8. mesiac tehotenstva predstavuje v porovnaní s tým, čo už máš za sebou, len krôčik k vytúženému cieľu. No i napriek tomu sa ti čas môže vliecť nesmierne pomalým tempom – ak totiž každý deň bojuješ s narastajúcou váhou bruška, bolesťami chrbtice či tehotenskými príznakmi, o ktorých si si myslela, že navždy zostanú v prvom trimestri, nemožno sa čudovať, že rátaš dni do pôrodu. Čo ťa ešte v nasledujúcich dňoch čaká a budú tam i nejaké novinky? Poď sa pozrieť, čo si pre teba predposledný mesiac tehotenstva pripravil.
8. mesiac tehotenstva možno celý preležíš v posteli, pretože sa ženám často vracia únava z prvého trimestra.
Chceš absolvovať predpôrodný kurz?
Na predpôrodných kurzoch sa dozvieš informácie o závere tehotenstva, príznakoch pôrodu, prostriedkoch tíšenia bolestí a technikách tlačenia. Navyše ak absolvuješ kurz, ktorý robí pôrodnica, kde máš v pláne rodiť, môžeš na ňom spoznať časť personálu, vďaka čomu nebudeš mať pri pôrode pocit, že si v úplne cudzom prostredí obklopená neznámymi tvárami. Ak máš záujem zúčastniť sa nejakého predpôrodného kurzu, mysli na to už teraz a pozri si ponuku kurzov, ktoré sa usporadúvajú v tvojom okolí.
Predpôrodné kurzy sú pre budúce mamičky aj ich partnerov veľkým prínosom. Kurzy pomôžu pripraviť partnerov na pôrod a popôrodné obdobie s novonarodeným dieťaťom a zároveň sú skvelou príležitosťou spýtať sa na čokoľvek ohľadom pôrodu. Väčšinou sa predpôrodné kurzy organizujú priamo v pôrodnici a organizujú ich pôrodné asistentky. Ak inklinuje budúca mamička k prirodzenému pôrodu, je možnosť absolvovať kurz s dulou.
Ako je otočené bábätko?
Na otočenie bábätka hlavičkou nadol túžobne čaká každá mamička, v ktorej tehotenstve sa neobjavila indikácia na cisársky rez. Práve poloha bábätka nôžkami nadol môže (no i nemusí) byť rozhodujúcim faktorom pre sekciu. Ak sa ani v 8. mesiaci tvoje dieťatko nepretočilo, zbytočne nepanikár, má na to ešte istý čas, no rovnako sa posnaž mu k tomu trošku dopomôcť. Spýtaj sa svojej duly (ak ju máš) alebo gynekológa na vhodné cviky, vďaka ktorým by sa bábätko mohlo v tvojom brušku pretočiť. V prípade, že by sa do pôrodu dieťatko nepretočilo, lekár sa bude rozhodovať medzi vaginálnym pôrodom koncom panvovým a cisárskym rezom.
Lekár indikuje pôrod koncom panvovým, ak je dieťa v polohe zadočkom dole. Približne 3 % pôrodov sú koncom panvovým. Pri tomto pôrode ide hlavička von ako posledná a mäkké časti detského telíčka prechádzajú ako prvé.
Pozor na diéty
Nepriberáš podľa tabuliek? Nerob si preto zbytočné starosti. Ak sa neprejedáš, stravuješ sa zdravo a vyhýbaš sa kalorickým bombám, nemáš si čo vyčítať. Priberanie v tehotenstve je nesmierne individuálne, pretože za váhový prírastok nezodpovedá iba „nové“ percento tuku, ale napríklad aj miera zavodnenia organizmu, ktorú napríklad veľmi neovplyvníš. Určite sa preto neodhodlaj na žiadnu redukčnú diétu, pretože kalorický deficit by teraz tvoje telo bez problémov. nemuselo zvládnuť.
Priberanie v tehotenstve je prirodzené a nevyhnutné. Netreba však jesť za dvoch. Určite však treba dbať na dostatok živín a pestrú stravu. Priberanie na váhe nie je v tehotenstve rovnomerné. Kilogramy, ktoré sú optimálne nabrať počas tehotenstva závisia od viacerých faktorov a priberanie je teda individuálne.
Materská dovolenka
6 až 8 týždňov pred plánovaným termínom pôrodu máš nárok na zahájenie materskej dovolenky. Zostávajúce týždne ti tak dávajú dostatok času na nákup výbavičky a psychickú prípravu na pôrod.
Kedy môžeš nastúpiť na materskú dovolenku a aké povinnosti v zamestnaní ti z toho vyplývajú? Koľko materská trvá a máš automaticky nárok aj na poberanie materského? Ak sa blížiš k cieľovej rovinke tvojho tehotenstva, poď si prečítať viac o období, počas ktorého s dieťatkom zostaneš doma.
Ustriehni si registráciu v pôrodnici
Najčastejšie je registrácia v pôrodnici potrebná od 34. do 36. týždňa tehotenstva. O výbere pôrodnice by si už mala byť viac-menej rozhodnutá, a preto ak máš aj dvoch favoritov, pre istotu si skontroluj, aké majú pri registráciu podmienky.
Vybrať pôrodnicu nie je práve ľahkou úlohou, preto sa budúci rodičia snažia nájsť čo najviac informácií, ktoré by im s rozhodovaním vedeli pomôcť. Čo by však mali konkrétne zisťovať, na čo si dať pozor a kde vlastne všetky dôležité podrobnosti hľadať? To zistíš v nasledujúcich riadkoch.
Okolo 30. týždňa tehotenstva absolvuješ detailný ultrazvuk, ktorého súčasťou býva aj flowmetria – meranie prietokov krvi v pupočníku a ďalších dvoch dôležitých cievach. Ak si na tomto ultrazvuku ešte nebola, v 32. týždni ťa určite čaká.
Ultrazvukových vyšetrení v tehotenstve absolvuješ hneď niekoľko, pričom najmä počas prvého tehotenstva je náročné rozlíšiť, ktorý ultrazvuk má aký význam a na čo sa zameriava. Dnes si povieme viac o flowmetrii alebo prietokoch v tehotenstve. Poď sa pozrieť, prečo je flowmetria dôležitá a čo všetko lekár počas nej skúma.
Od ukončeného 34. týždňa tehotenstva prichádza malá zmena, čo sa týka intervalu dochádzania do tehotenskej poradne. Namiesto jednej návštevy za mesiac, tam teraz budeš chodiť raz jeden či dva týždne. Ak sa vyskytli nejaké komplikácie, bude to častejšie.
Akonáhle ti lekár potvrdí tehotenstvo, stanú sa pre teba aktuálnymi návštevy tehotenskej poradne. Čo ťa v tehotenskej alebo prenatálnej poradni čaká, ako často do nej budeš chodiť a s čím všetkým sa môžeš lekárovi zdôveriť? Aj to sa okrem iného dozvieš v našom článku.
Pod názvom GBS screening sa skrýva jednoduché vyšetrenie v podobe steru z pošvy, vďaka ktorému sa vylúči alebo potvrdí prítomnosť streptokoka skupiny B v tvojom organizme. Vykonávať sa môže od 35. až do 37. týždňa tehotenstva. Ak ti test na streptokoka vyjde pozitívne, neľakaj sa, nejde o žiadnu mimoriadnu komplikáciu. V drvivej väčšine prípadov sa táto situácie rieši tak, že ti budú pred vaginálnym pôrodom infúzne podávané antibiotiká. Tým sa zabráni prenosu baktérie na bábätko, pretože zatiaľ čo pre teba tento streptokok žiadne riziko, dieťatko by sa ním mohlo počas pôrodu nakaziť a to by mohlo viesť k závažným komplikáciám.
Prečo sa v tehotenstve robí vyšetrenie na streptokoka skupiny B a čo sa stane, ak ti lekár zvestuje pozitívny výsledok? Poď sa s nami pozrieť, ako toto vyšetrenie prebieha, v čom spočíva jeho dôležitosť a ako sa pozitívny streptokok v tehotenstve lieči.
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Linda Limbergová
Čo vo videu zaznelo:
8. mesiac tehotenstva pozostáva z 32. až 35. týždňa.
Zápis týždňov v 8. mesiaci tehotenstva: 32. týždeň + 0 dní až 35. týždeň + 6 dní (31tt + 0 až 34tt + 6).
Týždeň tehotenstva v 8. mesiaci | Počet ukončených dní tehotenstva | Počet dní do pôrodu |
32. tt (31tt + 0 až 31tt + 6) | 217 až 223 | 63 až 57 |
33. tt (32tt + 0 až 32tt + 6) | 224 až 230 | 56 až 50 |
34. tt (33tt + 0 až 33tt + 6) | 231 až 237 | 49 až 43 |
35. tt (34tt + 0 až 35tt + 6) | 238 až 244 | 42 až 36 |
<< 7. mesiac tehotenstva / 9. mesiac tehotenstva >>
Tretí trimester tehotenstva sa začína 27. týždňom a končí sa pôrodom. V priebehu tohto obdobia sa ti ešte o poznanie zväčší bruško a bábätko sa vyvinie v malého človiečika. Poď sa pozrieť, čo ťa čaká, aké vyšetrenia ti lekár môže odporučiť a podľa čoho spoznáš, že sa pôrod blíži.
Lekár indikuje pôrod koncom panvovým, ak je dieťa v polohe zadočkom dole. Približne 3 % pôrodov sú koncom panvovým. Pri tomto pôrode ide hlavička von ako posledná a mäkké časti detského telíčka prechádzajú ako prvé.
V závere tehotenstva ťa môže lekár zaskočiť správou, že sa dieťatko v maternici stále nepretočilo a môže ti navrhnúť tzv. obrat vonkajšími hmatmi. Prečo je ohľadom tohto úkonu toľko mýtov, ako sa vlastne vykonáva a vie ho urobiť každý lekár? Aj na to sa, okrem iného, pozrieme v našom článku.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu