Žena trpiaca diabetes 1.a 2. typu by mala svoje tehotenstvo plánovať s dostatočným predstihom, aby mohla počatie dôkladne skonzultovať so svojím diabetológom a gynekológom.
Tehotenstvo by malo nastať najlepšie v čase, keď je hladina cukru v krvi čo najbližšie k normálnym hodnotám a žena je v čo najlepšom fyzickom aj psychickom stave.
Je nutné počítať s tým, že tehotenstvo bude brané ako rizikové. Preto je vhodné, aby žena začala čo najskôr pomýšľať na životosprávu, dostatok pohybu a ak je treba, aj na prípadnú redukciu váhy.
Neoddeliteľnou súčasťou plánovania rodičovstva u diabetičiek by malo byť aj oboznámenie sa s možnými rizikami, ktoré môžu vďaka diabetes nastať.
Ak ide o ženu, ktorá ešte netrpí niektorými závažnými komplikáciami cukrovky ( ťažké poškodenie očnej sietnice, poškodenie či znížená funkcia obličiek, poškodenie koronárnych tepien na srdci), bude pravdepodobne tehotenstvo doporučené.
Je vhodná aj genetická konzultácia ešte pred otehotnením, a to u oboch partnerov. Genetik na základe pohovoru môže odporučiť ďalšie vyšetrenia. Často je doporučovaná amniocentéza18 - odber plodovej vody.
Screening vrodených vývojových chýb v 12. týždni tehotenstva je u tehotných diabetičiek plne hradený zdravotnou poisťovňou.
Plánované tehotenstvo a včasná kompenzácia diabetes ešte pred otehotnením výrazne znižuje riziko vzniku vývojových chýb.
Pretože v priebehu tehotenstva vzrastá výrazne spotreba inzulínu, ženy liečené iba dietetickým opatrením by sa mali pripraviť na to, že v druhej polovici tehotenstva budú užívať pravdepodobne inzulín. Ženy, ktoré trpia cukrovkou 2. typu a užívajú lieky, ešte pred otehotnením prechádzajú na inzulín. Návštevy diabetologickej ordinácie bývajú spravidla 1 x mesačne, pri ťažkostiach 1 x za 3 týždne.
Hlavným cieľom prenatálnej starostlivosti u diabetičiek spočíva v udržaní optimálnej hladiny cukru v krvi. Výkyvy cukru nie sú žiadané u tehotnej, ale trpí nimi aj plod 1. Preto by mala mamička diabetička dodržiavať diétu navrhnutú lekárom, ktorá je prispôsobená výživovým potrebám tehotnej ženy.
Počas I. trimestra1 je vhodná tzv. primeraná náhrada (obmedzenia hypoglykémia na minimum), z dôvodu nezvyšovania rizík vzniku vývojových vád.
Počas II . a III . trimestra potom tzv. tesná kompenzácia. Cieľom je predchádzať vzniku diabetickej fetopatie u bábätka.
Od 35. týždňa tehotenstva, kedy začína placenta starnúť a telo už neprodukuje toľko hormónov, dochádza pri kompenzácii k vyrovnaniu glykémiou. Tento stav môže nastať zo dňa na deň.
V tehotenstve čaká nastávajúce mamičky diabetičky podobná starostlivosť rovnako ako u zdravých tehotných žien, len v III . trimestri bývajú návštevy tehotenskej poradne častejšie. Budúce mamičky diabetičky môžu očakávať vyššiu frekvenciu ultrazvukových vyšetrení bábätka, pri ktorých sa lekár sústredí najmä na veľkosť plodu57 a vývojové chyby.
Pôrod32 samotný sa vždy plánuje čo najbližšie prvému termínu, s ohľadom na zdravotný stav tehotnej a bábätka. Ak sa pôrod nerozbehne spontánne, býva medicínsky indukovaný (vyvolávaný) 29. Väčšina tehotných diabetičiek porodí medzi 38. - 39. týždňom tehotenstva.
Ak nastanú komplikácie, stáva sa hospitalizácia nevyhnutnou. U diabetičiek dochádza k častejšiemu úmrtiu plodu v maternici, preto je potrebný zvýšený dohľad. Počas pôrodu býva rodičke podávaný vnútrožilovo inzulín s glukózou.
Stav hladiny cukru v krvi je po celú dobu sledovaný lekármi.
Hoci aj u diabetičiek býva veľká snaha viesť pôrod prirodzene32, mnoho z diabetických tehotenstiev končieva cisárskym rezom60. V súčasnosti však oba tieto spôsoby nepredstavujú pre mamičku ani bábätko zvýšené riziko.
Dojčenie je doporučované. V prípadoch rozvoja alebo zhoršenia neskorých komplikácií diabetesu, kedy je potrebné nasadiť lieky, býva dojčenie ukončené11.
Pôrodom zvýšená potreba inzulínu klesá a všetko sa vracia spravidla do normálu ako pred otehotnením.
Teda riziko výskytu diabetes nebýva veľké a po pôrode možno nechať bábätko vyšetriť podrobnejšie. Týmito vyšetreniami sa vyhodnotí miera rizika vzniku diabetes.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu