OGTT (orálny glukózový tolerančný test)

Cieľom glukózového tolerančného testu (OGTT) je včas odhaliť prípadný vznik tehotenskej cukrovky. Hoci sa z neho stal medzi budúcimi maminkami nemalý strašiak a určite si si aj ty na internete prečítala, aký to bol pre niektoré ženy nepríjemný zážitok, neznamená to, že ty ho nezvládneš ľavou zadnou. 🙂 Prečítaj si, či je nutné sa naň nejako špeciálne pripraviť, prečo sa vlastne vykonáva a čo presne ťa počas testu čaká.
glukózový tolerančný test v tehotenstve

Orálny glukózový tolerančný test je jedinou metódou, ktorá dokáže odhaliť prípadný vznik tehotenskej cukrovky.

Čo je to glukózový tolerančný test (OGTT)?

Každej tehotnej žene lekári sledujú (okrem iného) hladinu cukru v krvi, a to v rámci bežného krvného odberu, ktorých počas gravidity absolvuje hneď niekoľko. Tehotenská cukrovka sa však môže rozvinúť kedykoľvek počas tehotenstva, a tak sa na prelome druhého a tretieho trimestra odporúča vykonať záťažový OGTT. Zjednodušene povedané – počas tohto testu je sledované, ako si tvoj organizmus dokáže poradiť so zvýšeným prísunom cukru, ktorý vo forme glukózy vypiješ rozmiešaný vo vode.

👉 Kedy sa záťažový test vykonáva?

Glukózový tolerančný test sa obvykle vykonáva v rozmedzí od 24. až 28. týždňa tehotenstva.

👉 Prečo ho niektoré ženy podstúpia už v prvom trimestri?

OGTT sa v prvom trimestri odporúča vykonať v prípade, ak už u ženy existuje riziko vzniku tehotenskej cukrovky. Ak sú výsledky testu počas prvého trimestra v norme, opäť ho žena podstúpi v čase, v akom sa bežne vykonáva – teda od 24.28. týždňa tehotenstva.

Aké sú rizikové faktory vzniku tehotenskej cukrovky?

  • nadváha a obezita,
  • výskyt cukrovky u blízkeho člena rodiny,
  • vysoký krvný tlak,
  • vek nad 35 rokov,
  • tehotenská cukrovka v predchádzajúcom tehotenstve,
  • ak malo bábätko v predchádzajúcom tehotenstve pôrodnú váhu viac ako 4 kg.

👉Kam na glukózový test v tehotenstve pôjdeš?

OGTT môžeš absolvovať u svojho gynekológa, no rovnako ti práve on môže vypísať žiadanku a odoslať ťa na špecializované pracovisko. Konkrétne miesto, kde bude test vykonaný, ti buď odporučí gynekológ, alebo si ho vyhľadáš sama na internete.

👉Ako sa na glukózový tolerančný test pripraviť?

  • Deň pred testom: Po celý deň sa stravuj tak, ako si zvyknutá.
  • Deň testu: Na pracovisko príď nalačno a pi len nesladené nápoje, ideálne čistú vodu. Ak ráno užívaš nejaké lieky, poraď sa so svojím lekárom, či ich máš ich užitie v dané ráno posunúť alebo ich užiješ aj pred testom.

👉Ako glukózový tolerančný test prebieha?

  • 1. fáza: Ako prvý sa vykonáva odber krvi priamo zo žily (nie z prsta), z ktorej je stanovená hladina glykémie (hodnota cukru v krvi). Ak je cukor v krvi vyšší, odber sa opakuje v iný deň. V prípade, že by hodnota glykémie bola aj po druhýkrát vyššia, ako je štandardom, znamená to už samo osebe, že máš tehotenskú cukrovku. Ak je však všetko v norme, pristupuje sa k druhému kroku záťažového testu.
  • 2. fáza: Vypiješ roztok glukózy.
  • 3. fáza: Na dve hodiny sa posadíš do čakárne a počas tohto časového intervalu ti bude dvakrát odobraná krv. Nezabudni si so sebou vziať niečo, čím sa zabavíš – kniha, tablet či slúchadlá, aby si si skrátila dlhú chvíľu. Bohužiaľ, aj tu budeš musieť byť stále nalačno a na raňajky si budeš musieť ešte chvíľu počkať.
  • 4. fáza: Dozvieš sa výsledky testu. Buď ti budú oznámené priamo na tomto pracovisku, alebo budú odoslané tvojmu lekárovi – všetko závisí od konkrétnej kliniky/konkrétneho lekára, kde test absolvuješ. Ak sa tehotenská cukrovka u teba potvrdí, dostaneš rady, ako ďalej postupovať.

Čo sa stane, ak nepodstúpiš glukózový tolerančný test?

Ide o test, ktorý nie je povinný a nikto ťa nemôže nútiť, aby si ho absolvovala, no jeho vykonanie má svoje opodstatnenie. Ak sa tehotenská cukrovka včas či dokonca vôbec neodhalí, môže spôsobiť problémy tebe aj tvojmu bábätku.

V prípade, že si hovoríš, že musí existovať aj metóda, ktorá by prepuknutie tehotenskej cukrovky včas zachytila, musíme ťa sklamať. Žiaľ, nie je tomu tak a glukózový tolerančný test ju dokáže vyhodnotiť ako jediný.


Aké komplikácie hrozia, ak sa tehotenská cukrovka nezistí a nerieši?

  • Vyššia pôrodná hmotnosť bábätka, ktorá môže byť indikáciou pre cisársky rez, prípadne môže spôsobiť komplikácie pri vaginálnom pôrode.
  • Predčasný pôrod.
  • Vznik preeklampsie3.
  • Vyššie riziko, že bábätko bude mať po pôrode novorodeneckú žltačku.
  • Neskoršie rozvinutie cukrovky v tvojom organizme.
  • V najzávažnejších prípadoch môže neliečená tehotenská cukrovka spôsobiť spontánny potrat.

Čo ťa čaká, ak sa potvrdí tehotenská cukrovka?

Pri prvom odbere, ktorý prebieha nalačno, by mala hodnota cukru v krvi dosahovať hladinu 3,5 až 5,5 mmol/l. Po vypití 75 g glukózy rozpustenej vo vode hladina cukru v tvojej krvi prirodzene vyskočí nahor. Po hodinke a pol až dvoch hodinách by sa však mali hodnotu cukru zastabilizovať a nemali by presiahnuť hodnotu 7,8 mmol/l. V prípade, že ti budú počas druhého či tretieho odberu namerané vyššie hodnoty, určite nepanikár. Tehotenská cukrovka postihuje 3 až 5% tehotných žien a neznamená to, že ju budeš mať doživotne, prípadne, že si budeš musieť zákonite pichať inzulín.

Ideálne hodnoty cukru v krvi počas záťažového glukózového testu:

  • Hodnota cukru v krvi nalačno: menej ako 5,5 mmol/l.
  • Hodnota cukru v krvi cca po hodine po vypití glukózy: menej ako 10 mmol/l.
  • Hodnota cukru v krvi cca po dvoch hodinách po vypití glukózy: menej ako 7,8 mmol/l.

Ak ti bude zistená tehotenská cukrovka:

  • Pôjdeš na konzultáciu k diabetológovi, ktorý navrhne ďalší postup.
  • Upravíš si stravu – aj napriek tehotenským chutiam si budeš musieť dávať pozor na nárazovú konzumáciu veľkého množstva cukru (čokoláda, sladkosti, koláče, zákusky, atď…). Je dosť možné, že všetky sladké jedlá a pochutiny budeš musieť na istý čas vylúčiť z jedálnička úplne.
  • Opatrnosť sa odporúča aj pri konzumácii ovocia – ideálom je jesť ho v menších množstvách.
  • Budeš musieť dbať na dostatok prijatých tekutín a vyvarovať sa sladeným nápojom.
  • Špecialista ti takisto odporučí aj dostatok pohybu, ktorý bude pre teba vhodný – chôdza, časté prechádzky.
  • Ak ani úprava jedálnička či životného štýlu nepomôžu, pristupuje sa k liečbe cukrovky podávaním inzulínu.

Po pôrode sa väčšinou hladina cukru v krvi stabilizuje a len v malých percentách prípadov pretrváva cukrovka dlhšie ako polroka od pôrodu. Diabetológ ti dozaista zodpovie každú otázku, a preto sa ho neboj spýtať na čokoľvek, čo ťa bude zaujímať.

Tehotenská cukrovka

Výskyt tehotenskej cukrovky (tiež gestačný diabetes mellitus) je u žien pomerne častým javom. Postihuje 2 - 5% tehotných žien.


Viac o OGTT na Modrom koníku

Hodnotenia a skúsenosti s OGTT

Máš skúsenosť s OGTT?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
bibi998  3. jún 2024 Overená recenzia

OGTT

Ahojte, mne osobne prišlo po vypití glukózoveho roztoku zle, začala sa mi "točiť" hlava, prišla na mňa celková slabosť, návaly tepla a neskôr som dokonca zvracala. Doktorka ma poslala domov s tým, že musíme ukončiť test a musím prísť znova.
scorpionflower1  1. máj 2023

Z tohto testu vám môže prísť naozaj zle

Mne z tohto testu bolo tak zle, po vypiti tej skladkej vody, ze som odpadla na chodbe u lekara. Test inak dopadol dobre a cukrovku som nemala.
1 človek považuje za užitočné
bki  11. máj 2022

Skreslene vysledky

Ja som absolvovala tento test u gynekologa s tym, ze den predtym poobede som zjedla asi 2-3 jablka, potom vecer normalne jedlo a do rana uz nic.
Prvy vysledok bol trosku vyssi, takze po vypiti glukozy mi vysli hranicne vysledky a preto ma poslali na dalsi test do diabetologickeho labaku.
Potom som zistila, ze tento isty problem mali viaceri znami alebo aj v rodine a tiez jedli den predtym jablka..
V labaku mi kazali prist nalacno a ze nemozem pit ani cistu vodu, pritom bolo velmi teplo, takze uz ked som tam isla mi nebolo dobre a zhorsilo sa to asi po hodine, ked som dehydrovana zacala odpadavat.. ale vysledky uz boli v poriadku..
takze neodporucam den pred testom jest jablka
1 človek považuje za užitočné
evica8370  8. feb 2022

Tehu glukózový test

3x tehu a 3x presne taký istý postup ako je uvedený v článku :-) pri prvom tehu som mala zvýšené trošku hodnoty tak som chodila k diabetologicke, nastavená diéta a pravidelna kontrola cukru z krvy z prsta. Všetko bolo ok a po skončení tehu sa to dalo pekne do normálu 😉 2. a 3. tehu výsledky v norme :-)
sono2  7. feb 2022

Vyšetrenie

Veľmi správne.
Presne takto to mne bolo robene, v zahraničí
Na Slovensku, čítame veľakrát rôzne postupy, veľakrát úplne nebezpečné.
nicci254  20. jan 2022

Dieta

Ja som mala pri dvere vysoke hodnoty nad 11 a nemusela som si vobec pichat inzulin. Uplne stacila dieta. Tu dietu som dodrziavala tak poctivo, ze som uz potom mala cukor nizky a diabetologicka mi vravela ze mam si dat sem tam aj sladne😂
1 človek považuje za užitočné
luckamorka  20. máj 2015

Glukózový test v tehotenstve

Veľakrát sa tu stretávam s otázkami a obavami z glukózových testov, tak som sa to rozhodla spísať pre všetky, ktoré to ešte len čaká. Nie je to žiadny strašiak.

V prvom rade treba povedať, že čo lekár, to mierne odlišný postup, takže opíšem, ako to prebieha u toho môjho.

1. Ráno prídete nalačno na siedmu do ordinácie. Najprv vám zoberú krv (mne ju brali z prsta, niekde ale vraj berú rovno zo žily).
2. Ja som dostala inštrukciu kúpiť si vopred v lekárni 75 g glukózového prášku a doniesť si ho so sebou (v lekárni by mali poznať tieto testy a teda vedieť presne, čo potrebujete). Prášok vám sestrička rozmieša v 2 či 3 dcl vody a vypijete ho. Niektorí lekári vám váš prášok iba zoberú a vypiť vám dajú svoj, vopred zarobený, vraj aby sa stihol lepšie rozpustiť.. niekde vám tam pridajú aj trochu citrónu na chuť, u nás som sa s tým nestretla.. chutí to ako sladká žbrnda, ale pokiaľ vám to nevadí, nie je problém.. môžte to piť po dúškoch, ja som to musela exnúť ako horkú medicínu, lebo sladké som nemohla ani cítiť a keby som to v polke prestala piť, zvyšok by som do seba už nedostala...
3. Ďalej nasleduje dvojhodinová pauza, počas ktorej by ste nemali moc chodiť alebo sa hýbať, sedíte len v čakárni, stále nalačno a môžte len piť čistú vodu. Odporúčam priniesť si knižku alebo tak... (ja som si aj zdriemla)
4. Po dvoch hodinách (niekedy trochu skôr) vás opäť zavolajú dnu a zoberú vám znovu krv, teraz už aj mne brali zo žily, a porovnávajú sa výsledky, či vám cukor veľmi nevyskočil. Potom dostanete pokyny ohľadom výsledkov a môžte ísť domov:)

Koluje veľa strašidelných historiek ohľadom nejakej diéty či hladovky deň predtým, niektorí lekári vraj zakazujú deň či večer pred testom jesť sladké a podobne.. schválne som sa na to pýtala a povedali mi len toľko, že stačí, ak večer predtým nespráskam celú tabuľku čokolády alebo sa neprejem niečoho extra mastného a ťažkého, aby ten cukor potom nevyskočil a neboli skreslené výsledky. Takže sa netýrajte žiadnym hladom, veď my tehuľky predsa musíme jesť pravidelne, potom tam budúce mamičky odpadávajú v čakárni a podobné hrôzy a pritom úplne zbytočne. Prehnané hladovanie a obmedzovanie práveže môže skresliť výsledky opačným smerom - môže sa stať, že aj keď tú tehotenskú cukrovku nebodaj máte, takýmto spôsobom ju test nemusí odhaliť...

Takže hlavu hore a žiadny strach! :-)
24 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke