Mimomaternicové tehotenstvo (tiež ektopická gravidita, graviditas extrauterina, GEU ) je závažný a život ohrozujúci stav, kedy sa embryo uhniezdi mimo dutinu maternice. Najčastejšie sa uhniezdi vo vajíčkovode (95-98 %) , prípadne vo vaječníku alebo v brušnej dutine a zriedkavo v oblasti rohov maternice alebo v krčku maternice. Veľmi zriedkavé sú prípady, kedy mimomaternicové tehotenstvo existuje spoločne s tehotenstvom, ktoré je založené v maternici (tzv. heterotopická gravidita, vyskytuje sa takmer výhradne po IVF7).
hovorí vedúca lekárka ISCARE, gynekologička: MUDr. Lenka Rybánska
V rozhovore s MUDr. Lenkou Rybánskou nájdete odpovede na tieto otázky:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka:
🎞️ Nie každé tehotenstvo je bezproblémové
Na základe príznakov je takmer nemožné odlíšiť mimomaternicové tehotenstvo od štandardného.
Klasickými príznaky mimomaternicového tehotenstva sú:
Žena tieto ťažkosti pocíti najčastejšie medzi 6. až 8. týždňom od poslednej menštruácie, ale špinenie a bolesti nemusia byť vždy prítomné. Žena nemusí mať žiadne subjektívne ťažkosti a môže sa cítiť „normálne tehotná" s nevoľnosťami a klasickými príznakmi raného tehotenstva, ako sú napäté a bolestivé prsia, časté močenie atď.
S rastom embrya dochádza k závažnejším komplikáciám a to v dôsledku narušenia ciev a stien orgánov (najčastejšie vajcovodov), ktoré môže viesť až k nebezpečnému vnútornému krvácaniu. Rastúci plod začína trpieť nedostatkom miesta pre vývin, čo spôsobuje nedostatočné zásobenie krvov a s ním súvisiace bolesti v oblasti podbruška, ktoré sú často lateralizované. K bolestiam sa často pridružuje i špinenie.
V záujme včasnej diagnostiky a predchádzaniu vážnym komplikáciám je žiadúce, aby bolo mimomaternicové tehotenstvo odhalené čo najskôr, ideálne do 8. týždňa tehotnosti. V prípade, že k včasnej diagnostike nedôjde, žene hrozia závažné komplikácie v podobe intenzívnych kolikovitých bolestí a krvácania. Tieto život a zdravie ohrozujúce stavy môžu vyústiť až do tubárneho abortu či ruptúry vajcovodu.
Ako embryo rýchlo rastie, narušuje cievy a steny orgánu (najčastejšie vajcovodu), čím vzniká veľmi nebezpečné vnútorné krvácanie.
Ešte na začiatku 19. storočia presahovala úmrtnosť žien s touto diagnózou 50 %. S rozvojom chirurgie na konci 19. storočia úmrtnosť klesla na 5 % a v súčasnosti vďaka včasnej diagnostike zomrie menej ako 5 žien z 10-tisíc. Mimomaternicové tehotenstvo pripadá na 1 tehotenstvo z 1000 a jeho početnosť stále stúpa. V štatistike však nie sú zahrnuté mimomaternicové tehotenstvá, ktoré boli ukončené spontánnym potratom ešte skôr, než boli odhalené.
V prípade odhalenia prebiehajúceho mimomaternicového tehotenstva je žena okamžite hospitalizovaná. Tehotentvo prebiehajúce mimo maternice, žiaľ, nejde preniesť a ani zachrániť iným spôsobom.
V niektorých prípadoch veľmi raného mimomaternicového tehotenstva je možné, že zárodok sám odumrie a vstrebe sa. Tento postup je však riskantný a ťažko sa odhaduje, u ktorej pacientky takýto scenár nastane. Priebežne sa odoberá krv na zistenie hladiny hCG1, ktorá by mala klesať. Pre príliš vysoké riziká však je tento postup zvolený výnimočne.
Pri mimomaternicovom tehotenstve, kedy je zárodok uhniezdený vo vajcovode, je chirurgický zákrok najviac využívaným postupom. Väčšinou sa jedná o laparoskopický zákrok5. Laparotómia, tj. klasický rez do brucha, sa využíva len pri veľmi závažných akútnych stavoch.
Mimomaternicové tehotenstvo je nájdené a následne odstránené jednou z troch možných metód:
Vzhľadom na to, že ešte ani v súčasnosti medicína nepozná presnú príčinu, prečo k mimomaternicovému tehotenstvu dochádza, prevencia pred jeho vznikom neexistuje. Je ale možné predchádzať závažným komplikáciám a to včasnou diagnostikou. Ideálne v 5.-6. týždni tehotenstva.
Názory na to, kedy je možné po prekonanom mimomaternicovom tehotenstve najskôr otehotnieť, sa líšia. Niektorí lekári odporúčajú 2-3 mesiace, iní až pol roka.
Ak bol žene pri operácii odobratý vajcovod, jej plodnosť klesá, avšak nie nevyhnutne o 50 %. Ak je druhý vajcovod v poriadku a funguje správne, dokáže niekedy prevziať funkciu odstráneného vajcovodu a môže nasať vajíčko z opačnej strany.
Ak však druhý vajcovod nie je úplne v poriadku, šanca na spontánne otehotnenie významne klesá v závislosti od závažnosti nálezu a ďalších okolnostií, ktoré je vhodné prebrať s ošetrujúcim lekárom.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu