Cestovanie v tehotenstve je pre väčšinu tehotných žien bezpečné. Pri dlhších cestách je však dobré sa dôkladne na cesovanie pripraviť. Najlepšia doba pre trávenie dovolenky v tehotenstve je doba medzi 14. a 28. týždňom v druhom trimestri. V tejto dobe by už mali vymiznúť ranné nevoľnosti 5.
hovorí vedúci lekár IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač
V rozhovore s MUDr. Štefanom Machačom nájdete odpovede na tieto otázky:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka týkajúce sa pôrodu:
Pri cestovaní by mala mať žena pri sebe tehotenský preukaz2, vrátane všetkých lekárskych vyšetrení, ktoré v tehotenstve absolvovala. Môže sa stať, že počas cestovania môže žena vyhľadať lekársku pomoc.
Ak cestuje tehotná do zahraničia, mala by si vybaviť vhodné cestovné poistenie. V prípade zájazdu môže prísť vhod aj poistenie storna zájazdu, keby sa vyskytli náhle zdravotné problémy. Poisťovňa by mala tiež vedieť, že je žena tehotná. A to hlavne ak cestuje do krajín, kde je zdravotná starostlivosť nákladná (napr. v USA).
V cieľovej destinácii sa odporúča zistiť adresu najbližšieho lekárskeho zariadenia a naučiť sa pár fráz, napr. Potrebujem k lekárovi. .
Cestovanie počas tehotenstva prináša tehotným ženám nejednu zdravotnú komplikáciu v podobe pálenia záhy2, zápchy, hnačky, kŕčov v nohách, častého močenia alebo vaginálneho výtoku. Dostaviť sa môžu tiež hemeroidy2 a opuchy nôh.
V pokročilejšom štádiu tehotenstva by mali ženy vynechať návštevu menej rozvinutých krajín, kde hrozí ochorenie tropickou maláriou, žltou zimnicou alebo spavou chorobou. Neodkladná návšteva týchto krajín je (z dôvodu menšieho rizika potratu3 alebo predčasného pôrodu6) najvhodnejšia (najmenej riziková) medzi 18. až 24. týždňom tehotenstva.
Počas gravidity by sa mala žena vyhýbať miestam s nadmorskou výškou nad 3.600 m nm, v pokročilejšom štádiu tehotenstva sú to miesta od 2.500 m nm. V týchto výškach môže hroziť plodu menší príjem kyslíka.
Cestovanie nie je vhodné pre tehotné ženy, ktoré majú:
S cestovaním súvisí aj používanie dopravných prostriedkov, ktoré sú potrebné na premiestňovanie sa z miesta na miesto. Aký je ale ten správny, s najmenšími rizikami pre tehotnú ženu a pre plod?
Ak žena cestuje autom, mala by používať bezpečnostné pásy, ktoré pri prípadnej nehode viac ochránia ju aj plod. Pás by mal byť vedený nad a pod bruchom. Je možné tiež zakúpiť špeciálny tehotenský bezpečnosťou pás pre cestovanie autom. Ak tehotná žena cestuje autom sama, mala by byť pri riadení opatrná, pretože jej reakcie sú v pokročilejšom štádiu tehotenstva spomalené.
Dlhé cesty a otrasy na cestách môžu zvýšiť prípadné nevoľnosti a prípadne vyvolať pôrodné bolesti4 alebo predčasný pôrod. Ak žena cestuje verejnou hromadnou dopravou, mala by si vždy zabezpečiť miesto na sedenie. Pri prípadnom spadnutí by mohlo byť ohrozené dieťa. Pri balení tašky alebo kufra je nutné nezabúdať tiež na fľašu vody, aby sa predchádzalo dehydratácii.
Lietanie v tehotenstve prináša tehotným ženám a plodom rizika pri zmenách tlaku počas letu, napr. nevoľnosť, zvracanie, vznik krvných zrazenín, alebo môže vyvolať predčasný pôrod. Proti krvným zrazeninám je dobré sa každú hodinku letu prejsť po palube a pomôcť tak cirkulácii krvi v žilách. Počas sedenia je dobré hýbať chodidlami, alebo napínať lýtkové svaly. Počas letu by mala tehotná žena vypiť za hodinu 1 pohár nealkoholického a bezkofeinového nápoja. Bezpečnostný pás na sedadle je vhodné zapnúť si pod bruškom.
Väčšina leteckých spoločností vyžaduje od ženy potvrdenie od gynekológa o gestačnom veku plodu a očakávanom termíne pôrodu 7 a o tom, že môže absolvovať cestu lietadlom a že jej stavu nehrozí predčasný pôrod. V prípade tretieho trimestra už môžu letecké spoločnosti prepravu tehotnej ženy odmietnuť. Zákaz cestovania lietadlom je určený ženám od 32. alebo až od 36. týždňa tehotenstva.
Po príchode do destinácie by sa mala tehotná žena zaujímať o adresu miestneho lekára alebo zdravotníckeho zariadenia.
Tehoté ženy by sa mali vyvarovať konzumácii nevhodných potravín (surové mäso, neupravené mliečne výrobky vrátane mlieka) a tekutín (riziko kontaminovanej vody z vodovodu alebo verejného vodovodu), kedy ženám hrozí listerióza alebo žltačka. Žena by sa mala vyhýbať aj pouličným mačkám, ktoré ju môžu nakaziť toxoplazmózou. V exotických krajinách s vysokou dennou teplotou by mali ženy kontrolovať svoj denný príjem tekutín. Ten musí byťl dostatočný, aby nedochádzalo k dehydratácii.
Tehotným ženám sa neodporúča:
Tehotná žena by sa mala vyhýbať všetkým očkovaniam živými vírusovými vakcínami. Pre tehotné ženy po prvom trimestri1 je bezpečné očkovanie proti týmto chorobám:
a tiež protilátky proti - kiahňam7, žltačke A alebo B, besnote, tetanu.
Proti hnačkám je bezpečný Hylak forte, Smecta, antibiotiká4 - erytromycín, azitromycín, cefixím. V prípade, že sa objaví aj horúčka, alebo krv či hlien v stolici, žena musí ihneď vyhľadať lekára.
Z liekov proti malárii je vhodné použiť chlorochín, proguanil, chenin alebo meflochín. Sú vhodné aj pre ženy, ktoré tehotenstvo ešte len plánujú.
Úplne nevhodné je v tehotenstve používania sulfadoxin-pyrimetamín, doxycyklín, halofantrín.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu