Bolesť chrbta v tehotenstve

Bolesť chrbta sa v tehotenstve javí ako častý symptóm a môže sa objaviť ako v prvom trimestri, tak i tesne pred pôrodom. Prečo tehotné ženy začne bolieť chrbát, aj keď dovtedy takéto problémy nepociťovali, a prečo gravidita zvykne dlhodobé chronické bolesti ešte viac zhoršiť? Na to (a aj mnoho iného) sa pozrieme v našom článku.
bolesť chrbta v tehotenstve

Bolesť chrbta v tehotenstve môže mať veľa príčin, no rovnako ju možno zmierniť mnohými prostriedkami a aktivitami.

Bolesť chrbta v tehotenstve

  • Bolesť, pnutie, znížená pohyblivosť v oblasti chrbta a diskomfort i pri minimálnej námahe patria medzi najčastejšie „príznaky“ tehotenstva. Dôvodom je skutočnosť, že ženský organizmus v tejto životnej etape podlieha mnohým zmenám, ako hormonálnym, tak i fyziologickým. Vo väčšine prípadov však táto bolesť nehlási vážny problém a je možné ju cielenými cvičeniami a správnou životosprávou aspoň čiastočne zmierniť.
  • Príčin bolestí chrbta je celé spektrum, pričom každá z nich dokáže ovplyvniť lokalizáciu bolesti, nástup v niektorom z troch trimestrov a rovnako i jej intenzitu.

Príčiny bolesti chrbta v tehotenstve

  • Zväčšujúca sa maternicamaternica sa v priebehu tehotenstva niekoľkonásobne zväčší a postupne začína doslova utláčať okolité orgány v brušnej dutine. Väčšinou sa tento tlak prejavuje častou potrebou močiť, skráteným dychom alebo zápchou, keďže črevá nemajú dostatok priestoru na vykonávanie dostatočného peristaltického pohybu. Okrem toho však rastúca maternica môže poznačiť aj dolnú oblasť chrbta a panvu ako takú – mechanický útlak zhoršuje pohyblivosť a zvyšuje citlivosť, čo vedie k bolesti a nemotornosti. Rozpínajúca sa maternica spôsobuje bolesť chrbtice najmä vo finálnych fázach tehotenstva.
  • Hormonálne zmeny – telo sa na pôrod pripravuje už v prvom trimestri a využíva k tomu aj celú škálu hormónov. Tie majú za úlohu uvoľniť svalstvo a väzivá, ktoré sú umiestnené v panve tak, aby sa pôrodné cesty pripravili na prechod bábätka. Tento proces vedie k diskomfortu v oblasti podbruška a jemné až stredne silné bolesti môžu vystreľovať nielen do celej panvy, ale i do chrbtice.
  • Deficit vitamínov aj minerálov – tehotenstvo preskúša zásoby vitamínov a minerálov v tele. Nedostatok horčíka, vápnika a vitamínu D sa môžu prejavovať aj bolesťami chrbtice a panvy. Ich výskyt je najčastejší v druhom až treťom trimestri.
  • Sťažené dýchanie – rozpínajúca sa maternica tlačí aj na bránicu a svalstvo dýchacieho ústrojenstva. Výsledkom je skrátený dych aj pri minimálnej námahe, rýchlejšie sa zadýchavanie, znížená kondícia a bolesť v oblasti lopatiek, ktoré môže zasahovať aj do hrudného koša.
  • Zápal v organizme – môže ísť o zápal močových ciest, močového mechúra, obličky alebo žalúdka či pankreasu. Tieto zdravotné problémy sú totiž charakteristické tým, že bolesť môže vrážať aj do chrbtice. Sprevádzajú ich však aj iné symptómy – horúčka, únava, celková slabosť, problémy s močením, nechutenstvo, bolesť v oblasti podbruška alebo brucha.
  • Zhoršenie príznakov chronických ochorení pohybového aparátu – ak tehotná žena trpela bolesťami chrbta aj pred tehotenstvom, prípadne jej bolo diagnostikované chronické ochorenie pohybového aparátu, tehotenstvo môže typické prejavy týchto zdravotných problémov ešte viac zvýrazniť.

Príznaky, že bolesť chrbta signalizuje vážny problém

Akákoľvek bolesť v tehotenstve nie je žiaduca a môže sa z nej stať symptóm vážnejšieho problému. Zvýšenú pozornosť treba venovať týmto príznakom, ktoré bolesť chrbta sprevádzajú:

  • Vaginálne krvácanie – jasno červená krv je v tehotenstve vždy signálom, že treba urýchlene vyhľadať lekára. Takéto krvácanie silnejšej intenzity môže značiť napríklad predčasné odlučovanie placenty a bolesť vtedy zvykne zaplaviť nielen podbruško, ale aj dolnú časť chrbtice.
  • Výrazná bolesť za hrudnou kosťou – ak ide o náhlu a tupú bolesť v oblasti bránice, ktorá sťažuje aj dýchanie a je sprevádzaná pocitom na odpadnutie či nutkaním na zvracanie, je potrebné okamžite vyhľadať odbornú pomoc. Môže ísť o kardiovaskulárne ochorenie.
  • Horúčka – značí, že v organizme prebieha infekcia, ktorá môže byť nebezpečná ako matku, tak i pre bábätko. Väčšinou zápalom trpí močové alebo tráviace ústrojenstvo. Po preliečení antibiotikami zvykne odznieť aj bolesť chrbtice.
  • Malátnosť – náhle poruchy videnia, celková slabosť a únava podobná tej, ako sa vyskytuje pri chrípke, môžu byť v kombinácii s bolesťou chrbta signálom mnohých závažných ochorení a urgentných stavov.
  • Zvracanie – ak bolesť chrbta nastúpi ruka v ruke s pocitom na zvracanie, môže ísť o symptóm zápalu v tráviacom trakte alebo infarktu.

Ako zmierniť bolesti chrbtice v tehotenstve

Na prípadnú bolesť chrbta v tehotenstve je dobré myslieť už pred otehotnením. Snaha dať svoje telo do poriadku a spevniť si brušné svaly sa vždy ukáže ako dobrou a prezieravou voľbou. Avšak v prípade, že ťa bolesť chrbta v tehotenstve zaskočila nepripravenú, dbaj o to, aby si ju ešte viac nezhoršovala svojou životosprávou.

  • Správne držanie tela – nehrbiť sa, držať plecia vzadu, pri práci za počítačom sedieť vzpriamene a nezabúdať aj na pravidelné prestávky, počas ktorých sa na chvíľu prejdeš a ponaťahuješ.
  • Spánok na ľavom boku – bolesť chrbta sa v tehotenstve často môže ohlásiť aj v noci a nie je žiadnou výnimkou, ak sa nastávajúca mamička budí na nepríjemné pnutie v bedrovej oblasti, ktoré jej znemožní pohyb. V povinnej výbave by tak mali byť kvalitný matrac a tehotenský vankúš, ktorý ti počas spánku poskytne oporu a pomôže ti nájsť polohu, v ktorej sa budeš cítiť príjemne.
  • Šetrný pohyb – ak človeka bolí chrbát, vedie ho to k tomu, aby svoj pohyb obmedzil na nevyhnutné minimum. V skutočnosti však si bolesť chrbtice žiada šetrný pohyb. Či už zvolíš prechádzky, jemný strečing, tehotenskú jógu, plávanie alebo cielené cvičenie cvikov s fyzioterapeutom, je len na tebe.
  • Pozor na zdvíhanie ťažkých bremien – prudké pohyby či zdvíhanie ťažkých vecí by sa v tehotenstve nemali vykonávať hneď z dvoch dôvodov – môžu podráždiť svalstvo maternice a rovnako preťažovať chrbticu.
  • Odložiť topánky na podpätku – chrbtica trpí aj pri nosení nevhodnej obuvi. V tehotenstve sa mení ťažisko tela a podpätky nielenže spôsobujú neprirodzený postoj, no navyše môže byť chôdza v nich aj pomerne neobratná, čo zvyšuje riziko úrazu.
  • Striedať polohy pri odpočinku a práci – dlhodobé státie, sedenie alebo ležanie v jednej polohe bolesti chrbta len zhoršujú. Bez ohľadu na to, či budeš v tehotenstve pracovať alebo oddychovať, mysli na to, že zotrvávať v jednej polohe nie je pre teba veľmi prospešné.
  • Fyzioterapia – s cvičením pod dohľadom odborného fyzioterapeuta môžeš začať už pred tehotenstvom a vo svojej snahe zotrvávať až do pôrodu. Pomôže ti spevniť svalstvo, uvoľniť partie, ktoré trpia najväčšou záťažou a dá ti rady, ako predchádzať atakom bolesti.
  • Návšteva lekára – v tehotenstve obzvlášť platí, že by si každú bolesť mala spomenúť svojmu lekárovi. Nikdy totiž nevieš, či ide len o pominuteľný symptóm prameniaci z nadmernej záťaže alebo signál vážnejšieho problému.

Aký lekár mi pomôže s bolesťou chrbta v tehotenstve?

  • Všeobecný lekár alebo obvodný gynekológ – s bolesťou chrbta môžeš navštíviť svojho obvodného doktora, no rovnako tento problém môžeš spomenúť aj na poradni u tvojho gynekológa. Obaja sa pokúsia vyhľadať presnú príčinu, odporučia ďalší postup a môžu ťa v prípade potreby odoslať na špecializované vyšetrenie.
  • Urológ, nefrológ alebo gastroenterológ – s bolesťou chrbtice sa v tehotenstve poľahky môžeš ocitnúť aj v ordinácii lekára, ktorý dozrie na to, aby sa ti preliečil prípadný prebiehajúci zápal močového traktu alebo tráviacej sústavy. K jednému z týchto odborníkov môžeš byť odoslaná po predchádzajúcom vyšetrení krvi alebo sonografii malej panvy.
  • Neurológ alebo ortopéd – s bolesťou, ktorá vedie k blokáde chrbtice, prípadne vystreľuje do nôh, môžeš byť odoslaná aj k neurológovi alebo ortopédovi. Diagnostika v podobe RTG alebo magnetickej rezonancie pravdepodobne v tehotenstve neprebehne, no odborník môže vyskúšať odblokovať chrbticu prostredníctvom liekov alebo infúzií.

Video: Ako zmierniť bolesti, ktoré trápia ženy v tehotenstve

V rozhovore s fyzioterapeutkou, Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT, sa dozviete odpovede na tieto otázky:


Mohlo by ťa zaujímať

Hemoroidy v tehotenstve

Prečo v tehotenstve a po pôrode vznikajú hemoroidy? Aké ďalšie problémy ti môžu spôsobiť a dá sa ich vzniku vôbec nejako predísť? A čo vlastne robiť, aby si si uľavila od bolesti, ktorou ti hemoroidy dokážu skomplikovať život? Ak sa ťa téma hemoroidov v tehotenstve či po pôrode týka, poď si prečítať náš článok, v ktorom sa dozvieš viac…

Prsia v tehotenstve

Prsia vedia v tehotenstve ženu poriadne prekvapiť. Prečo sa vlastne poprsie v gravidite mení a aké konkrétne zmeny by si mala očakávať, ak otehotnieš? Poď sa spolu s nami pozrieť, čo ťa v nasledujúcich týždňoch neminie a prečo sú nové telesné prejavy také dôležité.

Diastáza brušných svalov

Diastáza brušných svalov môže nemilo po pôrode prekvapiť nejednu čerstvú maminku. Čo to diastáza vlastne je, prečo sa po pôrode môže vytvoriť, ako zistíš, že ju máš, a čo robiť, ak sa vyskytla? Ide o vážny problém alebo estetickú vadu? Aj to sa, okrem iného, dozvieš v našom článku…


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s bolesťou chrbta v tehotenstve

Máš skúsenosť s bolesťou chrbta v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke