Mola hydatidosa alebo zásneť hroznovitá je abnormálny vývoj tehotenstva. Prejavuje sa vznikom hroznovitých útvarov mieste v maternici, kde sa vytvára placenta. V maternici tak rastie hmota opuchnutých choriových klkov. Tieto klky rastú v trsoch, ktoré sa podobajú na strapce hrozna. Takáto gravidita sa označuje ako molárne tehotenstvo. Tehotenstvo nie je životaschopné a končí sa spontánnym potratom11.
Mola hydatidosa je pomerne vzácne ochorenie u tehotných žien, pri ktorom sa podporné tkanivo okolo oplodneného vajíčka nevyvíja tak, ako by sa malo. Za normálnych okolností sa z podporného tkaniva vytvorí placenta, pri mola hydatidosa to tak nie je. Namiesto placenty sa vytvorí zhluk buniek, ktorý pripomína strapec hrozna. Oplodnené vajíčko sa nevyvíja, tak ako by sa malo. Mola hydatidosa je nenádorové ochorenie, ktoré sa ale ojedinele môže zvrhnúť na malígne.
Mola hydatodosa patrí medzi gestačné trofoblastické choroby, ide o patologické tehotenstvo, pri ktorom sa oplodnené vajíčko, ktoré nie je životaschopné umiestni v maternici.U niektorých žien sa môže mola hydatidosa premeniť na nádor, vtedy hovoríme o choriokarcinóme.
Mola hydatidosa sa objavuje asi u 1 tehotnej ženy z 1500 tehotných. V niektorých častiach Ázie je výskyt u jednej z 200 tehotných žien. Tieto patologické tehotenstvá sa zvyčajne vyskytujú u mladších žien pod 20 rokov a u žien nad 40 rokov.
Molárne tehotenstvo je výsledkom nadmernej produkcie tkaniva, z ktorého sa mala vytvoriť placenta. Placenta je plodový koláč, ktorý spája plod a matku a zabezpečuje prísun živín pre vyvíjajúce sa bábätko. Mola hydatidosa je vlastne abnormálne vyvíjajúca sa placenta. Presná príčina vzniku však nie je známa, niektorí autori si myslia, že mola hydatidosa sa vyskytuje častejšie u žien, ktoré v minulosti viackrát potratili, iní autori toto popierajú. Predpokladá sa že svoj podiel na vzniku má genetická výbava ženy.
Existujú dva typy mola hydatidosa:
Jediným možným terapeutickým výkonom je odstránenie placenty so zvyškami plodu. Lekári sa musia uistiť, že odstránia úplne všetko, pretože zabudnuté zvyšky mola hydatidosa sa môžu premeniť po určitej dobe na nádorové tkanivo.
Niektorým ženám sa podá hormón oxytocín, ktorý spustí pôrod a žena porodí molu hydatidosu. Ak ostanú zvyšky placenty v maternici robí sa kyretáž, kedy sa pomocou vákua odsajú zvyšky z maternice. Ak je žena staršia a nechce mať deti, tak sa robí hysterektómia, odstránenie celej maternice.
Vzhľadom na riziko vzniku rakoviny je pacientka pravidelne sledovaná gynekológom, gynekológ sleduje hladinu hormónu beta HCG v krvi. Ak sa mola hydatidosa zvrhne na nádor, tak pacientka musí podstúpiť chemoterapiu. Ženám po takomto tehotenstve sa odporúča počkať minimálne jeden rok, kým sa pokúsia znovu otehotnieť alebo pokiaľ im hlaidna betaHCG neklesne na normálne hodnoty.
Viac ako 80% prípadov sú benígne, teda nie sú nádorové. Liečba je zvyčaje úspešná. Dôležité je, aby žena neotehotnela 6-12 mesiacov, pretože je vysoká šanca, že pri ďalšom tehotenstve pôjde znova o molu hydatidosu ak sa nedodrží interval 1 rok.
Ak sa z moly vytvorí nádor, tak žena musí podstúpiť radu ďalších vyšetrení a často sa nevyhne úplnému odstráneniu maternice.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu