Polyhydramnion

O tom, ako môže hladina plodovej vody skomplikovať priebeh tehotenstva, sa veľa nehovorí. Aj preto sa množstvo mamičiek, ktoré sa s týmto problémom stretnú, vystrašia. Je skutočne dôvod na obavy, ak sa ti v tehotenskej knižke objaví výraz polyhydramnion? Čo to presne znamená a aké sú príčiny? Aj to sa dozvieš v našom článku.
Polyhydramnion a predčasný pôrod.

Príznakom polyhydramnionu môže byť aj nesmierne napnutá, až lesklá pokožka na brušku.

Ako sa plodová voda tvorí?

  • Plodová voda má nenahraditeľnú úlohu pri vývine dieťaťa. Stará sa o to, aby bábätko rástlo v sterilnom prostredí, poskytuje mu optimálne podmienky pre pohyb v maternici a takisto aj pomáha trénovať činnosť jeho vnútorných orgánov – pľúc, vylučovacej a tráviacej sústavy. Dieťa ju pije, prehĺta, trávi, filtruje cez obličky a následne vylučuje v podobe moču späť.
  • Amniová tekutina, alebo plodová voda, sa v tvojom brušku tvorí neustále a k tejto tvorbe teda prispieva močením aj bábätko. Jej hladina stúpa do približne 36. týždňa tehotenstva a následne začína pomaličky klesať. Optimálna hladina plodovej vody je 0,8 l až 1,2 l.

Plodová voda

Bábätko si v nej spokojne pláva, no zároveň musí byť chránené pred jej dlhodobým pôsobením. Jej objem zvyšuje tvoj hmotnostný prírastok počas tehotenstva a jej skoršie odtečenie môže spôsobiť problémy. Hovoríme o plodovej vode, inak nazývanej aj amniová tekutina. Poď s Modrým koníkom zistiť, aká je funkcia plodovej vody, čo obsahuje a ako sa v priebehu tehotenstva meria jej objem.

Ako sa meria plodová voda?

Meranie je bezbolestné a neprináša žiadne riziká ako pre nastávajúcu maminu, ani pre dieťatko – najčastejšie sa na ultrazvuku využíva metóda zmerania tzv. vertikálneho stĺpca plodovej vody. Ide o najširšie miesto plodovej vody, ktoré na ultrazvuku lekár môže nájsť. Na základe dĺžky tohto stĺpca sa následne zhodnotí stav plodovej vody.

Dĺžka vertikálneho stĺpcaStav plodovej vody
nezmerateľné množstvo anhydramnion
menej ako 1 cm ťažký oligohydramnion
1 – 2 cm mierny oligohydramnion
2 – 8 cm ideálny stav
8 – 12 cm mierny polyhydramnion
12 – 16 cm stredne závažný polyhydramnion
viac ako 16 cm závažný polyhydramnion

Prečo sa hladina plodovej vody nadmerne zvýši?

Všetky príčiny stále nie sú úplne objasnené, no často sa polyhydramnion spája s niekoľkými javmi či komplikáciami v tehotenstve. Preto sa nadmerný nárast hladiny plodovej môže „pripísať“ ako matke, tak aj dieťaťu. Najčastejšie sa polyhydramnion objavuje v druhej polovici posledného trimestra, no vyskytnúť sa môže aj v druhom trimestri.

Príčiny na strane matky:

  • tehotenská cukrovka (predovšetkým, ak nie je zistená včas a nelieči sa),
  • porucha funkcie placenty – zlyhávanie alebo insuficiencia placenty,
  • viacplodové tehotenstvo – dvojčatá, trojčatá apod.,
  • vysoký krvný tlak alebo preeklampsia,3
  • znížená činnosť obličiek matky.

Príčiny na strane dieťaťa:

  • niektoré vývojové vady dieťaťa (Downov syndróm, atď),
  • rozdiel v Rh faktoroch matky a dieťaťa,
  • neschopnosť dieťaťa prehĺtať plodovú vodu.

Príznaky polyhydramnionu

Zatiaľ čo pri nedostatku plodovej vody nemusí nastávajúca maminka vnímať žiadne výnimočné symptómy, pri jej výraznom nadbytku môže pocítiť celú škálu príznakov. Sú však pomerne zradné v tom, že ich možno poľahky zameniť za bežné komplikácie, ktoré tehotenstvo so sebou prináša. Avšak na druhej strane, mierne navýšenie plodovej vody takisto nemusí viesť k žiadnym symptómom.

Medzi symptómy, ktoré môžeš dôsledkom zvýšenej hladiny plodovej vody pociťovať, patria:

  • Dýchavičnosť, skrátený dych, ťažkosti s dýchaním pri pohybe alebo v ľahu.
  • Nadmerná tvorba opuchov, predovšetkým na dolných končatinách a v oblasti bruška.
  • Neprimerane zväčšené bruško, na ktorom je nesmierne napnutá až lesklá pokožka.
  • Nadmerný váhový prírastok počas tehotenstva.
  • Všeobecný diskomfort a zvýšená únava (pocit, akoby ti prekážalo vlastné telo, neschopnosť nájsť si polohu, ktorá ti vyhovuje v sede alebo v ľahu).
  • Pocit obrovského tlaku na močový mechúr, menšie množstvo vylúčeného moču.

Komplikácie spojené so zvýšeným množstvom plodovej vody

Vo všeobecnosti sa polyhydramnion nepovažuje za tak závažný problém ako nízky stav plodovej vody (oligohydramnion). No aj viac plodovej vody so sebou prináša nejaké riziká.

V súvislosti so zvýšenou hladinou plodovej vody môže nastať:


Polyhydramnion a postup lekárov

  • Akonáhle sa diagnostikuje vyššie množstvo plodovej vody, lekári vyvinú snahu odhaliť ďalšie súvisiace problémy, ktoré by mohli tehotenstvo skomplikovať. Zmerajú hladinu cukru v krvi so zámerom odhaliť prípadnú tehotenskú cukrovku5 a takisto sa zamerajú na dieťatko, aby vylúčili niektoré vývojové vady. V rámci diagnostiky ti môžu odporučiť aj amniocentézu18 – odber plodovej vody pomocou ihly cez brušnú stenu.
  • Zákrok, ktorý redukuje hladinu plodovej vody, sa volá amniodrenáž. Dnes sa však nevykonáva tak často, pretože so sebou prináša isté riziká. Volí sa predovšetkým vtedy, ak sa polyhydramnion objaví v druhom trimestri a nemá súvis s vývojovými vadami dieťaťa.

Amniodrenáž

Množstvo plodovej vody dokáže skomplikovať priebeh tehotenstva – môže jej byť totiž priveľa alebo zasa príliš málo. V takýchto prípadoch lekári hľadajú nielen príčinu tohto problému, ale snažia sa i udržať tehotenstvo, napríklad aj prostredníctvom niektorých invazívnych zákrokov. Jedným z nich je aj amniodrenáž či inak povedaná amnioredukcia. O čo presne ide a ako prebieha?

  • Počas celého tehotenstva sa žena aj dieťatko viac sledujú. V prípade, že by veľké množstvo plodovej vody spôsobovalo ťažkosti ako maminke, tak dieťaťu, volí sa predčasný pôrod, najčastejšie cisárskym rezom. Táto situácia je však výnimočná a súvisí s vážnymi problémami, napríklad s abrupciou placenty alebo s predčasným prasknutím plodových obalov.

Video: Všetko o predčasnom pôrode

Rozhovor s odborníkom: doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.

Čo vo videu zaznelo?


Mohlo by ťa zaujímať

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.

Mesiace tehotenstva

Tehotenstvo dokáže byť plné prekvapení a obzvlášť ak si prvorodička, nemusíš mať presnú predstavu o tom, čo ťa čaká. Ako prebieha tehotenstvo pekne mesiac po mesiaci, ako sa bude postupne meniť tvoje telo a ako bude rásť bábätko? Kedy ťa čakajú dôležité vyšetrenia a na čo by si v jednotlivých mesiacoch nemala zabudnúť? To sa dozvieš v našom článku, v ktorom sme tehotenstvo rozdelili na trimestre a mesiace.

Priebeh tehotenstva

Ako vyzerá priebeh tehotenstva po jednotlivých týždňoch a kedy sa odohrávajú dôležité míľniky? V ktorých týždňoch ťa čakajú vyšetrenia, akým vývojom si prechádza bábätko a na základe čoho sa vlastne počíta termín pôrodu? Poď sa spolu s nami pozrieť, ako tehotenstvo prebieha od počatia až po pôrod.


Viac o tehotenstve a rodičovstve na Modrom koníku

  • Opýtaj sa v odbornej Poradni
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Nájdi svoju tematickú skupinu
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s polyhydramnionom

Máš skúsenosť s polyhydramnionom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
petulaptt  15. jan 2015

Polyhydramnion

V tehotenstve som mala cukrovku a s tým spojené aj zvýšené množstvo plodovej vody, ktorá mi samovoľne začala odtekať, teda vskutku na jej množstvo skôr valiť, v 35tt. Keď mi zistili polyhydramnion v dôsledku cukrovky, vlastne to nikto veľmi neriešil, iba som bola sledovaná v rámci rizikového tehotenstva aj kvôli ostatným komplikáciám v tehotenstve.
V rámci tohto som mala oveľa väčšie brucho od začiatku a aj ho bolo dosť skoro vidieť ako u iných mamičiek v tom isto tt, ale v tom čase tomu ešte nikto nevenoval pozornosť. Veľakrát som sa stretla s narážkami, že čakám určite dvojičky. Bábätko tak vďaka zväčšenému brušku, malo dosť veľa miesta na pohyb aj v čase vyššej gravidity, keď už lekári vraveli, že by malo mať už menej miesta a tak sa menej hýbať. Mne bábätko v brušku robilo ródeo do poslednej chvíle.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke