Cieľom glukózového tolerančného testu (OGTT) je včas odhaliť prípadný vznik tehotenskej cukrovky. Hoci sa z neho stal medzi budúcimi maminkami nemalý strašiak a určite si si aj ty na internete prečítala, aký to bol pre niektoré ženy nepríjemný zážitok, neznamená to, že ty ho nezvládneš ľavou zadnou. 🙂 Prečítaj si, či je nutné sa naň nejako špeciálne pripraviť, prečo sa vlastne vykonáva a čo presne ťa počas testu čaká.
Orálny glukózový tolerančný test je jedinou metódou, ktorá dokáže odhaliť prípadný vznik tehotenskej cukrovky.
Čo je to glukózový tolerančný test (OGTT)?
Každej tehotnej žene lekári sledujú (okrem iného) hladinu cukru v krvi, a to v rámci bežného krvného odberu, ktorých počas gravidity absolvuje hneď niekoľko. Tehotenská cukrovka sa však môže rozvinúť kedykoľvek počas tehotenstva, a tak sa na prelome druhého a tretieho trimestra odporúča vykonať záťažový OGTT. Zjednodušene povedané – počas tohto testu je sledované, ako si tvoj organizmus dokáže poradiť so zvýšeným prísunom cukru, ktorý vo forme glukózy vypiješ rozmiešaný vo vode.
👉 Kedy sa záťažový test vykonáva?
Glukózový tolerančný test sa obvykle vykonáva v rozmedzí od 24. až 28. týždňa tehotenstva.
👉 Prečo ho niektoré ženy podstúpia už v prvom trimestri?
OGTT sa v prvom trimestri odporúča vykonať v prípade, ak už u ženy existuje riziko vzniku tehotenskej cukrovky. Ak sú výsledky testu počas prvého trimestra v norme, opäť ho žena podstúpi v čase, v akom sa bežne vykonáva – teda od 24. až 28. týždňa tehotenstva.
Aké sú rizikové faktory vzniku tehotenskej cukrovky?
- nadváha a obezita,
- výskyt cukrovky u blízkeho člena rodiny,
- vysoký krvný tlak,
- vek nad 35 rokov,
- tehotenská cukrovka v predchádzajúcom tehotenstve,
- ak malo bábätko v predchádzajúcom tehotenstve pôrodnú váhu viac ako 4 kg.
👉Kam na glukózový test v tehotenstve pôjdeš?
OGTT môžeš absolvovať u svojho gynekológa, no rovnako ti práve on môže vypísať žiadanku a odoslať ťa na špecializované pracovisko. Konkrétne miesto, kde bude test vykonaný, ti buď odporučí gynekológ, alebo si ho vyhľadáš sama na internete.
👉Ako sa na glukózový tolerančný test pripraviť?
- Deň pred testom: Po celý deň sa stravuj tak, ako si zvyknutá.
- Deň testu: Na pracovisko príď nalačno a pi len nesladené nápoje, ideálne čistú vodu. Ak ráno užívaš nejaké lieky, poraď sa so svojím lekárom, či ich máš ich užitie v dané ráno posunúť alebo ich užiješ aj pred testom.
👉Ako glukózový tolerančný test prebieha?
- 1. fáza: Ako prvý sa vykonáva odber krvi priamo zo žily (nie z prsta), z ktorej je stanovená hladina glykémie (hodnota cukru v krvi). Ak je cukor v krvi vyšší, odber sa opakuje v iný deň. V prípade, že by hodnota glykémie bola aj po druhýkrát vyššia, ako je štandardom, znamená to už samo osebe, že máš tehotenskú cukrovku. Ak je však všetko v norme, pristupuje sa k druhému kroku záťažového testu.
- 2. fáza: Vypiješ roztok glukózy.
- 3. fáza: Na dve hodiny sa posadíš do čakárne a počas tohto časového intervalu ti bude dvakrát odobraná krv. Nezabudni si so sebou vziať niečo, čím sa zabavíš – kniha, tablet či slúchadlá, aby si si skrátila dlhú chvíľu. Bohužiaľ, aj tu budeš musieť byť stále nalačno a na raňajky si budeš musieť ešte chvíľu počkať.
- 4. fáza: Dozvieš sa výsledky testu. Buď ti budú oznámené priamo na tomto pracovisku, alebo budú odoslané tvojmu lekárovi – všetko závisí od konkrétnej kliniky/konkrétneho lekára, kde test absolvuješ. Ak sa tehotenská cukrovka u teba potvrdí, dostaneš rady, ako ďalej postupovať.
Čo sa stane, ak nepodstúpiš glukózový tolerančný test?
Ide o test, ktorý nie je povinný a nikto ťa nemôže nútiť, aby si ho absolvovala, no jeho vykonanie má svoje opodstatnenie. Ak sa tehotenská cukrovka včas či dokonca vôbec neodhalí, môže spôsobiť problémy tebe aj tvojmu bábätku.
V prípade, že si hovoríš, že musí existovať aj metóda, ktorá by prepuknutie tehotenskej cukrovky včas zachytila, musíme ťa sklamať. Žiaľ, nie je tomu tak a glukózový tolerančný test ju dokáže vyhodnotiť ako jediný.
Aké komplikácie hrozia, ak sa tehotenská cukrovka nezistí a nerieši?
- Vyššia pôrodná hmotnosť bábätka, ktorá môže byť indikáciou pre cisársky rez, prípadne môže spôsobiť komplikácie pri vaginálnom pôrode.
- Predčasný pôrod.
- Vznik preeklampsie3.
- Vyššie riziko, že bábätko bude mať po pôrode novorodeneckú žltačku.
- Neskoršie rozvinutie cukrovky v tvojom organizme.
- V najzávažnejších prípadoch môže neliečená tehotenská cukrovka spôsobiť spontánny potrat.
Čo ťa čaká, ak sa potvrdí tehotenská cukrovka?
Pri prvom odbere, ktorý prebieha nalačno, by mala hodnota cukru v krvi dosahovať hladinu 3,5 až 5,5 mmol/l. Po vypití 75 g glukózy rozpustenej vo vode hladina cukru v tvojej krvi prirodzene vyskočí nahor. Po hodinke a pol až dvoch hodinách by sa však mali hodnotu cukru zastabilizovať a nemali by presiahnuť hodnotu 7,8 mmol/l. V prípade, že ti budú počas druhého či tretieho odberu namerané vyššie hodnoty, určite nepanikár. Tehotenská cukrovka postihuje 3 až 5% tehotných žien a neznamená to, že ju budeš mať doživotne, prípadne, že si budeš musieť zákonite pichať inzulín.
Ideálne hodnoty cukru v krvi počas záťažového glukózového testu:
- Hodnota cukru v krvi nalačno: menej ako 5,5 mmol/l.
- Hodnota cukru v krvi cca po hodine po vypití glukózy: menej ako 10 mmol/l.
- Hodnota cukru v krvi cca po dvoch hodinách po vypití glukózy: menej ako 7,8 mmol/l.
Ak ti bude zistená tehotenská cukrovka:
- Pôjdeš na konzultáciu k diabetológovi, ktorý navrhne ďalší postup.
- Upravíš si stravu – aj napriek tehotenským chutiam si budeš musieť dávať pozor na nárazovú konzumáciu veľkého množstva cukru (čokoláda, sladkosti, koláče, zákusky, atď…). Je dosť možné, že všetky sladké jedlá a pochutiny budeš musieť na istý čas vylúčiť z jedálnička úplne.
- Opatrnosť sa odporúča aj pri konzumácii ovocia – ideálom je jesť ho v menších množstvách.
- Budeš musieť dbať na dostatok prijatých tekutín a vyvarovať sa sladeným nápojom.
- Špecialista ti takisto odporučí aj dostatok pohybu, ktorý bude pre teba vhodný – chôdza, časté prechádzky.
- Ak ani úprava jedálnička či životného štýlu nepomôžu, pristupuje sa k liečbe cukrovky podávaním inzulínu.
Po pôrode sa väčšinou hladina cukru v krvi stabilizuje a len v malých percentách prípadov pretrváva cukrovka dlhšie ako polroka od pôrodu. Diabetológ ti dozaista zodpovie každú otázku, a preto sa ho neboj spýtať na čokoľvek, čo ťa bude zaujímať.
Výskyt tehotenskej cukrovky (tiež gestačný diabetes mellitus) je u žien pomerne častým javom. Postihuje 2 - 5% tehotných žien.
Viac o OGTT na Modrom koníku
- Prečítaj si diskusie na našom webe, v ktorých sa ostatné užívateľky rozprávajú o glukózovom tolerančnom teste. Prípadne môžeš pokojne založiť aj vlastnú diskusiu. 🙂