Možno si už v súvislosti s tehotenstvom počula o preeklampsii a eklampsii. Vieš však presne, o aké ochorenia alebo prejavy ide, v čom sú rozdielne a aké symptómy ich sprevádzajú? Ak ti tieto ťažšie sa vyslovujúce termíny nič nehovoria, poď si prečítať, čo sa za nimi skrýva. V skutočnosti totiž ide o život ohrozujúci stav, ktorého príznaky by mala poznať každá nastávajúca maminka.
Eklampsia je život ohrozujúci stav, pri ktorom je potrebné urýchlene konať.
Čo je to eklampsia?
Eklampsia predstavuje najzávažnejšiu komplikáciu preeklampsie, teda tehotenského ochorenia, ktorého najčastejšie prvotné symptómy sú zvýšený krvný tlak,1 zvýšená bielkovina v moči alebo nadmerná tvorba opuchov.
Eklampsiu možno považovať za následok neliečenej preeklampsie, ktorú sprevádza eklamptický záchvat, pri ktorom treba urýchlene poskytnúť lekársku pomoc. Z toho dôvodu sú nesmierne dôležité pravidelné merania tlaku na tehotenskej poradni a sledovanie hladiny bielkovín v moči.
Len výnimočne sa stáva, že eklampsia nastúpi bez predchádzajúcej preeklampsie, čím sa ešte viac zvyšuje jej závažnosť.
Rozdiely medzi preeklampsiou a eklampsiou
Preeklampsia
Eklampsia
Ochorenie vyskytujúce sa v tehotenstve, vzhľadom na týždeň tehotenstva, v ktorom sa objaví, sa rozdeľuje na včasnú a neskorú preeklampsiu.
Dôsledok neliečenej preeklampsie, vážny a život ohrozujúci stav.
Prejavuje sa zvýšeným krvným tlakom, opuchmi a zvýšenými hodnotami bielkovín v moči.
Príznakom sú zvýšený krvný tlak, silné bolesti hlavy, ktoré zakrátko vedú k tonicko-klonickým kŕčom.
Skorá liečba je väčšinou úspešná, výnimočne vedie k predčasnému pôrodu.
Veľmi často vedie k predčasnému pôrodu.
Pri úspešnej liečbe nedochádza k ďalším komplikáciám.
Eklampsia môže poškodiť nervový systém, srdce, obličky.
Medzi prvé príznaky eklampsie, ktoré môžu aj nemusia predchádzať eklamptickému záchvatu, patria:
nevoľnosť a zvracanie, ktoré mali rýchly nástup,
silná a prudká bolesť hlavy sprevádzaná závratmi,
poruchy videnia.
Nebezpečenstvo eklampsie spočíva v tom, že vedie k predčasnému pôrodu.6 Po diagnostikovaní eklampsie, väčšinou po prekonaní eklamptického záchvatu, sa totiž okamžite zahajuje liečba, ktorej súčasťou je najčastejšie aj urgentné ukončenie tehotenstva cisárskym rezom60 bez ohľadu na týždeň tehotenstva.
Eklamptický záchvat a tonicko-klonické kŕče
Typickým príznakom eklampsie je eklamptický záchvat, v ktorom badať tzv. tonicko-klonické kŕče. Tie sa začínajú náhlou stratou vedomia, pričom charakteristickým prejavom môže byť pád sprevádzaný hlasným výkrikom. Následne sa dostavuje tonický kŕč, pri ktorom sa zastavuje dych a začína modrieť tvár. Táto fáza je vystriedaná klonickými kŕčmi, pre ktoré sú typické rytmické zášklby celého tela, pomočenie a dýchanie, pri ktorom osoba chrčí. Nie je výnimkou, ak žena po prekonaní eklamptického záchvatu upadne do kómy.
Eklamptický záchvat sa v mnohom podobá na záchvat epilepsie – objaviť sa môže aj nadmerné slinenie.
Eklamptický záchvat je spôsobený látkami, ktoré uvoľňuje placenta. Dôsledkom nich dochádza ku kŕčovitým sťahom ciev v mozgu, čo vedie k typickým prejavom tohto záchvatu.
Liečba eklampsie
Akonáhle sa dostavia kŕčovité stavy, žena musí byť urýchlene prevezená do nemocnice. Tam sa jej podávajú sedatíva, magnézium a kyslík s cieľom znížiť krvný tlak a stabilizovať jej organizmus. Následne sa pristupuje k pôrodu cisárskym rezom, čím sa zachraňuje život ako tehotnej žene, tak aj dieťaťu. Aktuálny týždeň tehotenstva sa, žiaľ, neberie do úvahy, pretože vzhľadom k závažnosti tohto stavu nie je možné vyčkávať.
Dôvodom, prečo sa volí urgentný pôrod, je fakt, že jedinou účinnou liečbou, ktorá dokáže zachrániť život matke, je odstránenie placenty z tela. Práve tento úkon môže dopomôcť k stabilizácii zdravotného stavu. Potom sa pristupuje k ďalšej liečbe, na ktorú majú vplyv následky, ktoré eklamptický záchvat v organizme zanechal.
Eklampsia a ďalšie tehotenstvo
Ak sa eklampsia objavila v prvom tehotenstve, lekári budú v prípade druhého tehotenstva nesmierne opatrní. Tento stav sa totiž môže aj nemusí zopakovať v ďalšom tehotenstve. Každopádne sa však priprav na častejšie kontroly v tehotenskej poradni a je dosť možné, že podstúpiš aj niektoré doplnkové vyšetrenia v špecializovaných ambulanciách.
Eklampsia a HELLP syndróm
Keďže sa riziko výskytu HELLP syndrómu zvyšuje pri rozvinutej preeklampsii, na ktorú je vo väčšine prípadov zasa úzko navazianá eklampsia, predstavuje HELLP syndróm ďalšiu potenciálnu nástrahu pre ženy s eklampsiou a preeklampsiou.
HELLP syndróm je stav, ktorý vážne ohrozuje život dieťaťa aj matky. Najväčšmi sa vyskytuje v treťom trimestri, no jeho akútny nástup môže skomplikovať aj pôrod, prípadne prvé dni popôrodného obdobia. Ide o poruchu funkcie pečene a problematickú krvotvorbu – konkrétne prebieha rozpad červených krviniek a prudko klesá hodnota krvných doštičiek.
Rovnako ako eklampsia, aj HELLP syndróm vedie k okamžitému pôrodu cisárskym rezom.
Video: „Nie každá žena má tehotenstvo bezproblémové“
Rozhovor s odborníkom: vedúci lekár IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač
V našom videu sa dozvieš, ako prebieha tehotenstvo, na čo si dať pozor v stravovaní a v životnom štýle a akými emóciami ťa toto obdobie môže prekvapiť. Rovnako tu MUDr. Štěpán Machač rozoberá možné komplikácie v tehotenstve, ich príčinu a diagnostiku.
Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
Pridaj sa do tematickej skupiny
V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
Diskutuj v našich fórach o čomkoľvek, čo ťa zaujíma, trápi alebo čím si práve prechádzaš. Zapoj sa do už existujúcej diskusie, no pokojne môžeš vytvoriť aj svoje vlastné vlákno.