Lanugo alebo „páperie“ – ak sa zvykneš zaujímať, ako sa tvoje bábätko v brušku vyvíja, určite si sa už s týmto pojmom stretla… O čo presne ide a akú má lanugo funkciu? Poď sa s nami pozrieť, prečo je dôležité, aby telíčko rastúceho dieťatka bolo pokryté jemnými chĺpkami.
Niektorí novorodenci sa môžu narodiť so zvyškami lanuga.
Čo je to lanugo?
- Ide o prvé ochlpenie bábätka. Predstaviť si ho môžeš ako tenučké jemné chĺpky pokrývajúce telo vyvíjajúceho sa plodu v maternici. Lanugo je vlastne základ pre rast nechtíkov či vláskov a neobsahuje žiaden pigment – chĺpky sú teda úplne priesvitné a takmer neviditeľné.
- Môže sa začať tvoriť už v 13. týždni tehotenstva,2 pričom sa na rozličných častiach tela vytvára v inom vývojovom štádiu. Ako prvé sú lanugom pokryté hlavička a tvár, o niečo neskôr oblasť chrbta, pliec a nôh.
- Rast lanuga eskaluje približne v 24. týždni tehotenstva, odkedy jeho tvorba ustáva a ochlpenie naopak začína postupne vypadávať. Po pôrode ho už bábätko nemá, prípadne sú badateľné len jeho zvyšky. O niečo iné je to u predčasne narodených detí – u nedonosených bábätiek môže byť lanugo poriadne viditeľné aj na chrbátiku či nohách. Do niekoľkých týždňov po pôrode však z pokožky zmizne.
Aká je funkcia prvého ochlpenia?
- Dieťaťko musí byť v maternici chránené pred pôsobením plodovej vody a lanugo zohráva podstatnú úlohu v tom, aby sa na jeho telíčku usadil mázok alebo vernix. Ide o bielo-žltú mazľavú hmotu, ktorá hydratuje pokožku, chráni ju pred vlhkosťou, ale aj látkami prítomnými v plodovej vode, ktoré by pre bábätko mohli byť škodlivé.
- Stále je predmetom výskumu i skutočnosť, že prvé chĺpky dokážu stimulovať rast vyvíjajúceho sa dieťaťa. Pri tom, ako sa v plodovej vode pohybuje, dochádza k vzniku jemných vibrácií, ktoré lanugo prenáša do senzorických receptorov v mozgu. Vďaka tomu sa uvoľňujú hormóny, ktoré okrem toho, že podnecujú jeho rast, prispievajú aj k upokojeniu dieťaťa.
Čo ak sa aj donosené bábätko narodí s chĺpkami po celom telíčku?
Ak má donosené dieťa na telíčku redšie či hustejšie lanugo, nejde o žiadnu vývojovú vadu. Nie je teda potrebné sa báť a už vôbec si nemusíš klásť otázky, ako sa ochlpenia, ktoré malo zmiznúť už v maternici, zbaviť. Jednoducho vypadne samo počas prvých týždňov, čo bude bábätko na svete. 🙂
Lanugo u dospievajúcich a detí
Lanugo sa môže objaviť aj v pubertálnom veku alebo v dospelosti. Predovšetkým sa začne vytvárať vtedy, ak človek trpí poruchami príjmu potravy (PPP) – telo tak reaguje na nedostatok tuku v organizme, ktorý plní termoregulačnú funkciu. Ak tuk chýba, snaží sa telo zahriať nadmerným ochlpením.
Mohlo by ťa zaujímať
Bábätko si v nej spokojne pláva, no zároveň musí byť chránené pred jej dlhodobým pôsobením. Jej objem zvyšuje tvoj hmotnostný prírastok počas tehotenstva a jej skoršie odtečenie môže spôsobiť problémy. Hovoríme o plodovej vode, inak nazývanej aj amniová tekutina. Poď s Modrým koníkom zistiť, aká je funkcia plodovej vody, čo obsahuje a ako sa v priebehu tehotenstva meria jej objem.
Orgán, ktorý je v ženskom tele iba počas tehotenstva a napriek tomu plní svoju funkciu aj pre niekoho iného. Reč je o placente alebo o plodovom koláči, ktorý v priebehu gravidity okrem iného vyživuje bábätko. Poď s Modrým koníkom zistiť, čo to placenta presne je, aké sú jej úlohy a aké komplikácie môže v tehotenstve spôsobiť.
Prečo sa niektoré bábätká narodia umazané vrstvou bieleho mázku? A má tento maz, ktorým sú pokryté, aj nejakú funkciu? Pravdou je, že špecifický mázok, ktorému sa hovorí aj vernix pri vývine dieťaťa nevzniká len tak – plní pre bábätko v maternici celú radu úloh. Poď sa pozrieť, čo to vernix je a prečo sa niektoré deti rodia s ním a iné zasa bez neho.
Viac o vývoji bábätka a tvojom tehotenstve na Modrom koníku
- Čo sa deje v jednotlivých týždňoch tehotenstva?
- Pozri sa, ako tvoje bábätko rastie a čo sa s tvojím telom deje v každom týždni tehotenstva. Okrem iného tu nájdeš aj informácie o tom, ako sa počas gravidity stravovať, aké vyšetrenia ťa čakajú či ako si poradiť s nepríjemnými príznakmi tehotenstva – tehotenská nevoľnosť1, kŕče v nohách alebo opuchy rúk a nôh.
- Tehotenstvo týždeň po týždni
- Opýtaj sa v odbornej Poradni
- Či už máš otázku ohľadom tvojho fyzického, alebo duševného zdravia, vývoja bábätka, vzťahov, alebo právnych a finančných záležitostí, môžeš ju položiť niektorému z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a môžeš sa pýtať aj anonymne.
- Diskutuj s ostatnými mamičkami
- Prezri si už založené diskusie alebo pokojne založ svoju vlastnú. S ostatnými užívateľkami našej stránky si môžete navzájom poradiť, jedna druhú inšpirovať alebo si vymeniť zdroje informácií. Diskusie sú zadarmo a vystupovať v nich môžeš aj anonymne.
- Diskusie zo sekcie „Starám sa o bábätko“