Potrat predstavuje nepochybne jednu z najhorších skúseností, ktoré ťa v živote môžu postretnúť, či už hovoríme o spontánnom potrate alebo alebo rozhodovaní, či pôjdeš na umelé prerušenie tehotenstva.
Potrat vo veľkej miere ovplyvňuje aj psychické prežívanie ženy.
Pod samovoľným potratom sa rozumie situácia, kedy dôjde k spontánnemu ukončeniu tehotenstva do 22. týždňa gravidity. Po tomto období sa už hovorí o vnútromaternicovom úmrtí plodu.
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek
Čo vo videu zaznelo:
Čím mladšie tehotenstvo je, o to viac spontánny potrat pripomína menštruáciu. Objavujú sa krvácanie, bolesti v podbrušku a kŕče. Neskorších fázach tehotenstva sú tieto prejavy silnejšie a z tela môžu odchádzať aj časti tkanív.
Špinenie v tehotenstve najmä v jeho začiatkoch nie je nič neobvyklé. Stretne sa s ním veľa nastávajúcich mamičiek, bez toho, aby sa ich tehotenstvo stalo rizikovým alebo nastali neskôr nejaké komplikácie a problémy.
Príčin, ktoré spontánny potrat môžu spôsobovať, je mnoho, pričom sa môžu objavovať na strane ženy aj plodu.
Príčiny potratu u ženy:
Príčiny potratu na strane plodu:
Po potrate lekár skontroluje, či sa dutina maternice krvácaním úplne vyčistila. Ak áno, nie je potrebný žiadny zákrok, no bude ti odporučené, aby si počkala jeden či dva menštruačné cykly, kým sa s partnerom opäť pokúsite o bábätko. Ak maternica úplne čistá nie je a zostali v nej zvyšky či stopy po ukončenom tehotenstve, lekár zvolí ďalší postup. Najčastejšie ide o chirurgický zákrok – tzv. kyretáž, teda manuálne vyčistenie maternice, ktorá sa vykonáva v celkovej narkóze na operačnej sále. Bez tohto zákroku by ti hrozila závažná a život ohrozujúca infekcia.
Ak ide o prvý spontánny potrat, lekár nebude pristupovať k žiadnym väčším opatreniam, pretože potraty sú, bohužiaľ, bežné a prvá takáto skúsenosť ešte nemusí vypovedať o žiadnom vážnom defekte. V prípade, že by sa spontánny potrat vyskytol opakovane, sú na mieste ďalšie vyšetrenia, ktoré hľadajú aj príčinu.
Až dve z desiatich tehotenstiev sa končia spontánnym potratom, pričom v niektorých prípadoch ženy ani nevedia, že si potratom prešli. Ako je to možné a čo je to vlastne spontánny potrat? Aj to sa okrem iného dozvieš v nasledujúcich riadkoch.
Zamĺknuté tehotenstvo je samostatnou kapitolou spontánneho potratu. Ide o tehotenstvo, ktoré prebieha bez komplikácií, no v istej fáze sa zastaví a jeho vývoj nepokračuje. Môže k tomu dôjsť ešte predtým, ako sa plodu začne srdcová akcia, no takisto aj potom, ako už srdiečko bije. Každopádne k zamĺknutému tehotenstvu dochádza zvyčajne v prvom trimestri.
Vo väčšine prípadov tento typ potratu prebieha bez príznakov a žena ho nijako nerozpozná. Príde naň až gynekológ pri bežnej kontrole, kedy na ultrazvuku uvidí plod zaostávajúci v raste a bez srdcovej aktivity.
Organizmus môže potrat rozpoznať o niečo neskôr a vtedy sa snaží tehotenstva „zbaviť“. Záleží však, v akom týždni tehotenstva zamĺknutý potrat nastane, no väčšinou musia lekári pristúpiť ku kyretáži, teda vyčisteniu dutiny maternice.
Niektoré ženy spoznajú, že došlo k zamĺknutému potratu, pretože pocítia náhly ústup tehotenských príznakov. Ide však o len o výnimky a v žiadnom prípade nemožno poľavenie tehotenských symptómov vnímať ako možné nebezpečenstvo.
Príčin zamĺknutého tehotenstva môže byť celé spektrum. Najčastejšie ide o závažnú vadu embrya alebo poruchu v tvorbe alebo vo funkcií placenty. Práve placenta má v priebehu prvého trimestra prebrať zodpovednosť za vyživovanie plodu, ktoré je dovtedy zabezpečované žltým telieskom.
Menej obvyklé príčiny sú na strane matky a patria medzi ne napríklad myómy (nezhubné nádory) v maternici. Tie môžu nepriaznivo nepriaznivo ovplyvňovať vývoj placenty, ktorá potom nie je schopná embryo dostatočne vyživovať.
Zamĺknuté tehotenstvo, ktorému sa niekedy hovorí aj zamĺknutý potrat alebo missed abortion, je strašiakom množstva nastávajúcich maminiek. Bábätko sa v maternici z ničoho nič prestane vyvíjať bez toho, aby sa navonok prejavili akékoľvek príznaky, že sa práve niečo zlé odohráva. Ak sa chceš dozvedieť viac, prečítaj si nasledujúce riadky.
Umelý potrat (tzv. interrupcia) predstavuje ukončenie tehotenstva po predošlom súhlase tehotnej ženy. Na Slovensku sa vykonáva len chirurgickou metódou.
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek
Jednotlivé skutočnosti vo videu platia v Českej republike. Na Slovensku je legislatíva iná, preto napríklad nemáme možnosť potratovej pilulky. Viac informácií o rozdieloch a platnej legislatíve na Slovensku nájdeš v článku pod videom.
Čo vo videu zaznelo:
V prípade, že si pre umelé prerušenie tehotenstva na 100% rozhodnutá, konaj čo najrýchlejšie. Zavolaj svojmu gynekológovi, povedz mu, o čo ide, a objednaj sa na čo najskorší termín.
Zákony na Slovensku umožňujú umelé prerušenie tehotenstva za nasledujúcich podmienok:
Postup chirurgickej interrupcie sa môže na jednotlivých pracoviskách líšiť, pričom často je rozhodujúcim faktorom týždeň tehotenstva, v ktorom sa umelé prerušenie vykonáva. Zákrok sa vždy vykonáva v celkovej anestézii a trvá 10 – 15 minút.
Možnosti chirurgickej interrupcie:
V mnohých krajinách Európy je k dispozícii potratová tabletka, ktorú žena užije a účinné látky v nej vyvolajú potrat, ktorý väčšinou prebieha pod dozorom lekárov. Na Slovensku však táto možnosť z legislatívnych dôvodov prístupná nie je a vykonáva sa vždy len chirurgické ukončenie tehotenstva.
Dôležité vedieť: tzv. „tabletka po“ alebo postkoitálna tabletka nie je to isté, čo potratové pilulka. Obsahujú iné účinné látky a zatiaľ čo tabletka po styku zabraňuje uhniezdeniu vajíčka, potratová tabletka spúšťa proces potratu.
Ak umelé prerušenie tehotenstva nie je zo zdravotných dôvodov, neprepláca ho zdravotná poisťovňa a zákrok si v plnej miere žena hradí sama. Cena závisí od konkrétneho pracoviska, no väčšinou sa to pohybuje v relácii 400 až 500€.
Určitá miera bolesti tento zákrok sprevádza a väčšinou ide o bolesť, ktorá sa dá prirovnať k silnejšej menštruácii.
Život sa s ľuďmi občas nemazná, a tak si sa možno aj ty dostala do nepriaznivej situácie a práve premýšľaš nad interrupciou, teda umelom potrate či ukončení tehotenstva. S rozhodnutím ti, žiaľ, pomôcť nedokážeme, ale vieme ti poskytnúť dôležité informácie o tom, ako tento gynekologický zákrok prebieha, čo ťa čaká pred ním a po ňom.
Strata dieťatka je psychicky nesmierne náročná situácia – či už ide o zamĺknuté tehotenstvo, spontánny potrat, ukončenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov, mimomaternicové tehotenstvo alebo úmrtie bábätka pred narodením či krátko po ňom. Ak sa ťa niektorá z týchto citlivých situácií týka, radi by sme ti v nasledujúcich riadkoch aspoň trochu pomohli. Tento článok vznikol v spolupráci so psychologičkou, ktorá nám vo videu poskytla rady, ako sa s potratom vyrovnať.
Dve čiarky na tehotenskom teste dokážu vzbudiť obrovskú radosť najmä u tých rodičov, ktorí sa o bábätko bez úspechu snažili už dlhší čas. Avšak môže nastať aj prípad, že druhá čiarka na teste začne každým dňom slabnúť a gynekológ tehotenstvo nepotvrdí. V takom prípade hovoríme o biochemickom tehotenstve. Čo to vlastne je a prečo k nemu dochádza?
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu