Opuchy v tehotenstve sú častým prejavom gravidity. Prejavujú sa najmä v posledných týždňoch tehotenstva. V teplých dňoch sa opuchy môžu výrazne zväčšovať. To isté platí v prípade, keď žena dlhšiu dobu sedí alebo stojí. Opuch sa prejavuje ako napuchnuté miesto, ktoré po stlačení zanecháva v danom mieste jamku.
Opuch v tehotenstve najčastejšie postihujú dolné končatiny (členky, lýtka), ale môžu puchnúť aj ruky (prsty, zápästie). Za opuchom stojí nahromadená tekutina v medzibunkovom priestore, teda mimo cievy v okolitých tkanivách. Za príčinu možno považovať tiež znížený návrat krvi z dolných končatín.
Kedy informovať svojho lekára?
Účinný liek na zbavenie sa opuchov v tehotenstve neexistuje. Sú možné postupy a prístupy ako opuchy v tehotenstve zmierniť. Všeobecne platí, že sa stav opuchov zlepšuje počas noci, spánku, kedy je telo sústavne v horizontálnej polohe a opuchy akoby sa "sploštia". Ak ale k tomuto javu nedochádza a opuchy sú stále veľké, alebo sú len na jednej končatine, je potreba kontaktovať lekára a o tomto stave ho informovať.
Nástup opuchov môže byť pozvoľný, zapríčinený práve nahromadenou tekutinou v tele. Je typická v čase tehotenstva, kedy sa bruško ženy stále zväčšuje a môže opuch vzniknúť naraz, vo väčšom rozsahu. Ak dôjde k druhému prípadu opuchov, musí byť žene lekárom vyšetrený ako krvný tlak, tak aj moč na zistenie bielkoviny z dôvodu možnosti výskytu preeklampsie3.
V tehotenstve žena prirodzene naberá aj niekoľko kilogramov na svojej váhe. Ak priberie 4 - 5 kg za jeden mesiac, je tento nárast dôvodom návštevy lekára, ktorý vykoná testy a vylúči výskyt tehotenskej cukrovky5.
Ako opuchom predísť a zmierniť ich
- Vyvážená strava - tá je dôležitá nielen počas tehotenstva, ale prakticky kedykoľvek. Zdravá strava zmierni opuchy a tiež možné nadúvanie v tehotenstve. Súčasťou stravy má byť dostatok bielkovín, zaradenie cesnaku, surovej cibule a jabĺk. Čím menej bude tehotná žena pokrmy soliť, tým lepšie. K zadržiavaniu vody v tele dochádza aj vďaka soliam.
- Pitný režim - v tehotenstve je príjem tekutín (3 - 4 litre za deň) obzvlášť dôležitý ako k látkovej premene, tak napr. i k predchádzaniu trombóz. Ak nie je príjem tekutín dostatočný, telo si množstvo vody zadržuje a žena sa tak cíti stále viac opuchnutá a nafúknutá.
- Podpora krvného obehu - nie je dobré zotrvávať dlhší čas v jednej polohe (sedenie, státie), ale polohy meniť. Pomôcť môžu pravidelné prechádzky a rôzne cvičenia. V čase tehotenstva hlavne cvičenie pre tehotné.
- Elastické pančuchy - ich nosenie pôsobí proti hromadeniu tekutiny v tele, teda proti opuchom.
- Masáž chodidiel - jedná sa o tlakovú masáž nôh a chodidiel, najlepšie vykonávanú odborníkom.
- Nízke podpätky - na zníženie opuchov a ich predchádzaniu sa neodporúča nosiť podpätky a vyhľadávať hlavne pohodlnú obuv.
- Kúpeľ v horúcej vode - neprospieva ani tehotnej žene, ani dieťaťu.
- Polohovanie dolných končatín - v priebehu dňa je dobré nohy polohovať do vyšších polôh, t.j nad úroveň pásu, slúži to k ich odpočinku.
- Vykonávanie cievnej gymnastiky - čo je súbor aktívnych pohybov dolných končatín.
- Pohodlná spodná bielizeň a ponožky - tieto sú dôležité hlavne z toho dôvodu, aby nesťahovali časti tela.
- Obmedzenie kofeínu - obmedzením kávy, čajov a vôbec všetkých kofeínových nápojov sa predchádza vzniku opuchov, avšak nie ich zmierneniu.
- Studené obklady - môžu opuchnutým končatinám dočasne uľaviť.
- Spánok na ľavom boku - môže pomôcť a uľaviť, hlavne tým dôjde k návratu krvi späť ku srdcu.
Viac o opuchoch v tehotenstve na modrykonik.sk
Použité zdroje
- http://www.cpzp.cz/clanek/1551-0-Zadrzovani-vody-v-tehotenstvi.html
- http://www.stefajir.cz/?q=otoky-priciny
- http://www.ceskaordinace.cz/cevni-gymnastika-ckr-955-6942-0qcviky+proti+křečovým+žílám.html