Život nás vie prekvapiť aj situáciami, s ktorými vopred nepočítame a aj počas tehotenstva nastávajúca maminka môže byť postavená pred voľbu, ktorá doslova láme srdce. Jedným z takýchto momentov je rozhodnutie, či podstúpiť alebo nepodstúpiť fetoredukciu, teda redukovanie počtu plodov. Prečo sa k tomuto kroku zvykne pristupovať a ako zákrok prebieha?
Fetoredukcia alebo selektívna fetocída predstavuje emocionálne náročný zákrok ako budúcu maminku, tak aj pre lekára.
Čo je to fetoredukcia a prečo sa vykonáva?
- Tento medicínsky úkon v tehotenstve môžeš nájsť pod názvami: redukcia embryí či selektívna fetocída. Zákrok sa vo výnimočných prípadoch môže týkať tých budúcich maminiek, ktoré čakajú viac ako jedno dieťatko, no najčastejšie sa k nemu pristupuje pri trojčatách alebo štvorčatách.
- Ide o zníženie počtu plodov v maternici, ktoré žena podstupuje do 12. týždňa tehotenstva, po absolvovaní prvotrimestrálneho screeningu. Do tohto týždňa je možné absolvovať fetoredukciu z vlastnej vôle, napríklad zo strachu, či žena zvládne starostlivosť o tri a viac detí. Ak sa objaví závažná zdravotná indikácia, sa fetoredukcia môže vykonať aj neskôr – do 24. týždňa tehotenstva, no čím pokročilejší je týždeň tehotenstva, o to viac sa zvyšuje riziko spontánneho potratu po zákroku.
- Dôvody na podstúpenie fetoredukcie:
- tehotenstvo s viac ako dvomi plodmi (často ide o tehotenstvo po umelom oplodnení),
- ak sa pri viacpočetnej gravidite vyskytne relevantné riziko komplikácií, ktoré by mohli ohroziť zdravotný stav budúcej mamičky alebo tehotenstvo celkovo,
- na zníženie rizika predčasného pôrodu,6
- pri dvojčatách1 sa fetoredukcia volí v prípade, že sa u jedného z dvojčiat potvrdila vývojová vada, alebo sa vyskytol problém na strane placenty, ktorá nie je schopná vyživovať oba plody súčasne rovnakým tempom a jeden z plodov v raste zaostáva.
Ako fetoredukcia prebieha?
- Fetoredukcia sa robí buď v lokálnej, celkovej alebo spinálnej anestézii – záleží od konkrétneho pracoviska a preferencií tehotnej ženy.
- Je dosť možné, že lekár v prípade nutnosti absolvovať tento zákrok žene odporučí, aby ho podstúpila v Českej republike. Najčastejšie ide o mestá: Brno, Zlín alebo Olomouc.
- Priebeh fetoredukcie:
- Celý povrch bruška sa vydezinfikuje.
- Následne prebieha ultrazvukové vyšetrenie, pri ktorom sa zohľadňuje poloha jednotlivých plodov, poloha placenty a pupočných šnúr.
- Cez brušnú stenu sa zavedie ihla, ktorá sa po celý čas monitoruje ultrazvukom – často má ihla pre lepšiu viditeľnosť aj kontrastnú špičku.
- Do pupočnej šnúry redukovaného plodu sa vstrekne roztok chloridu draselného, ktorý do niekoľkých minút spôsobí zástavu srdca. Výnimočne sa chlorid draselný vstrekuje priamo do srdca.
- Redukovaný plod buď v maternici zostáva, alebo je vypudený vo forme slabšieho krvácania. Závisí to od týždňa tehotenstva, v ktorom sa žena v čase zákroku nachádza, a od skutočnosti, či majú plody samostatný plodový vak.
- Redukuje sa plod, ktorý je najvzdialenejší od krčka maternice, prípadne ten, u ktorého sa potvrdila vývojová vada.
Opatrenia po selektívnej fetocíde
- Pred fetoredukciou je žena hospitalizovaná, pričom je ťažké stanoviť, ako dlho v nemocnici po zákroku pobudne. Túto skutočnosť totiž ovplyvňuje veľké množstvo faktorov – prípadné komplikácie po zákroku, zdravotný stav rodičky, atď… Najčastejšie sa však žena po siedmich dňoch prepúšťa domov a do nemocnice dochádza každý týždeň na pravidelné kontroly.
- Rekonvalescencia trvá približne 14 dní po zákroku, pričom by žena mala dodržiavať pokojový režim, vyhýbať sa náročným aktivitám a sexuálnemu styku.
Riziká a komplikácie fetoredukcie
Selektívna fetocída so sebou nesie istú mieru rizika, a to počas zákroku, ako aj po ňom.
Komplikácie počas fetoredukcie:
- krvácanie,
- odlúčenie placenty,
- vznik infekcie,
- spustenie kontrakcií.
Riziká po fetoredukcii:
- V závislosti od týždňa tehotenstva, v ktorom sa zákrok vykonáva, sa zvyšuje riziko spontánneho potratu od 5% až do 30%. Vo všeobecnosti sa riziko potratu pri fetoredukcii niekoľkonásobne zvyšuje od 16. týždňa tehotenstva.
Mohlo by ťa zaujímať
Transfúzny syndróm dvojčiat – TTTS
Viacpočetné tehotenstvo vystavuje nastávajúcu mamičku i tehotenstvo samotné vyššej miere rizika a komplikácií. Práve tehotenstvo s dvojičkami totiž môže priniesť i také problémy, s ktorými sa jeden plod v brušku nikdy nestretne. Medzi tieto závažné stavy patrí aj transfúzny syndróm dvojčiat. O čo presne ide, čím je tento syndróm špecifický a aké sú jeho dôsledky?
Syndróm miznúceho dvojčaťa
S rozvojom technológií a zvyšujúcou sa dostupnosťou lekárskej starostlivosti sa začal zlepšovať aj dohľad nad tým, aké problémy sa môžu v tehotenstve vyskytnúť. Jeden takýto príklad si týka viacplodovej tehotnosti a javu, ktorý sa nazýva syndróm miznúceho dvojčaťa. Bol objavený pomerne nedávno, práve vďaka skorému a kvalitnému ultrazvukovému vyšetreniu. Čo to syndróm miznúceho dvojčaťa vlastne je a vieme, prečo k nemu dochádza?
Potrat predstavuje nepochybne jednu z najhorších skúseností, ktoré ťa v živote môžu postretnúť, či už hovoríme o spontánnom potrate alebo alebo rozhodovaní, či pôjdeš na umelé prerušenie tehotenstva.
Viac o tehotenstve na Modrom koníku
- Spýtaj sa odborníka
- Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
- Pridaj sa do tematickej skupiny
- V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
- Tematické skupiny