Biochemické tehotenstvo

Dve čiarky na tehotenskom teste dokážu vzbudiť obrovskú radosť najmä u tých rodičov, ktorí sa o bábätko bez úspechu snažili už dlhší čas. Avšak môže nastať aj prípad, že druhá čiarka na teste začne každým dňom slabnúť a gynekológ tehotenstvo nepotvrdí. V takom prípade hovoríme o biochemickom tehotenstve. Čo to vlastne je a prečo k nemu dochádza?
biochemické tehotenstvo po KET

Biochemické tehotenstvo poskytne žene falošnú radosť. Zdroj: Shutterstock

Čo je to biochemické tehotenstvo?

  • Biochemické tehotenstvo vôbec nie je výnimočný jav, pričom množstvo žien ani nemusí vedieť, že si ním prešlo. Ide o situáciu, kedy síce nastane oplodnenie vajíčka spermiou a začne sa fáza delenia buniek či proces putovania oplodneného vajíčka do maternice. Tam sa však už vajíčko úspešne neuhniezdi, tým pádom tehotenstvo zanikne. Potom sa vylúči z tela von formou nasledujúcej menštruácie, ktorá môže prísť v očakávanom čase, no rovnako sa môže i trochu oneskoriť a mať nezvyčajne silnú intenzitu.
  • Ak si žena tesne pred očakávanou menštruáciou urobí citlivý tehotenský test,1 aj počas biochemického tehotenstva sa jej ukážu dve čiarky alebo „duch“ – slabulinká druhá čiarka. Dôsledkom oplodnenia vajíčka a procesov, ktoré tento jav sprevádzajú, sa v jej organizme totiž skutočne začne dvíhať hladina hCG hormónu1 – tzv. tehotenského hormónu, na ktorého hodnoty „striehnu“ tehotenské testy. Pri prosperujúcom tehotenstve by mal hCG v priebehu prvého trimestra neustále stúpať, no ak ide o biochemické tehotenstvo, hCG naopak každým dňom postupne klesá, dôsledkom čoho sa aj znižuje viditeľnosť druhej čiarky na teste. Radosť z tehotenstva následne pokazí i menštruácia.
  • Biochemické tehotenstvo zaniká vo veľmi skorom štádiu. V praxi väčšinou ide o maximálne 5. či 6. týždeň tehotenstva, pričom dĺžka tehotenstva sa začína počítať od prvého dňa poslednej menštruácie. Ak by žena v takto skorej etape gravidity absolvovala vyšetrenie u gynekológa, na ultrazvuku by nebolo nič vidieť – ani gestačný vak, ktorý je vo väčšine prípadov cca v 5. týždni tehotenstva viditeľný.
  • Z toho dôvodu je aj biochemické tehotenstvo považované za potrat, presnejšie za skorý alebo včasný potrat. A ako tu už bolo zmienené, veľa žien o ňom ani len netuší.

Rozdiel medzi biochemickým tehotenstvom a spontánnym potratom

  • Kedy žena prekoná spontánny potrat a kedy si prejde biochemickým tehotenstvom?
    • Biochemické tehotenstvo – tehotenstvo nie je potvrdené ultrazvukom, tým pádom zanikne ešte skôr, ako dôjde k uhniezdeniu vajíčka na výstelke maternice a k vývinu prvých buniek embrya. Po biochemickom tehotenstve nie sú potrebné žiadne medicínske zákroky.
    • Spontánny potrat – za spontánny potrat sa považuje situácia, kedy zanikne už ultrazvukom potvrdené tehotenstvo. Z oplodneného vajíčka sa teda na výstelke maternice začína vyvíjať embryo, ktoré však z mnohých príčin môže odumrieť. Po spontánnom potrate je potrebné skontrolovať, či sa krvácaním vylúčil z tela von celý obsah maternice. Ak sa tak nestalo, musí sa vykonať tzv. kyretáž2 – revízia dutiny maternice.

Spontánny potrat

Až dve z desiatich tehotenstiev sa končia spontánnym potratom, pričom v niektorých prípadoch ženy ani nevedia, že si potratom prešli. Ako je to možné a čo je to vlastne spontánny potrat? Aj to sa okrem iného dozvieš v nasledujúcich riadkoch.


Rozdiel medzi biochemickým a zamĺknutým tehotenstvom

  • Biochemické a zamĺknuté tehotenstvo sú pojmy, ktoré sa pletú nesmierne často.
    • Biochemické tehotenstvo – nie je potvrdené ultrazvukom a zanikne do maximálne 6. týždňa tehotenstva. Telo sa s ním vyrovná samo a nie sú potrebné žiadne medicínske zásahy.
    • Zamĺknuté tehotenstvo – hovorí sa mu aj zamĺknutý potrat alebo missed abortion. Tehotenstvo sa potvrdí na ultrazvuku, nie sú prítomné žiadne komplikácie a embryo v maternici rastie. Avšak z množstva dôvodov, ktoré sa nemusia vôbec odhaliť, bábätku prestane biť srdiečko. Žena vtedy ani nemusí tušiť, že v jej tele nastal potrat, pretože vo väčšine prípadov sa o konci tehotenstva dozvie až pri bežnej kontrole v poradni. Často totiž zamĺknutý potrat prebieha bez príznakov a po odhalení je vo väčšine prípadov potrebná aj kyretáž.

Zamĺknuté tehotenstvo

Zamĺknuté tehotenstvo, ktorému sa niekedy hovorí aj zamĺknutý potrat alebo missed abortion, je strašiakom množstva nastávajúcich maminiek. Bábätko sa v maternici z ničoho nič prestane vyvíjať bez toho, aby sa navonok prejavili akékoľvek príznaky, že sa práve niečo zlé odohráva. Ak sa chceš dozvedieť viac, prečítaj si nasledujúce riadky.


Príznaky biochemického tehotenstva

  • Mierne tehotenské symptómy – môže ísť o citlivosť prsníkov či väčšiu únavu, avšak tieto príznaky sa spájajú aj s blížiacou sa menštruáciou, preto im žena nevenuje veľkú pozornosť.
  • Pozitívny tehotenský test – druhá čiarka sa môže objaviť, no pri opakovaných testovaniach slabne. Pri prosperujúcom tehotenstve by naopak neustále silnela.
  • Na ultrazvuku nie je tehotenstvo vidieť – ani v 5. či 6. týždni lekár na ultrazvuku neobjaví počiatočné štádium tehotenstva.
  • Meškajúca menštruácia silnejšej intenzity – tento príznak sa môže, ale aj nemusí objaviť. Menzes sa môže dostaviť približne v dňoch, kedy ho žena očakáva, a jeho prípadnú silnejšiu intenzitu alebo nadmerné kŕče pripíše napríklad stresu.

Príčiny biochemického tehotenstva

K biochemickému tehotenstvu môže dôjsť aj v zdravom organizme. Avšak riziko vzniku biochemického tehotenstva, ako aj spontánneho potratu zvyšujú tieto situácie alebo faktory:

  • Porucha v procese hniezdenia vajíčka (tzv. nidácie) – vajíčko sa v maternici nezachytí vôbec, prípadne len nedostatočne, dôsledkom čoho stráca ideálne podmienky pre ďalší vývoj. Samotná príčina môže tkvieť aj v abnormalitách výstelky maternice, ktorá vajíčku neposkytuje správne prostredie pre rast. Môže napríklad ísť o príliš tenkú alebo slabú výstelku.
  • Porucha oplodneného vajíčka – aj v procese oplodnenia vajíčka môže nastať problém, dôsledkom ktorého sa vajíčko neuchytí na stene maternice.
  • Problém v maternici – napríklad neštandardne vyvinutá maternica, zápal maternice alebo v minulosti absolvovaná kyretáž.
  • Prebiehajúca infekcia v tele – ak je organizmus dôsledkom zápalu oslabený, neprináša ideálne podmienky pre delenie buniek oplodneného vajíčka.

Biochemické tehotenstvo a ďalšie otehotnenie

  • Prekonanie biochemického tehotenstva neznamená, že žena nie je schopná otehotnieť. Väčšinou ide v jej organizme o zlé načasovanie viacerých faktorov. Aj z toho dôvodu biochemické tehotenstvo nepredstavuje prekážku v plánovaní rodičovstva.
  • Aj v prípade, že žena zistí, že si v priebehu minulého cyklu prešla biochemickým tehotenstvom, nie je dôvod, aby na dlhý čas prerušila snaženie sa otehotnieť. Niektorí lekári odporúčajú nechať prebehnúť aspoň dva alebo tri menštruačné cykly, iní zasa ženu povzbudia, aby si ani po biochemickom tehotenstve pauzu nedávala.
    • Ak si sa vyskytla v tejto situácii – dlhodobé snaženie ukončené biochemickým tehotenstvom, poraď sa o ďalšom postupe so svojím lekárom a nezabúdaj ani na svoje pocity.

Umelé oplodnenie (IVF, KET) a biochemické tehotenstvo

  • Približne 20% tehotenstiev, ktoré vznikli umelým oplodnením – či už IVF (in vitro fertilizácia), alebo KET (kryoembryotransfer), je práve biochemických – teda nedôjde k úspešnému uhniezdeniu oplodneného vajíčka.
  • Mnoho žien si tento jav vyloží tak, že nie sú schopné otehotnieť a vynosiť bábätko. Hoci ide o psychicky náročnú situáciu, ktorá sa môže pri ďalších pokusoch aj zopakovať, jednoznačne z toho nemožno vyvodiť nejaký definitívny záver. Veľa mamičiek absolvovalo po umelom oplodnení najprv niekoľko biochemických tehotenstiev, kým sa im narodilo zdravé bábätko.

Video: Spontánny potrat – ako prebieha a aké má príčiny?

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


Mohlo by ťa zaujímať

Potrat

Potrat predstavuje nepochybne jednu z najhorších skúseností, ktoré ťa v živote môžu postretnúť, či už hovoríme o spontánnom potrate alebo alebo rozhodovaní, či pôjdeš na umelé prerušenie tehotenstva.

Ukončenie tehotenstva

Nešťastie rozhodne nechodí po horách, ale po ľuďoch, a tak sa niekedy tehotenstvo nekončí odjazdom z pôrodnice s bábätkom v náručí. Dôvodov môže byť mnoho, pričom s každým z nich je náročné sa zmieriť. Z akých príčin nastáva predčasné ukončenie tehotenstva?

Ako sa vyrovnať s potratom?

Strata dieťatka je psychicky nesmierne náročná situácia – či už ide o zamĺknuté tehotenstvo, spontánny potrat, ukončenie tehotenstva zo zdravotných dôvodov, mimomaternicové tehotenstvo alebo úmrtie bábätka pred narodením či krátko po ňom. Ak sa ťa niektorá z týchto citlivých situácií týka, radi by sme ti v nasledujúcich riadkoch aspoň trochu pomohli. Tento článok vznikol v spolupráci so psychologičkou, ktorá nám vo videu poskytla rady, ako sa s potratom vyrovnať.


Viac o tejto téme na Modrom koníku

  • Spýtaj sa odborníka
    • Máš otázku, na ktorú potrebuješ zrozumiteľnú odpoveď od odborníka? Spýtaj sa v našej Poradni, ktorá je zadarmo a ponúka ti možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s biochemickým tehotenstvom

Máš skúsenosť s biochemickým tehotenstvom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke