Druhý mesiac tehotenstva je nabitý novinkami, z ktorých ťa však nie každá môže potešiť. Okrem pozitívneho tehotenského testu, prvého ultrazvuku a zistenia, že skutočne budeš čoskoro mamou, na teba totiž môžu striehnuť aj nepríjemné tehotenské príznaky. Poď sa pozrieť, čo ťa v druhom mesiaci tehotenstva čaká doslova týždeň za týždňom.
V 2. mesiaci tehotenstva môže prísť veľa noviniek, ktoré ťa dokážu milo aj nemilo prekvapiť.
Čo jesť v tehotenstve?
Stravovanie v tehotenstve je veľmi diskutovanou témou a nastávajúce mamičky mávajú ohľadom svojho jedálnička veľa otázok. Avšak namiesto toho, aby uvažovali, ktoré potraviny môžu napríklad zhoršovať niektoré tehotenské príznaky, strachujú sa skôr o to, či konkrétna potravina nemôže ohroziť bábätko. V skutočnosti je však nápomocné, ak prihliadajú najmä na seba, dieťatko totiž môžu ohroziť len hŕstkou potravín, pri ktorých je možný istý typ nákazy. Ide napríklad o surové mäso, surové vajíčka či nedostatočne umytú zeleninu a ovocie. Radšej sa teda zameraj na to, aby si stravou pomohla sebe a čiastočne si uľavila od zápchy, nevoľností, bolestí hlavy či únavy.
Vo všeobecnosti si treba dať pozor na mastné a pikantné jedlá, ktoré môžu zhoršovať pálenie záhy, a naopak – zápche predíde jedálniček bohatý na vlákninu. Bolesti hlavy môže zasa minimalizovať dôsledný pitný režim.
Tehotenstvo predstavuje obdobie, kedy žena nad svojím jedálničkom premýšľa viac ako inokedy, čo je celkom rozumné, pretože vhodne zvolenou stravou dokáže napríklad svoje telo odbremeniť od niektorých nepríjemných tehotenských príznakov. Platí však, že by si mala v tehotenstve jesť za dvoch? Ktorým potravinám by si sa po otehotnení mala vyhnúť a aké sú naopak žiaduce? Poď sa s nami pozrieť, čo tehotná žena môže jesť a či je skutočne dôležité, aby si starostlivo sledovala svoj kalorický príjem alebo zloženie potravín.
Kedy oznámiť tehotenstvo v práci?
Nie je náhodou potrebné, aby si tehotenstvo oznámila v práci? Hoci je dobré, aby si sa s touto správou zatiaľ podelila len so svojím najbližším okolím, ak vykonávaš zamestnanie, ktoré nie je vhodné pre tehotnú ženu, mala by si sa so zamestnávateľom poradiť čo najskôr. Týka sa to napríklad pracovných pozícií, ktorých súčasťou je zdvíhanie ťažkých bremien, manipulácia s chemikáliami či blízky kontakt so žiaričmi. Každopádne, ak máš aj prácu, ktorá nie je namáhavá či riziková, už teraz si premysli, kedy svoj nástup na materskú v práci oznámiš.
Kedy tehotenstvo oznámiť v zamestnaní? To je otázka, ktorú sa skôr či neskôr začne pýtať každá nastávajúca maminka. Dokedy musíš tehotenstvo zamestnávateľovi oznámiť, akou formou, čo tým môžeš získať a môže sa vyskytnúť aj situácia, že by ti skoré oznámenie tehotenstva nejako uškodilo? Čítaj ďalej a dozvieš sa to.
Na aké príznaky si dať pozor?
Prvý trimester je, čo sa udržania tehotenstva týka, rizikový. Avšak namiesto toho, aby si sa bezdôvodne strachovala, radšej pozorne vnímaj svoje telo. Únava, celková slabosť a bolesti hlavy sú v tehotenstve bežné, no rozhodne zbystri pozornosť, ak spozoruješ tieto príznaky:
Krvácanie v tehotenstve dokáže vystrašiť každú nastávajúcu mamičku. Krvácanie sa môže objaviť kedykoľvek počas tehotenstva, hoci častejší výskyt tohto problému býva spravidla na začiatku tehotenstva. Nie je pravidlom, že krvácanie musí nutne znamenať veľký problém, ale nie je ho dobré podceňovať. Vždy je lepšie podstúpiť lekársku prehliadku.
Aké vyšetrenia ťa v tehotenstve čakajú?
Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.
Nezabúdaj na svoju psychiku
Tehotenstvo preskúša nielen tvoje fyzické sily, ale bude výzvou aj pre tvoje nastavenie mysle. Strach z toho, čo ťa čaká, či bude bábätko v poriadku, fyzický diskomfort, hormonálne výkyvy, priberanie, nepreberné množstvo informácií a rešpekt z pôrodu – to je len malá časť toho, čo môže v etapách spôsobovať úpadok tvojich psychických síl.
So strachom ti môžu pomôcť nielen „skúsené kamarátky,“ ktoré už doma jedno dieťatko majú, no dobrou voľbou je aj psychológ, dula či pôrodná asistentka. A s informačným chaosom zasa zatočíš tak, že si budeš dávať pozor, ktoré informácie si k sebe pripustíš. Vyberaj si len overené zdroje a predovšetkým všetko dôležité konzultuj so svojím lekárom. Súčasťou každej tehotenskej poradne by totiž mal byť aj rozhovor, ktorý ti ponúka priestor opýtať sa na všetko, čo ťa zaujíma.
Najčastejším dôvodom stresu v tehotenstve sú partnerské nezhody, starosť o nenarodené bábätko alebo finančná situácia rodiny. Žena sa môže v priebehu tehotenstva stretnúť so stresom v práci a aj pri zdravotných komplikáciách spojených s tehotenstvom. Pre ženu je dôležité stresu nepodľahnúť a snažiť sa vzniknutú situáciu čo najskôr riešiť.
Rozhovor s odborníkom: MUDr. Linda Limbergová
Čo vo videu zaznelo?
Druhý mesiac tehotenstva je tvorený 5. až 8. týždňom.
Zápis týždňov v 2. mesiaci tehotenstva: 5. týždeň + 0 dní až 8. týždeň + 6 dní (4tt + 0 až 7tt + 6).
Týždeň tehotenstva v 2. mesiaci | Počet ukončených dní tehotenstva | Počet dní do pôrodu |
5tt (4tt + 0 až 4tt + 6) | 28 až 34 | 252 až 246 |
6tt (5tt + 0 až 5tt + 6) | 35 až 41 | 245 až 239 |
7tt (6tt + 0 až 6tt + 6) | 42 až 48 | 238 až 232 |
8tt (7tt + 0 až 7tt + 6) | 49 až 55 | 231 až 225 |
<< 1. mesiac tehotenstva / 3. mesiac tehotenstva >>
Tehotenstvo sa rozdeľuje do troch trimestrov, pričom na úplnom začiatku toho prvého vo skutočnosti ešte tehotná nie si. Ako je to možné? Čítaj ďalej a dozvieš sa to! 🙂 Okrem toho ti tiež prezradíme, čo ťa v prvom trimestri čaká, aké prejavy tehotenstva sa môžu objaviť a akým vývojom si prechádza bábätko.
Čo znamená skratka CRL v tehotenskej knižke a prečo je tento údaj dôležitý? Ako to súvisí s veľkosťou a vývojom bábätka a kedy ťa lekár môže poslať na doplnkové vyšetrenia, ak by sa mu niečo nepozdávalo? Poď sa s nami pozrieť, ako v tvojom brušku rastie bábätko a prečo je dôležité to v prvých týždňoch tehotenstva starostlivo sledovať.
Nevoľnosti sú najdiskutovanejším tehotenským príznakom a zároveň sa ho najviac nastávajúcich mamičiek aj obáva. Prečo tehotenské nevoľnosti vznikajú, ako ich zmierniť a sú nebezpečné ako pre teba, tak i pre bábätko? Aj tieto informácie, okrem množstva iných, sa dozvieš v našom článku.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu