Hypertrofia plodu

V tehotenstve sa isté percento nastávajúcich mamičiek môže stretnúť s pojmom hypertrofia plodu. Čo to presne znamená, ak je plod hypertrofický, ako k tomuto zisteniu pristupujú lekári a môže nadmerná veľkosť novorodenca ovplyvniť i pôrod? Na to sa pozrieme v našom článku.
plod je väčší o 3 týždne

Hypertrofia plodu sa môže navonok preukázať aj nadmerne zväčšeným bruškom.

Čo je to hypertrofia plodu?

  • Pojem hypertrofia plodu pomenúva také bábätko v maternici, ktorého odhadovaná hmotnosť prevyšuje 90 alebo 95 percentil hmotnosti priemerných váhových hodnôt plodu v danom týždni tehotenstva. V prípade váhového odhadu v okolí termínu pôrodu existuje hranica 4500 g – aj vtedy lekári označia bábätko ako hypertrofické. Laicky povedané, ide teda o „veľké bábätko.“
  • Hypertrofia sa väčšinou stanoví v konečných štádiách tehotenstva na ultrazvukovom vyšetrení. Identifikátorom sú špecifické parametre, ktoré lekár ultrazvukom zmeria, a takisto sú ním niekedy aj zvláštne, akoby zdvojené srdcové ozvy dieťatka. Medzi ďalšie charakteristické črty hypertrofie patria silné lebečné kosti a zúžené fontanely.
  • Často je skutočnosť, že žena „čaká väčšie bábätko,“ viditeľná aj navonok, napríklad nadmerne veľkým bruškom pre daný týždeň tehotenstva. Rovnako aj lekári zvyknú spozornieť, ak na základe niekoľkých parametrov odhadnú nadmerné zväčšenie maternice.

Príčiny hypertrofie plodu

Najčastejšie sa za príčinu nadmerne veľkého dieťaťa v maternici považujú tieto faktory:

  • Dedičné faktory – pôrod väčších detí sa môže „dediť“ po priamej rodinnej línii.
  • Prenášanie – ak sa dieťatko narodí po termíne, je prirodzené, že je vyššia aj jeho hmotnosť.
  • Cukrovka matky – tehotné ženy, ktoré trpeli pred tehotenstvom cukrovkou, majú vyššie riziko, že porodia väčšie bábätko.

Riziká hypertrofie plodu

  • V porovnaní s bábätkami, ktorých hmotnostný odhad spadá do priemerných tabuliek, pri hypertrofickom plode je o niečo vyššie riziko jeho úmrtia v maternici. Najväčšou hrozbou je nedostatok kyslíka a následné dusenie, ktoré sa odborne nazýva hypoxia plodu.

Existuje „liečba“ hypertrofie plodu?

  • Väčší plod o niekoľko týždňov je vo väčšine prípadov pre lekárov „len“ signálom, že treba mamičku a tehotenstvo starostlivejšie monitorovať. V praxi teda mamička dochádza do tehotenskej poradne na častejšie kontroly, kde sa sledujú predovšetkým ozvy dieťaťa na kardiotokografe, prietoky v pupočníku, ktoré okrem iného zabezpečujú aj prívod kyslíka, a funkčnosť placenty.
  • V prípade akýchkoľvek podozrení volia lekári akútny predčasný pôrod alebo akútny pôrod, ak je tehotenstvo v približnom termíne pôrodu.

Pôrod hypertrofického novorodenca

  • Spôsob, akým sa bude viesť pôrod hypertrofického novorodenca, závisí od veľkosti matkinej panvy, nadmerného hmotnostného prírastku plodu a jeho polohy a obvodu hlavičky. Často sa totiž stáva, že takto veľké dieťatko nie je schopné zaujať polohu vhodnú na vaginálny pôrod a až do konca tehotenstva zostáva napríklad v priečnej polohe, ktorá je vždy indikáciou k cisárskemu rezu. Rovnako príliš veľká hlavička horšie vstupuje do vchodu pôrodných ciest.
  • Hoci sa kedysi nadmerne veľké dieťa stávalo automaticky príčinou cisárskeho rezu, dnes tomu už tak nie je. Je teda na posúdení lekára, či žene odporučí pôrod cisárskym rezom, alebo zhodnotí, že jej panva je dostatočne veľká na prirodzený pôrod a bábätko má ideálnu polohu na prechod pôrodnými cestami.
  • Pri vaginálnom pôrode väčšieho novorodenca je však potrebné počítať aj s vyššou mierou komplikácií – napríklad je sťažený pôrod ramienok, pretože v tejto časti je telíčko širšie ako hlavička. Nie je teda výnimkou, že sa bábätko zakliesni práve plieckami a lekári musia voliť manuálnu extrakciu.
  • Dôležité je takisto spomenúť, že prirodzený pôrod veľkého dieťaťa dokáže skomplikovať aj tretiu dobu pôrodnú – teda čas bezprostredne po prirodzenom pôrode dieťaťa, kedy nasleduje pôrod placenty. Vzniká tu vyššie riziko pôrodného alebo popôrodného krvácania, pretože nadmerne zväčšená maternica sa môže nedostatočne sťahovať a rozťahovať.

Opak hypertrofie – vnútromaternicová rastová retardácia plodu

  • Opakom hypertrofie je stav, ktorému sa odborne hovorí vnútromaternicová rastová retardácia plodu, no tento termín môžeš nájsť aj ako rastová reštrikcia plodu. Bábätko vtedy v raste zaostáva a na rozdiel od hypertrofie, v tomto prípade lekári zvyknú podnikať isté kroky.
  • Prečítaj si viac o rastovej reštrikcii plodu v našom samostatnom článku:

Vnútromaternicová rastová retardácia plodu

Informácia, že dieťatko zaostáva v raste a je o pár týždňov menšie ako plody, ktoré sú v rovnakom týždni tehotenstva, vystraší každú nastávajúcu mamičku. Čo to znamená, ak dieťatko trpí rastovou reštrikciou či rastovou retardáciou a aké môžu byť príčiny?


Mohlo by ťa zaujímať

Veľkosť plodu počas tehotenstva

Snáď každú nastávajúcu mamičku zaujíma, ako si v brušku rastie jej bábätko. Zatiaľ čo pre ne je to skôr zaujímavosť, lekári sa na rast plodu pozerajú trochu inou optikou. Veľkosť plodu je totiž jedným z množstva dôležitých ukazovateľov, či sa bábätko vyvíja správne a či má v maternici ideálne podmienky. Poď sa pozrieť, aké sú priemerné hodnoty rastu plodu a v ktorých týždňoch zaznamenáva ohromné míľniky.

CRL plodu

Čo znamená skratka CRL v tehotenskej knižke a prečo je tento údaj dôležitý? Ako to súvisí s veľkosťou a vývojom bábätka a kedy ťa lekár môže poslať na doplnkové vyšetrenia, ak by sa mu niečo nepozdávalo? Poď sa s nami pozrieť, ako v tvojom brušku rastie bábätko a prečo je dôležité to v prvých týždňoch tehotenstva starostlivo sledovať.

Nedostatočnosť placenty

Nedostatočnosť placenty môže byť spôsobená mnohými faktormi, avšak vo výsledku vždy vedie ku komplikáciám, ktorých sa v tehotenstve bojí každá nastávajúca mamička. Prečo nedostatočnosť placenty vôbec vzniká a aké má dôsledky? To sa dozvieš v našom článku.


Viac o veľkosti plodu na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s hypertrofiou plodu

Máš skúsenosť s hypertrofiou plodu?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke