Nadváha a obezita v tehotenstve môže spôsobovať komplikácie ako pre nenarodené bábätko, tak i pre budúcu mamičku. Všeobecne platí, že čím viac žena trpí nadváhou alebo obezitou, tým viac sa dajú očakávať tehotenské komplikácie. Ale existujú veci, ktoré možno urobiť ešte pred či počas tehotenstva. Tie dopomôžu k zdravému dieťatku a tiež ku kľudnejšiemu priebehu gravidity.
Na zistenie nadváhy alebo už obezity slúži tzv. Body Mass Index (BMI), ktorý sa vypočíta na základe hmotnosti a telesnej výšky. U žien plánujúcich tehotenstvo je vhodné, aby si svoj BMI zistili ešte pred otehotnením. V prípade nadváhy sa BMI pohybuje medzi 25,0-29,9. Ak ide o obezitu, tak BMI je vyšší ako 30,0.
V prípade nadváhy a obezity v tehotenstve je väčší predpoklad niektorých tehotenských zdravotných problémov1. S vyššou nadváhou vzrastá úmerne riziko problémov. Medzi tieto problémy môžu patriť:
Niektoré z menovaných problémov, ako napríklad preeklampsia, môžu zvýšiť šance na predčasný pôrod6, ktorý môže spôsobiť dieťatku vážne zdravotné problémy.
Väčšina bábätiek sa rodí zdravá i napriek nadváhe či obezite nastávajúcej mamičky. Oba tieto faktory môžu spôsobiť zdravotné problémy ešte nenarodeného dieťatka. Patria medzi ne:
Prvým krokom prirodzeného plánovania tehotenstva u žien s nadváhou alebo obezitou by mala byť návšteva lekára, ktorý odporučí vhodný spôsob stravovania a cvičenia. Toto dopomôže k žiadanému schudnutiu ešte pred otehotnením.
Mnoho žien sa s problémom nadváhy a obezity uchyľuje k radikálnemu chirurgickému riešeniu. Ženy, ktoré schudnú po chirurgickom zákroku majú menšie problémy s neplodnosťou1 a majú väčšiu šancu prirodzene otehotnieť. Ďalej je tiež menšia pravdepodobnosť tehotenských komplikácií ako je cukrovka a vysoký krvný tlak. Klesá tiež pravdepodobnosť predčasného pôrodu alebo riziko vývinových chýb.
Lekár však môže po takomto zákroku odporučiť počkať minimálne rok s otehotnením. Všeobecne totiž býva váhová strata počas prvého roka po operácii výrazná, čo by neprospelo prípadnému skoršiemu tehotenstvu.
Vo výnimočných prípadoch môže operatívne riešenie nadváhy viesť k neskorším tehotenským komplikáciám, napríklad vo forme zauzlenia čriev. Je preto nutné o takejto operácii informovať svojho gynekológa čo najskôr, aby mohol stav dutiny brušnej pravidelne monitorovať.
Redukcia hmotnosti za pomoci chirurgia však nie je jediné riešenie chudnutia. Zdravý a vyvážený jedálniček, dostatok pohybu a zmena životného štýlu môže pomôcť k prirodzenej strate telesnej hmotnosti.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu