NT screening

Každá nastávajúca mamička sa v tehotenstve stretla s pojmom NT test alebo NT screening. Ide o mimoriadne dôležité meranie, ktoré dokáže upozorniť aj na podozrenie výskytu Downovho syndrómu. Kedy sa NT screening robí a akého väčšieho vyšetrenia je súčasťou? Poď si prečítať všetky dôležité informácie.
hrúbka šijového prejasnenia plodu

NT screening predstavuje súčasť prvého dôležitého vyšetrenia v tehotenstve.

Čo je to NT screening?

  • Pod skratkou NT rozumieme nuchal translucency, teda nuchálna translucencia alebo šijové prejasnenie. Pod kožou v oblasti šije sa totiž každému vyvíjajúcemu sa bábätku hromadí tekutina. Hrúbka tejto tekutiny je dôležitým signálom o zdravotnom stave dieťaťa – presnejšie napovedá o tom, či je tu riziko napríklad Downovho syndrómu.
  • Tekutina sa meria pomocou ultrazvuku, v praxi je to teda bezpečné a bezbolestné vyšetrenie. Už niekoľko rokov sa NT meranie robí ako súčasť väčšieho a obšírnejšieho vyšetrenia v rámci prvotrimestrálneho screeningu (kombinovaného testu).
  • NT screening, ako aj prvotrimestrálny screening nemôže robiť každý gynekológ, ktorý v rámci svojej ambulancie vykonáva prax. Vyšetrenie môže robiť len lekár, ktorý má na toto vyšetrenie FMF certifikát. Na to, aby ho dostal, sú potrebné nielen odborné znalosti, ale aj kvalitné prístrojové vybavenie – ultrazvuk.

Kombinovaný test

Kombinovaný test alebo prvotrimestrálny screening je prvým „veľkým“ vyšetrením v tehotenstve, ktoré posudzuje zdravotný stav bábätka. Nastávajúca mamička vďaka tomuto vyšetreniu môže dostať prvé aké-také ubezpečenie, že je s dieťatkom všetko v poriadku. Poď sa s nami pozrieť, čo to kombinovaný test vlastne je, z čoho pozostáva, kde ho môžeš absolvovať a prečo by si ho rozhodne nemala vynechať.


Hodnoty a výsledky NT screeningu a kombinovaného testu

  • Kombinovaný test zahŕňajúci NT meranie predstavuje len screeningovú metódu, nie diagnostickú. To znamená, že výsledky len upozorňujú na zvýšené riziko niektorých vývojových vád, no nepovedia, že má dieťatko definitívne nejakú diagnózu.
  • Hraničnou hodnotou NT merania, je rozmedzie šijového prejasnenia od 3 mm do 3,5 mm. Zvýšené hodnoty (nad 3,5 mm) vedú k podozreniu na trizómiu 21, teda Downov syndróm. Nižšie hodnoty zasa značia dobrý výsledok a nie je potrebná konzultácia s genetikom ani ďalšie vyšetrenia.
  • Výsledky prvotrimestrálneho screeningu okrem iného obsahujú:
    • namerané hodnoty NT – šijové prejasnenie,
    • namerané hodnoty NB – prítomnosť nosovej kostičky (jej absencia poukazuje na niektoré vývojové vady),
    • pravdepodobnosť rizika na Downov, Edwardsov a Patauov syndróm (trizómie 21, 18 a 13), ktorá bude vyzerať nasledovne – Downov syndróm bude mať vedľa seba napríklad údaj 1:1100. To znamená, že pravdepodobnosť rizika Downovho syndrómu u tvojho dieťatka je jedna ku 1100. Rovnakým spôsobom budú rozpísané aj ďalšie dve trizómie.
    • pravdepodobnosť vzniku preeklampsie3 po 20. týždni a 34. týždni tehotenstva.

NT screening ako súčasť kombinovaného testu

  • Samotné meranie šijového prejasnenia rozhodne nie je jediným faktorom, ktorý sa posudzuje. V rámci prvotrimestrálneho screeningu ide o celý súbor meraní a vyšetrení, ktoré prinesú komplexný výsledok a poukážu na možnú pravdepodobnosť vzniku viacerých vývojových vád – Downov syndróm, Edwardsov syndróm, Patauov syndróm,
  • Prvotrimestrálny screening zahŕňa:

Kedy sa NT screening robí?

  • Vo všeobecnosti sa prvotrimestrálny screening (kombinovaný test), ktorého súčasťou je aj meranie šijového prejasnenia, vykonáva v období od 10. do 14. týždňa tehotenstva. Niektoré špecializované ambulancie však tento interval ešte trochu skracujú a pre čo najlepšiu viditeľnosť odporúčajú NT screening až od 11. týždňa tehotenstva.
  • Po 14. týždni tehotenstva už nie je šijové prejasnenie na ultrazvuku dobre vidieť. Preto sa na kombinovaný test objednaj čo najskôr, akonáhle ti tvoj gynekológ potvrdí tehotenstvo.

Čo ak NT screening preukáže vyššiu pravdepodobnosť na vývojové vady?

  • Hoci sa prvotrimestrálny screening vyznačuje vysokou spoľahlivosťou, stále je tu istá odchýlka. Výsledok teda neznamená definitívny „ortieľ“ a nastávajúcej maminke sú ponúknuté ďalšie možnosti, ktoré by poskytli zreteľnejší výsledok.
  • Alebo je tu možnosť podstúpiť NIPT test – špecializované vyšetrenie tvojej krvi, z ktorej sa skúma DNA dieťaťa. Hoci má vysokú citlivosť, stále je NIPT test len screeningovou metódou, no v prípade, že sa zvýšené riziko na vývojové vady nepreukáže, nie je potrebné výsledky NIPT testu ďalej overovať. Existuje tu tak istá šanca, že sa maminka vyhne napríklad amniocentéze, ktorá prináša istú mieru rizika.
  • Samozrejmosťou je, že doplnkové vyšetrenia po zlých výsledkoch kombinovaného testu nemusíš absolvovať. Rozhodnutie je na tebe.

Video: Dôležité ultrazvukové vyšetrenia v tehotenstve

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Amniocentéza

Snáď neexistuje žiadna nastávajúca mamička, ktorú by neprepadol strach, ak jej lekár odporučí podstúpiť amniocentézu alebo inak povedané odber plodovej vody. Nejde o rutinné vyšetrenie v tehotenstve, preto si poď prečítať, ako amniocentéza prebieha, či so sebou nesie nejaké riziká a kedy sa zvykne vykonávať.

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.

Morfologický ultrazvuk

Morfologický alebo „veľký“ ultrazvuk je pre nastávajúcu maminku mimoriadnou udalosťou. Lekár totiž počas neho podrobne skúma bábätko doslova kostičku za kostičkou a poslednýkrát predtým, ako sa dá tehotenstvo ukončiť zo zdravotných dôvodov, kontroluje, či je všetko v poriadku. Poď sa spolu s nami pozrieť, ako morfologický ultrazvuk prebieha a či sa ti oplatí doplatiť si jeho rozšírený variant.


Viac o vyšetreniach v tehotenstve na Modrom koníku

  • Odborné Poradne
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s NT screeningom

Máš skúsenosť s NT screeningom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke