Melasma (melazma) je tmavé sfarbenie kože, ktoré sa objavuje u žien prevažne v tehotenstve. Kožné ochorenie postihuje aj ženy, ktoré užívajú antikoncepciu2 alebo hormonálnu substitučnú terapiu (HRT). Vďaka hormonálnym zmenám sa melasma objavuje aj u žien v období menopauzy. Má miernejšie príznaky v zimných mesiacoch.
Jediným príznakom sú tmavé nepravidelné škvrny vyskytujúce sa v tvári, na nose, perách a na čele. Škvrny sa objavujú postupne, nevyskočia na tvári naraz.
Melasma je spôsobená vplyvom ženských pohlavných orgánov, konkrétne estrogénu a progesterónu. Tie produkujú viac farbiva v čase, keď je koža vystavená slnku. Náchylnejšie na ochorenie sú ženy so svetlejšou pleťou, ktoré sa vystavujú intenzívnemu slnečnému žiareniu.
Ženy v tehotenstve majú zvýšenú hladinu estrogénu, progesterónu a MSH (melanycyte-stimulujúci hormón). Pri chloazme sa predpokladá, že je u ženy zvýšená hladina progesterónu, nie estrogénu a MSH.
Vplyv na vznik kožných škvŕn má tiež:
Do 12. týždňa tehotenstva je dôležité dbať na zvýšený príjem kyseliny listovej1, ktorá je obsiahnutá hlavne v zelenej zelenine, celozrnnom pečive a cereáliách.
Melasma má 4 rôzne typy pigmentových vzorov:
Melasma je viditeľná voľným okom, kedy možno na tvári chorého uvidieť tmavé pigmentové škvrny. Existenciu ochorenia melasma potvrdí dermatológ pomocou tzv. Wooda lampy.
Sfarbenie kože často mizne svojpomocne pár mesiacov po pôrode32. V niektorých prípadoch býva na liečbu využívanie perorálnej antikoncepcie alebo hormonálnej substitučnej terapie.
Liečbu je možné podporiť chemickými peelingami, galvanickým alebo ultrazvukovým ošetrením tváre, použitím laseru. Počas liečby sa musia ženy vyhýbať pobytu na slnku a používať chemické alebo fyzikálne blokátory proti slnečným lúčom.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu