CTG vyšetrenie

CTG, kardiotokografia, monitory, ozvy alebo pásy – zobrazovaciu metódu oziev dieťatka môžeš poznať pod mnohými názvami. Kedy sa CTG vyšetrenie vykonáva, ako prebieha a čo všetko na ňom lekár môže zistiť? To sa dozvieš v našom článku.
Ako prebieha CTG monitor?

Počas CTG vyšetrenia prístroj zaznamenáva kontrakcie maternice aj srdcovú činnosť dieťatka.

Čo je to CTG vyšetrenie?

  • Dôležitou súčasťou kardiotokografu sú snímacie elektródy, ktoré sa pomocou pásov pripevnia na brucho. Zachytávajú sťahy maternice, no i srdcové ozvy bábätka, ktoré sa potom dajú odčítať z monitoru alebo z grafov, ktoré prístroj vytvára.
  • Význam CTG vyšetrenia spočíva:
    • Zachytenie pôrodných kontrakcií – čím sa odhalí buď predčasný pôrod6, alebo potvrdí pôrod v čase termínu7 či prenášania.
    • Zaznamenávanie oziev srdca bábätka (inak povedané srdcovej frekvencie či srdcového tepu) – táto informácia je dôležitá z dôvodu, že nedostatočné ozvy signalizujú napríklad málo kyslíka, ktoré má dieťa v maternici alebo v pôrodných cestách. Neuspokojivý výsledok monitoru môže byť v niektorých prípadoch indikáciou k vykonaniu akútneho cisárskeho rezu.60

Ako kardiotokografia prebieha?

  • Vyšetrenie nebolí a dĺžka trvania sa môže líšiť z prípadu na prípad. Vo všeobecnosti ide o časový interval od 20 do 40 minút.
  • Počas vyšetrenia zaujmeš pohodlnú polohu – v polosede, v ľahu na chrbte alebo v ľahu na ľavom boku, aby váha maternice nespôsobovala stiesnenie dutej žily, čo by mohlo čiastočne skresliť výsledky alebo ti privodiť nepríjemné pocity.
  • Na odhalenú pokožku bruška, bokov a chrbta sa pripevnia elastické pásy s elektródami, ktoré okrem iného snímajú aj činnosť maternice. Jedna elektróda sníma sťahy maternice a druhá srdcovú aktivitu bábätka.
  • V priebehu vyšetrenia by si sa mala čo najmenej hýbať, ideálne je zotrvať v rovnakej polohe po celý čas – pohyb totiž môže skresľovať výsledky. Ak sa monitor vykonáva v čase, kedy sú už rozbehnuté pôrodné kontrakcie, môže byť pre teba zotrvanie v jednej polohe náročné.
  • Výnimkou však nie je ani opačná situácia, kedy ťa zdravotná sestra pošle na krátku prechádzku, prípadne ti odporučí doplniť do tela rýchly cukor. Ak je v čase vykonávania CTG monitoru bábätko nečinné, pretože sladko zaspalo, môže sa stať, že ho bude potrebné trochu zobudiť, aby sa zachytila jeho aktivita v bdelom stave.

Kedy sa CTG vyšetrenie vykonáva?

S CTG monitorom alebo „pásmi“ sa v tehotenstve stretne každá žena, pričom ho podstupuje i vtedy, keď je priebeh gravidity bezproblémový. Môže ísť napríklad o tieto situácie:

  • Kontrolné vyšetrenie na tehotenskej poradni v treťom trimestri – rutinne sa môže vykonať od 32. týždňa tehotenstva. Najčastejšie však ide o obdobie od 36. týždňa. Zvyčajne ide o interval jedenkrát v priebehu týždňa.
  • Vyšetrenie po termíne pôrodu alebo v dobe prenášania – lekár vtedy kontroluje, či sa neblíži pôrod a či je bábätko v poriadku. Môže sa stať, že v tejto etape tehotenstva podstúpiš CTG aj každé dva dni.
  • Súčasť oxytocínového záťažového testuoxytocín20 je hormón, ktorý dokáže vyvolať kontrakcie. V malých dávkach sa aplikuje tehotnej žene do žily a vďaka kardiotokografu sa sleduje reakcia maternice aj bábätka na tento podnet. Lekár na základe toho dokáže predpokladať, ako sa dieťa bude správať pri pôrode. Tento test sa obvykle vykonáva v 41. alebo 42. týždni tehotenstva.
  • Kontrolné vyšetrenie pred pôrodom – iba o rutinné vyšetrenie pri prijatí do pôrodnice, do ktorej prídeš s už rozbehnutým pôrodom a kontrakciami. Lekári majú prehľad o intervale kontrakcií a takisto aj ozvách dieťatka.
  • Monitoring bábätka pri pôrode: – ak pôrod trvá príliš dlho, musí sa bábätko kontrolovať. V prípade, že ozvy klesnú, môže sa lekár rozhodnúť pre cisársky rez.

Ako rýchlo bábätku bije srdiečko?
Činnosť srdca bábätka je rýchlejšia ako tvoj tep. Zatiaľ čo dospelému človeku bije srdce v intervale od 60 do 100 úderov za minútu, bábätko má tep aj 110 až 160 úderov.


Mohlo by ťa zaujímať

Ultrazvukové vyšetrenie v tehotenstve

Zatiaľ čo niektoré nastávajúce mamičky sa ultrazvuku v tehotenstve nevedia dočkať, iné sa tohto vyšetrenia trochu obávajú a zvažujú, či je pre bábätko bezpečné. Koľko ultrazvukov približne počas tehotenstva absolvuješ, ktoré sú dôležité a aké si budeš musieť zaplatiť sama? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku.

Priebeh tehotenstva

Ako vyzerá priebeh tehotenstva po jednotlivých týždňoch a kedy sa odohrávajú dôležité míľniky? V ktorých týždňoch ťa čakajú vyšetrenia, akým vývojom si prechádza bábätko a na základe čoho sa vlastne počíta termín pôrodu? Poď sa spolu s nami pozrieť, ako tehotenstvo prebieha od počatia až po pôrod.

Pôrodné bolesti

Pôrodné bolesti sú jedinou bolesťou, ktorá nevzniká z dôvodu choroby, ale je súčasťou normálneho telesného procesu. Žena sa na ne môže pripraviť dopredu, počas tehotenstva. Končia sa narodením dieťaťa.



Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.
  • Pridaj sa do tematickej skupiny
    • V tematických skupinách nájdeš užívateľky Modrého koníka, ktoré niečo spája, napríklad aj približne rovnaký termín pôrodu. S nastávajúcimi mamičkami, ktoré prechádzajú rovnakým obdobím tehotenstva, si môžete vymeniť skúsenosti, ale aj rady či dôležité informácie.
    • Tematické skupiny

Hodnotenia a skúsenosti s CTG vyšetrením

Máš skúsenosť s CTG vyšetrením?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke