Odber choriových klkov nie je tak známy ako napríklad amniocentéza a práve preto môže nejednu nastávajúcu mamičku vystrašiť, ak jej lekár toto vyšetrenie odporučí. Poď si prečítať, ako biopsia choria prebieha a prečo ti ju doktor môže navrhnúť.
Odber choriových klkov sa radí medzi prenatálne diagnostické vyšetrenia.
Orgán, ktorý je v ženskom tele iba počas tehotenstva a napriek tomu plní svoju funkciu aj pre niekoho iného. Reč je o placente alebo o plodovom koláči, ktorý v priebehu gravidity okrem iného vyživuje bábätko. Poď s Modrým koníkom zistiť, čo to placenta presne je, aké sú jej úlohy a aké komplikácie môže v tehotenstve spôsobiť.
Postup po odbere sa môže líšiť z pracoviska na pracovisko. Častou praxou býva, že zostaneš v ambulancii približne hodinku či dve. Následne sa vykoná kontrolný ultrazvuk a ak je všetko v poriadku a nebudeš pociťovať žiadne ťažkosti, pôjdeš domov, kde budeš dodržiavať pokojový režim. To znamená, že nasledujúcich 48 hodín by si sa mala vyhýbať zdvíhaniu ťažkých vecí a náročnej fyzickej aktivite.
Hoci nie je známe, prečo k tomu dochádza, nepríjemnou správou je fakt, že odber choriových klkov zvyšuje riziko potratu o 1 – 2%. Znamená to teda, že jedna až dve ženy zo 100, ktoré toto vyšetrenie absolvujú, spontánne potratia.
Medzi komplikácie, pre ktoré by si mala vyhľadať lekára, patria:
Odber vzorky z placenty nepredstavuje rutinné vyšetrenie a pristupuje sa k nemu až v prípadoch, kedy je potrebné spoľahlivo potvrdiť či vylúčiť isté obavy. Vyšetrenie sa nezameriava na odhalenie širokého spektra vývojových vád, no vždy sa cielene vyhľadáva len tá diagnóza alebo diagnózy, na ktoré už vzniklo podozrenie.
Indikácie k biopsii choria:
Obe vyšetrenia sú si v mnohom podobné – dokážu diagnostikovať približne rovnaké chromozomálne vady a radia sa medzi invazívne zákroky, ktoré sú späté s istou mierou rizika. Napriek tomu sú medzi nimi nejaké rozdiely:
Snáď neexistuje žiadna nastávajúca mamička, ktorú by neprepadol strach, ak jej lekár odporučí podstúpiť amniocentézu alebo inak povedané odber plodovej vody. Nejde o rutinné vyšetrenie v tehotenstve, preto si poď prečítať, ako amniocentéza prebieha, či so sebou nesie nejaké riziká a kedy sa zvykne vykonávať.
Hovorí vedúci lekár IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač
Čo vo videu zaznelo:
Prečo nemá každé tehotenstvo ideálny priebeh, aké komplikácie sa môžu objaviť a aké vyšetrenia ťa vlastne čakajú? Aj to sa dozvieš v našom videu, ktoré sa komplexne venuje tehotenstvu a odpovedá na najčastejšie otázky nastávajúcich mamičiek. Okrem prehľadu o vyšetreniach tu získaš informácie o strave v tehotenstve či výkyvoch nálad, ktoré ťa môžu prekvapiť.
Rozhodnutie, či biopsiu choria v prípade nejakého podozrenia podstúpiš, je na tebe. Lekár ťa musí informovať, prečo ti zákrok odporúča a aké sú jeho riziká. Vo finále sa však rozhoduješ ty a nik ťa nemôže nútiť.
Táto skutočnosť je nesmierne individuálna a závisí od toho, prečo ti bol odber choriových klkov odporučený. Ak je indikáciou napríklad tvoj vyšší vek alebo výskyt vývojovej vady v predošlom tehotenstve, môžeš skúsiť NIPT test, ktorý je známejší pod jedným z komerčných názvov Trisomy. Ide len o odber tvojej krvi, z ktorej sa skúma DNA dieťaťa.
NIPT test však neprepláca zdravotná poisťovňa, je pomerne drahý (stojí okolo 350€ a viac) a je len screeningovým vyšetrením, teda jeho výsledky ponúkajú pravdepodobnosť rizika vzniku nejakej chromozomálnej vady. Avšak negatívny výsledok sa už iným vyšetrením overovať nemusí, preto je tu istá šanca, že by si sa vďaka NIPT testu vyhla invazívnemu odberu choriových klkov.
Môže však nastať aj situácia, že viacero screeningových vyšetrení (kombinovaný test, bežné ultrazvukové vyšetrenie) poukážu na vyššie riziko vývojovej vady dieťaťa. Vtedy je NIPT test zbytočné robiť a je na posúdení lekára, či ti hneď odporučí amniocentézu alebo práve odber choriových klkov.
Strach, či je s bábätkom všetko v poriadku, je v tehotenstve úplne prirodzený a môže pretrvávať po celý čas, čo dieťatko nosíš pod srdcom. Či už ťa strašia skúsenosti tvojich známych, vývojové vady plodu vyskytujúce sa v rodine alebo nedostatočná miera komunikácie medzi tebou a gynekológom, existujú doplnkové vyšetrenia v tehotenstve, ktoré vedia niektoré prípadné komplikácie na strane dieťaťa spoľahlivo odhaliť. Jedným z týchto vyšetrení je aj NIPT alebo Trisomy test. Poď sa pozrieť, ako prebieha a aké sú jeho výhody.
Ide o invazívny zákrok, to znamená, že so sebou nesie istú mieru rizika, no ak by medicínsky prínos neprevyšoval toto riziko, určite by sa nevykonával. Lekári k odporúčaniu tohto vyšetrenia pristupujú len po predošlom starostlivom zvážení plusov a mínusov, s ktorými sú povinní ťa vopred oboznámiť.
Závisí to od toho, kam sa naň objednáš. Keďže je odber indikovaný podozrením na zdravotné problémy dieťaťa, máš nárok, aby ti ho v plnej výške preplatila zdravotná poisťovňa. Avšak treba tu počítať s tým, že sú štátne aj súkromné pracoviská, ktoré ho vykonávajú. Ak má ambulancia zmluvu s tvojou poisťovňou, nebudeš nič doplácať, ak je to súkromná ordinácia, ktorá s poisťovňami nespolupracuje, zákrok si budeš musieť uhradiť sama.
Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.
Downov syndróm je genetická porucha 21. chromozómu, kedy sa namiesto dvoch chromozómov vytvoria 3. Nadbytočný 21. chromozóm môže pochádzať zo spermie otca, či z vajíčka matky. Downov syndróm je zdravotné postihnutie.
Morfologický alebo „veľký“ ultrazvuk je pre nastávajúcu maminku mimoriadnou udalosťou. Lekár totiž počas neho podrobne skúma bábätko doslova kostičku za kostičkou a poslednýkrát predtým, ako sa dá tehotenstvo ukončiť zo zdravotných dôvodov, kontroluje, či je všetko v poriadku. Poď sa spolu s nami pozrieť, ako morfologický ultrazvuk prebieha a či sa ti oplatí doplatiť si jeho rozšírený variant.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu