Medzi veľmi časté ťažkosti v tehotenstve patrí tiež pocit nedostatku kyslíka a rýchle zadýchanie, čo spôsobuje dýchavičnosť v tehotenstve. Dýchavičnosť spravidla sprevádza druhú polovicu gravidity. Nastávajúca mamička má pocit, že sa jej nedostáva vzduchu už po pár krokoch alebo pri bežnej činnosti, ako je napríklad upratovanie.
Veľakrát sú tieto ťažkosti v tehotenstve1 spôsobené rastúcou maternicou, ktorá takto utláča pľúca, ale môže sa tiež jednať o počiatočné príznaky anémie (nedostatok železa), ochorenie srdca či štítnej žľazy . Dýchavičnosťou tiež viac trpia nastávajúce mamičky viacerčatiek.
Tieto ťažkosti majú dve spolu súvisiace príčiny.
Primárnou príčinou dýchavičnosti je zvýšená potreba kyslíka. Počas tehotenstva dochádza v tele nastávajúcej mamičky k zvýšeniu objemu krvi, ktorej hlavnou úlohou je zabezpečiť dostatok kyslíka všetkým tkanivám organizmu mamičky i plodu. Srdce a pľúca sú tak nútené pracovať oveľa rýchlejšie, preto tehotné ženy často zaznamenávajú zrýchlený pulz a rýchlejšie dýchanie. Jedná sa o reakciu organizmu v snahe pokryť zvýšenú potrebu kyslíka. Hoci sa srdce aj pľúca snažia dodať telu dostatok kyslíka, napriek tomu vzniká kyslíkový deficit a nastávajúce mamičky sú zadýchané a tzv. lapajú po dychu.
Tieto ťažkosti sa však vyskytujú najmä pri telesnej aktivite a po chvíľke oddychu opäť vymiznú.
Ďalšou príčinou dýchavičnosti v tehotenstve sú tzv. utláčané pľúca. Rast bábätka1 v brušku samozrejme znamená aj to, že spolu s ním rastie aj maternica, ktorá sa pomaly rozpína vnútri tela a utláča tak vnútorné orgány. Medzi tieto utláčané orgány patrí aj bránica, ktorá oddeľuje dutinu hrudnú od dutiny brušnej a napomáha tak dýchaniu.
Pri stiahnutí bránice dochádza k zväčšeniu priestoru v pľúcach, čo umožňuje voľný priechod vzduchu smerom dovnútra (nádych), pri jej povolení dochádza k výdychu. V momente, kedy začne rastúca maternica utláčať zvnútra bránicu, dochádza k zmenšeniu priestoru pre nádych. Tým sa zmenšuje aj kapacita pľúc a v okamihu väčšej telesnej aktivity pľúca nestíhajú dostatočne zásobovať telo kyslíkom. Krv je tak málo okysličená a vzniká dýchavičnosť.
Tieto ťažkosti, rovnako ako v prvom prípade, vymiznú po chvíľke pokoja a odpočinku.
Zmierniť ťažkosti s dýchavičnosťou môže napr. tehotenská joga a dychové cvičenia. Všeobecne však na tehotenskú dýchavičnosť lieky neexistujú, útechou pre budúce mamičky môže byť len to, že pôrodom32 tieto ťažkosti vymiznú .
Ak sa budúca mamička často rýchlo zadýcha, aj pri bežnej činnosti či dokonca v pokoji, je nevyhnutné o tom informovať lekára. Na vine by mohla byť menšia skrytá srdcová vada, ktorá doteraz nebola diagnostikovaná a odhalí ju práve až tehotenstvo.
Dýchavičnosť v tehotenstve môže mať na svedomí aj zlá funkcia štítnej žľazy. Ak je zadýchavanie výrazné a časté aj v čase odpočinku, či pokoja alebo dokonca s pocitom mdloby, horúčavy a potenia, je vhodná včasná konzultácia s lekárom. Ten, po zvážení situácie, nastávajúcu mamičku odošle na endokrinológiu, kde jej bude na základe krvných testov odporúčaná prípadná liečba.
Dýchavičnosť môže spôsobovať aj nedostatok železa, je preto vhodné o svojich problémoch hovoriť s lekárom, ktorý sa bude snažiť nájsť optimálne riešenie.
Dôležité je tiež venovať pozornosť hmotnostnému prírastku36, príliš veľa kilogramov naviac samozrejme telu nastávajúce mamičky neprospeje, ba práve naopak.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu