S častým močením v tehotenstve sa stretne každá nastávajúca mamička. Pocit na močenie môže prichádzať dokonca bezprostredne po už vykonanej potrebe. S rastúcim štádiom tehotenstva veľa budúcich mamičiek zistí, že sa frekvencia nutkania stále zvyšuje.
Niektoré tehotné ženy tiež zaznamenávajú v priebehu gravidity únik moču. A to najmä pri kýchnutí, kašli alebo cvičení. Počas tehotenstva sú tieto javy úplne bežné a možno očakávať, že za niekoľko dní po pôrode32 tieto ťažkosti zase ustúpia.
Močový mechúr je dutý orgán balónového tvaru, ktorý je umiestnený v panve. Jeho úlohou je uchovávať a vyprázdňovať moč. Moč je privádzaný z obličiek do močového mechúra dvojicou močovodov. Z močového mechúra je následne odvádzaný z tela močovou trubicou. Svaly steny močového mechúra sa sa pri jeho naplnení rozšíria a po jeho vyprázdnení opäť zúžia.
Potreba na močenie je riadená receptormi umiestnenými v stene močového mechúra. Tie vyšlú signál, ktorý aktivuje pocit nutkania. Zdravý jedinec so správne fungujúcim močovým systémom nemá problémy ovládať vyprázdňovanie a túto chvíľu oddialiť podľa svojich potrieb.
Ľudský močový mechúr pojme cca 600-1200 ml tekutiny. Nutkanie na močenie sa spravidla objavuje už pri naplnení 400-600 ml.
Počas tehotenstva sa nutkanie k močeniu mení najmä podľa jeho dĺžky. Niekedy môže mať tehotná žena pocit, že musí vykonávať potrebu často, inokedy zasa, že sa všetko vracia späť k normálu.
V druhom trimestri sa mnohým nastávajúcim mamičkám uľaví. Maternica rastie a nutkanie na močenie už nie je tak časté. Problémy1 sa spravidla navrátia až ku koncu tehotenstva, kedy sa telo pripravuje na pôrod. Bábätko zostupuje do krčka kanála, čo zvyšuje tlak na močový mechúr. Nutkanie na močenie môže budúcu mamičku obťažovať aj počas noci. Tento tlak môže tiež spôsobovať únik moču, najmä v prípade, že svaly okolo močovej trubice nie sú príliš silné.
Po pôrode môže zvýšená frekvencia močenia ešte niekoľko dní pretrvávať, telo sa tak zbavuje prebytočnej tekutiny z tehotenstva. Následne by mala byť situácia rovnaká ako pred otehotnením.
Je nutné vyhľadať lekára, ak sa objaví niektorý z týchto varovných signálov:
Tieto príznaky môžu znamenať prebiehajúci zápal močových ciest2. Ide o najčastejšiu infekciu postihujúcu tehotné ženy. Neliečený zápal močových ciest môže viesť k vážnej infekcii obličiek alebo dokonca až k predčasnému pôrodu6.
Viac v hlavnom článku Zápal močových ciest2.
Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu