Druhý mesiac tehotenstva

Druhý mesiac tehotenstva je nabitý novinkami, z ktorých ťa však nie každá môže potešiť. Okrem pozitívneho tehotenského testu, prvého ultrazvuku a zistenia, že skutočne budeš čoskoro mamou, na teba totiž môžu striehnuť aj nepríjemné tehotenské príznaky. Poď sa pozrieť, čo ťa v druhom mesiaci tehotenstva čaká doslova týždeň za týždňom.
Priebeh 2. mesiaca tehotenstva

V 2. mesiaci tehotenstva môže prísť veľa noviniek, ktoré ťa dokážu milo aj nemilo prekvapiť.

Čo sa deje v druhom mesiaci tehotenstva?

  • Druhý mesiac tehotenstva sa začína 5. týždňom a končí sa 7. týždňom tehotenstva, pričom v tomto období sa hCG hormón v tvojom organizme zvyšuje závratným tempom a nejakú tú chvíľu v tom bude aj pokračovať. Vďaka tomu ti vyjde pozitívny tehotenský test,1 no rovnako sa vyskytnú príznaky tehotenstva,21 ktoré ťa môžu nemálo potrápiť. Najčastejšie ide o únavu, nevoľnosť, ktorá sa môže objavovať celodenne, časté močenie či zmenu chutí a vnímania vôní.
  • V priebehu druhého mesiaca tehotenstva je ideálny čas na absolvovanie prvej kontroly u gynekológa. Objednaj sa na ňu hneď, ako ti vyjde pozitívny tehotenský test, ktorý je mimochodom najlepšie urobiť, až keď ti pár dní mešká menštruácia. Vyhneš sa tak skreslenému výsledku a falošnej negativite v prípade, že by hladina hCG v tvojom tele nebola ešte dostatočne vysoká na to, aby ju zachytil aj menej citlivý tehotenský test.
  • U gynekológa ťa čaká odber krvi a kontrola ultrazvukom, ktorý sa robí pomocou vaginálnej sondy. Lekár sa pozrie, či sa embryo vyvíja v maternici a vylúči napríklad mimomaternicové tehotenstvo,4 ktoré je pre ženu nesmierne nebezpečné.
  • Hoci je na vykuknutie tehotenského bruška ešte trochu skoro, aj v druhom mesiaci môžeš vnímať, že máš problém zapnúť si nohavice alebo sukňu. Najčastejšie za vypuklejším bruškom stoja tráviace problémy, ku ktorým prispieva zväčšená maternica, pretože tlačí na okolité orgány, čím nielen nepriaznivo ovplyvňuj ich fungovanie, ale aj znižuje ich kapacitu. V tomto mesiaci tehotenstva sa ženy cítia skôr nafúknuté a bruško prirovnávajú k zväčšenému brušku pred menštruáciou.

Pozri si viac dôležitých informácií o týždňoch druhého mesiaca tehotenstva:


Na čo sa v 2. mesiaci tehotenstva sústrediť?

Čo jesť v tehotenstve?

Stravovanie v tehotenstve je veľmi diskutovanou témou a nastávajúce mamičky mávajú ohľadom svojho jedálnička veľa otázok. Avšak namiesto toho, aby uvažovali, ktoré potraviny môžu napríklad zhoršovať niektoré tehotenské príznaky, strachujú sa skôr o to, či konkrétna potravina nemôže ohroziť bábätko. V skutočnosti je však nápomocné, ak prihliadajú najmä na seba, dieťatko totiž môžu ohroziť len hŕstkou potravín, pri ktorých je možný istý typ nákazy. Ide napríklad o surové mäso, surové vajíčka či nedostatočne umytú zeleninu a ovocie. Radšej sa teda zameraj na to, aby si stravou pomohla sebe a čiastočne si uľavila od zápchy, nevoľností, bolestí hlavy či únavy.

Vo všeobecnosti si treba dať pozor na mastné a pikantné jedlá, ktoré môžu zhoršovať pálenie záhy, a naopak – zápche predíde jedálniček bohatý na vlákninu. Bolesti hlavy môže zasa minimalizovať dôsledný pitný režim.

Strava v tehotenstve

Tehotenstvo predstavuje obdobie, kedy žena nad svojím jedálničkom premýšľa viac ako inokedy, čo je celkom rozumné, pretože vhodne zvolenou stravou dokáže napríklad svoje telo odbremeniť od niektorých nepríjemných tehotenských príznakov. Platí však, že by si mala v tehotenstve jesť za dvoch? Ktorým potravinám by si sa po otehotnení mala vyhnúť a aké sú naopak žiaduce? Poď sa s nami pozrieť, čo tehotná žena môže jesť a či je skutočne dôležité, aby si starostlivo sledovala svoj kalorický príjem alebo zloženie potravín.

Kedy oznámiť tehotenstvo v práci?

Nie je náhodou potrebné, aby si tehotenstvo oznámila v práci? Hoci je dobré, aby si sa s touto správou zatiaľ podelila len so svojím najbližším okolím, ak vykonávaš zamestnanie, ktoré nie je vhodné pre tehotnú ženu, mala by si sa so zamestnávateľom poradiť čo najskôr. Týka sa to napríklad pracovných pozícií, ktorých súčasťou je zdvíhanie ťažkých bremien, manipulácia s chemikáliami či blízky kontakt so žiaričmi. Každopádne, ak máš aj prácu, ktorá nie je namáhavá či riziková, už teraz si premysli, kedy svoj nástup na materskú v práci oznámiš.

Oznámenie tehotenstva zamestnávateľovi

Kedy tehotenstvo oznámiť v zamestnaní? To je otázka, ktorú sa skôr či neskôr začne pýtať každá nastávajúca maminka. Dokedy musíš tehotenstvo zamestnávateľovi oznámiť, akou formou, čo tým môžeš získať a môže sa vyskytnúť aj situácia, že by ti skoré oznámenie tehotenstva nejako uškodilo? Čítaj ďalej a dozvieš sa to.

Na aké príznaky si dať pozor?

Prvý trimester je, čo sa udržania tehotenstva týka, rizikový. Avšak namiesto toho, aby si sa bezdôvodne strachovala, radšej pozorne vnímaj svoje telo. Únava, celková slabosť a bolesti hlavy sú v tehotenstve bežné, no rozhodne zbystri pozornosť, ak spozoruješ tieto príznaky:

  • Časté zvracanie, dôsledkom ktorého niekoľko dní neudržíš v žalúdku žiadne tekutiny ani jedlo.
  • Krvácanie z pošvy – aj v druhom mesiaci sa môže objaviť tzv. implementačné krvácanie, ktoré je spôsobené uhniezdením vajíčka v maternici a podobá sa skôr na jemné špinenie pred menštruáciou. Stredne silné až silné krvácanie, ktoré má jasno červenú farbu je však jednoznačným signálom, že by si mala okamžite vyhľadať lekára.
  • Silná bolesť v podbrušku – bolesti v podbrušku sa objavujú počas celého tehotenstva, no ak sú intenzívne, je potrebné, aby sa na teba pozrel doktor.

Krvácanie v tehotenstve

Krvácanie v tehotenstve dokáže vystrašiť každú nastávajúcu mamičku. Krvácanie sa môže objaviť kedykoľvek počas tehotenstva, hoci častejší výskyt tohto problému býva spravidla na začiatku tehotenstva. Nie je pravidlom, že krvácanie musí nutne znamenať veľký problém, ale nie je ho dobré podceňovať. Vždy je lepšie podstúpiť lekársku prehliadku.

Aké vyšetrenia ťa v tehotenstve čakajú?

  • Pozri si, aké vyšetrenia ťa v tehotenstve čakajú. Obzvlášť pre prvorodičku je obtiažne zorientovať sa v jednotlivých screeningoch a navyše na množstvo z nich je potrebné objednať sa vopred. Kým teda budeš čakať na prvé kopančeky a rastúce bruško, zisti si viac informácií o vyšetreniach v tehotenstve. Ak budeš vedieť, čo ťa čaká, lepšie si naplánuješ napríklad rozloženie pracovných povinností a takisto sa svojho gynekológa budeš môcť popýtať konkrétne otázky.

Vyšetrenia počas tehotenstva

Screeningové, diagnostické, odporúčané a doplnkové – vyšetrení v tehotenstve je veľké množstvo a pre nastávajúcu mamičku nie je také ľahké sa v nich zorientovať. Práve preto sme pripravili kalendár tehotenských vyšetrení, v ktorom ti vysvetlíme, aké vyšetrenie na čo slúži, ktoré je preplatené zdravotnou poisťovňou a ktoré môžeš podstúpiť na vlastnú žiadosť, aby si sa o trošku viac ubezpečila, že tehotenstvo prebieha v poriadku.

Nezabúdaj na svoju psychiku

Tehotenstvo preskúša nielen tvoje fyzické sily, ale bude výzvou aj pre tvoje nastavenie mysle. Strach z toho, čo ťa čaká, či bude bábätko v poriadku, fyzický diskomfort, hormonálne výkyvy, priberanie, nepreberné množstvo informácií a rešpekt z pôrodu – to je len malá časť toho, čo môže v etapách spôsobovať úpadok tvojich psychických síl.

So strachom ti môžu pomôcť nielen „skúsené kamarátky,“ ktoré už doma jedno dieťatko majú, no dobrou voľbou je aj psychológ, dula či pôrodná asistentka. A s informačným chaosom zasa zatočíš tak, že si budeš dávať pozor, ktoré informácie si k sebe pripustíš. Vyberaj si len overené zdroje a predovšetkým všetko dôležité konzultuj so svojím lekárom. Súčasťou každej tehotenskej poradne by totiž mal byť aj rozhovor, ktorý ti ponúka priestor opýtať sa na všetko, čo ťa zaujíma.

Stres v tehotenstve

Najčastejším dôvodom stresu v tehotenstve sú partnerské nezhody, starosť o nenarodené bábätko alebo finančná situácia rodiny. Žena sa môže v priebehu tehotenstva stretnúť so stresom v práci a aj pri zdravotných komplikáciách spojených s tehotenstvom. Pre ženu je dôležité stresu nepodľahnúť a snažiť sa vzniknutú situáciu čo najskôr riešiť.

Ako rastie bábätko?

  • Na konci druhého mesiaca bude vážiť 1 gram a z veľkosti o zrnka maku podrastie v tejto etape tehotenstva na veľkosť gumového medvedíka.
  • Hoci je ešte úplne maličké, jeho telíčko si prejde poriadnym vývojom:
    • vyvíja sa jeho pokožka,
    • tvoria sa mozgové bunky,
    • začínajú sa formovať obličky, črevá a pľúca,
    • podstatné zmeny sa dejú aj v oblasti chrbtice či na tváričke.
  • Nesmierne dôležitým míľnikom je, že približne v 6. týždni tehotenstva mu začína biť srdiečko, ktoré sa pomaličky formuje na komory a predsiene. A hoci je na pocítenie prvých pohybov dieťatka ešte príliš skoro, na konci druhého mesiaca sa už v tvojom brušku poriadne divoko hmýri.

Video: 2. mesiac tehotenstva

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Linda Limbergová

Čo vo videu zaznelo?


Druhý mesiac tehotenstva v číslach

Týždne druhého mesiaca tehotenstva

Druhý mesiac tehotenstva je tvorený 5. až 8. týždňom.


Zápis týždňov v 2. mesiaci tehotenstva: 5. týždeň + 0 dní až 8. týždeň + 6 dní (4tt + 0 až 7tt + 6).


Druhý mesiac tehotenstva po týždňoch

Týždeň tehotenstva v 2. mesiaci Počet ukončených dní tehotenstva Počet dní do pôrodu
5tt (4tt + 0 až 4tt + 6) 28 až 34 252 až 246
6tt (5tt + 0 až 5tt + 6) 35 až 41 245 až 239
7tt (6tt + 0 až 6tt + 6) 42 až 48 238 až 232
8tt (7tt + 0 až 7tt + 6) 49 až 55 231 až 225

<< 1. mesiac tehotenstva / 3. mesiac tehotenstva >>


Mohlo by ťa zaujímať

Prvý trimester

Tehotenstvo sa rozdeľuje do troch trimestrov, pričom na úplnom začiatku toho prvého vo skutočnosti ešte tehotná nie si. Ako je to možné? Čítaj ďalej a dozvieš sa to! 🙂 Okrem toho ti tiež prezradíme, čo ťa v prvom trimestri čaká, aké prejavy tehotenstva sa môžu objaviť a akým vývojom si prechádza bábätko.

CRL plodu

Čo znamená skratka CRL v tehotenskej knižke a prečo je tento údaj dôležitý? Ako to súvisí s veľkosťou a vývojom bábätka a kedy ťa lekár môže poslať na doplnkové vyšetrenia, ak by sa mu niečo nepozdávalo? Poď sa s nami pozrieť, ako v tvojom brušku rastie bábätko a prečo je dôležité to v prvých týždňoch tehotenstva starostlivo sledovať.

Nevoľnosti v tehotenstve

Nevoľnosti sú najdiskutovanejším tehotenským príznakom a zároveň sa ho najviac nastávajúcich mamičiek aj obáva. Prečo tehotenské nevoľnosti vznikajú, ako ich zmierniť a sú nebezpečné ako pre teba, tak i pre bábätko? Aj tieto informácie, okrem množstva iných, sa dozvieš v našom článku.


Viac o tehotenstve a druhom mesiaci na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Polož svoju otázku v našej odbornej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré si prechádzajú rovnaký mesiacom tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s druhým mesiacom tehotenstva

Máš skúsenosť s druhým mesiacom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke