Nedostatočnosť placenty môže byť spôsobená mnohými faktormi, avšak vo výsledku vždy vedie ku komplikáciám, ktorých sa v tehotenstve bojí každá nastávajúca mamička. Prečo nedostatočnosť placenty vôbec vzniká a aké má dôsledky? To sa dozvieš v našom článku.
Nedostatočnosť placenty vo väčšine prípadov vedie k predčasnému pôrodu cisárskym rezom.
Čo je to nedostatočnosť placenty a aké môže mať príznaky?
Je to stav, kedy placenta nie je schopná dostatočne vyživovať dieťa a zásobovať ho kyslíkom. Dieťatko rastúce v maternici má teda obmedzené podmienky pre svoj rast a vývoj, čo vedie k celému spektru problémov. Môže byť spôsobená inou komplikáciou v tehotenstve alebo môže vzniknúť dôsledkom nedostatočného vyvinutia placenty.
Nedostatočnosť placenty sa nazýva aj – insuficiencia placenty, placentárna nedostatočnosť či zlyhávanie placenty.
Príznaky sú závislé od samotnej príčiny a v drvivej väčšine prípadov nie sú ihneď viditeľné. Pri postupnom zlyhávaní placenty totiž žena nekrváca ani nepociťuje žiadne iné symptómy, ktoré by ju mohli naviesť k skoršiemu vyhľadaniu pomoci. Často sa teda tento problém odhalí až počas bežného či screeningového vyšetrenia v tehotenstve.
Insuficienciu placenty delíme na akútnu a chronickú:
Akútne zlyhanie placenty nastáva väčšinou pri jej predčasnom odlúčení – tzv. abrupcii placenty. Ide o interval niekoľkých minút alebo hodín, počas ktorého majú lekári možnosť zasiahnuť a zachrániť život nielen dieťaťu, ale aj matke. V tomto prípade sa však primárny problém, teda abrupcia placenty, prejavuje masívnym krvácaním.
Chronické zlyhávanie placenty prebieha bez príznakov, respektíve žena môže vnímať len akési „všeobecné“ symptómy – bolesť hlavy alebo opuchy dolných končatín. V takom prípade sú však príznaky, ktoré pociťuje, vyvolané primárnym problémom, ktorý za chronickým zlyhávaním placenty stojí.
Ako sa diagnostikuje nedostatočnosť placenty?
Podozrenie na chronické zlyhávanie placenty sa dnes môže zistiť na screeningových vyšetreniach v tehotenstve. Z toho dôvodu je dôležité, aby tehotná žena podstúpila screeningy prvého,druhého a tretieho trimestra, a to aj v prípade, že sa dovtedy v tehotenstve nevyskytli žiadne podozrenia na vývojové vady plodu alebo problémy na strane ženy.
Na insuficienciu placenty môže poukázať súbor týchto znakov/vyšetrení:
veľkosť dieťaťa, ktorá je pre daný týždeň tehotenstva netypická – ide o tzv. zaostávanie v raste,
nedostatočný prietok krvi v pupočníku alebo v niektorých orgánoch dieťaťa,
množstvo plodovej vody – nízka hladina alebo tzv. oligohydramnion,
abnormálna hrúbka placenty,
vyšetrenie krvi tehotnej ženy – skúmajú sa v nej konkrétne parametre,
zníženie oziev dieťaťa – srdcová akcia, teda ozvy, sa merajú pomocou CTG prístroja.
Prečo nastane placentárna nedostatočnosť?
Dôvodov môže byť mnoho, pričom nie vždy sa samotnú príčinu podarí aj spätne odhaliť. Najčastejšie však za nedostatočnosť placenty môžu tieto príčiny:
Problém s placentou
Abrupcia placenty – predčasné odlúčenie placenty od steny maternice spôsobí, že placenta viac nie je schopná vyživovať dieťa. Môže byť zapríčinená vysokým krvným tlakom, úrazom alebo myómami na maternici.
Infarkt placenty – laicky povedané, infarkt placenty predstavuje prerušenie ciev v placente, dôsledkom čoho jej časť odumiera. Hoci sú infarkty placenty v tehotenstve úplne bežné, problém nastáva vtedy, ak ide o rozsiahly alebo opakovaný jav. Placenta, ktorej podstatná časť odumrela, nemôže vykonávať svoju funkciu naplno.
Nedostatočné vyvinutie placenty – výnimočne sa stáva, že sa placenta úplne nevyvinie, a preto nedokáže v plnej miere zabezpečovať kyslík a živiny pre dieťatko. Lekári môžu tento stav môžu nazvať aj ako tzv. mikroplacenta.
Problém v organizme ženy
Vysoký krvný tlak – vyšší tlak v cievach1 môže spôsobiť ich narušenie a zvýšiť tak riziko vzniku napríklad abrupcie či infarktu placenty.
Preeklampsia – ide o tehotenské ochorenie, ktoré súvisí práve s vysokým krvným tlakom. Preeklampsia3 sama osebe môže vyústiť do množstva komplikácií, ktoré majú za následok aj nedostatočnosť placenty.
Porucha zrážanlivosti krvi – ak sa v cieve placenty vytvorí zrazenina, zablokuje sa dostatočné prúdenie krvi, čo vedie napríklad k infarktu placenty a následnej placentárnej nedostatočnosti.
Cukrovka – cukrovka sa považuje za nesmierne rizikový faktor vedúci k problémom s placentou.
Aký je ďalší postup, ak sa odhalí insuficiencia placenty?
Všetko závisí od aktuálneho stavu dieťatka a tehotnej ženy. Pri nedostatočnosti placenty je niekedy možné nasadiť tzv. podpornú liečbu, ktorá dokáže zlepšiť prietoky krvi v placente smerom k bábätku, no vo väčšine prípadov sa vyčkávací postup zvoliť nedá.
Preto sa mnoho tehotenstiev, pri ktorých bola zistená placentárna nedostatočnosť, končí predčasným pôrodom6 cisárskym rezom. Skoršie týždne tehotenstva – konkrétne pred 24. týždňom tehotenstva, sa, žiaľ, mnohokrát končia aj spontánnym potratom.
Video: Všetko o predčasnom pôrode
Rozhovor s odborníkom: doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.
Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
Pridaj sa do tematickej skupiny
V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
Diskutuj v našich fórach o čomkoľvek, čo ťa zaujíma, trápi alebo čím si práve prechádzaš. Zapoj sa do už existujúcej diskusie, no pokojne môžeš vytvoriť aj svoje vlastné vlákno.