Ovčie kiahne v tehotenstve sú strašiakom pre tehotnú mamičku, ktorá kiahne ešte nerepkonala alebo nie je proti tomuto ochoreniu očkovaná. Kiahne v tehotenstve znamenajú predovšetkým ohrozenie plodu.
V prípade, že tehotná žena ochorie ovčími kiahňami v prvom trimestri1, hrozí plodu možnosť tzv. kongenitálnych ovčích kiahní ,ktoré môžu mať až fatálne následky končiace smrťou bábätka. Táto choroba môže spôsobiť nielen zjazvenie kože bábätka, celkové spomalenie rastu57, ale aj poškodenie mozgu a zraku, poškodenie kostí a svalov, deformácie končatín alebo mentálne postihnutie. Zvýšené je tiež riziko potratu3, či dokonca úmrtie plodu v maternici.
Riziko možných vývinových chýb plodu pri ochorení budúcej mamičky v prvom trimestri tehotenstva sa pohybuje okolo 1,5%. Toto číslo sa však zvyšuje úmerne so starobou tehotenstva. V rozmedzí 13.1 - 20. týždňa tehotenstva riziko postihnutia dosahuje cca 2%.
S príchodom druhej polovice tehotenstva je situácia v súvislosti s ochorením ovčími kiahňami predsa len o niečo lepšia a vyhliadky pre bábätko sú ďaleko priaznivejšie. Je to najmä vďaka tomu, že plod je už viac vyvinutý. Chorobu možno totiž na bábätko preniesť už len počas samotného pôrodu32.
Prienik kiahní placentou je možný len v ojedinelých a veľmi vzácnych prípadoch. Bábätko môže byť ohrozené len nepriamym spôsobom, a to prípadným vplyvom ťažkého priebehu ochorenia u budúcej mamičky.
V druhej polovici tehotenstva teda už nehrozí plodu riziko vývinových chýb spôsobených kiahňami. Naopak, ak budúca mamička kiahňami skutočne ochorie, plod získava jej prostredníctvom účinnej protilátky.
Ako už bolo vyššie spomenuté, druhá polovica tehotenstva nesie v súvislosti s kiahňami ďaleko lepšiu prognózu, ale stále ešte existuje možnosť vážnych komplikácií.
Ak ochorie nastávajúca mamička krátko pred pôrodom, konkrétne asi 5 dní pred jeho začiatkom do zhruba 3. dňa po pôrode, nestihne jej telo vytvoriť včas potrebné protilátky, ktoré by mohli následne odovzdať bábätku.
Následkom prepuknutia ochorenia tesne pred, alebo po pôrode je až 17% novorodencov1 nakazených ovčími kiahňami, pričom nie sú proti ďalšiemu vývinu príznakov nijako chránení. Jedná sa tu o skutočne veľkú zdravotnú komplikáciu. Smutná realita potom môže byť taká, že až u jedného z dvadsiatich nakazených bábätiek končí toto ochorenie úmrtím.
Každá nastávajúca mamička by mala v prípade podozrenia na chorobu alebo prepuknutia choroby kontaktovať lekára. Termín kontaktovať je v tomto prípade naozaj namieste, pretože kiahne sú vysoko infekčné ochorenie. Je preto nevyhnutné si návštevu lekára najskôr dohodnúť telefonicky. Jedine takto sa dá zabrániť ďalšiemu nechcenému šíreniu choroby v čakárni lekára.
Aplikácia hyperimúnneho globulínu - túto látku, ktorá sa aplikuje injekčne je možné podať tehotnej žene iba bezprostredne po nakazení. Súčasťou tejto látky je vysoké množstvo protilátok, vďaka ktorým dochádza k podstatnému zníženiu rizika vývinových chýb plodu a k výraznému obmedzeniu intenzity príznakov samotnej choroby u budúcej mamičky.
Antivirotiká - v prípade, že nebolo možné predložiť včas hyperimúnny globulín, prichádza ako ďalšia možnosť liečba antivirotikami, ktoré dokážu zabrániť ďalšiemu vývinu závažnejších komplikácií.
Ovčie kiahne sú veľmi nebezpečným ochorením, preto ak žena plánuje tehotenstvo a kiahne zatiaľ neprekonala, je vhodné zvoliť ako formu ochrany očkovanie.
Viac v samostatnom článku o vakcíne proti kiahňam Varilrix.
V prípade neistoty, či nemožnosti zistiť prekonané kiahne, je vhodné podstúpiť vyšetrenie z krvi na protilátky.
Všeobecne platí, že po prekonaní by sa kiahne znovu objaviť nemali. Ale existujú výnimky potvrdzujúce pravidlo, preto by nastávajúca mamička nemala vedome prísť do kontaktu s chorými.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu