V tehotenstve sa isté percento nastávajúcich mamičiek môže stretnúť s pojmom hypertrofia plodu. Čo to presne znamená, ak je plod hypertrofický, ako k tomuto zisteniu pristupujú lekári a môže nadmerná veľkosť novorodenca ovplyvniť i pôrod? Na to sa pozrieme v našom článku.
Hypertrofia plodu sa môže navonok preukázať aj nadmerne zväčšeným bruškom.
Najčastejšie sa za príčinu nadmerne veľkého dieťaťa v maternici považujú tieto faktory:
Informácia, že dieťatko zaostáva v raste a je o pár týždňov menšie ako plody, ktoré sú v rovnakom týždni tehotenstva, vystraší každú nastávajúcu mamičku. Čo to znamená, ak dieťatko trpí rastovou reštrikciou či rastovou retardáciou a aké môžu byť príčiny?
Snáď každú nastávajúcu mamičku zaujíma, ako si v brušku rastie jej bábätko. Zatiaľ čo pre ne je to skôr zaujímavosť, lekári sa na rast plodu pozerajú trochu inou optikou. Veľkosť plodu je totiž jedným z množstva dôležitých ukazovateľov, či sa bábätko vyvíja správne a či má v maternici ideálne podmienky. Poď sa pozrieť, aké sú priemerné hodnoty rastu plodu a v ktorých týždňoch zaznamenáva ohromné míľniky.
Čo znamená skratka CRL v tehotenskej knižke a prečo je tento údaj dôležitý? Ako to súvisí s veľkosťou a vývojom bábätka a kedy ťa lekár môže poslať na doplnkové vyšetrenia, ak by sa mu niečo nepozdávalo? Poď sa s nami pozrieť, ako v tvojom brušku rastie bábätko a prečo je dôležité to v prvých týždňoch tehotenstva starostlivo sledovať.
Nedostatočnosť placenty môže byť spôsobená mnohými faktormi, avšak vo výsledku vždy vedie ku komplikáciám, ktorých sa v tehotenstve bojí každá nastávajúca mamička. Prečo nedostatočnosť placenty vôbec vzniká a aké má dôsledky? To sa dozvieš v našom článku.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu