V tehotenstve môže niektoré mamičky vystrašiť informácia, že im bol zistený dvojcievny pupočník. O čo presne ide a čo sa pod týmto pojmom skrýva? Je dvojcievny pupočník závažný problém a vieme, prečo vôbec vzniká? Čítaj ďalej a dozvieš sa všetky odpovede.
Dvojcievny pupočník vo väčšine prípadov nemá vplyv na vývoj bábätka v maternici.
Bábätku počas celého tehotenstva zabezpečuje živiny a najčastejšie nastávajúcim mamičkám navodzuje obavy, či sa ich drobčekom napríklad neomotá okolo krku. Reč je o pupočnej šnúre, bez ktorej by dieťatko v maternici neprežilo a nemohlo by prosperovať. Kedy sa pupočná šnúra začne vyvíjať, aké sú jej funkcie, ktoré vyšetrenie sa na ňu zameriava a môže v tehotenstve či počas pôrodu spôsobiť nejaké komplikácie?
Ultrazvukových vyšetrení v tehotenstve absolvuješ hneď niekoľko, pričom najmä počas prvého tehotenstva je náročné rozlíšiť, ktorý ultrazvuk má aký význam a na čo sa zameriava. Dnes si povieme viac o flowmetrii alebo prietokoch v tehotenstve. Poď sa pozrieť, prečo je flowmetria dôležitá a čo všetko lekár počas nej skúma.
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Michal Holáň
V rozhovore s MUDr. Michalom Holáňom nájdete odpovede na tieto otázky:
Možno si sa už stretla s pojmom „prolaps“ či prepadnutie pupočníka. Hoci ide o viac-menej raritnú, no nesmierne závažnú komplikáciu v pôrodníctve, veľa nastávajúcich mamičiek nevie, čo si pod prolapsom pupočníka majú predstaviť. K akému javu tu teda dochádza a prečo je nebezpečný? To sa dozvieš v našom článku.
S marginálnym úponom pupočnej šnúry sa počas tehotenstva stretne približne 5 % nastávajúcich mamičiek. Tento termín sám osebe neznie práve prívetivo, a tak sa veľa rodičiek, ktoré si ho vypočuli napríklad na tehotenskej poradni, zbytočne vystraší. Čo sa pod pojmom marginálny úpon pupočníka skrýva a aké to môže mať dôsledky na tehotenstvo či pôrod?
Môže sa stať, že žena s bezproblémovým tehotenstvom odchádza z tehotenskej poradne s nálezom, ktorý ju nemálo vystraší. Nielenže to nečaká, ale nadovšetko poriadne ani nevie, čo všetko môže tento zvláštny termín v jej tehotenskej knižke znamenať. Hovoríme o vcestnej placente alebo placenta praevia – náleze popisujúcim nízke uloženie placenty. Čo to pre tehotnú ženu znamená a aké komplikácie môžu v súvislosti s tým nastať?
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu