CRL plodu

Čo znamená skratka CRL v tehotenskej knižke a prečo je tento údaj dôležitý? Ako to súvisí s veľkosťou a vývojom bábätka a kedy ťa lekár môže poslať na doplnkové vyšetrenia, ak by sa mu niečo nepozdávalo? Poď sa s nami pozrieť, ako v tvojom brušku rastie bábätko a prečo je dôležité to v prvých týždňoch tehotenstva starostlivo sledovať.
CRL plod je menší o 2 týždne

Hodnota CRL plodu je v tehotenstve dôležitým ukazovateľom.

Čo je to CRL?

  • Ide o vzdialenosť od temena bábätka až po jeho zadoček, respektíve kostrč. Skratka vznikla z anglického výrazu crown rump length a meria sa na ultrazvukovom vyšetrení v milimetroch.
  • Meranie CRL je možné už od začiatku 6. týždňa až do 20. týždňa tehotenstva. Potom sa už bábätko meria od hlavičky až po päty. Aj preto si môžeš na prelome 20. a 21. týždňa tehotenstva všimnúť, že bábätko „poskočilo“ v raste o približne 10 cm – nie je to z dôvodu, že by skutočne v priebehu jedného týždňa o toľko vyrástlo, ale stojí za tým práve fakt, že sa zmenil spôsob jeho merania.
  • CRL údaj sa v tehotenstve stáva dôležitým ukazovateľom hneď niekoľkých skutočností:
    • Spolu s dátumom poslednej menštruácie a dátumom vykonania ultrazvuku, na ktorom sa CRL meralo, môže napomôcť k upresneniu tzv. gestačného týždňa, teda týždňa tehotenstva, a následne aj k určeniu predpokladaného termínu pôrodu.7 Ide predovšetkým o tie prípady, kedy mala žena pred tehotenstvom nepravidelnú menštruáciu, tým pádom je ťažšie stanoviť presný týždeň jej gravidity len na základe dátumu posledného menzesu. Najväčšiu výpovednú hodnotu pre upresnenie týždňa tehotenstva má CRL údaj v prvom trimestri a termín pôrodu sa dôsledkom neho môže upraviť už vtedy, ak je bábätko väčšie či menšie o jeden týždeň.
    • Dokáže poukázať na tzv. rastovú reštrikciu plodu, teda zaostávanie plodu v raste. Tento problém môže byť spôsobený viacerými faktormi a lekári potom volia ďalšie diagnostické kroky. Najčastejšie na rastovú reštrikciu plodu poukazuje CRL meranie v druhom trimestri.
    • Pri viacplodovom tehotenstve (ak žena čaká dvojčatá, trojčatá atď) sa CRL posudzuje u každého plodu samostatne a tým sa zistí, či sa všetky plody v maternici vyvíjajú rovnakým tempom. Ak je medzi nimi rozdiel viac ako 10 mm, lekár zbystrí pozornosť.
    • V kombinácii s ďalšími ultrazvukovými meraniami (NB, NT a činnosťou srdcovej akcie) sa môže potvrdiť či vylúčiť prvé podozrenie na niektoré vývojové vady plodu.

CRL plodu a odchýlky v meraniach

  • Hoci sú stanovené všeobecné normy v CRL, musí sa prihliadať na skutočnosť, že určenie týždňa tehotenstva je hlavne v jeho začiatkoch trochu orientačné. Preto sa lekári neznepokojujú odchýlkami, ktoré poukazujú na rozdiel do cca dvoch týždňov.
  • Odchýlky v meraní CRL môžu vzniknúť z viacerých dôvodov a má na ne vplyv:
  • Preto sa veľmi ľahko môže stať, že ak v rozmedzí niekoľkých dní podstúpiš ultrazvuk u dvoch rôznych lekárov, každý z nich ti môže povedať mierne odlišnú hodnotu.

CRL plodu týždeň po týždni

Týždeň teh. (začiatok gestačného týždňa)CRL hodnoty
6. tt.3 mm
7. tt.9 mm
8. tt.17 mm
9. tt.25 mm
10. tt.34 mm
11. tt.44 mm
12. tt.55 mm
13. tt.68 mm
14. tt.81 mm
15. tt.105 mm
16. tt.116 mm
17. tt.130 mm
18. tt.142 mm
19. tt.153 mm
20. tt.164 mm

Dôležitá informácia: Na internete môžeš nájsť rozmedzie hodnôt CRL pre dané týždne tehotenstva, ktoré nemusí na 100% korešpondovať s našou tabuľkou. Zatiaľ čo my uvádzame dĺžku v milimetroch na začiatku gestačného týždňa tehotenstva, iné zdroje môžu uvádzať dĺžku vo fetálnom veku, prípadne na konci jednotlivých gestačných týždňov. To, či sa bábätko vyvíja podľa štandardov, ti s najväčšou istotou povie až tvoj ošetrujúci lekár.


Veľkosť plodu v tehotenstve

CRL predstavuje iba jeden z množstva ukazovateľov, ktoré lekár pravidelne meria na ultrazvukových vyšetreniach. Ak ťa zaujíma, aké ďalšie parametre sú dôležité, určite neprehliadni náš samostatný článok, ktorý sa rastom bábätka zaoberá komplexne.

Veľkosť plodu počas tehotenstva

Snáď každú nastávajúcu mamičku zaujíma, ako si v brušku rastie jej bábätko. Zatiaľ čo pre ne je to skôr zaujímavosť, lekári sa na rast plodu pozerajú trochu inou optikou. Veľkosť plodu je totiž jedným z množstva dôležitých ukazovateľov, či sa bábätko vyvíja správne a či má v maternici ideálne podmienky. Poď sa pozrieť, aké sú priemerné hodnoty rastu plodu a v ktorých týždňoch zaznamenáva ohromné míľniky.


Mohlo by ťa zaujímať

Štikútka bábätka v brušku

Možno aj ty v tehotenstve zaregistruješ zvláštny pohyb v tvojom brušku – ide o akési rytmicky sa opakujúce šklbnutia, ktoré samy od seba po chvíľke zasa utíchnu. Nastávajúce mamičky, ktoré tento jav pocítia po prvýkrát, musia chvíľku bádať, čo sa to práve odohralo, kým prídu na to, že nejde o nič neobvyklé. Bábätko v brušku totiž štikúta. 🙂 Ako štikútka dieťatka v brušku vzniká a aký je jej zmysel? To sa dozvieš v našom článku.

Dvojčatá

Dvojčatá sú dvaja jedinci, ktorí sa rozvíjajú v rámci jedného tehotenstva matky. Počet pôrodov dvojčiat narástol za posledné roky v dôsledku rozvoja metód asistovanej reprodukcie. V Európe pripadá 9–16 pôrodov dvojčiat na 1000 pôrodov.

Obrat vonkajšími hmatmi

V závere tehotenstva ťa môže lekár zaskočiť správou, že sa dieťatko v maternici stále nepretočilo a môže ti navrhnúť tzv. obrat vonkajšími hmatmi. Prečo je ohľadom tohto úkonu toľko mýtov, ako sa vlastne vykonáva a vie ho urobiť každý lekár? Aj na to sa, okrem iného, pozrieme v našom článku.


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke