Plodové obaly

Plodovým obalom sa v tehotenstve neprikladá veľká dôležitosť, no len do chvíle, kedy práve ony tehotenstvo skomplikujú. Až v tomto momente tehotná žena prichádza na to, aké nenahraditeľné funkcie či úlohy plodové obaly pre dieťatko plnia. Aké problémy môžu nastať s plodovými obalmi a ako ich lekári potom riešia? To sa dozvieš v našom článku.
Prasknuté plodové obaly v tehotenstve

Plodové obaly sa starajú aj o to, aby k bábätku neprenikla žiadna infekcia.

Čo sú to plodové obaly a akú majú funkciu?

  • Plodové obaly alebo zárodočné listy sú dve elastické blany, ktoré vo vnútri maternice chránia vyvíjajúci sa plod. Vnútorný plodový obal sa nazýva amnion, vonkajší zasa chorion. Pred pôrodom dochádza k ich pretrhnutiu, dôsledkom čoho nastáva odtok plodovej vody a väčšinou i nastupuje činnosť maternice – kontrakcie.
  • Funkciou plodových obalov je vytvárať nepriepustnú bariéru, ktorá obklopuje plodovú vodu a v priebehu tehotenstva tak zabezpečuje jej sterilitu. Akonáhle by sa plodové obaly predčasne pretrhli alebo narušili, hrozilo by, že k bábätku prenikne infekcia.
  • Na konci pôrodu, presnejšie počas tretej doby pôrodnej, kedy je už dieťatko na svete a nastáva pôrod placenty, sa spolu s ňou vylučujú z tela von aj zvyšky plodových obalov.

Plodová voda

Bábätko si v nej spokojne pláva, no zároveň musí byť chránené pred jej dlhodobým pôsobením. Jej objem zvyšuje tvoj hmotnostný prírastok počas tehotenstva a jej skoršie odtečenie môže spôsobiť problémy. Hovoríme o plodovej vode, inak nazývanej aj amniová tekutina. Poď s Modrým koníkom zistiť, aká je funkcia plodovej vody, čo obsahuje a ako sa v priebehu tehotenstva meria jej objem.


Pretrhnutie plodových obalov

Pretrhnutie plodových obalov by za ideálnych okolností malo nastať v približnom termíne pôrodu, kedy sa telo pripravuje na príchod dieťaťa na svet. Vtedy hovoríme o spontánnom narušení obalov a vedú k odtoku plodovej vody. Avšak môžu nastať dve komplikácie alebo situácie, ktoré sa vyriešia len zásahom lekárov. Menovite ide o predčasné prasknutie plodových obalov alebo ich nepretrhnutie v priebehu pôrodu.

Predčasný únik plodovej vody

  • Z množstva dôvodov sa plodové obaly narušia aj predčasne, dôsledkom čoho plodové voda uniká v takom období tehotenstva, kedy to nie je žiaduce. Vždy ide o problém, ktorý je treba monitorovať a pri ktorom je nutné znížiť riziko infekcie na úplné minimum pomocou antibiotickej liečby.

Predčasný únik plodovej vody môže nastať dôsledkom týchto príčin:

  • nadmerné množstvo plodovej vody – polyhydramnion,1
  • slabá stena plodového obalu alebo jej narušenie pri úraze,
  • dôsledkom amniocentézy18 – odberu plodovej vody, počas ktorej sa stena plodových obalov musí prepichnúť, aby do plodového vaku mohla prejsť ihla a odobrať vzorku,
  • zápal plodových obalov.
  • Prečítaj si viac o rizikách predčasného úniku plodovej vody

Predčasný odtok plodovej vody

„Prasknutie“ plodovej vody poznáme z filmov ako veľkolepý moment signalizujúci blížiaci sa pôrod. V skutočnosti však plodová voda vo väčšine prípadov odteká postupne a rozhodne to nevyzerá, akoby niekto vylial na podlahu vedro vody. A to najdôležitejšie – plodová voda môže začať odtekať aj predčasne. Prečo sa to stáva a aké majú lekári možnosti pri riešení tejto komplikácie? Poď si o plodovej vode a jej predčasnom úniku prečítať viac.

Amniotómia – prasknutie plodových obalov lekárom

  • Opačnou situáciou je, ak plodové obaly spontánne neprasknú „v pravý čas“, teda v priebehu pôrodu predtým, ako dochádza k samotnému tlačeniu. Vtedy ich lekár musí prepichnúť manuálne, úkonom, ktorému sa hovorí aj amniotómia.
  • „Umelé“ prasknutie plodových obalov sa vykonáva prostredníctvom kovového nástroja, na ktorého konci sa nachádza ostrý háčik. Cez pošvu sa tento nástroj zavedie až k plodovým obalom, ktoré sa ním prepichnú. Nastáva tak odtečenie plodovej vody a priebeh pôrodu môže pokračovať ďalej.
  • Prečítaj si viac o amniotómii v našom samostatnom článku

Amniotómia

Hoci amniotómia, teda manuálne prepichnutie plodových vakov, dokáže urýchliť pôrod a tým aj skrátiť jeho bolestivú etapu, množstvo mamičiek sa tohto úkonu bojí. Prečo k amniotómii lekári pristupujú a kedy ju najčastejšie volia? Poď si o tom prečítať viac.


Zápal plodových obalov

  • Zápal plodových obalov, ktorému sa hovorí aj chorioamnionitída, je komplikáciou v tehotenstve, ktorú nemožno podceňovať. Často totiž vedie k infekcii plodovej vody alebo inak povedané k infekcii amniovej dutiny.
  • Infekcia plodových obalov môže vzniknúť v týchto prípadoch:
    • K plodovým obalom prenikne infekcia z pošvy, prípadne močového traktu – môže ísť o zápal močových ciest alebo narušenie bakteriálnej hladiny v pošvovom prostredí – kvasinková infekcia.
    • Infekciu plodových obalov zapríčiní amniocentéza – pri odbere plodovej vody môže nastať aj táto komplikácia.
  • Z toho dôvodu nie je dobré podceňovať v tehotenstve nezvyčajný vaginálny výtok, problémy s močením alebo príznaky infekcie močových ciest. Aj banálne ochorenie, ktoré pre ženu za bežných okolností nepredstavuje žiadne veľké riziko, môže v tehotenstve spôsobiť celý rad ďalších problémov.
  • Príznakmi infekcie plodových obalov bývajú neštandardný výtok a zvýšená teplota až horúčka. Infekcia sa v raných štádiách nemusí vždy preniesť aj na dieťatko, no v prípade, že už k prenosu dôjde, dieťa reaguje zmenou svojej tepovej frekvencie. Po podaní antibiotík sa jeho srdcová činnosť zasa normalizuje.
  • Zápal plodových obalov, ktorý sa nepodchytí včas, môže viesť k predčasnému úniku plodovej vody, prípadne predčasnému pôrodu6 a v skorších týždňoch tehotenstva aj k potratu.

Video: Všetko o predčasnom pôrode

Rozhovor s odborníkom: doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.

Čo vo videu zaznelo?


Mohlo by ťa zaujímať

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.

Mesiace tehotenstva

Tehotenstvo dokáže byť plné prekvapení a obzvlášť ak si prvorodička, nemusíš mať presnú predstavu o tom, čo ťa čaká. Ako prebieha tehotenstvo pekne mesiac po mesiaci, ako sa bude postupne meniť tvoje telo a ako bude rásť bábätko? Kedy ťa čakajú dôležité vyšetrenia a na čo by si v jednotlivých mesiacoch nemala zabudnúť? To sa dozvieš v našom článku, v ktorom sme tehotenstvo rozdelili na trimestre a mesiace.

Priebeh tehotenstva

Ako vyzerá priebeh tehotenstva po jednotlivých týždňoch a kedy sa odohrávajú dôležité míľniky? V ktorých týždňoch ťa čakajú vyšetrenia, akým vývojom si prechádza bábätko a na základe čoho sa vlastne počíta termín pôrodu? Poď sa spolu s nami pozrieť, ako tehotenstvo prebieha od počatia až po pôrod.


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s plodovými oblami

Máš skúsenosť s plodovými oblami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke