Dvojcievny pupočník

V tehotenstve môže niektoré mamičky vystrašiť informácia, že im bol zistený dvojcievny pupočník. O čo presne ide a čo sa pod týmto pojmom skrýva? Je dvojcievny pupočník závažný problém a vieme, prečo vôbec vzniká? Čítaj ďalej a dozvieš sa všetky odpovede.
dvojcievny pupočník v tehotenstve

Dvojcievny pupočník vo väčšine prípadov nemá vplyv na vývoj bábätka v maternici.

Pupočná šnúra

  • Ešte predtým, ako si dopodrobna rozoberieme riziká dvojcievneho pupočníka, mali by sme si ozrejmiť, čo to pupočná šnúra vlastne. Možno ju charakterizovať ako elastickú tubu či povrazec, ktorý prepája placentu s bábätkom a posiela mu okrem živín potrebných na jeho vývoj aj kyslík.
  • Prečítaj si viac o pupočnej šnúre a dozvieš sa nielen dôležité informácie, ale i pár zaujímavostí:

Pupočná šnúra

Bábätku počas celého tehotenstva zabezpečuje živiny a najčastejšie nastávajúcim mamičkám navodzuje obavy, či sa ich drobčekom napríklad neomotá okolo krku. Reč je o pupočnej šnúre, bez ktorej by dieťatko v maternici neprežilo a nemohlo by prosperovať. Kedy sa pupočná šnúra začne vyvíjať, aké sú jej funkcie, ktoré vyšetrenie sa na ňu zameriava a môže v tehotenstve či počas pôrodu spôsobiť nejaké komplikácie?


Čo je to dvojcievny pupočník?

  • Pupočnou šnúrou za bežných okolností prechádzajú 3 cievy, presnejšie dve tepny a jedna žila. Ak sa vyvinie „len“ dvojcievny pupočník, jedna z dôležitých tepien chýba. Ide teda o anomáliu či vývojovú vadu pupočnej šnúry, ktorú možno poľahky odhaliť počas ultrazvuku.
  • Príčina tejto anomálie doposiaľ nie je známa, a hoci dvojcievny pupočník predsa len môže skomplikovať prežívanie dieťatka v maternici, prípadne upozorniť na jeho genetickú vadu, lekári k tomuto nálezu spočiatku nepristupujú ako k závažnému problému. Nastávajúca mamička absolvuje pár doplnkových vyšetrení, ktoré ju vo väčšine prípadov ubezpečia, že bábätko prosperuje aj napriek tomu, že pupočnou šnúrou prechádzajú len dve cievy.

Riziká dvojcievneho pupočníka

  • Nevyvinutie plného počtu ciev v pupočníku je pre lekárov signálom, že by mali dôslednejšie sledovať srdiečko bábätka, ktorého stav by mohol poukázať na genetickú vadu dieťaťa. Tehotná žena teda absolvuje tzv. morfologické vyšetrenie plodu, ktoré sa vykonáva v špecializovanej ambulancii a prebieha len formou ultrazvuku. Tam lekár dopodrobna zmeria srdiečko dieťaťa, skontroluje vyvinutie jeho komôr a vo väčšine prípadov nastávajúcej mamičke oznámi, že je všetko v poriadku.
  • V súvislosti s dvojcievnym pupočníkom sa však šíria i fámy a nepravdivé mýty. Jedným z nich je napríklad tvrdenie, že dvojcievny pupočník zákonite vedie k nedostatočnej výžive. Nie je to však pravda, rovnako ako mylná domnienka, že mamičke dôsledkom dvojcievneho pupočníka hrozí napríklad predčasný pôrod.

Flowmetria – dôkladné vyšetrenie prietokov v pupočníku

  • Ak má tvoj gynekológ v ordinácii kvalitný ultrazvukový prístroj, na prietoky v pupočnej šnúre sa pozrie vždy, keď bude kontrolovať i bábätko. Existuje však aj špeciálne dôkladnejšie vyšetrenie, ktorá sa na prietok krvi v pupočníku zameriava a hovorí sa mu flowmetria či meranie prietokov.
  • Vykonáva sa okolo 30. týždňa tehotenstva a niektorým mamičkám je diagnostikovaný dvojcievny pupočník práve tu. Rozhodne preto nevynechávaj žiadne vyšetrenie v tehotenstve, ktoré ti tvoj gynekológ bude odporúčať.
  • Prečítaj si viac o flowmetrii v našom samostatnom článku:

Flowmetria - prietoky v tehotenstve

Ultrazvukových vyšetrení v tehotenstve absolvuješ hneď niekoľko, pričom najmä počas prvého tehotenstva je náročné rozlíšiť, ktorý ultrazvuk má aký význam a na čo sa zameriava. Dnes si povieme viac o flowmetrii alebo prietokoch v tehotenstve. Poď sa pozrieť, prečo je flowmetria dôležitá a čo všetko lekár počas nej skúma.


Video: Flowmetria alebo prietoky v tehotenstve

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Michal Holáň

V rozhovore s MUDr. Michalom Holáňom nájdete odpovede na tieto otázky:


Mohlo by ťa zaujímať

Prolaps pupočníka

Možno si sa už stretla s pojmom „prolaps“ či prepadnutie pupočníka. Hoci ide o viac-menej raritnú, no nesmierne závažnú komplikáciu v pôrodníctve, veľa nastávajúcich mamičiek nevie, čo si pod prolapsom pupočníka majú predstaviť. K akému javu tu teda dochádza a prečo je nebezpečný? To sa dozvieš v našom článku.

Marginálny úpon pupočnej šnúry

S marginálnym úponom pupočnej šnúry sa počas tehotenstva stretne približne 5 % nastávajúcich mamičiek. Tento termín sám osebe neznie práve prívetivo, a tak sa veľa rodičiek, ktoré si ho vypočuli napríklad na tehotenskej poradni, zbytočne vystraší. Čo sa pod pojmom marginálny úpon pupočníka skrýva a aké to môže mať dôsledky na tehotenstvo či pôrod?

Placenta praevia

Môže sa stať, že žena s bezproblémovým tehotenstvom odchádza z tehotenskej poradne s nálezom, ktorý ju nemálo vystraší. Nielenže to nečaká, ale nadovšetko poriadne ani nevie, čo všetko môže tento zvláštny termín v jej tehotenskej knižke znamenať. Hovoríme o vcestnej placente alebo placenta praevia – náleze popisujúcim nízke uloženie placenty. Čo to pre tehotnú ženu znamená a aké komplikácie môžu v súvislosti s tým nastať?


Viac o dvojcievnom pupočníku na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s dvojcievnym pupočníkom

Máš skúsenosť s dvojcievnym pupočníkom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke