Predčasné ukončenie tehotenstva predstavuje v živote ženy nesmierne náročné obdobie, nech už prebieha z akýchkoľvek dôvodov a akýmkoľvek spôsobom. Aké faktory možno považovať za dôvody na ukončenie tehotenstva? To sa dozvieš v našom článku.
Podstúpiť interrupciu je pre ženu nesmierne ťažké rozhodnutie.
Ukončenie tehotenstva
Hoci sa v tomto článku budeme venovať výhradne umelému ukončeniu tehotenstva, tento pojem môže byť chápaný v rôznych súvislostiach:
Umelé ukončenie tehotenstva, teda interrupcia – môže prebehnúť do 12. týždňa tehotenstva alebo maximálne do 24. týždňa tehotenstva, ak sú na to zdravotné dôvody matky či plodu.
Do 12. týždňa tehotenstva na žiadosť matky – žena vypĺňa informovaný súhlas, pričom nemusí mať pádny dôvod k tomuto rozhodnutiu. Môže sa teda pre interrupciu rozhodnúť z akéhokoľvek dôvodu, či už ide o neschopnosť postarať sa o (ďalšie) dieťa dôsledkom nepriaznivej finančnej situácie atď…
Do 24. týždňa tehotenstva, ak sú na to zdravotné indikácie – môže ísť o zdravotný problém na strane matky alebo o vývojovú, genetickú či chromozomálnu vadu plodu.
O interrupcii máme samostatný článok, dozvieš sa v ňom napríklad priebeh interrupcie či cenu tohto zákroku:
Dôvody na umelé ukončenie tehotenstva na strane matky
Indikáciou na vykonanie interrupcie sú také zdravotné problémy tehotnej ženy, na ktoré by malo tehotenstvo nepriaznivý vplyv, prípadne by znemožňovalo liečebný postup:
Interné ochorenia – patria sem okrem iného vybrané choroby srdca a cievneho systému, vybrané ochorenia pľúc, obličiek a tráviaceho ústrojenstva, závažné poruchy krvotvorby, vybrané infekčné ochorenia (napríklad hepatitída typu B) či cukrovka, ktorej priebeh by tehotenstvo komplikovalo.
Onkologické ochorenia – zhubné nádory, ktoré si žiadajú okamžitý operačný zákrok alebo liečbu v podobe chemoterapie, rádioterapie, atď.
Urologické ochorenia – okrem porúch funkcie obličiek sem patrí aj situácia, ak žene bola odobratá jedna oblička, prípadne je jedna z obličiek nedostatočne vyvinutá.
Ortopedické ťažkosti – do tejto skupiny sú zaradené také ortopedické ochorenia, ktoré by tehotenstvo ešte viac zhoršovalo.
Reumatologické ochorenia – okrem iného aj reumatoidná artritída a dna v pokročilých štádiách.
Pľúcne ochorenia – napríklad tuberkulóza.
Neurologické ochorenia – napríklad roztrúsená skleróza, encefalitídy a iné.
Psychiatrické ochorenia – patria sem psychiatrické ochorenia ženy, ale aj ochorenia otca, ktoré sú dedičné. V praxi ide o ťažšie formy psychózy či ťažké závislosti, ktoré sú v čase tehotenstva v štádiu, v ktorom sa už závislosť prejavuje poruchami povahy.
Závažné kožné ochorenia – napríklad lupus a iné.
Gynekologické a pôrodnícke ochorenia – hyperemesis gravidarum (ťažká forma tehotenskej nevoľnosti)1, ktorá vedie k poškodeniu orgánov ženy, nepriaznivá anamnéza v predchádzajúcich tehotenstvách po pôrode.
Dôležitá informácia: Zoznam ochorení, syndrómov a porúch je nesmierne dlhý a zahŕňa množstvo špecifických chorôb. Možnosť umelého prerušenia tehotenstva je preto potrebné konzultovať s odborníkmi, ktorí žene najlepšie odpovedia na jej otázky, či môže alebo nemôže podstúpiť interrupciu zo zdravotných dôvodov.
Dôvody na umelé ukončenie tehotenstva na strane plodu
Genetické poruchy:
závažné dedičné choroby a vady, ktorých mieru rizika alebo definitívne potvrdenie treba doložiť výsledkami z prenatálnej diagnostiky – väčšinou ide o výsledky z odberu plodovej vody18 alebo odberu choriových klkov. Patria sem napríklad trizómie, ako je Downov syndróm,2 rázštep chrbtice a iné raritné ochorenia plodu.
Kedy nie je možné podstúpiť interrupciu?
V ojedinelých prípadoch sa môže stať, že žene bude žiadosť o interrupciu zamietnutá. Hoci ide skôr o výnimočné situácie, predsa len je dobré ich spomenúť:
Ak by interrupčný zákrok vážne ohrozil zdravotný stav alebo život ženy – túto skutočnosť posudzuje lekár na základe aktuálneho zdravotného stavu tehotnej ženy.
Ak už v minulosti podstúpila interrupciu, od ktorej neubehlo viac ako 6 mesiacov a:
žena ešte dvakrát nerodila,
nedovŕšila vek 35 rokov,
nie je dôvodné podozrenie, že otehotnela dôsledkom trestného činu (znásilnenie).
Video: Interrupcia – ako sa vyrovnať s týmto rozhodnutím
Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.
Diskusie
Nechaj si poradiť alebo si len prečítaj už vzniknutý obsah v našich fórach. V jednotlivých diskusiách určite nájdeš niečo, čo ťa zaujme. A ak náhodou nie, pokojne vytvor vlastné vlákno a počkaj si na reakcie ostatných užívateľov našej stránky.