Placenta môže v priebehu tehotenstva, ale i po pôrode dieťatka spôsobiť nejednu komplikáciu. O to viac dokáže nastávajúcej maminke navodiť strach i skutočnosť, že množstvo problémov súvisiacich s placentou nesie odborný názov. Dnes sa preto pozrieme na placentu accreta, increta a percreta. Čo sa za týmito pojmami skrýva, ako sa v praxi prejavujú a akým spôsobom môžu narušiť tretiu dobu pôrodnú?
Placenta accreta a jej ďalšie stupne dokážu skomplikovať prirodzený pôrod placenty.
Adherentná placenta môže skomplikovať aj predtým bezproblémový a hladký pôrod. Čo to placenta adherens vlastne je a ako postupujú lekári, ak sa na ňu vyskytne podozrenie? To sa dočítaš v našom článku, v ktorom sa venujeme poruchám inzercie placenty.
O presnej príčine sa stále vedú domnienky. Najčastejšie sa však vyššie riziko vzniku nadmernej fixácie placenty prisudzuje týmto faktorom:
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek
Čo vo videu zaznelo:
Čaká ťa vaginálny pôrod? Bez ohľadu na to, či si prvorodička alebo už máš nejaký pôrod za sebou, môžeš sa pasovať s množstvom nezodpovedaných otázok, prípadne obáv, ktoré ti nedajú spať. Kedy vyraziť do pôrodnice? A čo ťa čaká počas prvej, druhej a tretej doby pôrodnej? Aj to sa, okrem iných informácií, dozvieš v našom článku.
Každý mesiac obmieňa svoju výstelku a v čase tehotenstva v nej rastie bábätko. Kŕče, ktoré počas menštruácie vysiela, mnohým ženám komplikujú život, no pri pôrode majú jej kontrakcie nenahraditeľnú úlohu. Akú funkciu má maternica v ženskom tele a ako sa mení, keď je žena tehotná? Aj to sa, okrem iného, dočítaš v našom článku.
Plodovým obalom sa v tehotenstve neprikladá veľká dôležitosť, no len do chvíle, kedy práve ony tehotenstvo skomplikujú. Až v tomto momente tehotná žena prichádza na to, aké nenahraditeľné funkcie či úlohy plodové obaly pre dieťatko plnia. Aké problémy môžu nastať s plodovými obalmi a ako ich lekári potom riešia? To sa dozvieš v našom článku.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu