Marginálny úpon pupočnej šnúry

S marginálnym úponom pupočnej šnúry sa počas tehotenstva stretne približne 5 % nastávajúcich mamičiek. Tento termín sám osebe neznie práve prívetivo, a tak sa veľa rodičiek, ktoré si ho vypočuli napríklad na tehotenskej poradni, zbytočne vystraší. Čo sa pod pojmom marginálny úpon pupočníka skrýva a aké to môže mať dôsledky na tehotenstvo či pôrod?
marginálny úpon pupočníka

Marginálny úpon pupočníka nepredstavuje pre bábätko žiadne riziko.

Pupočná šnúra

  • Pupočná šnúra spája pupok bábätka s placentou, pričom jej dĺžka môže dosahovať od 50 až 150 cm. Prechádzajú ňou tri pupočníkové cievy, ktorých krvný prietok je počas celého tehotenstva dôležitým ukazovateľom podmienok, ktoré bábätko v brušku má.
  • Hoci sa to teda nemusí zdať, pupočná šnúra je jedným z mnohých prvkov, ktoré zabezpečujú bezproblémový priebeh tehotenstva a vývoja bábätka. Avšak tak ako aj iné orgány, i pupočná šnúra môže spôsobiť nejednu komplikáciu. Prečítaj si o tom viac v našom samostatnom článku:

Pupočná šnúra

Bábätku počas celého tehotenstva zabezpečuje živiny a najčastejšie nastávajúcim mamičkám navodzuje obavy, či sa ich drobčekom napríklad neomotá okolo krku. Reč je o pupočnej šnúre, bez ktorej by dieťatko v maternici neprežilo a nemohlo by prosperovať. Kedy sa pupočná šnúra začne vyvíjať, aké sú jej funkcie, ktoré vyšetrenie sa na ňu zameriava a môže v tehotenstve či počas pôrodu spôsobiť nejaké komplikácie?


Čo je to marginálny úpon pupočnej šnúry?

  • Termín marginálny úpon pupočnej šnúry pomenúva jej menej časté umiestnenie na stene placenty. Konkrétne ide o okrajový úpon, ktorý sa väčšinou nachádza na spodnej časti placenty.
  • „Ukážkovým“ príkladom by totiž malo byť umiestnenie tohto úponu v strednej časti placenty. V 5 až 7 % tehotenstiev sa však vyskytne práve marginálny úpon, ktorý sa odhalí počas bežného ultrazvukového vyšetrenia na tehotenskej poradni, prípadne v priebehu niektorého z dôležitých screeningov v tehotenstve.
  • Síce môže tento nález nastávajúcu mamičku zbytočne vyľakať, v skutočnosti nejde o nič hrozivé. Tehotná žena sa nemusí nijako obmedzovať, pretože nejde o dôvod, ktorý by si žiadal napríklad rizikové tehotenstvo. Dieťatko si rastie v brušku naďalej a ak sa k marginálnemu úponu nepridružia iné komplikácie, prosperuje rovnako ako všetky zdravé bábätká vyvíjajúce sa v brušku.
  • Rovnako to platí aj pre vaginálny pôrod, na ktorý nemá marginálny úpon žiaden vplyv, až do okamihu tretej doby pôrodnej, teda pôrodu placenty.

Marginálny úpon pupočníka a pôrod

  • Ak ti počas vyšetrení v tehotenstve zistia marginálny úpon pupočnej šnúry, budú lekári k vaginálnemu pôrodu pristupovať s o niečo väčšou opatrnosťou. Hoci je tu malá pravdepodobnosť, že by tento spôsob úponu skomplikoval tretiu dobu pôrodnú, predsa len sa naskytá o niečo vyššie riziko, že by mohlo nastať komplikovanejšie odlúčenie placenty.
  • Pri bezproblémovom vaginálnom pôrode totiž nastáva odlúčenie placenty samovoľne po približne polhodine, ako na svet príde dieťatko. Marginálny úpon môže, no i nemusí spôsobiť, že sa odlučovanie placenty spontánne nezaháji, tým pádom vzniká vyššie riziko, že by tomuto procesu museli dopomôcť lekári, napríklad tzv. manuálnou lýzou, ktorá sa vykonáva po uspatí rodičky.
  • O manuálnej lýze a problémoch s odlučovaním placenty píšeme viac v našich samostatných článkoch:

Placenta adherens

Adherentná placenta môže skomplikovať aj predtým bezproblémový a hladký pôrod. Čo to placenta adherens vlastne je a ako postupujú lekári, ak sa na ňu vyskytne podozrenie? To sa dočítaš v našom článku, v ktorom sa venujeme poruchám inzercie placenty.

Placenta accreta, increta, percreta

Placenta môže v priebehu tehotenstva, ale i po pôrode dieťatka spôsobiť nejednu komplikáciu. O to viac dokáže nastávajúcej maminke navodiť strach i skutočnosť, že množstvo problémov súvisiacich s placentou nesie odborný názov. Dnes sa preto pozrieme na placentu accreta, increta a percreta. Čo sa za týmito pojmami skrýva, ako sa v praxi prejavujú a akým spôsobom môžu narušiť tretiu dobu pôrodnú?


Všetky spôsoby úponu pupočníka

V súvislosti s úponom pupočnej šnúry k placente sa môžeš stretnúť aj s ďalšími pojmami:

  • Centrálny úpon pupočníkainsertio centralis – úpon sa nachádza v strednej časti placenty. Ide o najčastejšie umiestnenie.
  • Marginálny úpon pupočníkainsertio marginalis – úpon sa nachádza v tesnej blízkosti okraja placenty.
  • Cievy pupočníka prechádzajú cez plodové blanyinsertio velamentosa – pupočník sa priamo neupína na placentu, ale jeho cievy voľne precházajú cez plodové obaly až k placente. Ide o raritný spôsob úponu, no o to viac nebezpečnejší. Hrozí tu totiž pretrhnutie obalov a tzv. vcestných ciev pupočníka, ktoré vedú k vnútromaternicovému krvácaniu s rizikom udusenia plodu.

Mohlo by ťa zaujímať

Prolaps pupočníka

Možno si sa už stretla s pojmom „prolaps“ či prepadnutie pupočníka. Hoci ide o viac-menej raritnú, no nesmierne závažnú komplikáciu v pôrodníctve, veľa nastávajúcich mamičiek nevie, čo si pod prolapsom pupočníka majú predstaviť. K akému javu tu teda dochádza a prečo je nebezpečný? To sa dozvieš v našom článku.

Dvojcievny pupočník

V tehotenstve môže niektoré mamičky vystrašiť informácia, že im bol zistený dvojcievny pupočník. O čo presne ide a čo sa pod týmto pojmom skrýva? Je dvojcievny pupočník závažný problém a vieme, prečo vôbec vzniká? Čítaj ďalej a dozvieš sa všetky odpovede.

Placenta praevia

Môže sa stať, že žena s bezproblémovým tehotenstvom odchádza z tehotenskej poradne s nálezom, ktorý ju nemálo vystraší. Nielenže to nečaká, ale nadovšetko poriadne ani nevie, čo všetko môže tento zvláštny termín v jej tehotenskej knižke znamenať. Hovoríme o vcestnej placente alebo placenta praevia – náleze popisujúcim nízke uloženie placenty. Čo to pre tehotnú ženu znamená a aké komplikácie môžu v súvislosti s tým nastať?


Viac o pupočníku na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s marginálnym úponom pupočnej šnúry

Máš skúsenosť s marginálnym úponom pupočnej šnúry?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke