Plodovým obalom sa v tehotenstve neprikladá veľká dôležitosť, no len do chvíle, kedy práve ony tehotenstvo skomplikujú. Až v tomto momente tehotná žena prichádza na to, aké nenahraditeľné funkcie či úlohy plodové obaly pre dieťatko plnia. Aké problémy môžu nastať s plodovými obalmi a ako ich lekári potom riešia? To sa dozvieš v našom článku.
Plodové obaly sa starajú aj o to, aby k bábätku neprenikla žiadna infekcia.
Čo sú to plodové obaly a akú majú funkciu?
Plodové obaly alebo zárodočné listy sú dve elastické blany, ktoré vo vnútri maternice chránia vyvíjajúci sa plod. Vnútorný plodový obal sa nazýva amnion, vonkajší zasa chorion. Pred pôrodom dochádza k ich pretrhnutiu, dôsledkom čoho nastáva odtok plodovej vody a väčšinou i nastupuje činnosť maternice – kontrakcie.
Funkciou plodových obalov je vytvárať nepriepustnú bariéru, ktorá obklopuje plodovú vodu a v priebehu tehotenstva tak zabezpečuje jej sterilitu. Akonáhle by sa plodové obaly predčasne pretrhli alebo narušili, hrozilo by, že k bábätku prenikne infekcia.
Na konci pôrodu, presnejšie počas tretej doby pôrodnej, kedy je už dieťatko na svete a nastáva pôrod placenty, sa spolu s ňou vylučujú z tela von aj zvyšky plodových obalov.
Pretrhnutie plodových obalov by za ideálnych okolností malo nastať v približnom termíne pôrodu, kedy sa telo pripravuje na príchod dieťaťa na svet. Vtedy hovoríme o spontánnom narušení obalov a vedú k odtoku plodovej vody. Avšak môžu nastať dve komplikácie alebo situácie, ktoré sa vyriešia len zásahom lekárov. Menovite ide o predčasné prasknutie plodových obalov alebo ich nepretrhnutie v priebehu pôrodu.
Predčasný únik plodovej vody
Z množstva dôvodov sa plodové obaly narušia aj predčasne, dôsledkom čoho plodové voda uniká v takom období tehotenstva, kedy to nie je žiaduce. Vždy ide o problém, ktorý je treba monitorovať a pri ktorom je nutné znížiť riziko infekcie na úplné minimum pomocou antibiotickej liečby.
Predčasný únik plodovej vody môže nastať dôsledkom týchto príčin:
slabá stena plodového obalu alebo jej narušenie pri úraze,
dôsledkom amniocentézy18 – odberu plodovej vody, počas ktorej sa stena plodových obalov musí prepichnúť, aby do plodového vaku mohla prejsť ihla a odobrať vzorku,
zápal plodových obalov.
Prečítaj si viac o rizikách predčasného úniku plodovej vody
Opačnou situáciou je, ak plodové obaly spontánne neprasknú „v pravý čas“, teda v priebehu pôrodu predtým, ako dochádza k samotnému tlačeniu. Vtedy ich lekár musí prepichnúť manuálne, úkonom, ktorému sa hovorí aj amniotómia.
„Umelé“ prasknutie plodových obalov sa vykonáva prostredníctvom kovového nástroja, na ktorého konci sa nachádza ostrý háčik. Cez pošvu sa tento nástroj zavedie až k plodovým obalom, ktoré sa ním prepichnú. Nastáva tak odtečenie plodovej vody a priebeh pôrodu môže pokračovať ďalej.
Ak by pôrod dieťaťa pokračoval aj bez narušených plodových obalov, mohlo by dôjsť ku komplikáciám – napríklad k predčasnému odlúčeniu placenty.
Prečítaj si viac o amniotómii v našom samostatnom článku
Zápal plodových obalov, ktorému sa hovorí aj chorioamnionitída, je komplikáciou v tehotenstve, ktorú nemožno podceňovať. Často totiž vedie k infekcii plodovej vody alebo inak povedané k infekcii amniovej dutiny.
Infekcia plodových obalov môže vzniknúť v týchto prípadoch:
K plodovým obalom prenikne infekcia z pošvy, prípadne močového traktu – môže ísť o zápal močových ciest alebo narušenie bakteriálnej hladiny v pošvovom prostredí – kvasinková infekcia.
Infekciu plodových obalov zapríčiní amniocentéza – pri odbere plodovej vody môže nastať aj táto komplikácia.
Z toho dôvodu nie je dobré podceňovať v tehotenstve nezvyčajný vaginálny výtok, problémy s močením alebo príznaky infekcie močových ciest. Aj banálne ochorenie, ktoré pre ženu za bežných okolností nepredstavuje žiadne veľké riziko, môže v tehotenstve spôsobiť celý rad ďalších problémov.
Príznakmi infekcie plodových obalov bývajú neštandardný výtok a zvýšená teplota až horúčka. Infekcia sa v raných štádiách nemusí vždy preniesť aj na dieťatko, no v prípade, že už k prenosu dôjde, dieťa reaguje zmenou svojej tepovej frekvencie. Po podaní antibiotík sa jeho srdcová činnosť zasa normalizuje.
Zápal plodových obalov, ktorý sa nepodchytí včas, môže viesť k predčasnému úniku plodovej vody, prípadne predčasnému pôrodu6 a v skorších týždňoch tehotenstva aj k potratu.
Video: Všetko o predčasnom pôrode
Rozhovor s odborníkom: doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.
Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
Pridaj sa do tematickej skupiny
V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
Diskutuj v našich fórach o čomkoľvek, čo ťa zaujíma, trápi alebo čím si práve prechádzaš. Zapoj sa do už existujúcej diskusie, no pokojne môžeš vytvoriť aj svoje vlastné vlákno.