Močové kamene v tehotenstve sú zriedkavé, ale ak sa objavia, tak ide o závažný problém. Močové kamene, po latinsky ureterolitiáza, si u tehotných žien vyžaduje vždy hospitalizáciu na urologickej klinike.
Močový systém je systém, ktorý tvorí, uskladňuje a vylučuje moč. Základnou jednotkou tohto systému sú obličky, z ktorých vystupujú močovody. Močovod spája obličku a močový mechúr. Moč z močového mechúra sa vylučuje von z tela cez močovú rúru. Močové kamene sa môžu nachádzať kdekoľvek v močovom systéme, najčastejšie sú zakliesnené v močovode.
Močové kamene sa takisto tvoria aj u tehotných žien. Najčastejšie sa diagnostikujú už v prvom trimestri1 tehotenstva. Diagnostikovať močové kamene v tehotenstve je veľmi obtiažne. Sú obmedzené štandardné terapeutické a diagnostické postupy, napr. tehotným ženám sa nerobí štandardne RTG. U tehotných žien sa ustupuje od chirurgického zákroku kvôli možným komplikáciám. Takisto aj celková narkóza má mnoho vedľajších účinkov, ktoré môžu ovplyvniť vyvíjajúci sa plod.
Močové kamene sa tvoria zvyčajne v obličkách, keď vytvorený moč obsahuje veľa vápnika, cystínu alebo kyseliny močovej. Malé kamene odídu spontánne bez bolestí. Horšie je to s väčšími kamienkami, ktoré ostanú zakliesnené v močovom systéme a spôsobujú tak pacientom rôzne ťažkosti.
Ženy v tehotenstve sú viac náchylnejšie na vznik močových kameňov, pretože už v prvom trimestri sa im rozšíri vnútorný systém obličky, v ktorom sa tvorí moč. Rastúca maternica vytvára tlak na obličku a močovod, čo môže podporiť tvorbu kameňov a to tak, že sa zhorší odtok moču z obličky cez močovod do mechúra.
Tvorbu kameňov podporuje aj nedostatočný príjem tekutín.
Močové kamene sa vyskytujú v priemere u jednej tehotnej ženy z 1500. U 80-90% tehotných žien sa kamene prejavia najčastejšie v druhom a treťom trimestri, pretože spontánny odchod kameňov je obmedzený zväčšujúcou sa maternicou.
Prejavy močových kameňov sú u tehotných žien podobné s prejavmi tehotenstva, preto diagnostikovať tento stav v tehotenstve je niekedy náročné. K najčastejším prejavom patrí:
U tehotných žien treba myslieť na túto diagnózu, ak pacientka mala v minulosti časté infekcie močového systému a už v minulosti mala močové kamene.
Liečba sa delí na medikamentóznu a chirurgickú.
Prvým krokom v liečbe pri močových kameňoch je dostatočná hydratácia pacientky. Pacientke sa podávajú tekutiny v podobe infúzií priamo do žily. Ďalším krokom v liečbe je tlmenie bolesti pomocou analgetík. U 60-80% pacientiek tak dôjde k vyplaveniu močových kameňov. Lekári odporúčajú pokoj na lôžku. Ak je to potrebné, tak sa do liečby pridávajú antibiotiká.4 Moč na chemický rozbor sa musí vždy odobrať. Tehotná žena nemôže užívať všetky lieky proti bolesti, preto lekár vyberie najvhodnejší liek, ktorý neohrozuje plod.
20 - 30% tehotných žien vyžaduje chirurgický zákrok. Cieľom chirurgického zákroku je spriechodniť močové cesty, aby sa mohol vylučovať moč. Urológovia môžu zaviesť do močových ciest stent. Ďalej môžu urobiť ureteroskopiu alebo perkutánnu nefrostómiu.
Ak príde pacientka v ťažkom septickom stave a nedarí sa zaviesť stent, tak ďalším terapeutickým postupom je tzv.perkutánna nefrostómia. Ide o zákrok, ktorý sa robí ak je v obličke nahromadené obrovské množstvo moču, ktoré sa nemôže vylúčiť pre prekážku v močovode. Zákrok sa robí v lokálnej anestéze pod sonografickou kontrolou, pomocou trúbky sa urobí vývod z obličky priamo cez kožu, moč tak voľne odteká a pacientke sa uľaví od bolesti.
Močové kamene menšie ako 4 milimetre zvyčajne spontánne odídu. Kamene väčšie ako 7 milimetrov zvyčajne vyžadujú chirurgickú intervenciu. Najlepšou prevenciou pred vznikom močových kameňov je dostatočný príjem tekutín. Odporúča sa piť vodu s citrónom.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu