Preeklampsia

Prečo ti lekár meria na každej tehotenskej poradni krvný tlak a zdôrazňuje, aby si aj nabudúce nezabudla priniesť moč? Hoci sa môže zdať, že sú tieto merania len pre efekt, v skutočnosti majú svoj nesporný význam. Práve monitoring krvného tlaku a sledovanie bielkoviny v moči prispieva k skorej diagnostike preeklampsie. Čo to preeklampsia vlastne je, aké sú jej príznaky a prečo predstavuje riziko nielen pre nastávajúcu maminku, ale aj pre dieťatko? To sa, okrem iného, dozvieš v našom článku.
Príznaky preeklampsie

Preeklampsia sa najčastejšie vyskytuje v treťom trimestri, no môže byť diagnostikovaná už v 20. týždni tehotenstva.

Čo je to preeklampsia?

  • Aj keď sa v súčasnosti objavujú názory, že preeklampsia je syndróm, množstvo odborníkov ju stále považuje za gestózu, teda za jedno z ochorení, ktoré vzniká výlučne v tehotenstve a takisto po ukončení tehotenstva aj zaniká.
    • Ďalším príkladom gestózy, teda tehotenského ochorenia, je napríklad hyperemesis gravidarum – závažná tehotenská nevoľnosť.
  • Preeklampsia a jej príznaky by totiž mali skončiť buď tesne po pôrode, alebo v priebehu šestonedelia. Výnimočným javom je, že symptómy (najčastejšie vysoký krvný tlak) pretrvávajú aj dlhšie obdobie po šestonedelí. V takom prípade je potrebné zahájiť komplexnú diagnostiku a okrem internej či kardiologickej ambulancie by mala žena navštíviť aj endokrinológa. Špecifickým prípadom je i rozvinutie preeklampsie počas pôrodu či krátko po pôrode.
  • Vo všeobecnosti ide o závažný stav, v ktorom dochádza k zvýšenému krvnému tlaku, s čím sú spojené aj ďalšie zdravotné problémy – poškodenie vnútorných orgánov, predovšetkým pečene, obličiek a mozgu. Neliečená preeklampsia môže viesť až k život ohrozujúcim stavom – k eklampsii alebo k HELLP syndrómu.7
  • V Európe sa preeklampsia vyskytuje u 4% až 8% tehotných žien. Žiaľ, úmrtnosť plodu spôsobuje v miere 4‰ až 28‰. Prvé príznaky sa takmer vždy objavujú až po 20. týždni tehotenstva.
  • Preeklampsia a jej dôsledky či súvisiace syndrómy spôsobujú až 15% predčasných pôrodov.
  • Ohľadom príčiny vzniku preeklampsie sa názory jednotlivých odborníkov rôznia. Najčastejšie však druhotnú príčinu napomáha aspoň čiastočne objasniť týždeň tehotenstva, v ktorom sa preeklampsia u ženy objaví.

Včasná a neskorá preeklampsia

Podľa toho, kedy sa objavia prvé príznaky preeklampsie, možno toto ochorenie rozdeliť na včasnú a neskorú preeklampsiu:

  • Včasná preeklampsia sa objavuje od 20. do 34. týždňa tehotenstva. Vtedy sa ako príčina najčastejšie uvádza porucha funkcie placenty. V porovnaní s neskorou preeklampsiou sa k nej pristupuje s omnoho väčšími obavami. Jej nebezpečenstvo spočíva v nedostatočnosti placenty a zníženými prietokmi v pupočnej šnúre, čo vedie k nízkej pôrodnej hmotnosti a takisto aj predčasnému pôrodu.6 Rovnako však môže vyústiť do komplikácií, ktoré ohrozia život ako matky, tak aj dieťaťa.
  • Neskorá preeklampsia sa objavuje po 34. týždni tehotenstva a vo väčšine prípadov za jej vznikom stoja chronické ochorenia matky – najčastejšie nedostatočnosť srdcovej činnosti, pričom funkcia placenty nie je obmedzená. S tým je spojený aj bežný vývoj plodu a prognóza pre nastávajúcu maminku aj bábätko je omnoho priaznivejšia.

Príznaky preeklampsie

Množstvo prvotných príznakov preeklampsie sa môže vyvinúť postupne, no rovnako môžu nastúpiť náhle, doslova zo dňa na deň. Keďže ide o pomerne nebezpečné ochorenie, na symptómy striehnu lekári pri každej kontrole v tehotenskej poradni. Zradným faktorom však je, že množstvo príznakov, s ktorými tehotná žena bojuje, sa podobá na bežné ťažkosti v tehotenstve.

Symptómy preeklampsie, ktoré sú sledované na prenatálnej poradni:

  • Vysoký krvný tlak (hypertenzia)1 – presnejšie treba spozornieť pri hodnotách, ktoré presahujú 140/90 mmHg.
  • Bielkoviny v moči (proteinúria) – signálom je zvýšená hladina vylučovaných bielkovín v moči, ktorá presahuje 300 mg za 24 hodín.
  • Opuchy končatín a tváre – hoci je zadržiavanie vody v organizme počas tehotenstva bežné, pri preeklampsii majú opuchy rýchly nástup a na prvý pohľad je zrejmé, že ich rozsah presahuje zdravú mieru. Lekár prípadný výskyt opuchov kontroluje na tehotenskej poradni a rovnako na náhly vznik opuchov striehni i ty. Ak by sa ti zdalo, že opúchaš až nadmerne, neváhaj vyhľadať lekára.
  • Kyselina močová v krvi (hyperurikémia) – ide o signál, že obličky nefungujú správne, kyselina močová nie je dostatočne vylučovaná močom, no vo zvýšenej hladine je prítomná v krvi.
  • Nedostatok krvných doštičiek (trombocytopénia) – zvyšuje sa riziko krvácania pri pôrode.

Ďalšie symptómy preeklampsie, ktoré môžeš subjektívne pociťovať:

  • Silná bolesť hlavy – často sprevádzaná aj neostrým videním, prípadne výpadkami zraku. Konkrétne tento symptóm patrí k pokročilejším stupňom preeklampsie.
  • Náhly prírastok na hmotnosti, ktorý nemá zjavnú príčinu – napríklad v prejedaní sa – priberanie v tehotenstve je veľmi individuálne, no pri preeklampsii ide o nárast hmotnosti, ktorý má súvis s tvorbou opuchov. Zvyčajne dokážu takéto opuchy spôsobiť hmotnostný prírastok až 0,5 kg za týždeň, avšak ty sama nemáš ako objektívne posúdiť, čo presne spôsobilo tvoj razantnejší váhový prírastok.
  • Svrbenie tela – ako tehotenské bruško rastie, pokožka sa v tejto oblasti rozpína, čo vedie k nepríjemnému pocitu svrbenia. Avšak v prípade preeklampsie je svrbenie nadmerné, neutícha ani po hydratácii pokožky kozmetickým prípravkom, a netýka sa len oblasti bruška.

Formy preeklampsie – mierna a ťažká preeklampsia

Na základe klinických príznakov možno preeklampsiu rozdeliť na štádiá, ktoré určujú jej závažnosť:

  • Mierna preeklampsia – krvný tlak sa pohybuje na hodnotách od 140/90 mmHg do 160/110 mmHg a hodnoty bielkovín v moči sú v hranici od 300 mg do 2 g za 24 hodín. Čo sa týka opuchov, tie sa pri miernej preeklampsii vyskytujú väčšinou len na dolných končatinách.
  • Ťažká preeklampsia – krvný tlak je vyšší ako 160/110 mmHg a hodnoty bielkovín v moči sú vyššie ako 2 g za 24 hodín. Opuchy sa objavujú na nohách aj iných častiach tela – tvár a ruky. Za ťažkú formu preeklampsie sa pokladá aj preeklampsia, ktorá sa vyskytla pred 34. týždňom tehotenstva. Našťastie tento stupeň nie je veľmi častý a väčšinou sa diagnostikuje len mierna forma, ktorú sa darí udržať pod kontrolou – ťažká preeklampsia tvorí len 25% prípadov u všetkých žien, ktoré preeklampsiou trpia.

Faktory zvyšujúce riziko preeklampsie

  • Obezita alebo podvýživa,
  • prvé tehotenstvo, prípadne rozdiel medzi tehotenstvami väčší ako 10 rokov,
  • výskyt preeklampsie v predchádzajúcom tehotenstve alebo v rodine (v priamej rodinnej línii),
  • mladé rodičky (menej ako 19 rokov) alebo staršie rodičky (nad 40 rokov),
  • výška matky menšia ako 165 cm,
  • viacpočetné tehotenstvo,
  • užívanie hormonálnej antikoncepcie pred tehotenstvom,
  • prítomnosť niektorých ochorení pred tehotenstvom (cukrovka, vysoký krvný tlak, chronické ochorenia obličiek, zvýšená náchylnosť k tvorbe krvných zrazenín).

Vysoký tlak (hypertenzia) v tehotenstve

Aké hodnoty krvného tlaku sú v poriadku a ktoré zasa predstavujú varovný signál? Pozri si našu tabuľku. Systolickému krvnému tlaku sa ľudovo hovorí aj „horný tlak“ a je to prvé číslo, ktoré ti tlakomer zobrazí. Diastolický tlak zasa môžeš poznať ako „spodný tlak“, ktorý je na displeji tlakomera druhý. Pod týmito údajmi sa ešte nachádza pulz, ktorý však v diagnostike preeklampsie nie je rozhodujúci, a preto ho v tabuľke neuvádzame.

Stupeň hypertenzie Hodnoty krvného tlaku (rozpätie systolického krvného tlaku v mmHg/rozpätie diastolického krvného tlaku v mmHg)
Mierna hypertenzia 140 – 149/90 – 99
Stredne ťažká hypertenzia 150 – 159/100 – 109
Ťažká hypertenzia viac ako 160/110
Závažná hypertenzia viac ako 170/110

Vysoký krvný tlak v tehotenstve

Pre vysoký krvný tlak v tehotenstve nejedna nastávajúca mamička znervóznie. Prečo sa táto komplikácia spolu s rastúcim bruškom objavuje, ak predtým žena nemala vysoký krvný tlak, a kedy je skutočne nebezpečná? Poď si prečítať, aké sú rizikové faktory pre vznik hypertenzie v tehotenstve a aké následky môže zanechať na tvojom zdraví či vývine bábätka.


Komplikácie preeklampsie

Ak sa preeklampsia diagnostikuje včas, väčšinou sa vážne komplikácie nevyskytnú. Závisí to však od týždňa tehotenstva, v ktorom bola diagnostikovaná, a od formy preeklampsie. Takisto treba podotknúť, že toto ochorenie môže mať aj nepredvídateľný priebeh a zatiaľ čo v jeden deň vyzerá byť preeklampsia pod kontrolou, na druhý deň sa stav môže zvrátiť. Nižšie sme preto zhrnuli viaceré komplikácie a závažnejšie stavy, ktoré v súvislosti s preeklampsiou môžu nastať:

  • poškodenie obličiek,
  • pľúcny edém – najčastejšie sa vyskytuje až po pôrode,
  • porucha zrážanlivosti krvi,
  • predčasné odlúčenie placenty spojené s masívnym krvácaním.

Eklampsia

  • Eklampsia je akýsi „vyšší stupeň“ preeklampsie, ktorý môže mať fatálne následky na život matky, ale aj dieťaťa. Ide o najzávažnejšiu komplikáciu preeklampsie, ktorej príznakom je eklamptický záchvat. Ten je charakteristický tzv. tonicko-klonickými kŕčmi, pri ktorých sa striedajú fázy sťahov či zášklbov celého tela s fázami pokoja, počas ktorých dochádza k zastaveniu dýchania.
  • Eklamptický záchvat je mimoriadne vážny stav, je potrebné okamžité poskytnutie lekárskej pomoci a žiaľ, súčasťou liečby je predčasný pôrod cisárskym rezom, pri ktorom sa nezohľadňuje týždeň tehotenstva.

Eklampsia

Možno si už v súvislosti s tehotenstvom počula o preeklampsii a eklampsii. Vieš však presne, o aké ochorenia alebo prejavy ide, v čom sú rozdielne a aké symptómy ich sprevádzajú? Ak ti tieto ťažšie sa vyslovujúce termíny nič nehovoria, poď si prečítať, čo sa za nimi skrýva. V skutočnosti totiž ide o život ohrozujúci stav, ktorého príznaky by mala poznať každá nastávajúca maminka.

HELLP syndróm

  • HELLP syndróm môže aj nemusí súvisieť s preeklampsiou, no väčšinou tento závažný stav postihuje 4% – 12% tehotných žien, u ktorých sa preeklampsia vyskytla. Ide o komplikáciu v tehotenstve, ktorá sa vyznačuje poruchou funkcie pečene, rozpadom červených krviniek a nízkymi hodnotami krvných doštičiek.
  • Rovnako ako pri eklamptickom záchvate, aj v tomto prípade ide o závažnú komplikáciu, ktorej liečba zahŕňa aj ukončenie tehotenstva cisárskym rezom, pričom tehotná žena je liečená a monitorovaná aj dlho po pôrode.

HELLP syndróm

Počula si už o HELLP syndróme? Pravdou je, že sa o ňom hovorí len veľmi málo, no pritom ide o mimoriadne nebezpečný syndróm, ktorý sa môže končiť aj smrťou matky alebo dieťaťa. Má HELLP syndróm nejakú spojitosť s preeklampsiou a aké príznaky sú preň charakteristické?

DIC

  • DIC alebo diseminovaná intravaskulárna koagulácia predstavuje ťažkú zdravotnú komplikáciu, ktorej príčinou je narušený proces zrážanlivosti krvi. Laicky povedané – zrazeniny sa tvoria i tam, kde by sa tvoriť nemali. Upchatie ciev krvnými zrazeninami zabraňuje prúdeniu krvi do rôznych častí tela, čo môže mať za následok poškodenie niektorých orgánov, prípadne nedostatok kyslíka v organizme.
  • DIC nepredstavuje len tehotenské ochorenie, môže sa objaviť u žien aj mužov dôsledkom rôznych faktorov – pri zápaloch, zraneniach alebo nádoroch. V tehotenstve sa však rozpuk DIC spája práve s preeklampsiou.

DIC

DIC predstavuje veľmi nebezpečnú komplikáciu v zdravotnom stave, s ktorou sa môže stretnúť takpovediac každý z nás. No napriek tomu sa o diseminovanej intravaskulárnej koagulopatii vôbec nehovorí a drvivá väčšina ľudí o tento pojme doposiaľ nikdy nepočula. Čo je to DIC, aké zdravotné problémy prináša a akú môže mať spojitosť s tehotenstvom? To sa dozvieš v našom článku.

Preeklampsia a bábätko

  • Ako preeklampsia vplýva na dieťa? Keďže je jej prvým charakteristickým príznakom zvýšený krvný tlak, môžu dôsledkom toho vznikať v ženskom organizme opuchy v cievach. Tým pádom sa znižuje aj prietok krvi v dôležitých cievach, ktoré zásobujú bábätko živinami a kyslíkom. Následne dochádza k nedostatočnému prekrveniu placenty, ktorá prestáva pracovať naplno. Dieťa sa tak môže narodiť s nízkou pôrodnou hmotnosťou a s tým pridruženými zdravotnými komplikáciami. V tých najzávažnejších prípadoch môže preeklampsia viesť až k potratu.
  • Našťastie sa dnes ľahšie formy preeklampsie dajú počas celého tehotenstva udržať pod kontrolou tak, aby sa dieťa narodilo zdravé i dostatočne vyvinuté

Diagnostika preeklampsie

  • Keďže má preemklapsia jednoducho rozpoznateľné prejavy, jej diagnostika náročná nie je. Na každej tehotenskej poradni prebieha kontrola, ktorá prvotné príznaky dokáže zachytiť – meranie krvného tlaku, vyšetrenie moču a krvi.
  • Takisto sa aj dôležité screeningy v tehotenstve zameriavajú na predikciu vzniku preeklampsie. Konkrétne ide o:
    • Prvotrimestrálny screening (kombinovaný test) – mohlo by sa zdať, že sa prvotrimestrálny screening zameriava len na bábätko, avšak vo výsledkoch nájdeš aj pravdepodobnosť vzniku preeklampsie po 20. a 34. týždni tehotenstva. Softwérový algoritmus tu vyhodnocuje zadané údaje, ktoré zahŕňajú tvoju anamnézu, tvoje BMI, údaje získané na podrobnom ultrazvuku a z rozboru tvojej krvi.
    • Druhostrimestrálny screening (morfologický ultrazvuk) – ide o podrobné vyšetrenie ultrazvukom, na ktorom sa detailne skúma bábätko, jeho orgány a kostičky, no i stav placenty a prietoky pupočnou šnúrou. Aj v tomto prípade sú informácie získané na ultrazvuku prínosné pre predvídanie rozpuku preeklampsie.
    • Treťotrimestrálny screening (flowmetria) – pozostáva z podrobného ultrazvukového vyšetrenia, na ktorom sa kontrolujú prietoky krvi v troch dôležitých cievach. Aj minimálne odchýlky môžu pomôcť k predikcii preeklampsie.

Liečba preeklampsie

Liečba sa nastavuje individuálne a závisí od závažnosti príznakov preeklampsie či od toho, ako dobre organizmus reaguje na prvé kroky v liečbe. Lekár môže nariadiť tvoju krátkodobú hospitalizáciu, no rovnako k tomuto kroku zatiaľ nemusí pristúpiť. Cieľom liečby preeklampsie v tehotenstve je udržať zdravotný stav tehotnej ženy natoľko priaznivý, aby sa nevyskytli komplikácie vedúce k predčasnému pôrodu. Po pôrode sa zasa vyvíja snaha, aby sa príznaky preeklampsie znížili a včas sa odhalili prípadné poškodenia orgánov, ktoré dôsledkom preeklampsie mohli vzniknúť.

Vo všeobecnosti však lekári pri preeklampsii postupujú nasledovne:

  • snaha znížiť krvný tlak – obmedzenie príjmu soli, nasadenie liekov,
  • častejšie kontroly na tehotenskej poradni, prípadne hospitalizácia,
  • odporučenie merať si krvný tlak aj doma,
  • pri ľahšej forme preeklampsie sa odporúča pôrod v 37. týždni tehotenstva,
  • pri preeklampsii so závažnými príznakmi sa odporúča čo najskoršie vyvolanie pôrodu.

Video: Všetko, čo potrebuješ vedieť o tehotenstve

Rozhovor: vedúci lekár IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač

V rozhovore s MUDr. Štefanom Machačom nájdete odpovede na tieto otázky:


Najčastejšie otázky o preeklampsii

  • Ak mám v tehotenstve zvýšený krvný tlak, znamená to, že mám automaticky preeklampsiu?

Hoci je zvýšený krvný tlak považovaný za jeden z najdôveryhodnejších príznakov preeklampsie, bez ďalších symptómov (zvýšená bielkovina v moči, neštandardné hodnoty istých markerov v krvi, atď.) lekár väčšinou nepotvrdí preeklampsiu a diagnostikuje „len“ hypertenziu. Je to však pre neho výstraha, pri ktorej spozornie a je dosť možné, že dôsledkom toho nariadi častejšie kontroly na tehotenskej poradni.

  • Mala som preeklampsiu v prvom tehotenstve. Mám automaticky vyššie riziko vzniku preeklampsie aj v druhom tehotenstve?

Ak sa už preeklampsia v prvom tehotenstve vyskytla, pri druhom tehotenstve sa riziko naozaj zvyšuje, a preto je už od začiatku považované za rizikové. Lekári ťa budú častejšie kontrolovať, zvýši sa frekvencia návštev v tehotenskej poradni a môže sa stať, že absolvuješ aj nejaké doplnkové vyšetrenia.

Napriek tomu však nejde o 100% záruku, že sa preeklampsia znovu objaví aj v druhom tehotenstve. Je množstvo maminiek, ktorých druhé tehotenstvo prebehlo bez problémov. Iné je to v prípade, ak by si počas prvého tehotenstva mala vážnejšie komplikácie – eklampsiu či HELLP syndróm. Vtedy ti už druhé tehotenstvo lekári nemusia odporúčať.


Mohlo by ťa zaujímať

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.

Ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve

Zatiaľ čo niektoré nastávajúce mamičky sa ultrazvuku v tehotenstve nevedia dočkať, iné sa tohto vyšetrenia trochu obávajú a zvažujú, či je pre bábätko bezpečné. Koľko ultrazvukov približne počas tehotenstva absolvuješ, ktoré sú dôležité a aké si budeš musieť zaplatiť sama? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku.

Priebeh tehotenstva

Ako vyzerá priebeh tehotenstva po jednotlivých týždňoch a kedy sa odohrávajú dôležité míľniky? V ktorých týždňoch ťa čakajú vyšetrenia, akým vývojom si prechádza bábätko a na základe čoho sa vlastne počíta termín pôrodu? Poď sa spolu s nami pozrieť, ako tehotenstvo prebieha od počatia až po pôrod.


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s preeklampsiou

Máš skúsenosť s preeklampsiou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
alexis9  14. jan 2015

Preeklampsia

Moje tehotenstvo bolo v poriadku, ale 1,5 mesiaca do termínu pôrodu som začala enormne opúchať. Hlavne nohy som mala ako slonica. Môj lekár to neriešil, aj napriek vyššiemu tlaku, a mesiac pred TP ma posielal na interné, odtiaľ na cievne a nefrológiu... (Prietoky boli v poriadku.) Všetky výsledky boli v poriadku. Odvolávali sa na to, že som veľa pribrala...

Keďže som bola podľa doktorov v poriadku, šla som v 38tt na poradňu do nemocnice, kde som chcela rodiť. Odmerali tlak a mala som 145/105. To sa už lekárom nepáčilo a pohľad na nohy tiež nie. Poslali ma domov s tým, že ak tlak neklesne do rána, ráno nástup do nemocnice. Ráno som mala 165/110 a tak sme vyrazili. Dva dni sa mi snažili zbiť tlak, ktorý stúpol na 185/110. Konečne sa im to podarilo v stredu večer a v noci sa malý začal pýtať sám na svet. Do rána sa nič nového neudialo... Po niekoľkých hodinách sme museli na sálu a rodiť som musela sekciou, ale to už nemalo nič spoločné s preeklampsiou. Malý mal 1950g a 44cm... Tlak mi potom hneď klesol a do týždňa som odpuchla.
5 ľudí považuje za užitočné
lenka3103  3. nov 2014

Hypertenzia, ktorá prešla do 2-dňovej preeklampsie

Už prvý trimester som mala vyšší tlak ako je bežné, aj bolesti hlavy, ale môj lekár ro neriešil. V 22tt sme išli na morfológiu do KE, kde mi lekár oznámil, že na prietokoch placenty sú zárezy a že od 28tt .budem mať vysoký TK, opuchy a bielkovinu v moči a dieťatko nebude mať 3kg a možno ani 2kg.

Nakoniec som od 28tt bola v nemocnici každé 4 týždne na 5-6 dní. Tlak vysoký (väčšinou 160/100, 170/100, zlá výživa placenty, málo plodovky a dieťatko menšie o 4 týždne.) Brala som dopegyt, acylpyrín, Mg, Ca, vitamín E, vitamín C a ja neviem čo ešte. Lekár sa snažil, aby malo bábo aspoň 3kg.

V 36 tt ma hospitalizovali 3x, už aj s opuchmi a bielkovinou v moči, teda z mojej hypertenzie sme prešli do preeklampsie. Vysadili mi acylpyrín a začali dávať fraxiparín a pripravovať ma na cisársky, keď v 37tt mi namerali tlak bez požitia rannej dávky liekov 90/50. Od toho týždňa som nebrala žiadne lieky, už ani tie na tlak, akurát som si pichala fraxiparín. Tlak sa sám od seba znížil, opuchy odpuchli, bielkoviny zmizli a ja som mala možnosť donosiť svojho drobca do konca.

Rodila som v deň termínu prirodzenou cestou (pri pôrode tlak vybehol 170/110), ale zvládli sme a to synátor mal 3620g a 50cm. Takže nie všetká hypertenzia, preeklampsia končí predčasným pôrodom a malou hmotnosťou dieťatka. Hormóny u tehotnej ženy sú nevyspytateľné :-)
3 ľudia považujú za užitočné
vladka50  20. aug 2013

Preeklampsia

Moja osobná skúsenosť s preeklampsiou bola dosť psychicky vyčerpávajúca a náročná. Moje tehotenstvo bolo od začiatku stresujúce. Od 4tt som ostala doma PN. Mávala som bolesti v podbrušku a tlak 130/90. Zatiaľ nič vážne. Musela som byť v kľude a veľa oddychovať. V 25tt som už mávala tlak 150/100 a tvrdnutie brucha. To som už bola hospitalizovaná a dostávala som infúzie magnézia. Našťastie to trvalo len 2 týždne. To som bola prepustená do domácej liečby, ale pod podmienkou neustáleho ležania.

Aj napriek dodržaniu všetkých pokynov lekára som v 32tt bola znova hospitalizovaná a to som sa už z nemocnice nedostala. Neustále vysoký krvný tlak, bielkovina v moči. Neustála kontrola či sa vôbec malá v brušku hýbe a podobné stresy. Lekár len chodil a stále rozprával, aká je maličká a ako nerastie a nepriberá. Začala som dostávať lieky na tlak. Stále viac a viac..... Lieky na ukľudnenie kontrakcií + infúzie magnézia a ešte injekcie do pleca na vyživovanie plodu, lebo moja placenta vypovedávala činnosť. Akonáhle by sa tak stalo, bolo by nutné predčasné ukončenie tehotenstva. Už po 38tt ma lekár ukľudnil, že moja mála váži niečo cez dva kilá. Keď som videla jeho spokojnosť, konečne po pár týždňoch som si na kus vydýchla.

Nakoniec som mala naplánovanú sekciu, ale malá sa na svet vypýtala skôr. Bola noc a mne odtiekla plodová voda (tlak 160/100). Po kontrole mi bolo povedané, že rodiť ešte nejdem, že to bude ešte dlho trvať a máme ešte čas. Slúžiaci lekár volal primárovi a zvolával tím na sekciu. Ale pán doktor sa prerátal. Do hodiny malá bola na svete. Doslova na dve zatlačenia bola von. Asi preto, že mala len 2530/50 a sme v úplnom poriadku. Tlak ma ešte držal pár dní . Nakoniec všetko dobre dopadlo.
11 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke