Magnézium v tehotenstve

Magnézium v tehotenstve (tiež horčík alebo magnézium sulfát) sa využíva pri liečbe preeklampsie3 a ako tokolytikum pri hroziacom predčasnom pôrode6. V USA patrí medzi najčastejšie používané tokolytikum. Vzhľadom k tomu, že je účinný a má minimálne vedľajšie účinky, je aj u nás prvou voľbou lekára pri liečbe predčasného pôrodu. Ako tokolytikum sa využíva perorálne alebo intravenózne (magnesium sulfat).

užívanie magnézia v tehotenstve

Horčík pomáha udržiavať normálny krvný tlak, silné kosti a stabilný srdcový rytmus.

Odporúčaná denná dávka pre tehotnú ženu

Počas tehotenstva množstvo horčíka v organizme klesá až o 10%. Dochádza k jeho zvýšenej spotrebe, ale aj k častejšiemu vylučovaniu. Odporúčaná denná dávka je preto vyššia ako pre ženu, ktorá nie je tehotná.

Vek Odporúčaná denná dávka
Menej ako 19 rokov 400 mg
19 - 30 rokov 350 mg
31 rokov a viac 360 mg

Prírodne obsiahnuté magnézium

Magnézium sa vyskytuje:

  • zelená, listová zelenina, ako je špenát alebo mangold
  • orechy
  • fazuľa, hrach, sójové bôby
  • celozrnné obilniny

Magnézium je ľahšie stráviteľné v tejto prírodnej forme. Rovnako môže pomôcť aj minerálna voda s obsahom horčíka.

Prípravky s obsahom magnézia

  • Magne B6 (Sanofi-aventis)
  • Magnex (Vitabalans)
  • Magnerot (Wörwag Pharma)
  • Magnéziové tabletky - Magnesii lacti (Galvex)

Horčík by sa mal užívať medzi jedlami, neodporúča sa zapíjať kravským mliekom a kombinovať so železom. Medzi faktory výrazne znižujúce vstrebávanie horčíka v čreve patria:

  • potraviny s vysokým obsahom vápnika, fosfátu a zinku
  • nedostatok vitamínov B1, B2, B6
  • vláknina
  • vysoký príjem tukov a sacharidov

Okolo 36. týždňa tehotenstva dostáva väčšina žien radu, aby znížili alebo vynechali prípravky s magnéziom. Dôvodom je, že magnézium znižuje činnosť maternice. O tom, či má horčík schopnosť ovplyvniť kontrakcie pri pôrode sa však vedú medzi odborníkmi diskusie.

Vysoká hladina horčíka

Za bežných okolností predávkovanie horčíkom nehrozí. Medzi najčastejšie príznaky patrí:

  • ospalosť
  • hnačka
  • zvýšené potenie
  • poruchy srdcového rytmu - v krajnom prípade

Nedostatok horčíka

Nedostatok horčíka môže spôsobiť:

  • poruchy nervovej činnosti (zvýšená dráždivosť, kŕče)
  • nepravidelná srdcová činnosť
  • zvýšené riziko predčasného pôrodu6 alebo potratu3
  • lámanie nechtov
  • kazivosť zubov
  • porucha metabolizmu tukov, bielkovín a cukrov

Použité zdroje

  1. http://www.prolekare.cz/pdf?ida=pg_04_01_07.pdf
  2. http://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2003/03/18.pdf
  3. http://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/lifestyle-guide-11/supplement-guide-magnesium
  4. http://www.mamiweb.de/familie/magnesium-in-der-schwangerschaft-wozu-und-wieviel/1
  5. http://zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-miminko/clanek.phtml?id=745318
  6. http://www.magnesium.cz/
  7. Foto: ©Depositphotos.com/[belchonock]

Hodnotenia a skúsenosti s magnéziom v tehotenstve

Máš skúsenosť s magnéziom v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
festerka  11. máj 2018

Predčasný pôrod

Začala som rodiť v 33. týždni tehotenstva. V nemocnici som si poležala týždeň, kde mi dávali magnézium v infúziach. Žiadne iné lieky som nebrala, nebolo treba. Magnézium krásne pôrod aj bolesti zastavil. Po prepustení domov som v magnéziu pokračovala v pomerne vysokých dávkach. Ľudia (bežná laická verejnosť, nie lekári) ma strašili, že keď mi naordinovali tak veľa magnézia a že keď mi pôrod zastavili, že určite budem prenášať, že nakoniec mi budú musieť pôrod vyvolať a podobne. 2 týždne pred termínom pôrodu som magnézium vysadila, pretože už bol pomaly čas na pôrod a už ho nebolo potreba zastavovať. 3 dni po vysadení magnezia sa mi narodila zdravá dcérka a čo je najdôležitejšie v termíne, nie predčasne a ani som neprenanášala a ani nebolo treba pôrod vyvolávať. Mne magnézium zastavilo predčasný pôrod. :-)
9 ľudí považuje za užitočné
martinasenajova  9. feb 2017

Prenášanie oboch detí kvôli dlhodobému užívaniu mg

Aj mimo tehotenstva trpím syndrómom nepokojných nôh, nepríjemným brnením a mykaním najmä v noci alebo kedykoľvek v pokoji. V prvom tehotenstve sa to samozrejme zhoršilo a nemohla som kvôli tomu v noci ani spávať. Gynekológ mi odporučil užívať tablety magnézia.

V 29tt mi diagnostikoval prezretú placentu (početné kalcifikáty, no prietoky boli normálne), tak mi kázal magnézia užívať ešte viac. Dcéru som prenášala 14 dni, iný gynekológ mi pred vyvolaním pôrodu ešte povedal, že nemám pripravene pôrodné cesty a hlavička je vysoko. Neotvorila som sa ani na plných 10 a pôrod trval 22hodin. Pri druhom dieťati sa scenár s magnéziom opakoval kvôli nepokojným nohám a opuchom. Ako klasická slovenská matka, len slepo dôverujúca doktorovi, som po ničom nepátrala, nič neskúmala a brala veci ako sú. Druhu dcéru som opäť prenášala a 10 dni po TP ma hospitalizovali a vyvolali mi opäť pôrod.

Teraz čakám svoje tretie dieťa, začala som sa zaujímať o postupy , príčiny a následky. Radila som sa s viacerými lekármi a napokon aj s tým mojim. Ktorý mi pritakal na to, že pravdepodobnou príčinou oddialenia a jednoducho nepripravenej lenivej maternice bolo magnézium. Takže som ho vysadila a očakávam poslíčkov a spontánny pôrod! Budem informovať. No v skratke - ja som presvedčená že užívanie mg pôrod odďaľuje . Niekomu s problémami sa to hodí, no rodiť sa ma v 40., nie v 42. tt :-) peace :pray:
1 človek považuje za užitočné
janifer  24. mar 2015

Magnézium a alergické reakcie naň

Ja som magnézium Magne B6 v dávke 6 tabliet denne dlho nebrala, lebo sa mi objavil výsyp v dekolte. Poradili mi potom zmeniť značku. Užívala som Mg od firmy Galvex, ale aj tak pri vysokých dávkach telo regovalo takto. Nakoniec som zvolila cestu 3-4 ks tabliet denne. Bolo leto, mala som závrate a nízky tlak, úplne ma to magnézium odrovnalo, šetrila som sa, max. smeti som chodila vysypať a celodenná aktivita bolo vyloženie umývačky a zavesenie vypraného prádla. Po vysadení som sa zrazu cítila dobre a plná sily, aj som stihla dokúpiť výbavičku, lenže zas som začala opúchať.

Mg som užívala, lebo som sa začla otvárať "na dva prsty" a kleslo mi bruško. Doslova dieťa tlačilo na mechúr a pichalo ma v krčku maternice, pri kýchnutí mi unikol moč.

Syna som donosila do 36+4tt, narodil sa s mierami 51cm a 3200g. Teraz má 9 mesiacov a váži cez 11kg, bolo to väčšie dieťa.

Mg som užívala cca od 32 tt. Vysadiť na odporúčanie gynekológa som ho vysadila ku koncu 36tt. Čiže vo štvrtok vysadené magnézium a týždeň na to v stredu som už rodila. Praskla mi ráno plodová voda, príchod do nemocnice a hneď otvorená na 4 cm. Celý deň bez zmeny, len s miernymi bolesťami ako pri menzese. Potom pôrod po 21:00 s menšou dávkou oxytocínu.

Mg by som nabudúce užívala tiež minimálne do 36 tt. Syn napríklad mal slabo vyvinuté pľúca a bol týždeň v inkubátore.
2 ľudia považujú za užitočné
maminecka2  18. mar 2015

Magnezium ma zachránilo pre predčasným pôrodom

Počas môjho druhého tehotenstva, cca v 26. týždni mi začalo tvrdnúť bruško. Zistila som, že sú to kontrakcie a môžu vyvolať predčasný pôrod. Dokonca sa mi začal skracovať a otvárať krčok maternice. Takže som dostala za úlohu dopovať sa magnézioum. Bežne užívaný laktát magnézia ani v dávke 5 denne nepomáhal. Lekárnik mi poradil, že v laktáte (aj keď je označený 500) je len cca 50 mg horčíka, odporúčil mi oxid, kde je 250 mg horčíka. Stav sa zlepšil, samozrejme som musela dodržiavať prísny kľud na lôžku, nesedieť, nestáť, len ležať.

Magnézium mi vysadili v 36. týždni. Nakoniec sme to zdarne dobojovali a dieťatko sa mi podarilo donosiť. Rodila som len pár dní pred termínom, spontánne a netrvalo to ani 3 hodiny. Bála som sa, aby dieťatko nebolo hypotonické, ako som počula, že to môže spôsobiť nadmerne užívanie horčíka, ale nič také sa nestalo.

Asi je veľmi individuálne ako na ženu a jej pôrodné cesty zapôsobí magnezium. Mne zachránilo tehotenstvo a možno aj zdravie a život dieťatka. Lekárka mi až po pôrode povedala, že moj stav a nález na krčku bol veľmi vážny.

Určite by som ho nevysadila v 30-tom týždni, len aby sa stihli pôrodné cesty pripraviť na pôrod. Veď, čo ak by sa pôrod hneď spustil a dieťatko by sa narodilo takto predčasne? To budem radšej riskovať pôrod sekciou, ale v termíne alebo aspoň blízko neho.
9 ľudí považuje za užitočné
ripmajka  17. mar 2015

Nadmerné užívanie magnézia

Počas prvého tehotenstva mi zhruba od 16tt začalo tvrdnúť bruško a kedže som mala za sebou niekoľko neúspešných KET , tak som sa rozhodla na slovo poslúchať svojho gynekológa , ktorý mi doporučil užívanie Magnerotu (500 mg magnézia v jednej tabletke) 2x denne 2 tabletky. A ďalej som bohužial nepátrala ani po príčínách tvrdnutia bruška a ani po dôsledkoch takého extrémneho užívania Magnézia.

No a samozrejme rodila som cisárskym rezom, lebo moje pôrodné cesty neboli pripravené na pôrod. Ja som totiž až do pôrodu žiadnych poslíčkov nemala (tak úžasne môj kamarát Magnerot účinkoval) a aj môj vek nepridali a lekári neváhali a po 32 hodinách pôrodných bolestí a nejakých 12 hodinách podávania epidurálu sa rozhodli pre cisársky rez. :-(

Samozrejme, že som hned potom začala pátrať po príčinách a nakoniec som sa ich dozvedela z Webu a od skúsenej Duly, ktorá sa s takýmito rodičkami dosť často stretáva. Bohužiaľ.

Inak by som spravila 2 veci:
1. pila dostatočné množstvo tekutín a keby som magnezium predsa užívala
2. vysadila by som najneskôr v 30tt , aby mohlo prejsť telo prípravnou dobu.

PS: (trošku smutné) Moje druhé tehotenstvo s dvojičkami som síce dávala pozor na obe pravidlá, ale i tak som rodila cisárskym, lebo sa lekári obávali komplikácií |-|
7 ľudí považuje za užitočné

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke