Vedela si, že aj plodová voda dokáže skomplikovať priebeh tehotenstva? Odchýlky v jej hladine totiž vedia byť príčinou predčasného pôrodu a zároveň príznakom, že sa orgány dieťatka nevyvíjajú správne. Jedným z takýchto prípadov je aj oligohydramnion, alebo inak povedané – málo plodovej vody. Prečo tento jav vzniká a k akým komplikáciám až môže viesť?
Málo plodovej vody môže byť dôsledkom rôznych príčin.
Meranie plodovej vody je možné urobiť pomocou ultrazvuku. Popíšeme si metódu zmerania vertikálneho stĺpca. Lekár nájde miesto, v ktorom je plodovej vody najviac a určí tzv. vertikálny stĺpec plodovej vody. Na základe jeho dĺžky sa zhodnotí, či je plodovej vody dostatok, nedostatok alebo priveľa.
Dĺžka vertikálneho stĺpca | Stav plodovej vody |
---|---|
nezmerateľné množstvo | anhydramnion |
menej ako 1 cm | ťažký oligohydramnion |
1 – 2 cm mierny | oligohydramnion |
2 – 8 cm | ideálny stav |
8 – 12 cm | mierny polyhydramnion1 |
12 – 16 cm | stredne závažný polyhydramnion |
viac ako 16 cm | závažný polyhydramnion |
Bábätko si v nej spokojne pláva, no zároveň musí byť chránené pred jej dlhodobým pôsobením. Jej objem zvyšuje tvoj hmotnostný prírastok počas tehotenstva a jej skoršie odtečenie môže spôsobiť problémy. Hovoríme o plodovej vode, inak nazývanej aj amniová tekutina. Poď s Modrým koníkom zistiť, aká je funkcia plodovej vody, čo obsahuje a ako sa v priebehu tehotenstva meria jej objem.
Plodová voda má pre vývoj dieťaťa v maternici nenahraditeľnú funkciu. Chráni dieťa pred infekciami, poskytuje mu ideálne prostredie pre rast, tlmí nárazy z vonkajšieho prostredia a stimuluje činnosť jeho orgánov. Ak je jej hladina príliš nízka, môže nastať celé spektrum komplikácií:
Postup lekárov pri zistení nízkej hladiny plodovej vody je individuálny. V závislosti od toho, aký veľký je deficit plodovej vody, aká je jeho príčina a v ktorom týždni tehotenstva sa táto komplikácia objaví, pristupuje sa k ďalším krokom.
1. Úprava životného štýlu matky
Pri menej závažných formách oligohydramnionu lekár naordinuje prísny pokojový režim a odporučí zvýšiť prijímanie tekutín – môže ísť až o 4 l denne. Tehotná žena môže byť v domácom prostredí, no rovnako jej je často odporučená aj hospitalizácia, počas ktorej dostáva tekutiny infúznou formou. Väčšinou je odpoveď tela na úpravu životného štýlu veľmi dobrá a hladina plodovej vody stúpne na požadované alebo aspoň uspokojivé množstvo.
2. Doplnenie plodovej vody amnioinfúziou
Amnioinfúzia predstavuje invazívny zákrok, počas ktorého sa hladina plodovej vody doplní vstreknutím priamo do plodového obalu. Vstreknutie fyziologického roztoku môže prebiehať dvomi spôsobmi – buď vpichom cez vagínu, alebo podobne ako amniocentéza18 – vpichom cez brušnú stenu. Ide o roztok, ktorý optimalizuje hladinu plodovej vody, no zákrok prináša i svoje riziká. Táto metóda sa však nevykonáva, prípadne ju lekári volia len výnimočne, ak za nízky stav plodovej vody zodpovedá nedostatočná funkcia obličiek dieťaťa.
3. Zalepenie plodového obalu
V prípade, že plodová voda odteká predčasne dôsledkom narušenia plodového obalu, môže sa pristúpiť k zalepeniu miesta na plodovom vaku, ktoré plodovú vodu prepúšťa. Táto metóda sa volá amniopatch a prebieha podobne ako amniocentéza – cez brušnú stenu sa lekár pomocou ihly dostane k danému miestu a aplikuje naň špeciálne lepidlo alebo zmes krvných doštičiek a plazmy matky.
4. Podávanie kortikoidov
Keďže je nedostatkom plodovej vody ohrozený vývoj pľúc dieťaťa, na podporu ich rastu sa matke, ktorá je hospitalizovaná, podávajú kortikoidy. Väčšinou sa vtedy počíta aj s možnosťou skoršieho vyvolania pôrodu. Okrem toho matka často dostáva aj preventívne antibiotiká, ktorých úlohou je zabrániť vzniku infekcie.
5. Predčasný pôrod
Únik plodovej vody, ktorý vážne ohrozuje vývoj dieťaťa, je častou indikáciou k predčasnému pôrodu6 cisárskym rezom. Volí sa väčšinou len v pokročilejšom štádiu tehotenstva, kedy je šanca, že bábätko predčasný pôrod zvládne.
Rozhovor s odborníkom: doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.
Čo vo videu zaznelo?
Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.
Ultrazvukových vyšetrení v tehotenstve absolvuješ hneď niekoľko, pričom najmä počas prvého tehotenstva je náročné rozlíšiť, ktorý ultrazvuk má aký význam a na čo sa zameriava. Dnes si povieme viac o flowmetrii alebo prietokoch v tehotenstve. Poď sa pozrieť, prečo je flowmetria dôležitá a čo všetko lekár počas nej skúma.
Bábätku počas celého tehotenstva zabezpečuje živiny a najčastejšie nastávajúcim mamičkám navodzuje obavy, či sa ich drobčekom napríklad neomotá okolo krku. Reč je o pupočnej šnúre, bez ktorej by dieťatko v maternici neprežilo a nemohlo by prosperovať. Kedy sa pupočná šnúra začne vyvíjať, aké sú jej funkcie, ktoré vyšetrenie sa na ňu zameriava a môže v tehotenstve či počas pôrodu spôsobiť nejaké komplikácie?
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu