Môže sa stať, že žena s bezproblémovým tehotenstvom odchádza z tehotenskej poradne s nálezom, ktorý ju nemálo vystraší. Nielenže to nečaká, ale nadovšetko poriadne ani nevie, čo všetko môže tento zvláštny termín v jej tehotenskej knižke znamenať. Hovoríme o vcestnej placente alebo placenta praevia – náleze popisujúcim nízke uloženie placenty. Čo to pre tehotnú ženu znamená a aké komplikácie môžu v súvislosti s tým nastať?
Nie v každom tehotenstve má placenta správne umiestnenie.
Krvácanie, ktoré placenta praevia zapríčiňuje, má vo väčšine prípadov svoje špecifiká:
Vcestná placenta má 4. stupne závažnosti. Podľa nich sa lekári rozhodujú o možnostiach pôrodu a ďalších krokoch v liečbe.
Prvý stupeň placenty praevia ešte nepredstavuje prekážku v prirodzenom pôrode.
Na strane matky:
Na strane dieťaťa:
Rozhovor s odborníkom: doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.
Čo vo videu zaznelo?
Bábätko si v nej spokojne pláva, no zároveň musí byť chránené pred jej dlhodobým pôsobením. Jej objem zvyšuje tvoj hmotnostný prírastok počas tehotenstva a jej skoršie odtečenie môže spôsobiť problémy. Hovoríme o plodovej vode, inak nazývanej aj amniová tekutina. Poď s Modrým koníkom zistiť, aká je funkcia plodovej vody, čo obsahuje a ako sa v priebehu tehotenstva meria jej objem.
Plodovým obalom sa v tehotenstve neprikladá veľká dôležitosť, no len do chvíle, kedy práve ony tehotenstvo skomplikujú. Až v tomto momente tehotná žena prichádza na to, aké nenahraditeľné funkcie či úlohy plodové obaly pre dieťatko plnia. Aké problémy môžu nastať s plodovými obalmi a ako ich lekári potom riešia? To sa dozvieš v našom článku.
Žiaľ, pri pôrode sa môže vyskytnúť niekoľko komplikácií, ktoré lekári nedokážu predvídať. Jednou z nich je aj embólia plodovou vodou – nesmierne závažný stav vyžadujúci si okamžitú pomoc. Čo to embólia plodovou vodou vlastne je, prečo nastáva a v čom spočíva jej závažnosť?
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu