Inštinkt hniezdenia počas tehotenstva alebo syndróm hniezdenia je daný pôsobením hormónov estradiolu, progesterónu a prolaktínu3 a geneticky naprogramovaným správaním. Inštinkt hniezdenia sa prejavuje predovšetkým u vtákov a u cicavcov a jedná sa o prípravu hniezda, pelechu, či obydlia na príchod potomkov. U ľudí bývajú inštinkty často potlačené alebo zmenené výchovou, naučeným správaním a vplyvom sociálneho prostredia, ale s tým, ako žena nakupuje potrebnú výbavičku a chystá prostredie bytu pre očakávané bábätko, inštinktívne správanie vypláva viac a viac na povrch.
Hniezdiaci inštinkt sa u žien obvykle objavuje okolo 5. mesiaca tehotenstva, ale môže sa objaviť aj neskôr alebo aj vôbec. Žena sa inštinktívne snaží zabezpečiť si bezpečné a pokojné miesto k pôrodu a ochrane novorodenca, psychicky sa pripravuje na nadchádzajúce životné zmeny. Hniezdenie môže prebiehať tak, že tehotná žena, niekedy aj nastávajúci otecko, majú nutkavú potrebu byť doma, dokončiť rozrobené projekty a rekonštruovať, prerobiť byt, vymaľovať ho, presťahovať nábytok alebo aspoň upratovať, či vyzdobiť prostredie.
Okrem dôležitých súčastí výbavičky pre bábätko3 má žena nutkanie nakupovať aj nepotrebné veci, príliš veľa oblečenia v jednej veľkosti, veci pre staršie dieťa. Dôležité je, aby nastávajúca mamička úplne nepodľahla nákupnému a upratovaciemu "šialenstvu", ale sústredila sa predovšetkým na vnímanie bábätka v brušku. Tiež by si mala dať pozor, aby sa fyzicky neprepínala, dostatočne odpočívala a starala sa o svojho partnera.
Najsilnejšie zvyčajne hniezdiaci inštinkt pôsobí tesne pred pôrodom32, od niekoľkých málo hodín pred začiatkom kontrakcií. Vtedy pomáha tehotnej žene sa duševne pripraviť na prirodzený pôrod2. Je to spravidla doba, kedy si žena uvedomí, že bude rodiť, či už je na to pripravená alebo nie. Žena hnaná hniezdiacim inštinktom má nabudené zmysly a je na svoju činnosť sústredená, čím ďalej viac sa uzatvára do seba a akékoľvek vyrušenie ju nahnevá, potrebuje ticho a kľud. Žena počúvajúca svojim vrodeným inštinktom počas tohto času za súčasť pôrodného " hniezda " považuje aj prítomné osoby. Vyberá si, koho chce mať pri sebe a koho nie. Je dokázané, že ženy, ktoré rodia v prítomnosti pôrodnej asistentky, ktorú poznajú, vyžadujú menej často lieky proti bolesti a sú viac spokojné so starostlivosťou pri pôrode.
Presun do pôrodnice, tamojšie cudzie prostredie, ruch nemocnice, pach dezinfekcie, otázky personálu a vyšetrenia často tento proces narušia, žena stráca koncentráciu, čo môže mať negatívny vplyv aj na priebeh pôrodu. Často sa zníži frekvencia a sila kontrakcií, pretože žena podvedome kontroluje prostredie, či je vhodné pre privedenie potomka na svet. Hniezdiaci inštinkt je vrodený ochranný prostriedok pre rodiacu matku i očakávané dieťa. Žena potrebuje čas, aby sa s prostredím zoznámila, uznala ho za vhodné k pôrodu a pôrod sa teda znovu rozbehol. Nie vždy to tak musí byť, psychicky citlivejšia žena potom nemusí byť schopná prirodzene porodiť.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu