Prečo je dôležité poznať pred pôrodom polohu plodu a kedy sa dieťatko zvykne otočiť hlavičkou nadol? Ak sa práve nachádzaš blízko cieľovej rovinky tehotenstva a obávaš sa, či práve uloženie dieťatka v tvojom brušku neskomplikuje priebeh prirodzeného pôrodu, potom je tento článok presne pre teba.
Ak sa určuje poloha plodu, berú sa do úvahy os maternice a os dieťatka, ktoré môžu byť v jednej rovine alebo sa môžu v jednom bode prelínať.
Čo je to „poloha plodu“?
- V podstate sa pod týmto výrazom rozumie uloženie alebo umiestnenie plodu v maternici. Poloha plodu je pod drobnohľadom lekárov až v treťom trimestri, presnejšie od 30. týždňa tehotenstva. Keďže môže byť nestála a premenlivá, starostlivo sa monitoruje až do pôrodu.
- V prvom a druhom trimestri má totiž bábätko v maternici nesmierne veľa miesta, dôsledkom čoho sa môže jeho poloha meniť doslova zo dňa na deň. Akonáhle sa však tehotenstvo pomaličky blíži ku koncu a žena prekročí prah tretieho trimestra, priestoru na pohyb dieťatka je čoraz menej.
- Aj z toho dôvodu má zmysel venovať jeho polohe pozornosť a v závislosti od nej napríklad naplánovať spôsob pôrodu, ktorý môže byť nasledovný:
- V prípade, že má na začiatku tretieho trimestra bábätko tzv. nepriaznivú polohu, teda inú, ako je poloha hlavičkou nadol smerom k panve, neznamená to, že je o jeho umiestnení definitívne rozhodnuté. Stále sa môže pretočiť hlávkou dole a známe sú i prípady, kedy sa bábätko otočilo do tzv. fyziologickej polohy napríklad aj deň pred plánovaným cisárskym rezom. 🙂
- Pri určovaní polohy plodu je rozhodujúca tzv. os maternice, ktorú si môžeš predstaviť ako zvislú čiaru smerujúcu od tvojej hrude až po panvu. Poloha bábätka, respektíve jeho telíčko od hlávky až po panvu, zasa tvorí ďalšiu os, ktorá môže s osou maternice vytvárať niekoľko uhlov, v závislosti od toho, akú polohu dieťatko zaujme.
- Ideálom je, ak sú na konci tretieho trimestra obe osi v jednej rovine, teda sa stanú rovnobežnými, pričom hlavička nalieha k panve matky.
Postavenie, držanie a naliehanie plodu
Ak je reč o polohe dieťaťa, nemali by sme zabúdať ani na ďalšie aspekty, ktoré sa jeho polohy týkajú. Menovite ide o postavenie plodu, držanie plodu a naliehanie plodu.
Postavenie plodu
- V rámci každej polohy plodu sa rozlišuje aj postavenie plodu, pri ktorom je, laicky povedané, smerodajné postavenie chrbta dieťaťa k prednej strane maternice. Berie sa tu do úvahy napríklad to, či je dieťa otočené tvárou smerom k chrbtu matky alebo k jej brušnej stene.
Držanie plodu
- Skúma sa držanie tela plodu tesne pred pôrodom, teda ako mu k telíčku priliehajú končatiny, ako má ohnutý chrbátik a akým spôsobom je schúlené do tvaru vajíčka tak, aby v maternici zaberalo čo najmenej miesta.
Naliehanie plodu
- Pri naliehaní plodu sa popisuje spôsob, akým hlavička dieťatka (alebo iná časť jeho telíčka) prilieha k vnútornej bránke krčka maternice, respektíve k panvovému vchodu do pôrodných ciest.
Polohy plodu
Uloženie dieťaťa v maternici možno rozdeliť na tzv. fyziologický a patologický súbor polôh, dôsledkom ktorých sa možno rozhodnúť, ako sa bude viesť pôrod.
1. Fyziologické polohy plodu
Za fyziologické polohy sa považujú tie, pri ktorých sú osi maternice a dieťaťa v jednej línii, teda sa nekrížia a nevytvárajú medzi sebou uhol. Patria medzi ne:
a) Poloha pozdĺžna hlavičkou
- Pozdĺžna poloha hlavičkou nadol je najčastejšou polohou, pri ktorej sa vedie prirodzený vaginálny pôrod. Dieťatko má hlavičku pri panvovom vchode do pôrodných ciest a nožičky sú zasa pri hrudníku matky. Pri vaginálnom pôrode sa teda ako prvá tlačí von hlavička.
- Pri tejto polohe ďalej rozlišujeme predné alebo zadné postavenie plodu:
- Predné postavenie v pozdĺžnej polohe hlavičkou – tvár dieťatka je otočená k chrbtu matky. Ide o najideálnejšie postavenie, pretože telíčko bábätka je v najpriaznivejšej polohe pre prechod pôrodnými cestami.
- Zadné postavenie v pozdĺžnej polohe hlavičkou – tvár dieťatka je otočená k bruchu matky.
- Ak sa počas tehotenstva alebo na strane tehotnej ženy nevyskytli žiadne iné komplikácie, pozdĺžna poloha hlavičkou vedie k prirodzenému pôrodu a nie je tu indikácia na cisársky rez.
b) Pozdĺžna poloha koncom panvovým
- Pozdĺžna poloha koncom panvovým je náprotivkom k vyššie zmienenej polohe bábätka. Ak je dieťatko v tejto polohe, znamená to, že nožičkami alebo zadočkom smeruje ku krčku maternice, pričom jeho hlavička sa nachádza vo vrchnej časti maternice.
- Niektoré pôrodnice vykonávajú tzv. obrat vonkajšími hmatmi,1 ktorý sa volí práve pri polohe koncom panvovým. Ide o manuálne pretočenie bábätka hlavičkou nadol cez brušnú stenu matky.
- Spôsob, akým sa bude viesť pôrod pri tejto polohe, je pomerne neistý a do hry vstupujú ďalšie faktory, napríklad aj držanie plodu – teda to, či nalieha k panve nôžkami alebo zadočkom. Nedá sa teda vo všeobecnosti určiť, ako sa bábätko narodí, pretože lekári môžu zvoliť buď cisársky rez, alebo pôrod koncom panvovým, ktorý so sebou vždy prináša istú mieru rizika.
2. Patologické polohy plodu
Laicky by sa dalo povedať, že za patologické polohy plodu sa považujú tie, pri ktorých nie je možné vykonať prirodzený vaginálny pôrod, ale vedú k rozhodnutiu urobiť cisársky rez. Os maternice a os dieťaťa sa v jednom bode pretínajú a vytvárajú buď kolmý, ostrý, alebo tupý uhol.
a) Priečna poloha
- V priečnej polohe dieťatko zaujme pozíciu, počas ktorej má hlavičku aj nôžky po bokoch matky. Možno teda povedať, že sa v maternici akoby „vzpriečilo“ a k panvovému vchodu nesmerujú ani jeho hlavička, ani nohy či zadok. Prípadne si túto polohu môžeš predstaviť tak, že bábätko v tvojom brušku leží a nie je vo zvislej polohe.
- Os maternice a os dieťatka pri priečnej polohe vytvárajú pravý uhol. V závislosti od toho, na ktorej strane má dieťatko hlavičku, sa rozlišuje aj jeho postavenie:
- Postavenie vľavo – hlavička bábätka smeruje k ľavému boku matky.
- Postavenie vpravo – hlavička bábätka smeruje k pravému boku matky.
- Ak je dieťatko v priečnej polohe, lekári rozhodnú o pôrode cisársky rezom. Vaginálny pôrod v tomto prípade nie je možný.
- V prípade, že sa chceš dozvedieť viac o priečnej polohe plodu v maternici, prečítaj si náš samostatný článok:
Ak ti gynekológ povedal, že je tvoje bábätko v priečnej polohe, určite ťa zaplavila vlna znepokojivých otázok. Čo v praxi priečna poloha plodu znamená, ako je vlastne bábätko uložené a ako to môže ovplyvniť priebeh pôrodu? To sa dozvieš v našom článku.
b) Šikmá poloha
- Dalo by sa povedať, že šikmá poloha je kombináciou pozdĺžnej a priečnej polohy. Os maternice a os bábätka vytvárajú buď ostrý, alebo tupý uhol.
- Dieťatko teda môže byť hlavičkou viac naklonené k panve, no rovnako aj k vrchnej časti maternice, pričom k panvovému vchodu väčšinou prilieha svojím trupom. Túto polohu si možno predstaviť tak, že bábätko je v akomsi polosede alebo v poloľahu, pričom nôžky má buď vo vyvýšenej polohe, alebo smerujú nadol.
- Rovnako ako pri priečnej polohe, ani v tomto prípade nie je možné viesť vaginálny pôrod. Šikmá poloha dieťatka je vždy indikáciou k cisárskemu rezu.
Čo rozhoduje o polohe plodu?
- S určitosťou predpovedať, či a kedy sa bábätko otočí hlavičkou nadol, skutočne nie je možné. Síce sa vedú dohady o tom, aké faktory o jeho polohe rozhodujú, stále sa však o ne nemožno relevantne oprieť a považovať ich za smerodajné. Ide napríklad o postavenie placenty, množstvo plodovej vody alebo dĺžku pupočnej šnúry – pri týchto faktoroch je skutočne ťažké predpovedať, kedy a v akej miere môžu prispievať k neštandardnej polohe dieťatka.
- Výnimkou je situácia, kedy má žena vrodenú vývojovú vadu maternice, dôsledkom ktorej je tento orgán rozdelený prepážkou. Ak sa táto vada objaví ešte pred tehotenstvom, lekári s takmer stopercentnou pravdepodobnosťou vedia, že pretočenie bábätka hlavičkou nadol nebude možné, respektíve, že šanca, že by sa tak stalo, je nesmierne malá.
- Táto vývojová vada maternice je však veľmi raritná a v praxi sa s ňou gynekológovia či pôrodníci stretávajú len výnimočne.
- Samozrejmosťou je, že na polohu dieťaťa svojím spôsobom vplýva aj týždeň tehotenstva, v ktorom sa narodí – pri predčasných pôrodoch6 sa zvyšuje miera patologických polôh, pretože dieťa nemá dostatok času na pretočenie hlavičkou dole.
Obrat plodu vonkajšími hmatmi
- Ak sa po 36. týždni tehotenstva bábätko nepretočí hlavičkou nadol a zostáva v polohe koncom panvovým, lekár ti môže navrhnúť tzv. vnútorný obrat plodu alebo obrat vonkajšími hmatmi.
- Ide o metódu, ktorú nevykonáva každá pôrodnica a pozostáva zo špeciálnych pohybov cez brušnú stenu, vďaka ktorým dieťatko v maternici zaujme fyziologickú polohu a jeho hlavička bude priliehať k tvojej panve.
- Celý úkon trvá len pár minút a žena by pri ňom nemala cítiť bolesť, len mierny tlak. Samozrejmosťou sú vyšetrenia, ktoré tomuto obratu predchádzajú – konkrétne meranie oziev dieťatka a ultrazvuk, ktorým sa monitoruje aj priebeh celého zákroku.
- O obrate vonkajšími hmatmi máme samostatný článok, preto ak ťa táto téma zaujíma, prečítaj si o nej viac:
V závere tehotenstva ťa môže lekár zaskočiť správou, že sa dieťatko v maternici stále nepretočilo a môže ti navrhnúť tzv. obrat vonkajšími hmatmi. Prečo je ohľadom tohto úkonu toľko mýtov, ako sa vlastne vykonáva a vie ho urobiť každý lekár? Aj na to sa, okrem iného, pozrieme v našom článku.
Mohlo by ťa zaujímať
Veľkosť plodu počas tehotenstva
Snáď každú nastávajúcu mamičku zaujíma, ako si v brušku rastie jej bábätko. Zatiaľ čo pre ne je to skôr zaujímavosť, lekári sa na rast plodu pozerajú trochu inou optikou. Veľkosť plodu je totiž jedným z množstva dôležitých ukazovateľov, či sa bábätko vyvíja správne a či má v maternici ideálne podmienky. Poď sa pozrieť, aké sú priemerné hodnoty rastu plodu a v ktorých týždňoch zaznamenáva ohromné míľniky.
Vyšetrenia počas tehotenstva
Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.
Tehotenstvo dokáže byť plné prekvapení a obzvlášť ak si prvorodička, nemusíš mať presnú predstavu o tom, čo ťa čaká. Ako prebieha tehotenstvo pekne mesiac po mesiaci, ako sa bude postupne meniť tvoje telo a ako bude rásť bábätko? Kedy ťa čakajú dôležité vyšetrenia a na čo by si v jednotlivých mesiacoch nemala zabudnúť? To sa dozvieš v našom článku, v ktorom sme tehotenstvo rozdelili na trimestre a mesiace.
Viac o tehotenstve a pôrode na Modrom koníku
- Tematické skupiny
- V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné – pokojne aj približný termín pôrodu. Spoznáš tu teda maminky, ktoré si práve prechádzajú rovnakým obdobím ako ty.
- Tematické skupiny
- Odborné poradne
- Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.