Samotný termín „infarkt placenty“ znie nesmierne hrozivo, avšak ku podivu vo väčšine prípadov nebezpečný nie je. Iné je to ale v prípade, ak infarkt placenty zapríčiní jej nedostatočnosť. Aká je medzi týmito dvoma stavmi súvislosť, čo vlastne znamenajú a aké komplikácie prinášajú? Poď si o tom prečítať viac…
Prekonaný infarkt placenty, ktorý vedie k placentárnej nedostatočnosti, sa mnohokrát objaví až počas detailnejšieho ultrazvuku.
Čo je to infarkt placenty?
Infarkt placenty je v tehotenstve bežný a nie pre každú budúcu maminku predstavuje problém. Objaviť sa môže v ktoromkoľvek týždni tehotenstva v priebehu druhého a tretieho trimestra. Placenta je nesmierne prekrvená a prúdi ňou množstvo ciev. Práve ich narušenie spôsobuje placentárny infarkt – ak sa v niektorej z ciev alebo dokonca v celej časti cievneho riečiska naruší prietok krvi, nastáva odumretie danej časti placenty.
V spojitosti s infarktom placenty môžeš počuť dva odborné názvy, ktoré pomenúvajú ním vzniknuté problémy – ischémia placenty a insuficiencia placenty.
Ischémia placenty znamená odumretie časti placenty, dôsledkom ktorého sa oslabí jej funkcia.
Insuficiencia placenty je nedostatočnosť placenty. K dieťaťu tak neprúdi dostatok živín ani kyslíka, čo vedie k celému spektru ďalších problémov.
Kedy je infarkt placenty nebezpečný?
Nebezpečným sa stáva vtedy, ak pre svoju rozsiahlosť alebo početnosť spôsobí nedostatočnosť placenty. Menšie občasné prerušenie ciev v placente je v tehotenstve úplne normálne. Ak sa navyše vyskytne na okraji placenty, nejde o stav, ktorý by dieťa alebo tehotenstvo ako také mohol výrazne ohroziť.
Nie každý infarkt placenty teda predstavuje problém, drvivá väčšina z nich nemá žiadny dopad na tehotenstvo.
Vážnu komplikáciu ale predstavujú masívne a opakované infarkty placenty, ktoré vznikli v jej strednej časti – presne ony totiž vedú k placentárnej nedostatočnosti, pretože cievna štruktúra sa počas nich natoľko naruší, že nie je možné, aby placenta dieťa naďalej plnohodnotne vyživovala.
obezita, ktorá zvyšuje riziko vzniku tehotenskej cukrovky či vysokého krvného tlaku,
porucha zrážanlivosti krvi – vtedy narušenie ciev spôsobí vzniknutá krvná zrazenina.
Rozsiahly infarkt placenty, ktorý vedie k jej nedostatočnosti, sa však môže objaviť aj v tehotenstve, ktoré predtým napredovalo bez akýchkoľvek komplikácií.
Príznaky infarktu placenty
Závažný infarkt placenty je nebezpečný v tom, že žena väčšinou okamžite nepocíti príznaky, dôsledkom ktorých by urýchlene vyhľadala lekára. Nevníma bolesť, nevyskytuje sa krvácanie a prípadné iné symptómy sa v tehotenstve zvyknú bagatelizovať, pretože nie sú ničím špecifické a k tehotenstvu jednoducho patria. Menovite ide o opuchy na končatinách, točenie hlavy dôsledkom zvýšenia tlaku alebo bolesti hlavy.
Zaujímavosťou je, že väčšinou sa infarkt placenty definitívne potvrdí až po pôrode, kedy sa vykoná pitva placenty.
Väčšinou sa stredne rozsiahle infarkty placenty odhalia, respektíve sa na ne naskytne podozrenie pri bežnej kontrole v tehotenskej poradni. Vtedy lekár na ultrazvuku spozoruje:
Zaostávanie dieťaťa v raste – ide o najvýznamnejší symptóm infarktu placenty, ktorý sa prejaví nižšou hmotnosťou, akú by v danom týždni tehotenstva malo dieťa mať.
Nerovnomernú hrúbku placenty.
Nedostatočný prietok krvi v pupočnej šnúre.
Menší objem plodovej vody – tzv. oligohydramnion je vtedy spôsobený dôsledkom toho, že dieťa nemá dostatočný prísun kyslíka a živín, aby mohlo prispievať k tvorbe a obnove plodovej vody.
V tých najzávažnejších prípadoch pri rozsiahlom placentárnom infarkte nastáva veľmi rýchle odumretie dieťaťa v maternici. Hoci sa môžu vyskytnúť aj iné komplikácie, žena na to väčšinou príde tak, že prestane cítiť jeho pohyby.
Čo ak infarkt placenty spôsobí jej nedostatočnosť?
V takom prípade, žiaľ, lekári nemajú veľa možností. Keďže dieťa zaostáva v raste, je zrejmé, že placenta ho do termínu pôrodu už viac nebude schopná naplno vyživovať. Vtedy všetko závisí od toho, v ktorom týždni tehotenstva sa nález objaví:
Po 24. týždni tehotenstva sa už uvažuje o predčasnom pôrode.
Pred 24. týždňom tehotenstva je prioritou je udržať tehotenstvo čo najdlhšie a zabezpečiť zlepšenie podmienok, ktoré dieťa v maternici má. Avšak napriek všetkej snahe je, žiaľ, možné, že dôjde k potratu.
Video: Všetko o predčasnom pôrode
Rozhovor s odborníkom: doc. MUDr. Kamil Biringer, PhD.
Ak sa nenájde príčina, ktorá viedla k infarktu placenty a následne k jej nedostatočnosti, riziko, že by sa tento stav zopakoval aj v ďalšom tehotenstve, je veľmi malé.
Iné je to však v prípadoch, že sa príčina nájde a súvisí napríklad s poruchou zrážanlivosti krvi matky alebo chronickým vysokým tlakom. Vtedy sa do ďalšieho tehotenstva už vstupuje s faktormi, ktoré riziko masívneho infarktu s fatálnymi následkami znovu zvyšujú.
Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
Pridaj sa do tematickej skupiny
V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
Diskutuj v našich fórach o čomkoľvek, čo ťa zaujíma, trápi alebo čím si práve prechádzaš. Zapoj sa do už existujúcej diskusie, no pokojne môžeš vytvoriť aj svoje vlastné vlákno.