nie sú ani bolesti chrbta či vznik hemoroidov. V tomto týždni mnoho tehotných žien prekvapí aj tzv. tehotenská nádcha, ktorá je dôsledkom opuchnutej nosnej sliznice.

Noštek bábätka si však takisto prechádza zmenami – začínajú sa mi roztvárať nosné dierky. Okrem toho naberajú na sile aj jeho svaly. Ak by si chcela absolvovať 3D či 4D ultrazvuk, v týchto týždňoch je na to ideálny čas.

3D ultrazvuk

Kto by nechcel mať na tehotenstvo peknú spomienku? Hoci ide o obdobie, ktoré nastávajúcu maminku dokáže aj celkom potrápiť, na ten pocit, keď pod srdcom nosila vytúženého drobčeka, nechce zabudnúť nikdy. Jednou z možností, ako si pamiatku na obdobie s bruškom zvečniť, je aj absolvovanie 3D ultrazvuku. Ako 3D ultrazvuk prebieha, koľko stojí a kam sa naň objednať, sa dozvieš v našom článku.

4D ultrazvuk

4D ultrazvuk predstavuje krásny zážitok pre nastávajúcich rodičov. Konečne tak majú možnosť uvidieť človiečika, ktorému sa doposiaľ len prihovárali cez bruško. Ako 4D ultrazvuk prebieha, kedy sa najčastejšie vykonáva a na čo si dať pozor, ak sa naň budeš objednávať?

26. týždeň tehotenstva

Zadýchavanie, strie, poslíčkovia, bolesti pod rebrami a rýchlejšie priberanie – aj toto ťa môžeš čakať v závere 6. mesiaca tehotenstva. Bábätko má teraz omnoho citlivejší sluch a tvárové črty sú čoraz výraznejšie. Dôsledkom vývojových zmien v jeho mozgu sa teraz rozhoduje, či bude pravákom alebo ľavákom.

Veľkosť plodu počas tehotenstva

Snáď každú nastávajúcu mamičku zaujíma, ako si v brušku rastie jej bábätko. Zatiaľ čo pre ne je to skôr zaujímavosť, lekári sa na rast plodu pozerajú trochu inou optikou. Veľkosť plodu je totiž jedným z množstva dôležitých ukazovateľov, či sa bábätko vyvíja správne a či má v maternici ideálne podmienky. Poď sa pozrieť, aké sú priemerné hodnoty rastu plodu a v ktorých týždňoch zaznamenáva ohromné míľniky.


Tretí trimester

Tretí trimester tehotenstva môže poriadne preskúšať tvoje sily. Často sa stáva, že na konci tehotenstva žena pociťuje rovnaké príznaky ako krátko potom, čo mala pozitívny tehotenský test. Pokojne sa opäť môžu objaviť nevoľnosti, zmeny nálad, citlivý čuch alebo bolesti hlavy. Keď sa k tomu pridá aj veľké bruško, ktoré začína prekážať pri vykonávaní bežných činností, niet sa čomu čudovať, že možno aj ty budeš čakať na pôrod ako na spasenie.
Priebeh tehotenstva v treťom trimestri.

V treťom trimestri sa u teba môže objaviť aj syndróm hniezdenia.

V treťom trimestri ťa čakajú tieto dôležité okamihy:

  • finalizovanie výbavičky pre bábätko,
  • flowmetria,
  • pretočenie bábätka hlavičkou nadol,
  • častejšie kontroly v tehotenskej poradni,
  • príprava tašky do pôrodnice,
  • nástup na materskú dovolenku,
  • pôrod.

7. mesiac tehotenstva

Siedmy mesiac tehotenstva pozostáva z 27. až 31. týždňa a môže byť ešte stále pokojný, no rovnako ťa môže i nemilo prekvapiť. Ak si v predchádzajúcom trimestri nestihla podstúpiť glukózový tolerančný test alebo 3D či 4D ultrazvuk, teraz je na to najvyšší čas. Rovnako ťa v tomto mesiaci čaká aj vyšetrenie, ktorému sa hovorí flowmetria, a dieťatko zatiaľ podrastie o 5 cm a takmer 700 g. Pozri sa, ako siedmy mesiac tehotenstva prebieha v jednotlivých týždňoch. 👇👇👇

27. týždeň tehotenstva

Maternica je veľmi blízko pri hrudníku, preto niet divu, že sa ti ťažko dýcha. Tvoj tep sa zrýchľuje až o 15 úderov za minútu a v žilách ti teraz koluje o 30% viac krvi. Zároveň môžeš na prsiach pozorovať vytvorenie tzv. prsných dvorcov, ktoré sa vraj vytvárajú preto, aby bábätko po narodení ľahšie našlo bradavku. Okrem toho môže v tvojom brušku stále štikútať a neustále meniť polohy. Ak zatiaľ nie je pretočené hlavičkou nadol, nie je vôbec dôvod znepokojovať sa. Času má pred sebou až-až…

Poloha plodu

Prečo je dôležité poznať pred pôrodom polohu plodu a kedy sa dieťatko zvykne otočiť hlavičkou nadol? Ak sa práve nachádzaš blízko cieľovej rovinky tehotenstva a obávaš sa, či práve uloženie dieťatka v tvojom brušku neskomplikuje priebeh prirodzeného pôrodu, potom je tento článok presne pre teba.

28. týždeň tehotenstva

Tento týždeň tehotenstva je posledným, kedy sa vykonáva OGTT – test na tehotenskú cukrovku, no takisto ak máš negatívny Rh faktor krvi, môžeš dostať aj injekciu imunoglobulínu. Čo sa týka tvojho tela, môže ťa prekvapiť mravčenie a tŕpnutie rúk. Zadržiavanie vody v organizme totiž vyvíja väčší tlak na karpálne tunely v zápästiach. Takisto nie je nič výnimočné, ak sa u teba objaví nespavosť, ktorú môžu mať na svedomí nielen hormonálne zmeny, rastúce bruško a vrtiace sa dieťatko v ňom, ale i psychika.

Bábätko je teraz veľké asi ako oranžový melón, váži cca 1 kg a práve sa mu vyvíjajú priedušky. Dôsledkom zmenšujúceho sa priestoru, ktorý v maternici má, môžeš pociťovať jeho pohyby omnoho intenzívnejšie. Okrem iného mu už aj funguje žalúdok, ktorý zatiaľ spracováva iba plodovú vodu.

Rh faktor

Rh faktor býva určovaný spolu s krvnou skupinou človeka. Rh faktor sa určuje podľa výskytu aglutinogénu D v červených krvinkách.

29. týždeň tehotenstva

Kopance bábätka sú poriadne citeľné, k slovu sa hlási aj zvýšená únava a poprsie sa v porovnaní s obdobím pred tehotenstvom poriadne zväčšilo, čo môže spôsobovať bolesti chrbtice či ramien. Nie je nič výnimočné, ak priberáš cca 0,5 kg za týždeň. Bábätko má úplne vyvinuté očká, zreničku reagujú na svetlo zúžením a práve dochádza k vývoju mozgových buniek v jeho mozgu.

Prsia v tehotenstve

Prsia vedia v tehotenstve ženu poriadne prekvapiť. Prečo sa vlastne poprsie v gravidite mení a aké konkrétne zmeny by si mala očakávať, ak otehotnieš? Poď sa spolu s nami pozrieť, čo ťa v nasledujúcich týždňoch neminie a prečo sú nové telesné prejavy také dôležité.

30. týždeň tehotenstva

Výkyvy nálad, svrbenie pokožky či spánkové problémy – veru tak, do pôrodu ti zostáva približne 10 týždňov a už to na teba začína pomaličky doliehať. Dobrou správou však je, že ak by náhodou došlo k predčasnému pôrodu, bábätko má 98% šancu na prežitie. Okrem toho práve teraz meria 39 cm a váži niečo cez 1,3 kg. V 30. týždni ťa čaká aj ultrazvukové vyšetrenie, ktorého súčasťou je aj tzv. flowmetria, počas ktorej lekár meria prietoky krvi v pupočnej šnúre.

Flowmetria - prietoky v tehotenstve

Ultrazvukových vyšetrení v tehotenstve absolvuješ hneď niekoľko, pričom najmä počas prvého tehotenstva je náročné rozlíšiť, ktorý ultrazvuk má aký význam a na čo sa zameriava. Dnes si povieme viac o flowmetrii alebo prietokoch v tehotenstve. Poď sa pozrieť, prečo je flowmetria dôležitá a čo všetko lekár počas nej skúma.

31. týždeň tehotenstva

Hladina plodovej vody dosahuje svoje maximá a od tohto týždňa bude jej objem pomaličky klesať. Z bradaviek ti môže vytekať mledzivo a takisto ťa môžu prekvapiť lámavé nechty. Bábätko má veľkú novinku – funkciu krvotvorby začína od sleziny preberať kostná dreň a všetky jeho orgány sú plne vyvinuté. Váži niečo cez 1,5 kg a svojou veľkosťou teraz pripomína ananás.

Pleť v tehotenstve

Pleť v tehotenstve nemusí u každej ženy zaznamenať zmenu. Ale ak už k nejakej zmene dôjde, je dobré mať po ruke rady a tipy ako na ňu. Tehotenstvo je dobou, ktorá je pretkaná rôznymi zmenami. Môže sa jednať o napnutú kožu či akné. Vtedy koža reaguje na zmenu a vôbec na celkovú premenu tela.

8. mesiac tehotenstva

Ôsmy mesiac tehotenstva pozostáva z týždňov od 32. do 35. týždňa tehotenstva. V závere tohto obdobia sa skracuje interval návštev tehotenskej poradne, bábätko sa zvykne definitívne pretočiť hlavičkou nadol a počas tohto mesiaca opäť priberie 700g. Zároveň s ním však váhu naberieš i ty, a preto niet divu, ak sa budeš cítiť nemotorná a začnú ti dochádzať sily. Pozri sa, čo ťa čaká v ôsmom mesiaci pekne týždeň za týždňom. 👇👇👇

32. týždeň tehotenstva

Rastúce a čoraz ťažšie bruško poriadne zaťažuje tvoje kĺby a nevyhneš sa ani bolestivým kopancom do rebier či močového mechúra. Už od tohto týždňa môžeš v zamestnaní nastúpiť na materskú dovolenku, takže je ideálny čas na nákup výbavičky. A dieťatko? To sa teraz vďaka neustále rastúcej tukovej vrstve zaobľuje a ak by sa narodilo v tomto týždni, bolo by považované za stredne nedonosené.

Materská dovolenka

Kedy môžeš nastúpiť na materskú dovolenku a aké povinnosti v zamestnaní ti z toho vyplývajú? Koľko materská trvá a máš automaticky nárok aj na poberanie materského? Ak sa blížiš k cieľovej rovinke tvojho tehotenstva, poď si prečítať viac o období, počas ktorého s dieťatkom zostaneš doma.

33. týždeň tehotenstva

Návaly tepla, bolesti hlavy, znížená citlivosť v prstoch na rukách, pálenie záhy a opúchanie nôh – aj tieto symptómy sa u teba môžu objaviť. Bábätko zatiaľ počúva tvoj hlas, reaguje na podnety z vonkajšieho prostredia a vážiť môže až 1,9 kg.

Pálenie záhy

Pálenie záhy trápi každého desiateho človeka a každú druhú tehotnú ženu. Dochádza k nemu pri návrate žalúdočných štiav späť do pažeráka, tzv. reflux. Kyslé šťavy vtedy dráždia sliznicu pažeráka a dochádza k nepríjemnému páleniu. Pyróza, ako sa páleniu záhy hovorí, býva sprevádzaná zápachom z úst a bolesťami žalúdka.

34. týždeň tehotenstva

Očká bábätka majú sýtomodrý farbu a jeho váha presiahla 2 kg. Ak by sa teraz narodilo, bolo by považované za ľahko nedonosené. Od toho týždňa budeš do tehotenskej poradne chodiť o niečo častejšie než doteraz a v prípade, že si chceš zostaviť pôrodný plán, nastal ideálny čas prebrať ho so svojím gynekológom, dulou alebo pôrodnou asistentkou.

Pôrodný plán

Pôrodný plán alebo pôrodné prianie je zoznam bodov, ktoré si rodička želá, aby boli pri jej pôrode dodržané. Lekár aj personál nemocnice by mali pôrodný plán rešpektovať, samozrejme za predpokladu, že tým neohrozia na zdraví a živote ako dieťa, tak aj rodičku. Je vhodné ho prekonzultovať vo vybranej pôrodnici dopredu. Na Slovensku predsa len nie je ešte štandardom.


35. týždeň tehotenstva

Posledný týždeň ôsmeho mesiaca ťa môže potrápiť aj zmenou trávenia – k spomalenej funkcii tráviaceho systému sa často pridáva i zápcha. Dôvodom je, že zväčšená maternica nedáva črevám veľa priestoru na ich pohyb. Ak by sme sa riadili tabuľkami o raste bábätka, do váhy 2,5 kg by mu teraz chýbal presne 1 dkg a míľovými krokmi naberá váhu ďalej. Samozrejme, tvoj drobček si môže priberať a rásť „podľa seba,“ preto je tento údaj len orientačný. V tehotenskej poradni sa bude lekár zameriavať aj na tvoj krčok maternice, pretože práve zmeny na ňom dokážu signalizovať blížiaci sa pôrod.

Tehotenská poradňa

Akonáhle ti lekár potvrdí tehotenstvo, stanú sa pre teba aktuálnymi návštevy tehotenskej poradne. Čo ťa v tehotenskej alebo prenatálnej poradni čaká, ako často do nej budeš chodiť a s čím všetkým sa môžeš lekárovi zdôveriť? Aj to sa okrem iného dozvieš v našom článku.

9. mesiac tehotenstva

Deviaty mesiac sa začína 36. a končí sa 40. týždňom tehotenstva. Aktuálnou témou je pozorovanie subjektívnych príznakov, ktoré by mohli hlásiť nástup pôrodu, a premýšľanie, či ide o poslíčkov alebo o skutočné kontrakcie. Často sa objavuje aj syndróm hniezdenia, ktorý ti napriek únave nedovolí oddychovať. Spánok už v tomto mesiaci za veľa nestojí, bruško je poriadne ťažké, tvoja chôdza už dávno nie je ladná a únava ťa premôže aj počas dňa. Poď sa pozrieť, čo sa v jednotlivých týždňoch deviateho mesiaca deje. 👇👇👇

36. týždeň tehotenstva

Od tohto týždňa by si mala mať úplne zbalenú tašku do pôrodnice a takisto aj vybavenú registráciu v pôrodnici. Pravidelne sa môžu objavovať poslíčkovia, tvrdnutie brucha, opuchy nôh a pálenie záhy môže pretrvávať nonstop. Bábätku pomaličky vypadáva primárne ochlpenie lanugo a pri pôrode sa narodí bez neho alebo s jeho zvyškami. Jeho lebka stále nie je zrastená – dôjde k tomu až počas prvého roka jeho života. Zatiaľ je pomerne mäkká a tvárna, aby mu uľahčila prechod pôrodnými cestami.

Najčastejšie sa v tomto týždni vykonáva tzv. GBS screening, teda test na streptokoka skupiny B v tehotenstve. Touto baktériou by sa bábätko mohlo nakaziť pri prechode pôrodnými cestami. ak by ti test vyšiel pozitívne, nie je dôvod na paniku, infekcii, ktorá by dieťatko mohla ohroziť, sa dá spoľahlivo predísť podaním antibiotík pred vaginálnym pôrodom.

Streptokok v tehotenstve

Prečo sa v tehotenstve robí vyšetrenie na streptokoka skupiny B a čo sa stane, ak ti lekár zvestuje pozitívny výsledok? Poď sa s nami pozrieť, ako toto vyšetrenie prebieha, v čom spočíva jeho dôležitosť a ako sa pozitívny streptokok v tehotenstve lieči.

37. týždeň tehotenstva

V tomto týždni sa často objavuje vaginálny výtok, ktorý ak je bezfarebný a nezapácha, neznačí nič vážne. Takisto však môže signalizovať odchod hlienovej zátky,14 ktorá nemusí odísť vcelku, no často sa vyplavuje po častiach.

Dobrou správou je, že sa ti odteraz bude ľahšie dýchať – maternica klesá smerom nadol a bábätko postupuje hlavičkou k pôrodným cestám. Ak sa doteraz ešte v brušku nepretočilo, lekár s tebou preberie ďalšie kroky. Od tohto týždňa môžeš popíjať čaj z ostružiny malinovej, ktorý pôsobí na panvové svalstvo. V prípade, že ťa to neustále poháňa niečo v byte organizovať, upratovať a kontrolovať, či je všetko pripravené na príchod na bábätka, môžeš si byť istá, že ide o syndróm hniezdenia, ktorým si prejde väčšina tehotných žien.

Inštinkt hniezdenia počas tehotenstva

Inštinkt hniezdenia počas tehotenstva alebo syndróm hniezdenia je daný pôsobením hormónov estradiolu, progesterónu a prolaktínu a geneticky naprogramovaným správaním. Inštinkt hniezdenia sa prejavuje predovšetkým u vtákov a u cicavcov a jedná sa o prípravu hniezda, pelechu, či obydlia na príchod potomkov. U ľudí bývajú inštinkty často potlačené alebo zmenené výchovou, naučeným správaním a vplyvom sociálneho prostredia, ale s tým, ako žena nakupuje potrebnú výbavičku a chystá prostredie bytu pre očakávané bábätko, inštinktívne správanie vypláva viac a viac na povrch.

38. týždeň tehotenstva

Bábätko je už úplne donosené – má vyvinuté pľúca a v črevách sa mu tvorí prvá stolica, ktorej sa hovorí smolka alebo mekónium. Ak si doteraz necítila žiadnych poslíčkov, je dosť možné, že sa ohlásia v tomto týždni. Pokojne sa môže stať, že prestaneš cítiť hlad a do jedla sa budeš musieť nútiť – kapacita tvojho žalúdka je totiž značne obmedzená. Rovnako ako na močový mechúr, ktorý teraz potrebuje častejšie vyprázdňovať, aj žalúdok je v tvojom tele utláčaný doslova z každej strany.

Obrat vonkajšími hmatmi

V závere tehotenstva ťa môže lekár zaskočiť správou, že sa dieťatko v maternici stále nepretočilo a môže ti navrhnúť tzv. obrat vonkajšími hmatmi. Prečo je ohľadom tohto úkonu toľko mýtov, ako sa vlastne vykonáva a vie ho urobiť každý lekár? Aj na to sa, okrem iného, pozrieme v našom článku.

39. týždeň tehotenstva

Bruško začína „padať“ smerom nadol, vďaka čomu sa ti môže lepšie dýchať, no o to viac dokáže zavadzať pri vykonávaní bežných činností. Pre tento týždeň sú charakteristické výkyvy nálad, často sa objavujúci poslíčkovia a opuchy končatín, ktoré do pôrodu celkom nevymiznú. V tomto týždni ti lekár môže odporučiť Hamiltonov hmat – oddelenie plodových obalov od sliznice maternice. Takisto ti budú na tehotenskej poradni kontrolovať ozvy bábätka CTG vyšetrením alebo tzv. monitorom.

Hamiltonov hmat

Hamiltonov hmat je lekárska metóda, ktorá sa vykonáva na konci tehotenstva, spravidla po 1. termíne pôrodu v snahe vyvolať pôrod.
Názory na tento úkon sa líšia, ale všeobecne sa považuje za šetrný ako k nastávajúcej mamičke, tak k nenarodenému bábätku.

40. týždeň tehotenstva

Pôrod je už na spadnutie, tvojmu telu dochádzajú sily, všetky nepríjemné príznaky tehotenstva dosahujú maximum a lekár sa môže rozhodnúť pre vyvolanie pôrodu. Bábätko je už na svoj veľký deň dokonale pripravené, meria cca 50 cm a váži približne 3,5 kg. Od tohto týždňa budeš do tehotenskej poradne minimálne dvakrát za týždeň.

Vyvolávaný pôrod

Vyvolávaný pôrod je termín, pred ktorým majú mnohé ženy obrovský rešpekt. Prečo lekári pristupujú k vyvolaniu pôrodu a ako to vlastne v praxi prebieha? Sú s tzv. indukovaným pôrodom spojené aj nejaké riziká? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku.


Prenášanie

41. a 42. týždeň sa označujú ako týždne prenášania. Pôrod môže prísť každú chvíľu, pretože rovnako netrpezlivo ako naň čakáš ty, sa tohto okamihu nevie dočkať aj bábätko. Do tehotenskej poradne budeš odteraz chodiť na kontrolu každé dva dni a lekár bude pomaly zvažovať vyvolanie pôrodu. Do konca 42. týždňa sa totiž bábätko musí narodiť, či už sa pre to rozhodne samo, alebo ho k tomu trochu popoženiete. 🙂

Prenášanie

Prenášanie (tiež partus serotinus alebo prenášaný pôrod ) je pôrod po 294. dňoch tehotenstva od prvého dňa poslednej menštruácie, alebo po 280. dňoch od poslednej ovulácie.


Najčastejšie otázky o priebehu tehotenstva

  • Kedy si môžem urobiť tehotenský test?

Hoci je k na trhu k dispozícii množstvo tehotenských testov, ktoré sľubujú, že odhalia graviditu už niekoľko dní po počatí, ak sa túžobne snažíš otehotnieť, je lepšie chvíľu počkať – najlepšie aspoň do termínu očakávanej menštruácie. Predídeš tak sklamaniu, ak by test náhodou vyšiel falošne negatívny.

  • Kedy je vidieť tehotenstvo na ultrazvuku?

V šiestom týždni je už tehotenstvo na ultrazvuku poznateľné a dokonca sa dá pomocou vaginálnej sondy zachytiť aj tlkot srdiečka. Niektorí lekári však na prvú kontrolu v tehotenstve objednávajú o niečo neskôr – je to z dôvodu, že ak by si mala v daný mesiac posunutú ovuláciu, podľa bežných výpočtov by ešte v tomto týždni nemusel ultrazvuk tehotenstvo objaviť.

  • Ako sa prejavuje mimomaternicové tehotenstvo?

Medzi subjektívne príznaky patria: ostrá bolesť v podbrušku, krvácanie, zvýšená teplota a celková nevoľnosť. Mimomaternicové tehotenstvo však spočiatku môže prebiehať aj bezpríznakovo. V takom prípade ho včas odhalí lekár na ultrazvuku.

Mimomaternicové tehotenstvo

Mimomaternicové tehotenstvo (tiež ektopická gravidita, graviditas extrauterina, GEU ) je závažný a život ohrozujúci stav, kedy sa embryo uhniezdi mimo dutinu maternice. Najčastejšie sa uhniezdi vo vajíčkovode (95-98 %) , prípadne vo vaječníku alebo v brušnej dutine a zriedkavo v oblasti rohov maternice alebo v krčku maternice. Veľmi zriedkavé sú prípady, kedy mimomaternicové tehotenstvo existuje spoločne s tehotenstvom, ktoré je založené v maternici (tzv. heterotopická gravidita, vyskytuje sa takmer výhradne po IVF).

  • Ako viem, že tehotenstvo prebieha v poriadku?

Správny priebeh tehotenstva posúdi tvoj gynekológ – má k dispozícii tvoj krvný obraz, rozbor moču, prehľad o tvojom súčasnom zdravotnom stave a nesmierne dôležitý je aj ultrazvuk, vďaka ktorému vie skontrolovať bábätko.

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.

  • Aké môžu nastať v tehotenstve komplikácie?

Žiaľ, komplikácií v tehotenstve môže byť viac, pričom sa môžu objaviť ako u teba, tak aj na strane bábätka.

Medzi najčastejšie komplikácie v tehotenstve na strane ženy patria:

Medzi komplikácie na strane bábätka patria:

  • rôzne vrodené vývojové vady – väčšinu z nich dnes už spoľahlivo dokážu odhaliť screeningové vyšetrenia v tehotenstve.

Najčastejšie príznaky v tehotenstve, ktoré signalizujú komplikácie:

  • stredne silné až silné krvácanie, pričom krv má jasno červenú farbu,
  • rýchly nástup masívnych opuchov na končatinách,
  • intenzívna ostrá bolesť v podbrušku,
  • zmeny vo frekvencii pohybov bábätka,
  • predčasný únik plodovej vody,
  • zapáchajúci vaginálny výtok, ktorý môže signalizovať infekciu,
  • vysoká teplota bez zjavnej príčiny.
  • Ako často sa chodí do tehotenskej poradne?

Interval návštev tehotenskej poradne sa počas tehotenstva líši. Do 34. týždňa sa do poradne chodí raz za 4 až 6 týždňov. Od 34. budeš tehotenskú poradňu navštevovať každé dva týždne. Od 40. týždňa sa do poradne chodí minimálne dvakrát za týždeň.

  • Ako prekonať strach z pôrodu?

Strach z pôrodu môžu pociťovať prvorodičky, pretože nevedia, čo ich čaká, no i tehotné ženy, ktoré majú za sebou traumatizujúci pôrod. Tak či onak, pomôcť dokážu dula alebo predpôrodný kurz.1


Mohlo by ťa zaujímať

Tehotenstvo po týždňoch

Každý týždeň tehotenstva so sebou prináša niečo nové. Niektoré udalosti síce nie sú navonok viditeľné, no vo vnútri tvojho tela sa aj potichu odohráva celé spektrum zmien. Bodaj by aj nie, veď v priebehu 40tich týždňov sa zo zhluku buniek stane bábätko. Pozri sa, čo ťa v jednotlivých týždňoch tehotenstva čaká a na čo by si nemala zabudnúť. Stačí kliknúť na týždeň, ktorý ťa práve zaujíma.

Mesiace tehotenstva

Tehotenstvo dokáže byť plné prekvapení a obzvlášť ak si prvorodička, nemusíš mať presnú predstavu o tom, čo ťa čaká. Ako prebieha tehotenstvo pekne mesiac po mesiaci, ako sa bude postupne meniť tvoje telo a ako bude rásť bábätko? Kedy ťa čakajú dôležité vyšetrenia a na čo by si v jednotlivých mesiacoch nemala zabudnúť? To sa dozvieš v našom článku, v ktorom sme tehotenstvo rozdelili na trimestre a mesiace.

Pôrod

Čaká ťa pôrod? Potom si na správnom mieste! Poď si prečítať o všetkom, s čím sa na pôrodnej sále môžeš stretnúť. Dozvieš sa tu informácie o priebehu vaginálneho pôrodu i cisárskeho rezu, no rovnako i to, prečo sa pôrod vyvoláva, ako zistíš, že sa pôrod blíži, a ako si môžeš uľaviť od bolesti.


Viac informácií o tehotenstve na Modrom koníku

  • Poď do tematickej skupiny
    • Tematické skupiny zastrešujú užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája. Môže to byť napríklad aj rovnaký termín pôrodu.
    • Tematické skupiny
  • Opýtaj sa odborníka – zadarmo a s možnosťou anonymity
    • V Poradniach sa môžeš spýtať na čokoľvek. Odpovedať ti bude profesionál, ktorý sa v danej oblasti pohybuje ako doma.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke