Kordocentéza

Prenatálna diagnostika ponúka v dnešnej dobe viacero možností a akonáhle sa počas bežných vyšetrení v tehotenstve objavia známky toho, že bábätko v maternici neprospieva, lekári môžu žene odporučiť aj podstúpenie invazívneho diagnostického zákroku. Radí sa k nim aj kordocentéza, teda punkcia pupočníka. Prečo sa dnes využíva menej ako ostatné indikované tehotenské vyšetrenia a ako v praxi prebieha?
ako sa robí kordocentéza

Kordocentéza predstavuje diagnostické vyšetrenie, ktorého úlohou je zistiť, či bábätko netrpí vývojovou alebo genetickou vadou.

Čo je to kordocentéza a ako prebieha?

  • Kordocentéza v praxi predstavuje odber krvi plodu z pupočníkovej cievy invazívnou metódou – teda zavedením ihly do pupočníka cez brušnú stenu matky. Zákrok prebieha pod neustálou kontrolou ultrazvuku a lekár smerovanie ihly monitoruje, aby sa predišlo poraneniu dieťaťa alebo vnútorných orgánov ženy.
  • Odber sa väčšinou robí z miesta, kde sa pupočník spája s placentou, pričom sa odoberá približne 3 až 4 ml krvi. Z takto získanej krvi sa stáva cenná vzorka nesúca nielen genetickú informáciu dieťaťa. Slúži na stanovenie krvnej skupiny dieťaťa, zistenie prípadnej infekcie v jeho organizme alebo zhodnotenie niektorých vývojových a genetických vád.
  • Podstúpenie kordocentézy lekár môže tehotnej žene len odporučiť, finálne rozhodnutie je však na nej. Hoci ide o najlepší možný spôsob, ako získať vzorku krvi plodu, v praxi sa kordocentéza využíva čoraz menej.

Prečo sa odber krvi z pupočníka plodu vykonáva?

  • Cieľom kordocentézy je potvrdiť, špecifikovať alebo vylúčiť niektoré vývojové vady či genetické poruchy dieťaťa. Výsledok je definitívny a na základe neho sa volia ďalšie kroky, medzi ktorými môže byť aj rozhodnutie ženy ukončiť tehotenstvo zo zdravotných dôvodov do 24. týždňa tehotenstva.
  • Vyšetrenie sa robí po tom, ako predchádzajúce screeningy preukážu isté podozrenie. Zvyčajne sa punkcia pupočníka vykonáva od 18. alebo až 20. týždňa tehotenstva. V porovnaní napríklad s amniocentézou18 alebo odberom choriových klkov ide o pomerne neskorý týždeň tehotenstva, zmienené dva invazívne zákroky sa môžu vykonávať už v prvom trimestri. Výhodou kordocentézy sú však skoré výsledky – zvyčajne sú k dispozícii do maximálne troch dní od odberu.

Riziká a komplikácie spojené s kordocentézou

Keďže ide o invazívny zákrok, sú s odberom spojené aj možné riziká. Najčastejšie ide o:


Mohlo by ťa zaujímať

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.

Priebeh tehotenstva

Ako vyzerá priebeh tehotenstva po jednotlivých týždňoch a kedy sa odohrávajú dôležité míľniky? V ktorých týždňoch ťa čakajú vyšetrenia, akým vývojom si prechádza bábätko a na základe čoho sa vlastne počíta termín pôrodu? Poď sa spolu s nami pozrieť, ako tehotenstvo prebieha od počatia až po pôrod.

Tehotenstvo po týždňoch

Každý týždeň tehotenstva so sebou prináša niečo nové. Niektoré udalosti síce nie sú navonok viditeľné, no vo vnútri tvojho tela sa aj potichu odohráva celé spektrum zmien. Bodaj by aj nie, veď v priebehu 40tich týždňov sa zo zhluku buniek stane bábätko. Pozri sa, čo ťa v jednotlivých týždňoch tehotenstva čaká a na čo by si nemala zabudnúť. Stačí kliknúť na týždeň, ktorý ťa práve zaujíma.


Viac o vyšetreniach v tehotenstve na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s kordocentézou

Máš skúsenosť s kordocentézou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke